Návody a tipy, ako vyrobiť domáce glycerínové mydlo (bez hydroxidu sodného)

Kto raz vyskúša domáce, už nebude chcieť iné. Aj to sa hovorí o voňavých a krásne farebných mydlách, ktorých výroba je veľmi jednoduchá. A čo viac, aj zábava a bez hydroxidu sodného! Do skúšania našich tipov sa teda môžete pustiť aj s deťmi, pretože budete pracovať s bezpečnou mydlovou hmotou. Ktorý návod vyskúšate? Bude to levanduľové so soľou, medové s kozím mliekom alebo snáď verzia s hračkou?

Kto raz vyskúša domáce, už nebude chcieť iné. Aj to sa hovorí o voňavých a krásne farebných mydlách, ktorých výroba je veľmi jednoduchá. A čo viac, aj zábava a bez hydroxidu sodného! Do skúšania našich tipov sa teda môžete pustiť aj s deťmi, pretože budete pracovať s bezpečnou mydlovou hmotou. Ktorý návod vyskúšate? Bude to levanduľové so soľou, medové s kozím mliekom alebo snáď verzia s hračkou?

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Univerzálny postup výroby mydla

Návod na výrobu domáceho mydla z mydlovej hmoty nie je nijako zložitý a zvládnete ho aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Samotný proces je veľmi zábavný, výsledok je veľkolepý a ak chcete, môžete k tvoreniu prizvať aj deti. Práca s hmotou je veľmi bezpečná - na rozdiel od manipulácie s hydroxidom sodným, ktorý môže v nesprávnych rukách spôsobiť mnoho problémov.

  1. Mydlovú hmotu nechajte pomaly rozpustiť buď vo vodnom kúpeli, alebo v mikrovlnke (30–60 sekúnd na stredný ohrev, priebežne kontrolovať a premiešavať).

  2. Do rozpustenej hmoty pridajte farbu a arómu. Pri používaní esenciálneho oleja vám budú stačiť 2–3 kvapky na 100 g hmoty.

  3. Hmotu s ostatnými prísadami riadne rozmiešajte drevenou špachtľou, koncom varešky alebo ručným napeňovačom mlieka.

  4. Hotovú zmes nalejte do formičiek. Ak chcete dosiahnuť naozaj pekný výsledok, postriekajte párkrát povrch horúcej hmoty odstraňovačom bubliniek (po naliatí do formy).

  5. Výrobok nechajte vychladnúť. Nesnažte sa ho vyklopiť skôr, keď bude ešte mäkký - mohol by sa zdeformovať.

  6. Opatrne ho vyklepnite z formičky a odložte na tmavé miesto. Doprajte mu aspoň 3 týždne na „vypotenie“. Prípadný mastnejší povlak z neho potom stačí jemne zotrieť.

  7. Po odležaní ho možno zabaliť aj ako darček. Použite baliaci papier, potravinársku fóliu alebo sťahovacie vrecko z organzy.

Doba tuhnutia výrobku je individuálnou záležitosťou. Záleží na veľkosti formičky aj okolitej teplote. Všeobecne platí, že potrebuje aspoň 30 minút, aby ho bolo možné vybrať z formy. Na skrátenie doby tuhnutia ho môžete dať do chladnejšieho prostredia (do chladničky, pivnice, garáže a v chladnom počasí napríklad na balkón).

Zo zvyškov je možné vyrobiť vlastnú mydlovú hmotu. Stačí ich nakrájať alebo nastrúhať, rozpustiť vo vodnom kúpeli a spojiť dohromady. Potom k nim pridajte ďalšie ingrediencie (arómu, farbu atď.), nalejte zmes do formy a nechajte stuhnúť.

Pokiaľ sa vám nechce hneď investovať do plastovej či silikónovej formy, môžete použiť rozrezaný téglik od jogurtu alebo škatuľu od mlieka či kefíru. Dlhý mydlový valček určený na rozrezanie na menšie okrúhle kúsky dosiahnete použitím dlhej tuby od zemiačikov.

Na výrobu menších formičiek použite silikónovú modelovaciu pastu (napr. Siligum od spoločnosti Gedeo), ktorá sa veľmi ľahko používa. Stačí medzi prstami premiesiť rovnaké množstvo bielej a modrej zložky, rýchle do nej vtlačiť požadovaný predmet a nechať stuhnúť. Potom predmet z formičky odstráňte a máte hotovo.

Prísady a pomôcky

Na výrobu domáceho glycerínového mydla budete potrebovať niekoľko prísad a pomôcok. Ktoré sú to?

Prísady 

  • Glycerínová mydlová hmota: Možno ju zakúpiť v čírej aj nepriehľadnej bielej farbe. Na trhu nájdete základnú hmotu aj varianty s rôznymi prímesami (napr. med, aloe vera, kozie mlieko, bambucké maslo, olivový olej). Jej cena sa pohybuje okolo 6 eur za kilogram.

  • Farby do mydla: Sú určené pre mydlá, gély, vosky alebo na farbenie kúpeľových solí. Sú úplne rozpustné a nemali by zakaliť číru hmotu.

  • Exfoliant: Ide o jemný prášok, ktorý sa do hmoty primiešava na dosiahnutie peelingového (vyhladzujúceho) efektu. Predáva sa ako jahodové, malinové alebo šípkové semienka, mletá pemza, orechové škrupiny, marhuľové jadrá, mletá káva, makové semienka atď. Exfoliant nie je nevyhnutnou prísadou.

  • Odstraňovač bubliniek: Izopropylalkohol v rozprašovači slúži na odstraňovanie bubliniek z povrchu výrobku a pri vkladaní dekoračných predmetov do ešte horúcej hmoty. Pri výrobe viacerých farebných mydiel zvyšuje priľnavosť jednotlivých vrstiev.

  • Aróma a esenciálne oleje: Aby výrobok krásne voňal, pridajte do hmoty esenciálny olej alebo špeciálnu arómu určenú priamo na tento účel.

  • Sušené kvety: Nasušte si do zásoby levanduľu, nechtík lekársky, ružu a ďalšie obľúbené kvety alebo byliny. 

Pomôcky

  • Ručný napeňovač mlieka: Postará sa o rýchle premiešanie rozpustenej mydlovej hmoty s farbivom a ďalšími prísadami.

  • Krájač na mydlo: Ak sa chcete tejto činnosti venovať intenzívnejšie, porozmýšľajte nad zaobstaraním špeciálneho krájača s drevenou formou. Na hobby účely si vystačíte s vlnkovaným krájačom alebo ostrým kuchynským nožom z nehrdzavejúcej ocele.

  • Plastové a silikónové formy: Pomôžu vám vymodelovať akýkoľvek tvar - srdce, ružu, včielku na včeľom pláste, anjela atď. Môžete použiť aj vystrihnutú škatuľu od mlieka alebo si môžete vyrobiť vlastnú formičku z dvojzložkovej silikónovej modelovacej hmoty.

  • Drevenú špachtľu.

  • Sklenenú nádobu na rozohriatie hmoty.  

Levanduľové s morskou soľou

Levanduľové mydlo prekrásne vonia aj vyzerá. Myslite však na to, že kvety vždy vyplávajú na povrch. A preto nebuďte sklamaní, že sa nevyskytujú vo vnútri hotového výrobku – a to ani pokiaľ by ste ich primiešali priamo do hmoty pred nalievaním do formičky.

Budete potrebovať:

  • 100 g mydlovej hmoty,

  • 1 lyžičku sušených levanduľových kvetov,

  • 1 lyžička morskej soli,

  • 2–3 kvapky levanduľového esenciálneho oleja,

  • fialovú farbu (voliteľné),

  • odstraňovač bubliniek.

Postup:

Mydlovú hmotu zahrejte a pridajte do nej esenciálny olej a prípadne fialové farbivo. Na dno formičky nasypte sušené levanduľové kvety, zalejte ich troškou hmoty a jemne ju ku kvetom zapracujte. Potom formičku doplňte zvyškom hmoty, jej povrch postriekajte odstraňovačom bubliniek a nechajte zmes stuhnúť.

Peelingové s kávou

Pokiaľ milujete kávu z celého srdca, neváhajte a vrhnite sa na výrobu tejto voňavej kávovej kocky! S touto surovinou sa dá doslova čarovať - skvele chutí a vonia, používa sa ako peelingová prísada do kozmetiky a možno s ňou aj maľovať, pretože púšťa farbu. Všetky tieto vlastnosti je možné efektívne využiť aj pri výrobe mydla.

Budete potrebovať:

  • 100 g bielej mydlovej hmoty,

  • 1 lyžicu mletej kávy,

  • odstraňovač bubliniek,

  • kávové zrná (voliteľné).

Postup:

Rozpustite bielu hmotu, prisypte do nej mletú kávu a zamiešajte. Hmota sa sfarbí do hneda, usadenina v nej však zostane a pri používaní výrobku potom pôsobí ako peeling. Z hmoty odstráňte bublinky a nechajte stvrdnúť.

Táto zmes si hovorí aj o skombinovaní s bielou vrstvou hmoty (bez pridanej kávy). Ako na to?

  1. Do väčšej silikónovej formy obdĺžnikového tvaru (miesto nej je možné použiť škatuľu od mlieka) nasypte niekoľko kávových zŕn, nalejte na ne vrstvu kávovej hmoty a po jej zatuhnutí bielu vrstvu.

  2. Po úplnom zatuhnutí hmotu opatrne vyberte z formy a nakrájajte na menšie kúsky.

  3. Ostré okraje orežte škrabkou na zeleninu alebo kuchynským nožom.

Tip: Ak vás láka ešte väčšie dobrodružstvo, vo forme prestriedajte viacero vrstiev kávovej a čistej bielej farby. Jednotlivé vrstvy nechajte pred naliatím novej čerstvej vrstvy poriadne stuhnúť, aby sa farby do seba navzájom nezlievali.

Odporúčanie: Nepoužívajte instantnú kávu, pretože by sa v hmote rozpustila.

Luxusné ružové s červeným ílom

Očarujúca farba, rozprávková vôňa a blahodarný účinok na pokožku? To je luxusné mydlo s ružovými lupienkami, s ktorým bude radosť sa umývať. Červený íl sa postará o hĺbkovú očistu pokožky, ktorú vyživí svojím vysokým obsahom minerálov a najmä potom oxidu železitého. Ten je dôležitý na dlhodobé udržanie vitálneho stavu pokožky.

Budete potrebovať:

  • 100 g bielej mydlovej hmoty,

  • 1 lyžicu drvených sušených lupienkov ruže,

  • 2–3 kvapky ružového esenciálneho oleja,

  • ½ lyžičky červeného ílu,

  • odstraňovač bubliniek.

Postup:

Rozpustite bielu hmotu a potom do nej pridajte červený íl, rozdrvené sušené kvety ruže a nakoniec aj esenciálny olej. Pripravenú zmes nalejte do formičiek, postriekajte odstraňovačom bubliniek a ešte pred úplným stuhnutím môžete povrch výrobku ozdobiť sušeným ružovým púčikom.

Tip: Miesto červeného ílu je možné použiť aj červenú alebo ružovú farbu do mydla. Nebude však také výživné.

Medové s kozím mliekom

Využite výnimočné účinky medu na svoju pokožku. Okrem toho, že hydratuje a upokojuje, má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú vhodné na potlačenie akné a celkové rozjasnenie pleti. Kozie mlieko zároveň pokožku upokojuje, vyhladzuje a vyrovnáva jej pH a zmierňuje prejavy akné, ekzémov a psoriázy. Poďte si tento variant vyrobiť.

Budete potrebovať:

  • 500 g mydlovej hmoty s kozím mliekom,

  • 1 lyžicu včelieho medu,

  • žltú a červenú farbu,

  • bublinkovú fóliu (na vystlanie formy),

  • odstraňovač bubliniek.

Postup:

Mydlovú hmotu s obsahom kozieho mlieka dajte rozpustiť vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Potom v nej rozmiešajte trochu medu a farby (2 diely žltej, 1 diel červenej). Horúcu zmes nalejte do vopred pripravenej formy obdĺžnikového tvaru (môže byť aj ľkatuľa od mlieka položená naležato), ktorej dno je vystlané bublinkovou fóliou. Nezabudnite nakoniec použiť odstraňovač bubliniek.

Po vychladnutí vyberte mydlo z formy a odlepte z neho bublinkovú fóliu, ktorá sa postarala o vytvorenie vzhľadu včelieho plástu. Nakoniec výrobok nakrájajte na menšie kúsky.

Tip: Lyofilizované kozie mlieko je možné zakúpiť aj samostatne vo forme prášku. Môžete ho pridať do akejkoľvek bielej mydlovej hmoty.

S hračkou (nielen) pre deti

Mydlo zo sveta fantázie je veľmi efektné a zaujme každé dieťa (aj dospelákov). Pri jeho výrobe neváhajte experimentovať – dno môže tvoriť vrstva bielej či zafarbenej hmoty, alebo môže byť celé číre. Pridajte k nemu veselú kvetinovú alebo citrusovú vôňu. Najdôležitejšia je však hračka – mala by byť plastová, gumová alebo silikónová, aby odolala vyššej teplote roztavenej hmoty pri nalievaní do formy. Pri transparentnej hmote je nutné použiť odstraňovač bubliniek, aby bol výsledok skutočne bezchybný.

Budete potrebovať:

  • 100 g čírej mydlovej hmoty,

  • 2 kvapky arómy,

  • odstraňovač bubliniek,

  • malú hračku (plastovú, gumovú, silikónovú).

Postup:

Na dno formičky nalejte trochu roztavenej mydlovej hmoty. Vložte do nej drobnú hračku a zalejte ďalšou vrstvou hmoty. Pokiaľ chcete docieliť biele pozadie, do formičky nalejte ako poslednú vrstvu bielu hmotu. Nakoniec použite odstraňovač bublín a nechajte výrobok stuhnúť.

Nebojte sa experimentovať

Výroba domáceho mydla je tak trochu alchýmia a vďaka používaniu už pripravenej mydlovej hmoty sa môžete do experimentovania pustiť aj bez akýchkoľvek skúseností. Nebojte sa skúšať nové vône, atypické farebné kombinácie či vrstviť číru a netransparentnú hmotu rôzne na seba. Čo tak vyskúšať nasledujúce nápady?

  • Dvojfarebné srdce: Do formičky v tvare srdca postupne nalievajte bielu mydlovú hmotu a transparentnú hmotu zafarbenú napríklad na ružovo. Srdce môžete ozdobiť sušenými kvetinovými lupienkami.

  • Ementál: Do formy nalejte hmotu zafarbenú na žlto. Po zatvrdnutí urobte do výrobku niekoľko jamiek nahriatym vykrajovačom na melóny.

  • Melón: Do formičky nalejte červenú mydlovú hmotu, potom bielu a nakoniec zelenú. Dbajte na poriadne preschnutie jednotlivých vrstiev, aby sa farby vzájomne neprepíjali. Hmotu červenej farby môžete ozdobiť makovými alebo chia semienkami. Krásne budú vyzerať aj trblietky.

  • Farebné hoblinky: vyrobte niekoľko malých mydiel rôznych farieb. Potom ich nahrubo nastrúhajte na strúhadle alebo pomocou kuchynskej škrabky. Vrstvite ich do formy a prelievajte rozpustenou čírou mydlovou hmotou (nie je potrebné každú vrstvu sušiť). Po zatvrdnutí a záverečnom nakrájaní vznikne na reze výrobku krásna mozaika. Namiesto hoblín môžete použiť aj na kocky nakrájané mydlo.

Udržateľnosť: Zero waste a prírodná kozmetika    Vyskúšajte hygge štýl

Podobné články: