Ako na optimálnu vlhkosť v byte a dome - zníženie či zvýšenie, meranie, čo má vplyv

Trpíte zahmlenými oknami, plesňou v rohu miestnosti alebo opakujúcimi sa zápalmi dýchacích ciest? To všetko znamená, že doma nemáte tú správnu vlhkosť vzduchu. Aká je ale jej správna hodnota a ako ju docieliť? Čítajte ďalej a zaistíte si dokonalé pohodlie.

Trpíte zahmlenými oknami, plesňou v rohu miestnosti alebo opakujúcimi sa zápalmi dýchacích ciest? To všetko znamená, že doma nemáte tú správnu vlhkosť vzduchu. Aká je ale jej správna hodnota a ako ju docieliť? Čítajte ďalej a zaistíte si dokonalé pohodlie.

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Nízka či vysoká vlhkosť vzduchu a jej dôsledky

Vlhkosť vzduchu v byte je nevyhnutným prvkom pre váš komfort. Pri príliš suchom vzduchu sa vám môže zle dýchať z dôvodu vysušenia slizníc, čo môže viesť až k ochoreniam a zápalom dýchacích ciest. Nepáči sa to tiež pokožke a očiam, ktoré sa dehydrujú, ale napríklad ani rastlinám.

Pri príliš vysokej vlhkosti vzduchu trpí vaše zdravie, ale aj vybavenie bytu a samotná stavba. Strácate pocit komfortu, nábytok môže byť na dotyk navlhnutý, vlhkosť sa zráža na oknách aj stenách. To vedie k množeniu plesní, ktoré môžu zapríčiniť alergie, ekzémy, problémy s dýchacími cestami a ďalšie ťažkosti. A to ani nehovoríme o kolónii plesní okolo okien.

Ideálne či odporúčané hodnoty v lete av zime

Pre vaše pohodlie by sa vlhkosť v byte mala pohybovať medzi 40 a 60 %.

Optimálna vlhkosť vzduchu sa líši podľa ročného obdobia, využitia miestnosti a aktuálneho počasia. V lete, kedy je výrazne teplejšie a práve neprší, a v zime kúrením sa vlhkosť vzduchu znižuje. Pokiaľ však vonku leje ako z krhly, vlhkosť vzduchu sa prirodzene výrazne zvýši.

  • V zime je ideálnych cca 45-60 %.

  • V lete by sa mala pohybovať okolo 40-55 %.

Pod 40 % ide o príliš suchý vzduch, čo môžete napraviť zvlhčovačom vzduchu alebo jednoducho postavením misky s vodou napríklad na kúrenie. Ďalšou možnosťou je položenie vlhkej handry či uteráka na kúrenie, avšak nie každé vykurovacie teleso je vhodné zakrývať. Skúste sa tiež poobzerať po retro zvlhčovači, ktoré sa zavesí priamo na vykurovacie teleso a naplní vodou.

Nad 60 % sa jedná o príliš vlhký vzduch. V prvom rade vyvetrajte, pretože môže ísť o dočasne zvýšenú vlhkosť spôsobenú varením alebo sušením bielizne. Pokiaľ sa so zvýšenou vlhkosťou stretávate dlhodobo, kúpte si pohlcovač vlhkosti alebo odvlhčovač vzduchu (kondenzačný či absorpčný).

Tip: Vo vyššej vlhkosti sa bude páčiť papradinám. Tie je vhodné umiestniť napríklad do kúpeľne, pokiaľ v nej máte dostatok svetla. Bonusom je ich schopnosť čistiť vzduch.

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?   Ako vybrať zvlhčovač vzduchu?

Spôsoby merania vlhkosti

Ako ale vlhkosť zmerať? Odpoveď je jednoduchá: vlhkomerom alebo hygrometrom. Ide o prístroje, ktoré vedia zmerať relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri aj v exteriéri. Veľa meračov vlhkosti je určených na vlhkosť muriva, stavebných materiálov alebo napríklad dreva. Vy sa však zamerajte na vlhkomery merajúce vlhkosť vzduchu, ktoré vám často ukážu aj teplotu alebo napríklad rosný bod. Pokiaľ si nechcete kupovať špecializovaný prístroj, poobzerajte sa po meteostaniciach s vlhkomerom, ktoré merajú vonkajšiu a vnútornú vlhkosť vzduchu. Tie často vedia zobraziť aj napr. hodiny, dátum, fázu mesiaca, tlak a predpokladané počasie.

Relatívna (alebo tiež pomerná) vlhkosť vzduchu ukazuje pomer medzi aktuálnym množstvom vodných pár vo vzduchu a stavom, kedy by za rovnakého tlaku a teploty bol parami vzduch úplne nasýtený. Relatívna vlhkosť sa mení podľa teploty vzduchu a udáva sa v percentách.

Rosný bod je teplota, kedy je vo vzduchu maximum vodných pár (100 % relatívna vlhkosť). Pri poklese teploty pod tento bod nastane kondenzácia alebo vyzrážanie vody. Teplota rosného bodu sa líši podľa absolútnej vlhkosti vzduchu – tzn. že čím viac je vzduch nasýtený vodnými parami, tým vyššia je teplota rosného bodu. Vzduch a vodná para tak musia mať vyššiu teplotu, aby sa para nezrážala. Na druhú stranu platí, že keď je vo vzduchu vodnej pary skutočne málo, vzduch môže byť chladnejší a para napriek tomu tak ľahko neskondenzuje. Dá sa vypočítať z teploty vzduchu a relatívnej vlhkosti. Uvádza sa v °C a jeho ideálna hodnota pre naše pohodlie sa pohybuje medzi 10-16 °C.

Kam vlhkomer umiestniť?

  • Do stredu miestnosti alebo aspoň tak, aby do stredu izby mieril jeho snímač.

  • Ďalej od okien a vonkajších stien, kde je chladnejší vzduch a prievan.

  • Ďalej od kúrenia, kde je suchší vzduch.

  • Mimo miesta, kde je prirodzene vyššia vlhkosť (napr. pri varnej doske či v kúpeľni).

8 faktorov, ktoré majú vplyv

  1. Ročné obdobie a aktuálne počasie.

  2. Využitie miestnosti - v kuchyni a v kúpeľni je vlhkosť vyššia kvôli vodným páram, aj v spálni je po spánku väčšie vlhko.

  3. Stav bytu alebo domu a jeho konštrukcia. Máte plastové okná, problémy s hydroizoláciou, zateká vám alebo ide o starší dom?

  4. Nevetráte alebo vetranie nie je efektívne.

  5. Veľa sa kúpete a sprchujete, pečiete alebo dlho varíte.

  6. Často periete a bielizeň sušíte doma, žehlíte naparovacou žehličkou.

  7. Máte veľké množstvo rastlín. Mnohé vyššiu vlhkosť vyžadujú, tá sa z nich však tiež odparuje.

  8. Menší byt obýva veľa členov. Ľudia vydýchajú a vypotia prekvapivo veľké množstvo vody – spomeňte si na MHD v lete.

Ako ju znížiť a ako sa jej zbaviť?

Pravidelne a riadne vetrajte. To znamená, že by ste aspoň ráno a večer mali otvoriť okná a niekoľko minút vetrať.
Privetrávanie ventilačkou nie je efektívne, vzduch sa nevymení a akurát vám z domu uniká teplo.
Po vyvetraní zapnite kúrenie, ale miestnosti zbytočne neprekurujte - okolo 21 °C stačí.

Pri varení priklopte hrnce alebo pustite digestor na odsatie pár a skúste variť kratšiu dobu (12 h vyváranie nechajte na inokedy). Sprchujte sa chladnejšou vodou a počas sprchy zapnite ventilátor. Bielizeň sušte vonku, mimo obývanej zóny alebo si kúpte sušičku bielizne.

Skontrolujte dvere a okná, ich tesnenie a v prípade plastových okien aj ich nastavenie na ten správny režim. Stierajte kondenzovanú vlhkosť z okien a obkladov, tak sa nebude odparovať späť do vzduchu. Zaobstarajte si pohlcovač vlhkosti, kondenzačný či absorpčný odvlhčovač.

Čo pohlcuje vlhkosť

Najlepším kamarátom je pohlcovač vlhkosti, ktorý môže obsahovať granulát alebo špeciálne absorpčné tablety. Možno ho umiestniť takmer kamkoľvek aj napríklad do auta. O chlp výkonnejším, ale aj nákladnejším prístrojom, je odvlhčovač vzduchu.

Ako vybrať pohlcovač vlhkosti?

Kondenzačný odvlhčovač nasaje vzduch, ochladí ho a tým zaistí zrazenie vodných pár, ktoré následne vylejete do odpadu.
Absorpčný odvlhčovač oproti tomu vzduch ohrieva, a tak je vhodný aj do miestností s nižšou teplotou, je však menej výkonný.

Hľadáte ekologické riešenie? Skúste uhlie, ryžu, kriedu alebo soľ, ktoré stačí vsypať do misky, krabice alebo látkového vrecka a rozvesiť podľa potreby. Na pohltenie vlhkosti je ideálny aj silikagél, s ktorým sa môžete stretnúť v malých vreckách v krabiciach nových topánok. Prekvapivým riešením môže byť silikagélové stelivo pre mačky, ktoré je na nasatie vlhkosti a tekutín priamo určené. Aj to môžete vsypať do krabičky alebo vrecka a ľubovoľne umiestniť.

Ako vlhkosť zvýšiť?

Investujte do kvalitného zvlhčovača vzduchu primeraného veľkosti vašej domácnosti. Umiestnite ho na miesto, kde trávite väčšinu času, a podľa potreby ho premiestňujte. Bielizeň sušte v interiéri na sušiaku alebo šnúre na bielizeň a mokré uteráky rozložte na viacerých miestach alebo v blízkosti zdrojov tepla.

Vyššia vlhkosť sa vyskytuje aj pri varení potravín s vysokým obsahom vody (napr. polievky) a v kúpeľni. Počas sprchovania alebo po ňom preto nechajte dvere do miestnosti otvorené.

Izbové rastliny prirodzene odparujú vodu, zaobstarajte si ich niekoľko a rozmiestnite ich po celom dome. Vlhkosť vzduchu môžete zvýšiť aj rozptyľovaním vody pomocou rozprašovača a umiestnením plytkých misiek s vodou okolo radiátorov.

Podobné články: