Ako urobiť vyvýšený záhon z paliet, tehál či debnenia, čím ho naplniť a ďalšie tipy

Zeleninová záhrada, ovocný sad aj záplava voňavých kvetov vždy na dosah ruky? Stačí si urobiť vyvýšený záhon! Návod, ktorý sme pre vás pripravili, vám poradí, ako ho vyrobiť, založiť aj osadiť. Zvýšený záhon si potom ľahko a kedykoľvek postavíte na záhradu, terasu aj balkón.

Zeleninová záhrada, ovocný sad aj záplava voňavých kvetov vždy na dosah ruky? Stačí si urobiť vyvýšený záhon! Návod, ktorý sme pre vás pripravili, vám poradí, ako ho vyrobiť, založiť aj osadiť. Zvýšený záhon si potom ľahko a kedykoľvek postavíte na záhradu, terasu aj balkón.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Plastový, drevený alebo betónový?

Plastové vyvýšené záhony sú veľmi obľúbené vďaka svojej odolnosti, dobrej dostupnosti a jednoduchej inštalácii i manipulácii. Rovnako ako pri ostatných typoch môžete vyberať z rôznych šírok, dĺžok a výšok tak, aby sa vám záhon vošiel a vy sa k nemu prípadne nemuseli ohýbať. Medzi veľmi žiadané patrí vyvýšený záhon z recyklovaného plastu, ktorý je ekologický, ale aj veľmi odolný. Takýto plastový záhon tak neovplyvní počasie, ale ani plesne, huby, hniloba či chemikálie.

Drevený vyvýšený záhon je prírodnou alternatívou k záhonu z plastu, je však potrebné ho riadne udržiavať, aby nezhnil. Aj tie zoženiete v nespočetných variantoch rozmerov, rovnako tak si ale záhon môžete vyrobiť sami. Na stavbu vyvýšeného záhona z dreva vám stačí dostatok hranolov, dosiek či paluboviek, spevňovací materiál, fólia a izolácia napríklad vo forme náteru. Rovnako ľahko si postavíte vyvýšený záhon z paliet, ktorého výrobu vám popisujeme v návode nižšie.

Pri natieraní vyvýšeného záhona je dôležité zvoliť farbu, ktorá je bezpečná pre rastliny a nevypúšťa škodlivé chemikálie do pôdy. Vždy si prečítajte etiketu každého výrobku, ktorý plánujete použiť, aby ste sa uistili, že je bezpečný na použitie v okolí rastlín.

  • Mliečna farba: Ekologická a netoxická farba na vodnej báze vyrábaná z mliečnej bielkoviny, vápna, kriedy a prírodných pigmentov. Je bezpečná na použitie na vyvýšených záhonoch a nepoškodí vaše rastliny.

  • Prírodné oleje: Napr. ľanový olej a tungový olej sú bezpečné na použitie v okolí rastlín a pomáhajú chrániť drevo pred poveternostnými vplyvmi.

  • Moridlo: Možno použiť na drevo, betón alebo tehly. Vyberte moridlo vhodné na vonkajšie použitie a bezpečné na použitie v blízkosti rastlín.

  • Farba na betón: Je odolná a dlhotrvajúca, dodáva sa v rôznych farbách a povrchových úpravách. Vyberajte z farieb vhodných do exteriéru.

  • Impregnačný náter na tehly: Chráni stavbu pred poveternostnými vplyvmi a poškodením vlhkosťou.

  • Epoxidová farba: Vytvára pevný povrch odolný voči vode, chemikáliám a oderu.

  • Vápno: Vyrába sa z haseného vápna, vody a prírodných pigmentov, je teda priedušné a šetrné k životnému prostrediu.

  • Minerálna farba: Je priedušná, ekologická farba z prírodných minerálov určená na použitie na murované povrchy.

  • Žiadny náter: Pokiaľ nechcete vyvýšený záhon natierať, môžete ho nechať bez náteru. Záhon však budú ovplyvňovať poveternostné vplyvy a vy nijako nezmeníte prirodzené vlastnosti materiálu.

Vyvýšené záhony z betónu majú nespornú výhodu v trvanlivosti a odolnosti. Kúpite ich v rôznych dekóroch a variantoch, ale betónový záhon si ľahko vyrobíte aj sami, a to napríklad z betónových tvárnic alebo naliatím betónu do predpripravenej formy. Pri záhone z betónu dajte pozor na izoláciu, aby vám tento nasiakavý materiál neťahal vodu z pôdy a z rastlín.

Vyvýšený záhon z kameňov je krásnym variantom, ktorý zapadne do každej záhrady. Taký kamenný záhon môže byť vyrobený zo suchého kamenného múrika aj z prírodných kameňov, ktoré vám napríklad ostali z prestavby záhrady. Veľkou výhodou týchto vyvýšených záhonov je fakt, že ide o stavbu z prírodného a veľmi odolného materiálu. Pokiaľ si ho staviate sami, vyrobíte si záhon presne podľa svojich požiadaviek - kdekoľvek a akéhokoľvek tvaru.

Vyvýšený záhon z tehál je veľmi podobný tomu kamennému, jeho stavba však pre vás môže byť jednoduchšia. Ide o skvelú možnosť na využitie nadbytočného stavebného materiálu, ktorý sa vám napríklad povaľuje v rohu záhrady. Vyvýšené záhony z tehál vynikajú jednoduchou stavbou a odolnosťou. Podrobnejší návod, ako postaviť vyvýšený záhon z tehál, nájdete nižšie.

Ďalšou možnosťou sú kovové vyvýšené záhony, ktoré sú odolné – je však potrebné vybrať materiál odolný vlhkosti a vode, alebo materiál záhonu riadne ošetriť náterom. Môžete si kúpiť hotový záhon z pozinkovanej ocele, alebo si ho vyrobiť napríklad z vlnitého plechu.

Ako si vybrať kvetináč, truhlík alebo vyvýšený záhon?

Ako vyrobiť vyvýšený záhon z paliet

Stavba vyvýšeného záhonu z paliet je skvelý spôsob, ako vytvoriť cenovo dostupnú a udržateľnú záhradu. A navyše sa napríklad niečo nové naučíte.

  • 4 palety rovnakej veľkosti a typu

  • Kladivo a klince

  • Skrutky a skrutkovač

  • Nopovú fóliu alebo netkanú textíliu

  • Pletivo

  • Páčidlo na prípadné odobratie dosiek či dosky navyše na vyplnenie medzier

  • Substrát

  • Rastliny alebo semená

Nájdite vhodné miesto pre vyvýšený záhon. Uistite sa, že má toľko slnečného svetla, koľko ho budú sadené rastliny potrebovať, a terén je rovný. Vyberte palety v dobrom stave a bez chemického ošetrenia. Palety prezrite a odstráňte z nich všetky trčiace klince alebo svorky. Odporúčame ich tiež ošmirgľovať a ošetriť prípravkami proti škodcom a proti vlhkosti.

Položte jednu paletu na zem lamelami nahor. Tá bude tvoriť jednu stranu vyvýšeného záhonu. Vezmite ďalšie dve palety a položte ich kolmo na strany prvej palety lamelami dovnútra záhonu. Uistite sa, že sú palety vyrovnané a skutočne rovné. Pomocou skrutiek pripevnite rohy paliet k sebe. Nakoniec priskrutkujte aj štvrtú paletu tak, aby sa konštrukcia záhonu uzavrela. Pokiaľ sú medzi doskami príliš veľké medzery, zatlčte ich ďalšími doskami napr. z rezervnej palety.

Na dno záhona odporúčame pritĺcť pletivo, ktoré zabráni prieniku väčších škodcov. Vnútro záhonu na všetkých stranách vysteľte záhradníckou tkaninou alebo nopovou fóliou. Vyvýšený záhon naplňte zeminou. Na zlepšenie kvality pôdy môžete pridať kompost alebo inú organickú hmotu. Do vyvýšeného záhona zasaďte požadované rastliny alebo semená. Rastliny pravidelne zalievajte a užívajte si novú záhradu.

Info: Drevené palety nemusia mať takú dlhú životnosť ako iné materiály používané na stavbu vyvýšených záhonov (tehly, plast, kamene, betón). Ide ale o skvelú voľbu pre udržateľnú a finančne nenáročnú záhradu.

Ako vybrať aku vŕtačku a skrutkovač?

Ako urobiť vyvýšený záhon z tehál či betónových tvárnic

Vybudovanie tehlového vyvýšeného záhonu môže byť skvelým spôsobom, ako vytvoriť odolný a dlhotrvajúci záhradný záhon, ktorý vášmu vonkajšiemu priestoru dodá aj estetickú hodnotu.

  • Tehly či betónové tvárnice

  • Maltu

  • Vodováhu

  • Meter

  • Lopatu

  • Štrk

  • Nopovú fóliu a pletivo

  • Substrát a rastliny

Starostlivo vyberte miesto pre vyvýšený záhon z tehál. Hľadajte tam, kde bude dostatok slnka a dobré podložie. Vyhnite sa umiestneniu vyvýšeného záhona na nízko položenom mieste, ktoré je náchylné na podmáčanie. Tehlový vyvýšený záhon totiž nepôjde presunúť.

Pomocou metra si určite veľkosť vyvýšeného záhona. Rozmery sú čisto na vás, nemal by ale byť príliš veľký. Musíte bez problémov z oboch strán dosiahnuť do stredu záhona. V mieste, kde chcete vyvýšený záhon postaviť, odstráňte trávu alebo rastliny a vykopte 6-10 cm hlbokú priekopu. Na dno výkopu položte vrstvu štrku na lepšiu drenáž. Pomocou vodováhy sa uistite, že je štrk rovný.

Položte prvú vrstvu tehál, a to tak, že začnete na jednom konci výkopu a postavíte prvú vrstvu obvodových tehál na štrk. Tehly spájajte maltou a vodováhou zmerajte, že sú v rovnakej rovine. Pokračujte v stavbe ďalších radov tehál, ktoré spájajte maltou. Tehly v jednotlivých vrstvách rozmiestnite tak, aby ste dodržali väzbu a tehly v nasledujúcom rade vždy prekrývali polovicu tehly pod sebou - ich kraje sa tak budú prekrývať a múr bude pevnejší. Dbajte na to, aby bola každá vrstva vodorovná.

Po zatuhnutí a spevnení stavby dajte na dno pletivo pre zvýšenie odolnosti proti škodcom (voliteľné), všetky strany vyvýšeného záhona vysteľte fóliou a naplňte zeminou. Na zlepšenie kvality pôdy môžete primiešať kompost alebo inú organickú hmotu. Akonáhle je pôda na mieste, môžete do vyvýšeného záhona zasadiť rastliny.

Vyvýšený záhon pravidelne zalievajte a odburiňujte. Tehly sa môžu časom uvoľniť, preto ich občas skontrolujte a podľa potreby znovu zlepte maltou.

Tip: Pokiaľ záhon staviate z betónových tvárnic, je vhodné ich po dostavaní natrieť prípravkom proti vlhkosti, aby betón zo zeminy a rastlín neťahal toľko vlhkosti.

Ako postaviť vyvýšený záhon z kameňov

Stavba kamenného vyvýšeného záhonu môže byť skvelým spôsobom, ako dodať záhrade rustikálny a prírodný vzhľad a zároveň vytvoriť odolnú a dlhotrvajúcu konštrukciu. Ide síce o náročnejší projekt, ale vašej rodine bude robiť radosť dlhé roky.

  • Kamene

  • Maltu (voliteľné)

  • Vodováhu

  • Meter

  • Lopatu

  • Kolíky a motúze

  • Gumové kladivo

  • Nopovú fóliu a pletivo

  • Substrát a rastliny

Vyberte miesto pre vyvýšený záhon, kam dopadá dostatok slnečného svetla a ktoré je dobre odvodnené. Uistite sa, že na mieste nie sú žiadne odpadky ani rastliny. Nazbierajte dostatok kameňov na vytvorenie stien vyvýšeného záhona. Môžete použiť prírodné alebo syntetické kamene.

Pomocou kolíkov a špagátu vyznačte obrys vyvýšeného záhona. Uistite sa, že tvar a veľkosť záhona vyhovuje vašim potrebám a hodí sa do priestoru. Po obvode záhona vykopte priekopu hlbokú asi 6 cm a širokú tak ako použité kamene.

Začnite pokladať kamene do výkopu a dbajte na to, aby boli rovné a tesne k sebe priliehali. Pomocou vodováhy skontrolujte, či sú kamene vodorovne. Pokračujte v kladení kameňov na prvú vrstvu a dbajte na to, aby každá vrstva bola rovná a stabilná. Pri ukladaní kameňov použite gumovú paličku, aby ste kamene usadili na miesto.

Akonáhle dosiahnete požadovanú výšku, vyplňte záhon nopovou fóliou a na dno môžete umiestniť pletivo proti škodcom. Záhon zasypte zeminou a uistite sa, že je rovný, bez kameňov a úlomkov.

Teraz je váš vyvýšený záhon pripravený na pestovanie! Môžete pestovať zeleninu, bylinky, kvety alebo čokoľvek iné.

Tip: Kamene k sebe môžete lepiť maltou, čo stavbu viac spevní a bude tak ešte odolnejší.

Výhody a nevýhody

Klady

+ Zlepšenie odvodnenia pôdy: Vďaka vyvýšeniu nad úroveň terénu prebytočná voda odteká rýchlejšie.
+ Lepšia kvalita pôdy: Náplň ľubovoľnou kvalitnou pôdou bez obsahu kontaminantov a so správnymi živinami pre vaše rastliny.
+ Ochrana proti škodcom: Vyvýšenie zabráni niektorým škodcom vstup na záhon a poškodenie vašich rastlín.
+ Dlhšie vegetačné obdobie: Rýchlejšie zahrievanie na jar predlžuje vegetačné obdobie v chladnejšom podnebí a vyhovuje aj rastlinám, ktoré na svoj rast potrebujú vyššiu teplotu pôdy.
+ Dostupnosť a jednoduchá obsluha aj pre záhradníkov s ťažkosťami s ohýbaním alebo kľačaním.

Zápory

- Vysychanie zeminy: Keďže je záhon nad zemou, môže rýchlejšie vysychať, a preto je potrebné rastliny pravidelne zalievať.
- Odolnosť materiálov: Napríklad drevené záhony je potrebné pred zasadením rastlín ošetriť proti vlhkosti, inak môžu rýchlo zhniť.
- Náklady: Stavba alebo kúpa vyvýšených záhonov môže byť drahšia ako výsadba priamo do zeme.
- Odvodnenie: Pokiaľ nie je vyvýšený záhon správne navrhnutý, môže mať zlú drenáž, čo by viedlo k premokreniu a hnilobe koreňov.
- Odvodnění: Pokud není vyvýšený záhon správně navržen, může mít špatnou drenáž, což by vedlo k přemokření a hnilobě kořenů.
- Kvalita pôdy: Vyvýšené záhony síce môžu ponúknuť lepšiu kvalitu pôdy, ale pokiaľ nie sú správne obhospodarované, môžu sa časom vyčerpať a vyžadujú pridávanie kompostu alebo iných doplnkov.
- Obmedzený priestor pre korene: V závislosti od hĺbky vyvýšeného záhona nemusia mať niektoré rastliny dostatok priestoru pre rast hlbokých koreňov, čo obmedzí ich rast a produkciu.
- Ochrana proti škodcom: Vyvýšené záhony môžu byť náchylnejšie na výskyt niektorých škodcov, ako sú slimáci a ulitníky, ktorí sa môžu ukrývať vo vlhkej pôde a hodovať na rastlinách.

Ako správne založiť vyvýšený záhon?

  1. Kedy založiť vyvýšený záhon: Načasovanie založenia vyvýšeného záhona závisí od klimatických podmienok, typu rastlín, ktoré chcete pestovať, a materiálu, ktorý použijete na vyplnenie záhona. Všeobecne možno vyvýšené záhony zakladať na jar, akonáhle sa pôda prehreje a pominie riziko mrazov. To je obvykle vtedy, keď sú teploty trvalo nad bodom mrazu a denné teploty sa pohybujú okolo 15-20 stupňov Celzia. Pokiaľ žijete v teplejšom podnebí, môžete s vyvýšeným záhonom začať skôr, v chladnejšom podnebí naopak možno budete musieť so založením záhona počkať. Najlepší čas je vtedy, keď ste na to pripravení a máte na to vhodné materiály a vedomosti.

  2. Vyberte si miesto: Vyhľadajte na dvore, balkóne alebo záhrade miesto, na ktoré dopadá každý deň aspoň šesť hodín slnečného svetla. Tiež by malo byť v rovine, v blízkosti zdroja vody a mať dobrú drenáž (pri budovaní záhonu do zeme).

  3. Vyberte správne materiály: Budete potrebovať drevo alebo iný materiál na stavbu rámu vyvýšeného záhona. Ďalej pripravte kvalitnú zeminu, kompost a prípadne mulč na jeho vyplnenie. Zvážte použitie neošetreného dreva alebo iných materiálov, z ktorých sa do pôdy nevylúhujú chemikálie.

  4. Postavte rám: Z vybraného materiálu postavte rám vyvýšeného záhona. Väčšina ľudí volí obdĺžnikový tvar, ktorý je približne 120 cm široký a 240 cm dlhý, ale veľkosť môžete upraviť. Podľa rozmerov je vhodné spočítať objem záhonu, aby ste vedeli, koľko zeminy budete potrebovať.

  5. Pletivo pod vyvýšený záhon: Husté pletivo, napr. to pre stavbu králikární, umiestnené na dne záhona zabráni preliezaniu a prehrabávaniu škodcov.

  6. Izolácia vyvýšeného záhonu: Zabráni prerastaniu buriny, udrží vlhkosť vo vnútri záhona a zároveň ochráni materiál záhonu. Možno použiť netkanú textíliu pre záhony alebo nopkovú fóliu.

  7. Naplňte ho: Na naplnenie vyvýšeného záhona je potrebné vybrať vhodné materiály na dobrú drenáž a tiež pôdu bohatú na živiny. Drenážna vrstva pre vyvýšené záhony sa môže skladať napríklad zo štrku alebo drvených tehál - tú rovnomerne rozprestrite na dno záhona. Ďalšími vrstvami by mali byť vetvy a rastlinný odpad (napr. nevyzretý kompost). Potom rám naplňte zmesou zeminy, kompostu, perlitu a pod. Hore ponechajte asi 6 cm voľného miesta a zeminu dôkladne premiešajte. Pred výsadbou rastlín pár dní počkajte, aby sa zemina usadila.

  8. Vyberte rastliny a zasaďte ich: Rozhodnite sa, čo chcete na vyvýšenom záhone pestovať, a vyberte rastliny, ktorým sa bude vo vytvorených podmienkach dariť. Rastliny pravidelne zalievajte a sledujte vlhkosť pôdy.

  • Vetvy: Prvou vrstvou záhona by mali byť narezané vetvy či väčšie zvyšky krovín - ideálne listnatých a nejedovatých. Táto vrstva by mala byť hrubá na zaistenie vzduchu.

  • Rastlinný odpad a kompost: Druhou vrstvou by mal byť vzdušný a jemnejší rastlinný odpad napr. z upratovania záhrady na jeseň. Potom nasleduje vrstva kompostu.

  • Kompost: Je bohatý na živiny a organické látky, ktoré sú prospešné pre rast rastlín. Ideálne je použiť ten z vlastného kompostéra.

  • Záhradná pôda: Nájdete ju vo väčšine záhradníckych centier. Ide o zmes ornice, kompostu a niekedy piesku alebo perlitu. Záhradná zemina je vhodná na zeleninu, bylinky a kvety.

  • Rašeliník (rašelinový mach alebo peat moss): Zlepšuje zadržiavanie vody v pôde, je ľahký a sterilný - nemal by obsahovať pleseň, baktérie, chemikálie ani semienka iných rastlín.

  • Vermikulit a perlit: Tieto ľahké minerály sa používajú na zlepšenie drenáže a prevzdušnenie príliš hutnej zeminy.

Tieto možnosti môžete taktiež kombinovať a vytvoriť si zmes pôdy, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim konkrétnym potrebám. Uistite sa, že je substrát bez semien burín, škodcov alebo chorôb, ktoré môžu vašim rastlinám uškodiť.

Vďaka týmto krokom môžete vytvoriť prosperujúci vyvýšený záhon a tešiť sa z čerstvých plodín a krásnych kvetov po celú sezónu.

Ako vybrať záhradný substrát?   Ako vybrať kompostér?

Pestovanie a údržba

Čo pestovať

Vyvýšené záhony sú skvelým spôsobom pestovania rastlín a zeleniny, najmä ak máte v záhrade zlú kvalitu pôdy alebo obmedzený priestor. Čo v nich môžete pestovať?

Vyvýšené záhony sú ideálne na pestovanie zeleniny, vrátane paradajok, paprík, uhoriek, cukiet, tekvíc, kapusty, ružičkového kelu, póru, šalátu, špenátu a ďalších listových zelenín. Skvele sa však hodí aj na pestovanie koreňovej zeleniny, ako je mrkva, petržlen a reďkovky. Pozor si dajte len pri zelenine náročnej na priestor a tej s rozsiahlym koreňovým systémom.
Môžete pestovať rôzne druhy byliniek - napríklad bazalku, petržlen, koriander, rozmarín, tymián a šalviu. Vždy len dajte pozor na to, aby ste im vytvorili vhodné podmienky a bylinky sa k sebe hodili.
Do vyvýšených záhonov sa hodí aj ovocie, napríklad jahody, čučoriedky a maliny.

Vo zvýšených záhonoch je možné pestovať aj kvety: nechtík, petúnie, cínie a slnečnice, rôzne trvalky, cibuľoviny (tulipány, narcisy) či okrasné trávy. Kvety vysádzajte tak, aby sa k sebe hodili a mali podobné podmienky pestovania. Môžete zasadiť viac druhov naraz, aby pekne vyplnili priestor záhonu, alebo nakombinovať rôzne kvety s odlišnou dobou kvitnutia. Potom vám bude záhon robiť radosť celý rok.

To, čo budete na vyvýšenom záhone pestovať, závisí predovšetkým od vašej klímy, pôdnych podmienok a osobných preferencií. Dbajte len na to, aby ste si vybrali rastliny, ktoré sú vhodné na vaše podmienky pestovania a ktorým môžete poskytnúť potrebnú starostlivosť.

Tipy na pestovanie byliniek   Ako na pestovanie paradajok

Údržba záhona i rastlín

  1. Kontrola buriny: Pravidelne kontrolujte, či sa na vyvýšenom záhone nevyskytuje burina, a čo najskôr ju odstráňte.

  2. Zavlažovanie: Vyvýšené záhony môžu rýchlo vyschnúť, najmä počas horúceho a suchého počasia. Nezabudnite rastliny pravidelne a dôkladne zalievať, aby ste udržali pôdu vlhkú. Zvážte inštaláciu zavlažovacieho systému alebo použitie zavlažovacej hadice, ktorá vám zalievanie uľahčí.

  3. Hnojenie: Vyvýšené záhony vyžadujú viac živín ako tradičné záhradné záhony, pretože pôda v nich sa môže časom vyčerpať. Každú sezónu pridávajte do záhona kompost, organické hnojivo alebo iné pôdne doplnky.

  4. Ochrana proti škodcom: Záhony môžu byť náchylnejšie na škodcov, ako sú slimáci, ulitníky a vošky. Dávajte pozor na známky poškodenia škodcami a čo najskôr vykonajte opatrenia prostriedkami proti škodcom či vysadením rastlín s obrannými schopnosťami (aksamietnice, cesnak, rebríček, aromatické bylinky).

  5. Striedanie plodín: Aby ste predišli chorobám a škodcom prenášaným pôdou, striedajte každú sezónu plodiny. To sa oplatí aj pri novozaložených záhonoch, kedy sa vlastnosti pôdy počas ďalších rokov menia a tým sa mení aj vhodnosť vysádzaných rastlín.

  6. Mulčovanie: Pridanie vrstvy mulča môže pomôcť s udržaním vlhkosti, potlačením buriny a reguláciou teploty pôdy. Použiť môžete slamu, trávu alebo drvené lístie, ktoré pri rozklade dodáva do pôdy živiny.

Ako vybrať hnojivo?   Ako vybrať prostriedok proti škodcom?

Potrebuje záhon zazimovať?

Potreba zimnej ochrany vyvýšených záhonov závisí predovšetkým od klimatických podmienok v danej oblasti, od typu rastlín na záhone a od materiálov použitých pri jeho stavbe.

Pokiaľ žijete v oblasti s drsnými zimnými podmienkami, hustým snežením a teplotami pod bodom mrazu, zvážte zazimovanie záhonov. Zakrytie mrazuvzdornou plachtou alebo fóliou pomôže ochrániť rastliny pred nízkymi teplotami a vetrom. Vrstva mulča alebo kompostu tiež izoluje pôdu a pomáha regulovať teplotu.

Ak máte na vyvýšenom záhone rastliny citlivé na nízke teploty (bylinky, zelenina), je obzvlášť dôležité zaistiť im zimnú ochranu. Na druhú stranu niektoré vždyzelené rastliny a sukulenty odolnejšie voči chladu nemusia takú ochranu vyžadovať.

Potrebu zimnej ochrany ovplyvňujú aj materiály použité pri stavbe vyvýšeného záhona. Pokiaľ je napríklad zvýšený záhon z betónu alebo kameňa, bude zadržiavať viac tepla a poskytne rastlinám určitú izoláciu. Pokiaľ je však záhon z dreva alebo kovu, bude náchylnejší na poškodenie v dôsledku zmrazovania a rozmrazovania materiálu.

Všeobecne platí, že je dobré vyvýšený záhon po celú zimu sledovať a podľa potreby záhon prikryť.

Podobné články: