Návod na výrobu domáceho mydla z mydlovej hmoty nie je nijako zložitý a zvládnete ho aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Samotný proces je veľmi zábavný, výsledok je veľkolepý a ak chcete, môžete k tvoreniu prizvať aj deti. Práca s hmotou je veľmi bezpečná - na rozdiel od manipulácie s hydroxidom sodným, ktorý môže v nesprávnych rukách spôsobiť mnoho problémov.
Mydlovú hmotu nechajte pomaly rozpustiť buď vo vodnom kúpeli, alebo v mikrovlnke (30–60 sekúnd na stredný ohrev, priebežne kontrolovať a premiešavať).
Do rozpustenej hmoty pridajte farbu a arómu. Pri používaní esenciálneho oleja vám budú stačiť 2–3 kvapky na 100 g hmoty.
Hmotu s ostatnými prísadami riadne rozmiešajte drevenou špachtľou, koncom varešky alebo ručným napeňovačom mlieka.
Hotovú zmes nalejte do formičiek. Ak chcete dosiahnuť naozaj pekný výsledok, postriekajte párkrát povrch horúcej hmoty odstraňovačom bubliniek (po naliatí do formy).
Výrobok nechajte vychladnúť. Nesnažte sa ho vyklopiť skôr, keď bude ešte mäkký - mohol by sa zdeformovať.
Opatrne ho vyklepnite z formičky a odložte na tmavé miesto. Doprajte mu aspoň 3 týždne na „vypotenie“. Prípadný mastnejší povlak z neho potom stačí jemne zotrieť.
Po odležaní ho možno zabaliť aj ako darček. Použite baliaci papier, potravinársku fóliu alebo sťahovacie vrecko z organzy.
Ako dlho mydlo tuhne?
Doba tuhnutia výrobku je individuálnou záležitosťou. Záleží na veľkosti formičky aj okolitej teplote. Všeobecne platí, že potrebuje aspoň 30 minút, aby ho bolo možné vybrať z formy. Na skrátenie doby tuhnutia ho môžete dať do chladnejšieho prostredia (do chladničky, pivnice, garáže a v chladnom počasí napríklad na balkón).
Ako využiť zvyšky mydla?
Zo zvyškov je možné vyrobiť vlastnú mydlovú hmotu. Stačí ich nakrájať alebo nastrúhať, rozpustiť vo vodnom kúpeli a spojiť dohromady. Potom k nim pridajte ďalšie ingrediencie (arómu, farbu atď.), nalejte zmes do formy a nechajte stuhnúť.
Ako vyrobiť formu na mydlo?
Pokiaľ sa vám nechce hneď investovať do plastovej či silikónovej formy, môžete použiť rozrezaný téglik od jogurtu alebo škatuľu od mlieka či kefíru. Dlhý mydlový valček určený na rozrezanie na menšie okrúhle kúsky dosiahnete použitím dlhej tuby od zemiačikov.
Na výrobu menších formičiek použite silikónovú modelovaciu pastu (napr. Siligum od spoločnosti Gedeo), ktorá sa veľmi ľahko používa. Stačí medzi prstami premiesiť rovnaké množstvo bielej a modrej zložky, rýchle do nej vtlačiť požadovaný predmet a nechať stuhnúť. Potom predmet z formičky odstráňte a máte hotovo.