Ako odstrániť zápach v chladničke a čím ju najlepšie umyť? Ide to aj bez chémie

Ak vás trápi nepríjemný zápach v chladničke, nezúfajte. Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť pach v chladničke a udržať ju v čistote. Pravidelné čistenie chladničky je kľúčom k eliminácii pachov a šíreniu baktérií. A čím vyčistiť chladničku? Vyskúšajte ocot, jedlú sódu, šťavu z citróna alebo špeciálne prípravky.

Ak vás trápi nepríjemný zápach v chladničke, nezúfajte. Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť pach v chladničke a udržať ju v čistote. Pravidelné čistenie chladničky je kľúčom k eliminácii pachov a šíreniu baktérií. A čím vyčistiť chladničku? Vyskúšajte ocot, jedlú sódu, šťavu z citróna alebo špeciálne prípravky.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo môže za nepríjemný zápach v chladničke a ako ho odstrániť?

Nepríjemný zápach linúci sa z chladničky môže mať na svedomí niekoľko rôznych dôvodov. Ktoré to sú?

  • Silne aromatické potraviny (cibuľa, cesnak, ryby, mäso), 

  • skazené a hermeticky neuzavreté potraviny, 

  • nedostatočná hygiena (hromadiace sa zvyšky potravín a baktérií), 

  • porucha (na odvlhčovači, chladiacom okruhu alebo netesniace dvierka), 

  • problémy s cirkuláciou vzduchu a účinnosťou chladenia kvôli preplneniu chladničky. 

Nech už je príčinou zápachu čokoľvek, základom pre jeho elimináciu je poriadne vyčistenie. Vyberte z nej všetky potraviny a dôkladne ich pretrieďte. Pokazené potraviny patria do koša, zatiaľ čo iné by mali byť hermeticky uzavreté v potravinových dózach. Nezabudnite ani kontrolu dátumu minimálnej trvanlivosti a celistvosť balenia potravín. 

Chladničku vyčistite, a to vrátane zásuviek, políc i jej vnútra. Zatiaľ čo by ste jej mali dopriať generálne upratovanie zhruba raz za mesiac, je dôležité sa o ňu pravidelne starať. To znamená aspoň raz týždenne sa venovať jej bežnej údržbe – prekontrolovať uskladnené potraviny, vysušiť v prípade potreby kondenzovanú vlhkosť na policiach, utrieť zvyšky štiav a kusov potravín. 

Na mieste je aj používanie uzatvárateľných misiek na uskladnenie silne aromatických potravín. Medzi potraviny, ktorých aróma sa dokáže dostať do všetkých kútov chladničky i potravín nachádzajúcich sa v ich blízkosti, zaraďujeme bylinky, syry, cibuľu, cesnak, mäso a ryby. Použiť môžete aj zaváracie poháre so skrutkovacím vekom alebo potravinársku fóliu. 

 

Ďalšie možnosti, ako sa zbaviť zápachu v chladničke

Vyhrať súboj so zápachom vám môžu pomôcť pohlcovače pachov. Vyskúšať môžete nielen tie kupované, ale aj domáce ako napríklad hrnček s čerstvo namletou kávou, sódou bikarbónou alebo kypriacim práškom. Niekomu môže fungovať rozkrojené jablko alebo citrón, prípadne nastrúhaná pomarančová kôra, pohár s octom či vrecko s ryžou. 

Pri problémoch so zápachom majte na pamäti potenciálnu súvislosť s teplotou v chladničke, ktorú sa snažte udržiavať stabilnú. Ako na to? Otvárajte ju čo najmenej a na čo najkratší možný čas. Neukladajte do nej horúce potraviny a dodržiavajte ostatné zásady správneho skladovania mäsa, zeleniny i ovocia. 

Ako dlho vydrží mäso v chladničke?   Ako skladovať zeleninu a ovocie v chladničke? 

 

Ako ju vyčistiť (postup)

  1. Ak vaša chladnička disponuje zvukovou signalizáciou, ktorá upozorňuje na dlho otvorené dvierka, radšej ju pred umývaním vypojte z elektrickej siete. Možno očakávať, že vám jej čistenie zaberie dlhší čas a práca vám bude isto ubiehať rýchlejšie, keď nebudete musieť celý čas počúvať nepríjemné pípanie. 

  2. Vyprázdnite ju a vyhoďte všetky stratené alebo pokazené potraviny. Zvyšné potraviny na chvíľu umiestnite na chladnejšie miesto alebo ich vložte do termo tašky.

  3. Demontujte z nej poličky a ďalšie odnímateľné časti, a to vrátane doplnkov. Dôkladne ich umyte – dostatok miesta a možnosť dobrého opláchnutia nečistôt vám poskytne sprchovací kút alebo vaňa.

  4. O výbornú absorpciu stekajúcej vody z chladničky aj z odnímateľných častí sa postará uterák. Na dokonalé vysušenie jednotlivých častí použite savé kuchynské utierky. 

  5. Umyte vnútorné plochy a všetky zákutia – nezabudnite ani na priestor okolo odtokového kanálika. Steny vytrite pred zapnutím dosucha, čím zabránite vzniku námrazy. 

  6. Zvláštnu pozornosť venujte údržbe tesnenia, pretože práve v jeho záhyboch sa ukrýva mnoho nečistôt. Najskôr ich z tesnenia vymeťte kefkou, potom ho dôkladne umyte, vysušte a následne ošetrite kvapkou jedlého oleja, vďaka čomu zostane mäkké a funkčné. 

  7. Chladničku umyte aj zvonku, aby ste ju zbavili nánosu prachu a nečistôt. 

  8. Vráťte do nej vyčistené a do sucha vytreté police, zásuvky a doplnky. Uložte do nej späť potraviny. 

  9. Nezabudnite ju vybaviť pohlcovačom pachov alebo jeho prírodnou alternatívou (mletá káva, sóda bikarbóna, rozkrojené jablko, citrón a pod.). 

  • Ak vám to priestor dovolí, pred čistením ju odsuňte od steny. Len tak sa pohodlne dostanete ku všetkým plochám. Pri vstavaných modeloch sa riaďte pokynmi výrobcu. 

  • Jej vonkajšie časti umyte vodou s kvapkou saponátu, alebo čistiacim prípravkom v spreji. Následne ju vyleštite. 

  • Na vyčistenie kondenzátora použite jemnú kefku, vďaka ktorej odstránite nečistoty a vyhnete sa jeho poškodeniu. Na čistenie nepoužívajte chemické čistiace prostriedky. 

  • Chladiace rebrá nachádzajúce sa v zadnej časti spotrebiča zľahka utrite navlhčenou handričkou. 

Nepodceňujte čistenie odtoku

V rámci celkovej údržby spotrebiča nezabudnite ani na vyčistenie odtoku, pretože jeho upchatie môže mať na svedomí zvýšenie teploty v chladničke a následné rýchlejšie kazenie potravín. Môže zapríčiniť aj zápach, kondenzáciu vlhkosti na dne alebo na stenách spotrebiča, ale aj prehriatie či poškodenie chladiaceho okruhu. 

  • Prietok odtokového kanálika je možné jednoducho uvoľniť pomocou špajle, dlhej kovovej ihlice na pletenie alebo drôtika. Na jeho vyčistenie je možné tiež použiť špeciálnu kefu, ktorá je často súčasťou príslušenstva k chladničke. 

  • Usadeniny z odtokového kanálika vyberte a vytrite ich handričkou namočenou v mydlovej vode. 

  • Na odstránenie silnejšieho znečistenia môžete vyskúšať aj špeciálny odmasťovací prostriedok, ktorý nepoškodzuje plasty a kov. 

Chladnička prestala chladiť? 

Pozor na zápach zozadu chladničky

Nepríjemný odér by ste nemali v žiadnom prípade prehliadať, a to bez ohľadu na to, či vychádza zozadu spotrebiča, alebo priamo z neho. Zápach zo zadnej strany môže mať niekoľko príčin: 

  • Nedostatočne vyčistená chladnička – usadzujú sa v nej nečistoty a baktérie. 

  • Pleseň a rozkladajúce sa zvyšky jedla v odtokovej nádobe umiestnenej v zadnej časti spotrebiča. 

  • Poruchy chladiaceho systému a rôzne netesnosti. 

  • Kontaminácia chladiaceho systému a nedostatočné množstvo chladiacej kvapaliny. 

  • Špatná ventilácia zadnej časti spotrebiča. 

  • Chybné tesnenie dverí. 

  • Spálený motor alebo iné poškodenie elektrických súčastí. 

 

Prečo umyť novú chladničku?

Pri výrobe domácich elektrických spotrebičov sa nekladie dôraz na prísne dodržiavanie sterility, ako je to napríklad pri výrobe zdravotníckeho vybavenia a potravinárskych výrobkov. Hoci čistá sa môže chladnička na prvý pohľad zdať, v skutočnosti sa na jej vnútorných povrchoch môže vyskytovať prach a rôzne nečistoty. 

Jej cesta viedla od výrobne cez niekoľko skladov až priamo do predajne ak vám domov. Počas prepravy a skladovania sa v nej aj na nej usadili mikročastice prachu a iného znečistenia. Preto je na mieste ju pred prvým použitím a uvedením do reálnej prevádzky riadne vyčistiť. 

Najlepšie chladničky súčasnosti   Ako vybrať chladničku?

Čím umyť chladničku? Ide to aj bez chémie!

Pri čistení môžete siahnuť po bežnom saponáte na umývanie riadu, alebo po špeciálnom prípravku určenom na tento účel. Ak patríte medzi fanúšikov prírodného čistenia, ktoré vás vyjde na pár eur a neublíži prírode ani vašim potravinám, ste tu správne. Chladničku je možné ľahko a lacno vyčistiť vďaka niekoľkým pomocníkom. Ktoré to sú?  

Ocot 

V miske zmiešajte 3 diely teplej vody a 1 diel liehového alebo jablčného octu. Túto zmes môžete použiť pri čistení dvojakým spôsobom – klasicky pomocou handričky či hubky, alebo nastriekaním na rovné plochy a všetky zákutia chladničky, vďaka čomu usadené nečistoty rýchlejšie povolia. 

Ak vám typický zápach octu vadí, vhoďte do neho na pár týždňov niekoľko citrónových alebo pomarančových šupiek. Ocot stratí svoju charakteristickú vôňu a bude voňať po citrusoch. 

Sóda bikarbóna 

Zmiešajte 0,5 litra teplej vody s 2 PL sódy bikarbóny. Táto zmes chladničku napriek jemnému abrazívnemu účinku nepoškriabe, ale dokáže účinne odstrániť usadené nečistoty. 

Jej nevýhodou môže byť biely povlak, ktorý po sebe na povrchoch zanecháva. Preto je nutné zmes niekoľkokrát prepláchnuť čistou vodou. 

 

Podobné články: