Nepodceňte zlodeja! Tipy na zabezpečenie bicykla proti krádeži

Obchod s odcudzenými bicyklami je veľmi rozšírený, a preto je veľmi dôležité sa pred krádežami chrániť v maximálnej možnej miere. Aké zabezpečenie bicykla bude najlepšie? Pozrite sa na zúbok zámkom, GPS lokátorom aj alarmom. Nezabudnite ani zabezpečenie elektrobicykla, ak ste jeho majiteľmi.

Obchod s odcudzenými bicyklami je veľmi rozšírený, a preto je veľmi dôležité sa pred krádežami chrániť v maximálnej možnej miere. Aké zabezpečenie bicykla bude najlepšie? Pozrite sa na zúbok zámkom, GPS lokátorom aj alarmom. Nezabudnite ani zabezpečenie elektrobicykla, ak ste jeho majiteľmi.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

8 tipov na zabezpečenie bicykla

  1. Prevencia: Najlepšou ochranou pred krádežou bicykla je prevencia. Nenechávajte bicykel bez dozoru a už vôbec nie cez noc. Používajte kvalitný zámok (použite ich pokojne viacero naraz) a nezabudnite ani na poistenie. 

  2. Zámok na jednom mieste: Kvalitný, avšak ťažký zámok nemusíte so sebou neustále voziť. Ak si nechávate bicykel zaparkovaný pravidelne na jednom mieste, stačí si zámok nechať tu pripevnený nastálo. 

  3. Zbytočné lákanie: Ak nechávate bicykel bez dozoru, zložte z neho všetko, čo k nemu nie je pripevnené napevno a čo by mohlo zlodeja zbytočne lákať – tašky, osvetlenie, cyklocomputer, sedlo, tachometer atď. 

  4. Zaistené priestory: Na uloženie bicykla v domácom prostredí využívajte zaistené priestory. Nenechávajte ho na chodbe a vždy ho zaistite kvalitným zámkom.

  5. Registrácia bicykla: Registrácia je prvým krokom k jeho identifikácii po prípadnom nájdení. Každé kolo má svoje unikátne výrobné číslo. Registráciou bicykla sťažíte zlodejovi jeho predaj. Na Slovensku aj v Českej republike môžete svojho parťáka zaregistrovať napríklad v systéme CEREK (Centrálny register bicyklov). Registráciou do databázy mestskej polície zasa obdržíte nálepku resp. štítok o registrácii, čo môže zlodeja samo o sebe odradiť od krádeže. 

  6. Tajné označenie: Bicykel môžete popísať neviditeľnou fixou, ktorá je čitateľná iba po priložení UV lampy. Tento spôsob je vhodné kombinovať s registráciou bicykla a použitím mikročipu, ktorý zaznamenáva informácie o majiteľovi. Týmito spôsobmi uľahčíte prípadnú identifikáciu nájdeného bicykla. 

  7. Rýchle úpinky: Nevýhodou môžu byť aj rýchle úpinky, kvôli ktorým je možné ľahko odinštalovať kolesá z bicykla. Zlodej ich môže ľahko demontovať a bicykel z prekážky vyvliecť. 

  8. Vsaďte na originálnosť: Majte svoj bicykel nápadný a jednoducho rozoznateľný. Pomôcť môžu nálepky alebo výrazná farba rámu. 

Vyrazte na bicykel, kolobežku alebo board   Aká je povinná výbava bicykla? 

Zabezpečenie bicykla pred krádežou na ulici

Žiadny zámok nedokáže stopercentne zabrániť odcudzeniu vášho bicykla. Ide najmä o čas, počas ktorého je zámok schopný zlodejovi odolať. Zatiaľčo tenké zámky dokáže zlodej prelomiť už behom niekoľkých sekúnd, na silnejší by potreboval asi minútu a pol. Pri ochrane svojho bicykla preto majte vždy na pamäti, že nestačí iba mechanická ochrana. Snaha ochrániť svojho parťáka pred odcudzením je ako hra Kto z koho? – vyhráte vy, alebo zlodej?

Čo ďalšie by ste nemali pri zamykaní bicykla na ulici podceniť? 

  • Lokalita: Vyberte si rušné miesto, na ktoré si zlodej kvôli frekventovanému pohybu ľudí trúfne s nižšou pravdepodobnosťou. Naučte sa bicykel zamykať v lokalite s mestským kamerovým systémom, ktorý môže pomôcť s pátraním po prípadnom páchateľovi. 

  • Čas bez dozoru: Podľa toho, ako dlho budete nechávať bicykel bez dozoru, zaistite mechanickú ochranu – pri vzdialenejšom dozore napr. počas občerstvenia v stánku vám postačí tenší zámok, v opačnom prípade siahnite skôr po pevnejšom zámku. 

  • Dobre vybraná prekážka: Bicykel nezamykajte k stĺpikom a dopravným značkám, ktoré je možné pomerne ľahko vykývať z chodníka. Radšej si vyhliadnite strom, pevné zábradlie, lavičku alebo lampu. 

Ako vybrať bicykel? 

Čím ho zabezpečiť (zámok, sledovač, alarm, GPS)

Nedostatočne zabezpečený bicykel dokáže veľmi rýchlo prilákať nepozvaného hosťa. Hoci sa môže hodnota bicykla so všetkou výbavou vyšplhať až na tisícky eur, cyklisti jeho zaistenie často podceňujú. Hoci si s väčšinou zámkov zlodej dokáže poradiť, pri jeho snahe o odcudzenie bicykla ide o čas a hluk, ktorý by mohol pri krádeži spôsobiť (napr. akumulátorovou uhlovou brúskou). 

Aké možnosti zabezpečenia sa vám ponúkajú? 

  • Zámok na bicykel: Investujte do kvalitného zámku a používajte ho vždy, keď nechávate bicykel bez dozoru. Zámok by mal byť dostatočne silný a odolný proti rezaniu a vytrhávaniu. Existuje mnoho druhov – kľúčové alebo kódové (podľa spôsobu otvárania), lankové, reťazové, skladacie, špirálové, do rámu, zámkové podkovy alebo zámky s alarmom. 

  • Elektronický sledovač: Keď už ku krádeži bicykla predsa len dôjde, môžete jeho polohu ľahko sledovať pomocou GPS lokalizácie alebo GSM signálu (v závislosti od elektronického zariadenia). 

  • Alarm: Nenápadný alarm začne pri nežiaducom pohybe bicykla hlasno húkať, čo vzbudí pozornosť. Zlodej sa môže vydesiť a utiecť bez bicykla. 

Presná poloha vďaka GPS 

Zabezpečenie bicykla pomocou GPS sledovača nemusí stopercentne zabrániť pokusu o odcudzenie – rovnako ako u ďalších ochranných prostriedkov. Toto zaistenie môže byť prekonané, ak je zlodej oboznámený s danou technológiou. Avšak GPS sledovanie môže byť účinným nástrojom prevencie krádeže a zvýšenie šance, že vám bude ukradnutý bicykel vrátený naspäť. Ak ku krádeži predsa len dôjde a zlodej technológiu včas neodhalí, vďaka trackovaniu (tj. sledovaniu) môžete bicykel ľahko vysledovať. 

Ako na to? GPS sledovacie zariadenie musíte najskôr vybrať, zakúpiť a nainštalovať na svoj bicykel. V súčasnej dobe existuje rad modelov, ktoré je možné nenápadne na bicykel pripevniť – pod sedlo, do kormidla, prípadne môže byť sledovač integrovaný do blikačky, ktorá sa inštaluje priamo na rám bicykla a nemožno ju teda len tak ľahko vytrhnúť. 

Následne je nutné zariadenie spárovať s aplikáciou vo vašom telefóne, aby bolo možné sledovať polohu bicykla v reálnom čase a posielať na telefón upozornenia, ak by došlo k manipulácii s bicyklom. Toto upozornenie vám umožní okamžite reagovať a zabrániť krádeži bicykla. Ak sa dostanete na miesto príliš neskoro, teda až po odcudzení, môžete pomocou aplikácie zistiť jeho presnú polohu. 

Tip: GPS sledovacie zariadenia sú na batériu, a preto nezabúdajte na pravidelnú kontrolu stavu nabitia.

Ako zvoliť správnu veľkosť bicykla?   Ako vybrať správnu veľkosť detského bicykla? 

Zaistenie zámkom má svoje obmedzenia

Hoci je použitie zámku na bicykel najpopulárnejším spôsobom zaistenia pred krádežou, je dôležité mať na pamäti, že poskytuje iba obmedzenú ochranu. Často ide dokonca len o psychologický efekt mierený na pokoj majiteľa bicykla. Je v poriadku, ak je vašou prvou voľbou zámok – v dnešnej dobe sa dajú kúpiť vcelku odolné, pevné a horšie prelomiteľné zámky. Pravdou však zostáva, že najlepšou ochranou je použitie kombinácie rôznych zabezpečovacích prvkov – zámkov, GPS lokátorov a alarmov.

Medzi hlavné výhody zámku patrí ľahká manipulácia, rýchle použitie a cenová dostupnosť. Na druhú stranu sa dajú pomerne jednoducho prekonať pomocou nástrojov na rezanie, lámanie alebo cvakanie (akumulátorová uhlová brúska, pákové kliešte, pílka na železo). V tejto hre hrá hlavnú rolu čas, a preto nenechávajte svoj bicykel na dlhý čas bez dozoru. Čím viac času páchateľovi doprajete, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť jeho úspechu. 

  • Lankové a špirálové: Sú ľahké, skladné a niektoré z nich majú aj držiak na pripevnenie k bicyklu. Zlodej si s nimi však ľahko a rýchlo poradí. 

  • Zámkové podkovy („U“ zámky) : Patria medzi najbezpečnejšie, ale aj hmotnostne najťažšie zámky. Poskytujú perfektnú mieru zabezpečenia, ale nie sú príliš vhodné na celodenné prenášanie, pretože ich váha môže dosiahnuť až 2 kg. Ani tento typ nie je pre zlodeja neprekonateľný, na jeho prelomenie však potrebuje viac času aj súkromia – musel by ho poškodiť dvoma rezami pomocou akumulátorovej uhlovej brúsky, ktorá je pri rezaní veľmi hlučná. 

  • Skladacie: Sú vysoko bezpečné, ľahko zložiteľné (a teda aj skladné), ťažšie a drahšie. 

  • Reťazové a článkové: Sú vhodné najmä na uzamknutie bicykla v domácom prostredí - na záhrade, v garáži, v chodbe domu… Zatiaľ čo článkové zámky sú vyrobené z oceľových článkov a oceľového lanka, reťazové sú zo silnej oceľovej reťaze s textilným chráničom, ktorý zabraňuje odreniu bicykla. Oba typy sú pomerne ťažké a pre zlodeja horšie prekonateľné. 

Po zamknutí skontrolujte, či sa nedá zámok ľahko z bicykla vyvliecť napríklad po odmontovaní kolies. Ak je to možné, bicykel vždy zaistite zámkom cez rám aj jeden z výpletov kolesa. Ešte lepším riešením je mať dva zámky na zaistenie oboch kolies (cez výplet). 

Zabezpečenie elektrobicykla (alarm, GPS lokátor)

Na zabezpečenie elektrobicykla a drahších modelov bicyklov odporúčame použiť zámok na bicykel s alarmom, ktorý upozorní okolie na neštandardnú situáciu hlasným signálom. To môže natoľko vydesiť páchateľa, že od bicykla utečie skôr, ako sa vôbec dostane k pokusu o odstránenie zámku. 

Čo by ste nemali určite podceniť pri zaisťovaní elektrobicykla? 

  • Kvalitu zámku: Voľte ťažší a masívnejší model, a oblúkom sa vyhýbajte tenkému lankovému zámku, ktorý má zlodej precvaknutý obyčajnými kliešťami počas jednej sekundy. Nelámte si hlavu s váhou zámku - s jazdou vám pomôže motor. 

  • Výber parkovacieho miesta: Bicykel zamykajte k objektom, ktoré sú spoľahlivo upevnené do zeme (stromy alebo zábradlie). Porozhliadnite sa po lokalite sledovanej mestským kamerovým systémom. Vyhľadávajte skôr frekventované a dobre osvetlené miesta. 

  • Zaistenie alarmom: Pohybový snímač alarmu sa môže spustiť pri porušení zámku alebo pri manipulácii s bicyklom. 

  • GPS lokátor (sledovač): Poskytne vám možnosť sledovať pohyb odcudzeného bicykla cez váš telefón. Dbajte na pravidelnú kontrolu stavu batérie aj skrytú inštaláciu, aby ho zlodej ihneď neodstránil.

  • Poistenie: Svoj elektrobicykel si nezabudnite poistiť proti krádeži. Overte si, či sa poistka vzťahuje aj na odcudzenie v čase od 22:00 do 6:00, poškodenie a vandalizmus. 

Ako vybrať elektrobicykel?  

Zabezpečenie bicykla v pivnici

Spoločná pivnica v panelovom dome nemusí byť vždy tým najlepším miestom, kam je možné bezpečne uskladniť svoj bicykel. Práve pivničné priestory sú častým objektom vykrádania, a to najmä počas zimných mesiacov, kedy sa čoskoro stmieva a do pivníc nechodí toľko ľudí. Oveľa väčšiu istotu ochrany svojho bicykla budete mať priamo vo svojom byte či dome, kedy ho možno zaistiť aj poistením majetku. Obozretný buďte aj pri umiestnení bicykla na balkón, a to aj vo vyšších poschodiach. 

  • Ak nemáte inú možnosť, ako bicykel umiestniť do pivnice, garáže alebo kočikárne, pouvažujte nad zaobstaraním bezpečnostného držiaka na bicykel. Modely so šikmým zabezpečovacím rámom značne skomplikujú zlodejom snahu o odcudzenie bicykla, pretože sa uzamykajú za rám bicykla. 

  • Využiť môžete aj inú pevnú kotvuku ktorej je možné bicykel zamknúť. Môže to byť rúrka, zábradlie, konštrukcia z lešenárskych trubiek atď. 

  • Riziko krádeže práve vášho bicykla môžete znížiť napríklad aj demontážou sedla a sedlovej rúrky – na takomto bicykli nebude môcť zlodej odísť z miesta činu. 

  • Dvere do pivnice sa odporúča zaistiť pred vylomením zámku a ideálne aj opatriť mrežou (vrátane okien). Všetky bezpečnostné opatrenia proti prípadnej krádeži zohľadňuje poisťovňa pri dojednaní poistenia domácnosti. Na bicykel uschovaný v spoločnej pivnici sa nemusí vzťahovať poistenie domácnosti kvôli väčšiemu pohybu osôb. 

Čo robiť po odcudzení bicykla?

Ak došlo ku krádeži vášho bicykla, nahláste túto skutočnosť ihneď na najbližšej služobni Polície SR. Strážnikom poskytnite všetky informácie týkajúce sa odcudzeného bicykla, a to vrátane opisu, sériového čísla, značky a fotografie. Zároveň ju informujte o polohe bicykla podľa GPS súradníc, ak ho sledujete cez aplikáciu vo svojom telefóne. 

Sociálne siete sú mocným nástrojom nielen pri hľadaní zatúlaných mačiek a papagájov, ale aj odcudzených bicyklov. Preto neváhajte čo najskôr zdieľať fotografiu vášho ukradnutého bicykla aj s jeho popisom na sociálnych sieťach – na svojej stene a v rôznych susedských skupinách. Poproste ostatných používateľov o zdieľanie, aby mala informácie čo najširší dosah. 

Kontaktujte ostatných cyklistov, obchody s bicyklami, bazáre, cyklistické kluby a ak je bicykel vybavený GPS sledovačom, môžete zdieľať informácie o jeho polohe. Nezabudnite prechádzať webové stránky s inzerátmi na predaj bazárových bicyklov, možno sa na vás usmeje šťastie a svojho strateného parťáka objavíte práve tam. Posledná vec, na ktorú by ste mali myslieť, je nahlásiť poisťovni poistnú udalosť (krádež) – samozrejme v prípade, ak máte bicykel poistený.  

Podobné články: