Ako vybrať správnu veľkosť bicykla podľa výšky postavy a štýlu jazdy?

Správna veľkosť bicykla je kľúčová pre komfortnú a bezpečnú jazdu. Výber veľkosti bicykla podľa výšky, postavy i štýlu jazdy je dôležitý na dosiahnutie dobrej ergonómie a efektívneho výkonu. Aké sú rozdiely medzi veľkosťami cestných, horských a gravel bicyklov? Posvieťte si aj na vhodne zvolenú veľkosť rámu bicykla pre ženy, ktorý sa konštrukčne líši od unisex modelov.

Správna veľkosť bicykla je kľúčová pre komfortnú a bezpečnú jazdu. Výber veľkosti bicykla podľa výšky, postavy i štýlu jazdy je dôležitý na dosiahnutie dobrej ergonómie a efektívneho výkonu. Aké sú rozdiely medzi veľkosťami cestných, horských a gravel bicyklov? Posvieťte si aj na vhodne zvolenú veľkosť rámu bicykla pre ženy, ktorý sa konštrukčne líši od unisex modelov.

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať správnu veľkosť bicykla?

Bicykel by mal svojmu jazdcovi perfektne sedieť nielen typovo (horský, cestný, gravel, trekový a pod.), podľa štýlu jazdy či obľúbeného terénu, ale aj veľkostne. Vďaka správne zvolenej veľkosti bude dobre ovládateľný a jazda na ňom bude bezpečnejšia, pohodlná a bezbolestná. Čo by ste mali pri jeho výbere zvážiť?

  • Veľkosť rámu: Je daná dĺžkou sedlovky (sedlovej rúrky), ktorá by nemala byť do rámu zarazená na doraz, ale ani úplne vysunutá. Veľkosť rámu musí zodpovedať postave cyklistu.

  • Veľkosť kolies (v palcoch): Zatiaľ čo niektorí cyklisti preferujú menší priemer kolies do terénu, iní sú zvyknutí na väčšie kolesá, ktoré sú ako stvorené na jazdu po spevnenom povrchu. Medzi najobľúbenejšie veľkosti patrí 27,5 "a 29".

  • Typ bicykla: Zatiaľ čo pri horských modeloch určených na terénnu jazdu by mala byť veľkosť skôr menšia a s menším priemerom kolies, pri cestných modeloch cyklisti väčšinou siahajú po vyššom ráme a väčších kolesách. 

  • Geometria rámu: Bicykel musí byť pohodlný na sedenie a dôležitú úlohu pri výbere hrá aj to, kto na ňom bude jazdiť – žena má iné telesné proporcie ako muž.

  • Osobné preferencie: Rozmer bicykla vyberajte aj podľa obľúbenej rýchlosti jazdy – väčší bicykel je vhodný na relaxačnú jazdu, zatiaľ čo menší skôr na rýchlejší pohyb, napr. pri pretekaní. Nezabudnite ani dizajn a značku, pretože každá ponúka pri svojich modeloch iné špecifikum.

Ako vybrať bicykel?   Ako vybrať správnu veľkosť detského bicykla? 

Ako určiť veľkosť bicykla podľa výšky postavy?

Hoci sú v súčasnosti cyklistami najvyhľadávanejšie bicykle 29“, držte sa všeobecne platnej zásady, že rozmer bicykla by mal korešpondovať s výškou vašej postavy. Ak ste teda skôr menšieho vzrastu (od 150 do 170 cm), vyskúšajte si najskôr jazdu na nižšom modeli s menším priemerom kolies.

Drobnejšej postave by mohol viac vyhovovať bicykel 27,5“, s ktorým sa lepšie zatáča a jazda na ňom môže byť aj o niečo zábavnejšia. Priemer 27,5“ nájdete aj pri modeloch s pevným rámom, ktorý ocenia najmä cyklisti uprednostňujúci pohodlie pri jazde pred cyklistickým výkonom. Kedysi obľúbený priemer 26“ nájdete najmä v kategórii juniorských (pre cyklistov do 150 cm) a dámskych bicyklov. Na bežnú jazdu ostatných cyklistov sú viac-menej nepoužiteľné. 

S kolesami s priemerom 29“ zvládnete hladšie zdolanie terénu a dosiahnete väčšiu rýchlosť. Držanie kolesa je stabilnejšie. Pre netrénovaných jedincov by bola jazda na takto veľkom priemere kolies však namáhavejšia, čo by ovplyvnilo aj bezpečnosť a komfort počas jazdy. Okrem uvedených veľkostí sa môžete stretnúť aj s priemerom 27“ alebo 28“ pri krosových, trekingových a cestných modeloch. 

Aká je povinná výbava bicykla? 

Akú veľkosť bicykla vybrať podľa štýlu jazdy?

Celkové rozmery bicykla by ste mali voliť aj s ohľadom na svoj obľúbený štýl jazdy. Ponúka sa celý rad štýlov, ktorým môžete ako cyklista holdovať. Baví vás pokojná jazda pri výlete s rodinou, zdolávaní prekážok v teréne alebo preferujete skôr technický chodník v bike parku?

  • Priemer kolies 29“ – Zaistí vyšší komfort počas jazdy, perfektnú priľnavosť k povrchu a oporu v stúpaní. Vďaka svojej veľkosti kolesá nezapadajú do dier a vedia si dobre poradiť s nerovnosťami na ceste. Ich výhodou je stabilita, bezpečnosť a predvídateľnosť. 

  • Priemer kolies 27,5“ – Je vhodný na temperamentnejšiu jazdu a oceníte ho v zatvorených zákrutách alebo na skokoch. 

  • Priemer kolies 26“ – Svojou hravosťou sa hodí na technické disciplíny ako dual slalom, freestyle MTB alebo pumptrack. 

Vyrazte na bicykel, kolobežku alebo board 

Aký veľký bicykel vybrať, aby vám jazda nespôsobovala bolesti?

Správna veľkosť bicykla nesúvisí iba s výškou rámu a priemerom kolies. Aby ste predišli bolestiam spôsobeným jazdou na bicykli s nevhodne zvolenou veľkosťou, zamerajte sa pri jeho výbere aj na polohu sedla a jeho vzdialenosť od kormidla. 

Poloha sedla: Sedlovku vytiahnite približne do úrovne bedier, pričom v rovnakej výške by sa malo nachádzať aj kormidlo. Po nasadnutí na sedlo a zošliapnutí pedála do najspodnejšej pozície by mala byť vaša noha mierne pokrčená. Sedlová rúrka by mala byť pri správne zvolenej veľkosti rámu vysunutá asi do stredu. Z malého rámu je nutné sedlovku vysunúť do vyššej ako odporúčanej úrovne, kvôli čomu hrozí v prípade nehody zlomenie sedlovky alebo celého rámu kolesa. V prípade príliš vysokého rámu je sedlovka naopak zarazená na doraz do rámu. 

Vzdialenosť sedla od kormidla: Pri jazde na bicykli by mal byť predklon trupu 40° až 55°. Zatiaľ čo pohodlný posed na horskom bicykli sa pohybuje na 55°, na cestnom na 40°. Z toho vyplýva, že pri športovejšej jazde je nutné mierne natiahnutie rúk a sklonenie, kým na pokojnú jazdu po meste by ste mali sedieť vzpriamenejšie. 

Kým pri menšom bicykli hrozí už spomínané zlomenie sedlovej rúrky či celého rámu, pri veľkom modeli sa budete zbytočne naťahovať. Čo všetko vás z takej jazdy môže bolieť? 

  • Chrbát: Jazda na bicykli s vysokým alebo nízkym posedom môže spôsobiť bolesti chrbta, pretože telo sa nenachádza v rovnováhe. 

  • Krk a ramená: Ovládanie bicykla so zbytočne dlhým rámom alebo predstavcom môže byť zodpovedné za prílišné napätie v oblasti krku a ramenách, čo vedie napríklad k stuhnutiu šije.

  • Ruky a zápästie: Bolesť týchto častí je spôsobená nevhodnou výškou alebo šírkou kormidla. 

  • Kolená: Ak máte sedlo vysunuté zbytočne vysoko (pri nízkom ráme), alebo naopak zasunuté príliš nízko (pri vysokom ráme), môže bolesť kolien spôsobovať zlý uhol ich ohnutia pri šliapaní – buďto nohu príliš napínate, alebo ju máte naopak príliš pokrčenú. 

  • Sedacie svaly: Sedlo, ktoré vašim telesným proporciám ergonomicky nevyhovuje, dokáže zapríčiniť podráždenie a bolesti v oblasti zadku a slabín. 

Akú zvoliť veľkosť rámu bicykla? Tabuľka vám pomôže!

Výber vhodnej veľkosti rámu bicykla je dôležitý na zaistenie bezpečnej a komfortnej jazdy. Zároveň sa vďaka nemu vyhnete bolestiam tela spôsobeným naťahovaním za kormidlom či krčením sa na malom bicykli. Ako zistiť vhodný rozmer bicykla? Pozrite sa na tabuľku veľkostí bicyklov podľa výšky postavy. 

Výška postavy

Veľkosť horského bicykla

Veľkosť cestného bicykla

do 160 cm

XS

50 

155 – 165 cm

S

52 

160 – 175 cm

M

54 

170 – 185 cm

L

56 

180 – 195 cm

XL

58 

od 190 cm

XXL

60 

*Údaje uvedené v tabuľke sú len orientačné. Veľkosť sa môže líšiť podľa typu bicykla aj štýlu jazdy. Zdroj: EndorphinRepublic.sk 

Akú veľkosť rámu cestného bicykla zvoliť?

Cestné bicykle sú určené na jazdu po ceste. Sú najľahším a zároveň aj najrýchlejším typom bicyklov, na ktorom je možné prejsť najdlhšiu vzdialenosť za rovnaký čas. Použitie úzkych plášťov znemožňuje ich použitie v teréne. Ich veľkosť je obvykle označená v centimetroch. Zatiaľ čo pre postavu do 160 cm je vhodná veľkosť 50, cyklista s výškou od 180 by mal siahnuť po veľkosti 60. Ostatné veľkosti nájdete vo vyššie uvedenej tabuľke veľkostí rámov bicyklov. 

Na výber správnej veľkosti cestného bicykla môžu niektorí predajcovia odporučiť najskôr zistiť skutočnú výšku vášho rozkroku. Tú zmeriate jednoducho pomocou metra a vodováhy, prípadne knihy. Pri meraní sa postavte naboso rovným chrbtom k stene a medzi stehná si vložte vodováhu – priamo do bodu rozkroku, ako by ste sedeli na bicykli. Potom zmerajte vzdialenosť od horného okraja vodováhy alebo knihy (ktorá musí byť v 90° uhle) až k podlahe. Ideálnu výšku rámu bicykla vypočítate vynásobením nameranej hodnoty koeficientom 0,66. 

Ako spoznať najvhodnejšiu veľkosť horského bicykla?

Pri výbere horského bicykla je dôležité si zo všetkého najskôr ujasniť, kde budete najčastejšie jazdiť a koľko času by ste chceli v sedle stráviť. Správnu veľkosť rámu zistíte podľa výšky svojej postavy i rozkroku. Veľkosť horských variant je označená písmenami XS až XXL a vyrába sa najmä s kolesami s priemerom 27,5“ a 29“. Na predtým populárne 26“ modely narazíte málokedy – väčšinou v kategórii dámskych alebo juniorských bicyklov. 

Kľúčovými bodmi na výber dobrého rozmeru bicyklu je jazdný štýl cyklistov a technika jazdy, zvolený terén a tiež výška postavy. Pri horskom bicykli neexistuje jediná správna veľkosť, pretože každá z veľkostí má svoje klady aj zápory. 

V kategórii horských modelov sa vám ponúkajú najmä dva typy: 

  • Pevný horský bicykel tzv. hardtail je vhodný najmä do ľahšieho terénu – na lesné a poľné cesty či jednoduchšie single traily. Je pre neho typický pevný rám, odpružená vidlica (pružinová alebo vzduchová), väčšinou kotúčové brzdy a široké rovné kormidlo

  • Celoodpružený horský model je vhodný aj na zdolávanie náročnejšieho terénu (kamenité úseky, korene) a nestratíte sa s ním ani v trailcentre či bikeparku. Podľa geometrie a zdvihov rozlišujeme: XC (100–120 mm), Trail (120–140 mm), All-mountain (140–160) mm), Enduro/Freeride (160-180 mm) a Downhill (180-200 mm). Čím vyšší je zdvih, tým istejšie bicykel zvláda náročnejší terén, čím sa zároveň stáva menej vhodným na bežné použitie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité si na začiatku ujasniť, kam a ako často budete jazdiť. 

Dalo by sa povedať, že sa veľkosť horských modelov láme pri výške 170 cm. Pre cyklistov do tejto výšky sú vhodné predovšetkým 27,5" horské bicykle, ktoré sú hravejšie, živšie a skvele si poradia aj v náročnejšom teréne – na technických trailoch so zatvorenými zákrutami aj v bike parkoch, kde je potreba neustále meniť rýchlosť aj smer jazdy. 

Pre cyklistov od 170 cm sú určené horské modely s 29“ kolesami, ktoré lepšie zdolávajú korene, kamene i výmole. Jazda na nich je plynulejšia a komfortnejšia.  

Ako zvoliť vhodnú veľkosť gravel bicykla?

Gravel sú novou kategóriou cestných bicyklov, ktoré sú určené pre jazdcov pohybujúcich sa nielen po asfalte, ale aj v ľahšom teréne. Sú vhodné na dlhšie výlety, pri ktorých cyklista narazí na rôzne typy povrchov - od asfaltu a spevnené cesty až ku štrku či šotoline. 

Hoci gravel bicykle vyzerajú na prvý pohľad podobne ako cestné modely, ich geometria sa odlišuje. Ich konštrukcia je upravená v prospech pevnosti bicykla (širšie plášte ako u cestného) a pohodlia cyklistu. Výber veľkosti prebieha rovnako ako pri cestných bicykloch.

Rozdiel vo veľkosti rámu bicykla pre ženy a mužov

Dámske bicykle sa od pánskych, resp. unisex modelov nelíšia len farbou rámu, ale hlavne svojou konštrukciou – berú do úvahy nižšiu postavu a inú dĺžku končatín jazdkýň. Tieto modely sú charakteristické nízkym rámom, užším kormidlom, kratšími kľučkami, brzdovými pákami a odlišne tvarovaným sedlom. 

A aká je ideálna veľkosť dámskeho bicykla? Vzhľadom k inej stavbe tela a nižšej postave siaha väčšina žien po veľkosti 27,5“, ktorá je pre nich optimálnejšia ako väčšie unisex varianty. Na trhu existuje aj rad modelov s 26“ kolesami, ktoré sú vhodné najmä pre cyklistky nižšieho vzrastu, prípadne pre odrastenejšie deti ako juniorská veľkosť. 

Aj keď môže byť žena rovnako vysoká ako muž, kvôli iným telesným proporciám (najmä inej dĺžke končatín) môže potrebovať inú výšku rámu. Zatiaľ čo rovnako vysokému mužovi bude vyhovovať unisex veľkosť, pre ženu by mohla byť jazda na takto vysokom bicykli nepohodlná. 

Podobné články: