Vrstvite! 3 až 4 tenšie vrstvy vám umožnia si oblečenie prispôsobiť akejkoľvek teplote.
Stavte na funkčné materiály. Merino vlna, vlna z alpaky alebo mohér, fleece a oblečenie či topánky s membránou vás udržia v teple a suchu.
Do veľkých mrazov nezabudnite na spodnú termobielizeň.
Premokli ste? Potom sa čo najskôr prezlečte do suchého.
Chráňte nohy, ruky aj hlavu. Hrubé termo ponožky môžete schovať aj do topánok, v ktorých idete na schôdzku. Čiapka či klobúk zabránia premŕzaniu hlavy a uší, ale aj vás ochránia pred padajúcim snehom. Vďaka rukaviciam vám nepremrznú prsty a nepopraská koža.
Najväčšia zima býva pri zemi, preto sa sústreďte na podrážky topánok (materiál, vzorka). Myslite na to hlavne u väčších detí, ktoré sa pohybujú po svojich, ale aj u domácich miláčikov.
Oblečenie prispôsobte príležitosti. Inak sa oblečiete, keď idete autom do divadla a úplne odlišný outfit bude potrebný na výlet do hôr. Nejde iba o vzhľad, ale predovšetkým o materiály a funkčnosť.
7 tipov na obliekanie v zime
Dámske zimné oblečenie
Ženy často trpia zimomravosťou, a preto správne oblečenie nepodceňujte. Ani keď idete len do obchodu pre malý nákup alebo sa ponáhľate na električku do práce.
Základnou vrstvou môže byť teplá spodná bielizeň, ktorú využijete nielen do hôr, ale aj na extra chladné dni v meste. Tým nemyslíme pletené nohavičky, ale termo tričko a legíny. Tie si môžete pokojne obliecť aj pod košeľu a nohavice na pracovnú schôdzku a zachránia vás pred zmrznutím, ak kvôli snehovej kalamite bude električka 20 minút meškať.
Ďalšou vrstvou bude oblečenie podľa vašej voľby – zamerajte sa u neho na správne materiály a vhodné vrstvenie. Na top, tričko či rolák si oblečte mikinu, sveter alebo pletenú vestu. Tie môžu byť z vlny, merina alebo kašmíru – z výnimočne hrejivých materiálov, ktoré navyše pekne vyzerajú. Vhodný bude aj hodváb, ktorý má skvelé termoregulačné vlastnosti (v lete „chladí“, v zime „hreje“).
Tiež šaty, nohavice či sukne sa dajú kúpiť vo variante z vlny či zmesi s vlnou. Džínsy a bavlnu radšej odložte na teplejšie dni, pretože v zime skôr chladia. Na šport sa popozerajte po zimných športových nohaviciach, ktoré udržia teplo a len tak nepremoknú.
Tip: Nebojte sa experimentovať s oblečením typickým pre ostatné sezóny. Pod letné šaty si stačí obliecť rolák a teplejšie pančuchy. Šortky doplníte silonkami a čižmami.
Vrchnú vrstvu bude tvoriť zimná bunda, pončo, parka alebo kabát. Tie by vás mali zahriať a v ideálnom prípade aj ochrániť pred ľadovým vetrom a snehom. Pri zimných športových bundách hľadajte funkčné materiály, membránu, zvýšený golier a napríklad kapucňu. Hodiť sa vám budú aj vrecká, kam v prípade núdze schováte ruky, ale aj mobil, vreckovky, kľúče od auta, skipass.
U búnd a kabátov do mesta si prezrite zapínanie, aby vám ním neprenikala zima ani sneh. Zároveň je dobré, aby sa gombíky alebo zips ľahko zapínali a rozopínali aj napríklad s rukavicami a zmrznutými prstami. Aj pri týchto vrchných kúskoch sa bude hodiť prírodný alebo funkčný materiál. Napríklad páperová výplň môže znieť ako zbytočný luxus alebo vás napadne náročná údržba, ale ten tepelný komfort...!
A na nohy? Merino ponožky, pletené podkolienky, teplejšie pančuchy alebo aspoň silonky. Bude vám parádne teplo a ešte s nimi rozžiarite aj obyčajný outfit.
Zimné topánky by mali byť odolné mrazu, rozpustenému snehu, soli a piesku, o ktorej nie je v zime núdza. Z materiálov je možné opäť odporučiť tie funkčné s membránou do prírody a na športové aktivity, do mesta je skvelá koža. Tá má pri správnom spracovaní a následnej starostlivosti dobrú výdrž a odolnosť voči okolitým vplyvom. Nedostatočnú hrejivosť topánok vynahradíte hrejivými a izolačnými vložkami do topánok. Pre extra teplo sa pozrite po vyhrievaných vložkách.
Zvlášť oceníte nekĺzavú podrážku so vzorkou tak, aby ste sa ani na zľadovatených chodníkoch len tak nepošmykli. Pokiaľ podrážka predsa len kĺže, kúpte si protišmykové návleky na topánky či nesmeky.
Pánske zimné oblečenie
Každý pozná niekoho, kto aj v zime chodí v kraťasoch a krátkom tričku. A možno ste jedným z nich, prečo nie. Pre tie menej odvážne sú tu spodná termobielizeň, vlna či perie.
Na šport do hôr a pre zvlášť mrazivé dni si na spodnú bielizeň oblečte termo tričko a spodné nohavice či legíny. Tie odvedú pot a postarajú sa o tepelný komfort.
Na prvú vrstvu nahoďte tričko či košeľu, na ktoré patrí mikina, pletený sveter alebo vesta. Vrchná vrstva zložená zo zimnej bundy, kabátu či parky vás ochráni pred snehom aj vetrom - mali by teda byť vyrobené z odolných materiálov. Do mesta sa hodí vlnený kabát alebo napríklad módna menčestrová či flanelová bunda s poriadne teplou podšívkou. Na zimnú vychádzku po horách potom oceníte zimnú športovú bundu s vyšším golierom, kapucňou a vreckami na všetky drobnosti. U týchto zimných búnd sa pozrite na uvádzaný vodný stĺpec a vetruodolnosť. Na zahodenie nie je ani páperová výplň, ktorá zahreje aj najväčšie cencúle.
Do práce zvoľte vhodný zimný pracovný odev, ktorý vás zahreje, počas celej pracovnej doby a je nevyhnutný pre odvedenie kvalitnej práce.
Nohy oblečte do dlhých nohavíc ideálne z vlny, ktorá pekne hreje a látky z nej vyzerajú luxusne. Pokiaľ ste fanúšikmi džínsov, brániť vám v tom nebudeme. Len počítajte s tým, že v zime chladia. Lyžujete alebo máte radi prechádzky v prírode? Odložte nohavice, v ktorých chodíte do práce, a oblečte si športové nohavice z vodeodolných a vetruodolných materiálov.
Chodidlá budete mať ako v izbičke s teplými ponožkami, ktoré môžu byť napríklad z merina. Pri zimných topánkach oceníte odolný a nepremokavý materiál – či už funkčný na šport, alebo kožu do mesta. Zamerajte sa na poriadnu podrážku, ktorá sa nepošmykne ani na vrstve ľadu a zároveň neprechladne od zeme. Je vám predsa len v topánkach zima? Kúpte si hrejivé vložky do topánok.
Zimné oblečenie pre novorodencov a dojčatá
Malé bábätká ležiace v kočíku sa natoľko nehýbu a preto u nich môže ľahko dôjsť k podchladeniu. Na druhej strane však, vzhľadom na nedostatočne vyvinutú termoreguláciu, hrozí aj prehriatie. Ako teda novorodenca a dojča v zime obliecť?
Vrstvy sú základ. Lepšie je mať čo vyzliecť, ako nemať čo obliecť. Všeobecné pravidlo je, že by bábätko malo mať jednu vrstvu navyše oproti rodičovi, ale vždy to prispôsobte svojim teplotným požiadavkám.
Nôžky bábätka musia byť v teple. Preto nezabudnite na capačky aj do kočíka a v prípade nosenia v nosidle ešte pridajte teplé návleky.
V kočíku by nemal chýbať zimný fusak alebo nánožník a teplá deka.
Nezabudnite na čiapku a rukavice. Do veľkej zimy alebo k oblečeniu bez roláka bábätku oblečte aj nákrčník alebo šál.
Veľké rozdiely v obliekaní robia aj to, na ako dlho s bábätkom do zimy vyrážate, akým spôsobom a kam sa chystáte. Idete iba do obchodu, kde budete väčšinu času vo vykúrenom priestore? Alebo to máte len pár krokov k zaparkovanému autu a potom hurá k starým rodičom? Pri prechádzkach po obchodnom centre vaše bábätko nebude potrebovať 7 vrstiev oblečenia. Pokiaľ sa však chystáte na dlhší horský pochod v mrazivom počasí, budete musieť nad oblečením poriadne porozmýšľať.
Tip: Obliekanie bábätka prispôsobte aj tomu, či ho budete baliť do kočíka alebo ho chcete nosiť v nosidle či šatke. Fusak a deka kočíka poskytnú ďalšiu izolačnú vrstvu, zatiaľ čo šatka či nosič bábätko natoľko nezahrejú.
Kedy s bábätkom radšej zostať doma a ako ho na zimu pripraviť
U novorodencov sa príliš neodporúča s nimi chodiť von, ich organizmus je príliš krehký a imunita nevyvinutá. Prechádzky tak obmedzte na nutné minimum, pár dní až týždňov to vydržte a zatiaľ ho pripravujte pravidelným vetraním bytu.
Dlhšej prechádzke sa vyhnite v dňoch, kedy teplota klesla pod -5 °C.
Von sa vypravte vo chvíli, keď je denná teplota najvyššia - spravidla okolo poludnia.
Termoregulácia sa vyvíja cca do pol roka veku dieťaťa. Dovtedy tak treba dávať zvlášť pozor na správne oblečenie.
Bábätko postupne otužujte – a tým nemyslíme kúpanie vo Váhu. Začnite niekoľkominútovou prechádzkou na čerstvom zimnom vzduchu a spaním v chladnejšej miestnosti. Otužovaniu pomáha aj to, že občas bábätko necháte chvíľku nahé v príjemnej izbovej teplote.
Príliš dieťatko nezababušte. Môže ľahko prechladnúť, ale taktiež sa ľahko prehreje, čím mu tiež môžete uškodiť. Prehriatie spoznáte začervenaním, nepokojom a horúcim až spoteným zátylkom.
Ako v zime obliekať novorodenca do kočíka?
Základnú vrstvu budú okrem plienky tvoriť dojčenské body, košieľka či tričko s dlhým rukávom a dupačky alebo pančuchy. Jednoducho tak, ako by ste bábätko obliekli na doma. Pridajte mikinu, sveter a teplejšie nohavice alebo teplý zimný overal (fleecový) a na nohy ponožky a mäkké capačky. Pokiaľ je vonku vlhko alebo zvlášť chladno, oblečte mu aj vrchnú funkčnú kombinézu alebo bundu. Na záver bábätko v kočíku zabaľte do deky a fusaku alebo rovno kúpte zateplený zimný fusak. Nezabudnite na teplú čiapku a rukavice.
Bábätko pravidelne kontrolujte, či nie je studené, alebo naopak prehriate.
Ako v zime obliekať novorodenca do autosedačky?
Pre správnu funkčnosť autosedačky musia bezpečnostné pásy priliehať k telu dieťaťa. Bábätko by teda počas prepravy nemalo byť oblečené do bundy ani kombinézy. Radšej mu oblečte niekoľko tenších vrstiev a kúpte špeciálny fusak do autosedačky alebo teplú deku. Pokiaľ máte k autu dlhšiu cestu, idete na výlet alebo je vonku veľká zima, oblečte mu na prechod z domu do auta vonkajšie oblečenie (bunda, kombinéza). Tú je ale potrebné v aute vyzliecť.
Detské zimné oblečenie pre staršie detičky
U väčších detí, ktoré rady svet objavujú na vlastných nožičkách, počítajte s tým, že sa pri pobehovaní a hre pekne zahrejú. Na druhej strane nebude chýbať váľanie sa po zemi a občasné pády, ktoré môžu hroziť premočením a následným prechladnutím. Pri detskom zimnom oblečení batoliat, predškolákov a menších školákov sa tak pozerajte hlavne po kvalitnom spracovaní, vodeodolných a vetruodolných materiáloch a dobrej priedušnosti.
Základnou vrstvou bude spodná bielizeň, tričko a napríklad legíny alebo spodná termobielizeň, ak idete do hôr. Ďalšou vrstvou by mala byť mikina alebo sveter, ktoré sa dajú ľahko vyzliecť či rozopnúť v prípade zahriatia a počas prepravy autom. Vrchná vrstva sa skladá zo zimnej bundy, kabátika alebo parky prispôsobené aktuálnemu počasiu a plánovanej aktivite. Na nohy dieťaťu natiahnite nohavice, džínsy alebo otepľovačky – opäť podľa toho, či idete len do mesta na nákup alebo vyrážate lyžovať. Ak máte aktívne dieťa, čo si obľúbilo lezenie v snehu po štyroch, neurobíte nikdy chybu zimnou športovou bundou s poriadnymi zateplenými nohavicami alebo kombinézou.
Zobraziť viac
U väčších detičiek myslite na to, aby sa dalo oblečenie ľahko rozopnúť a vyzliecť, napr. ak bude decko potrebovať na záchod. Také traky nohavíc schované pod bundou a svetrom zavarili nejednému rodičovi. Ďalej berte do úvahy to, že sa dieťa bude často obliekať samo (doma, v škôlke či v škole), takže by sa mu s oblečením malo ľahko pracovať.
Pri detských topánkach pozerajte na to, aby odolali zime, soli aj rozmočenému snehu. Ak bývate v horách alebo často vyrážate do prírody, budú sa hodiť poriadne snehule. Do mesta naopak môžu stačiť zateplené vyššie topánky s protišmykovou podrážkou. Do topánok by sa mali vojsť teplejšie ponožky, nekupujte ich však zbytočne veľké, nech sa v nich dieťaťu dobre chodí a neriskujete zbytočné pády.
Tip: U zimných topánok nezabudnite vyskúšať, či sa ľahko obúvajú a vyzúvajú nielen vám, ale ideálne aj dieťaťu. Mnohé členkové topánky sú praktické a odolné, avšak na ich obutie na malú detskú nôžku sú potrebné 4 dospelí.
Čiapka, šál alebo šatka a rukavice v zime nesmú chýbať. U čiapky sa môžu hodiť náušníky, ktoré zabránia prechladnutiu uší. Rukavice voľte pletené alebo nepremokavé podľa plánovaného použitia - skrátka, aby nenasiakli vodu a dieťaťu potom nepremrzli prsty. U detí možno všeobecne odporučiť palčiaky, pretože tie vďaka väčšiemu vrecku pre štyri prsty dobre držia teplo.
Máte doma dieťa, ktoré okrem chodenia ešte občas posedí v kočíku? Pribaľte so sebou deku a teplý nánožník, aby počas jazdy neprechladlo.
Módne doplnky na zimu
Zimné doplnky nie sú len na okrasu, majú jasný účel. Kabáty a svetre máte síce v pohotovosti, ale čo keď sa vás zima pokúsi dostať cez odhalené ruky, uši a krk?
Zimnou čiapkou či čiapkou s brmbolcom zabránite prechladnutiu hlavy a uší. Na šport alebo pre zachovanie účesu ich môžete nahradiť čelenkou funkčnou alebo pletenou. Do práce a divadla (a keď chcete vyzerať chic) sa zase bude hodiť plstený klobúk alebo bekovka. Veľkým tohtoročným hitom sú barety, s ktorými do ulíc vnesiete kúsok Francúzska.
Odhalený krk nie je v zime žiadna sranda. Nesnažte sa nikoho presvedčiť, že fialový krk je v poriadku a vám rozhodne zima nie je. Riešenie je jednoduché - šál, šatka alebo nákrčník. Nemôžete sa vyhovoriť ani na malú ponuku farieb alebo materiálov. Či už hľadáte tenší šál k saku, huňatý pletený šál do poriadnej zimy alebo funkčný nákrčník do prírody, vo výbere sa nemusíte nijako obmedzovať.
Trpíte na studené ruky alebo vám v zime hneď začne praskať koža na prstoch? Poobzerajte sa po zimných rukaviciach. Tie môžu byť tenšie pletené, nepremokavé palčiaky alebo kožené, ktoré sa hodia aj k spoločenskému odevu.
Medzi ďalšie doplnky vhodné na zimu patria návleky na ruky a nohy, ktoré predlaktím a lýtkam poskytnú ďalšiu vrstvu chrániacu pred zimou, ktorá sa vám chce dostať až pod kožu. Rukávnik potom oceníte najmä pri tlačení kočíka.
Predovšetkým ženám sa bude páčiť huňatý plášť, kožušinový prehoz alebo bolero, ktoré skvele doplnia spoločenské šaty alebo kostým na svadbe a plese.
Oblečenie na behanie v zime a na ďalšie športy
Obliecť sa na beh či inú športovú aktivitu v zime môže byť tvrdý oriešok. Potrebujete priedušné oblečenie, ktoré vás udrží v suchu a teple, neprefúkne, nepremokne a zároveň sa v ňom nebudete potiť ako somár v kufri.
Aj tu platia pravidlá vrstvenia a funkčných materiálov.
Prvá vrstva by sa mala skladať zo spodnej termobielizne. Tá odvedie od tela pot a udrží vás v suchu.
Druhou vrstvou by malo byť tenšie funkčné oblečenie, napr. tričko s dlhým rukávom. Aj táto vrstva by sa mala postarať o odvod potu a izolovanie teploty.
Pri tretej vrstve hľadajte kúsky, ktoré vás ochránia pred snehom, dažďom a mrazom. Ideálne tak sú priedušné, ale nepremokavé a vetruodolné bundy, vesty a nohavice. Pri vyšších vonkajších teplotách alebo teplejších spodných vrstvách voľte ľahšie a tenšie materiály, nech sa zbytočne neprehrejete.
Nezabudnite ani na ochranu hlavy, krku, rúk a nôh. Tzn. funkčnú čiapku, nákrčník, športové rukavice a teplé ponožky.
Pri behu sa hovorí, že by sa mal človek obliecť tak, ako by vonku bolo o 10 °C viac. Prispôsobte si to však svojim potrebám.
Topánky by mali vyhovovať vášmu preferovanému terénu a disponovať membránou, ktorá neprepustí vlhkosť. Vzhľadom na všadeprítomný sneh a ľad oceníte nekĺzavú podrážku.
Tip: Pri oblečení berte do úvahy to, ako práve vaše telo na zimu reaguje. Prechladnú vám často nohy? Zamerajte sa na kvalitné nohavice, ktoré doplňte podkolienkami a termo ponožkami.
Na bavlnu zabudnite - tá vsiakne pot a dlho schne, takže by ste akurát boli vo vlhku a riskovali prechladnutie. Okrem funkčných syntetických materiálov sa pozrite po merine a membránach (napr. GORE-TEX).
Ako sa obliecť na zjazdovku, na bežky, turistiku či snežnice?
Niektoré zimné športy majú na oblečenie špecifické požiadavky. Pri behu v mrazivom počasí zrejme vonku strávite kratšiu dobu a tiež sa pohybujete v blízkosti domova, takže sa môžete kedykoľvek vrátiť, prezliecť do suchého a zahriať. Oproti tomu na bežkách, snowboarde či zjazdovkách ste od domova ďalej a vonku trávite dlhší čas. Navyše sa dá predpokladať, že prídete do tesného kontaktu so snehom, čo znamená vyššie nároky na materiál.
Nezabudnite na to, že sa pri takto aktívnych športoch veľmi zahrejete. Nie je tak na škodu, keď pred začiatkom aktivity pociťujete mierny chlad. Oblečenie by sa malo skladať z niekoľkých vrstiev a tá vrchná by mala byť odolná voči vode a vetru. V žiadnom prípade nezabudnite na športové rukavice a funkčnú čiapku.
Vybehnite na bežkách V ústrety zjazdovému lyžovaniu
Milujete prechádzky zimnou prírodou? Potom ste sa určite nadchli pre zimnú turistiku alebo snežnice. Tu sa sústreďte najmä na kvalitnú obuv, ktorá by mala byť vyššia, aby vám do nej nezapadal sneh a disponovať poriadnou podrážkou so vzorkou. Na nohy opujte termo ponožky či podkolienky, ktoré doplňte funkčnými nohavicami alebo legínami.
Pri hornej časti tela počítajte s tým, že by vás mohla zastihnúť snehová alebo dažďová prehánka. Na spodnú termobielizeň nahoďte mikinu a vrchná bunda by mala odolať vode aj vetru. Rukavice, funkčná šatka na krk a čiapka by mali byť samozrejmosťou. Na chrbát hoďte športový batoh, ktorý sa postará o desiatu, termohrnček, vreckovky a prípadne aj suché oblečenie.
Zimné oblečenie pre psov
Možno sa psom v oblečení a kombinézach smejete, ale nie každý chlpáč je vybavený bohatým osrstením s podsadou či hrubou tukovou vrstvou. Najmä menšie psy (jazvečíky, yorkšíri), ktorí sa pohybujú bližšie k zemi, môže v zime postihnúť prechladnutie. Rovnako to platí u „naháčov“ (čínsky chocholatý pes, mexický či peruánsky naháč), psov s krátkou srsťou a minimom podkožného tuku (chrty), chorých miláčikov či psov v seniorom veku.
Avšak aj odolnejším jedincom sa môže oblečenie hodiť, a to najmä na dlhších prechádzkach v teréne a počas snehových prehánok. Zimné bundy pre psov môžete nahradiť vestou, mikinou, svetrom alebo psím pršiplášťom. Nemusíte tak riešiť prebehnutie rozmočeným snehom či blatom, zašpinenie a možno ani snehové brmbolce na chlpoch.
Ochranné topánky pre psov sú trochu kontroverzné, ide však o užitočný doplnok. Pokiaľ sa často pohybujete v meste, kde v zime nie je núdza o štrk, piesok a hlavne soľ, budú mať topánky zásadný vplyv na stav paciek vášho psíka. V divočine naopak pridajú labkám na priľnavosti, a tak sa môžete vyhnúť nepríjemnému pošmyknutiu na ľadovom povrchu. Zabránite tiež prípadnému poraneniu v prípade šliapnutia na predmet schovaný pod snehom.