V dnešnom uponáhľanom svete je čoraz ťažšie udržať si dobrú duševnú pohodu a cítiť sa vnútorne dobre. Besné myšlienky, hlava plná najhorších možných scenárov a pocit nejasného strachu patria medzi typické prejavy úzkosti, ktoré v poslednom čase sužujú čoraz viac ľudí. Aj preto je dôležité vedieť niekoľko jednoduchých tipov, ako sa jej zbaviť alebo ju aspoň čo najviac eliminovať. Ktoré to sú?
1. Vyspite sa
Spite dostatočne dlho - ideálne 8 hodín denne. Snažte sa dodržiavať obvyklý spánkový režim, ktorý vášmu organizmu najviac vyhovuje. Ak zaspávate príliš dlho alebo sa vám nedarí zaspať, vyskúšajte pred spaním meditáciu alebo nenáročné cvičenie. Môžete tiež vyskúšať upokojujúci harmančekový alebo medovkový čaj.
Ako správne spať a v akej polohe? Ako rýchlo zaspať?
2. Vyskúšajte dychové cvičenia
Úzkosť je stresová reakcia, ktorá ovplyvňuje nielen myseľ, ale aj telo. Môže byť vyvolaná podvedomým skracovaním dychu, ktoré vedie k zvýšenej koncentrácii kyslíka v krvi. Preto je dôležité naučiť sa správne pracovať s dychom a osvojiť si niektorú z upokojujúcich techník dýchania - hlboké dýchanie, dýchanie do trojuholníka a ďalšie typy, ktoré nájdete v našom článku o meditovaní.
Ako správne meditovať? Typy meditácie pre začiatočníkov
Okrem vyššie uvedených dychových cvičení je možné vyskúšať aj tzv. bráničné dýchanie, ktorého hlboké upokojujúce účinky začnete pociťovať už v priebehu niekoľkých dní. Pokiaľ dýchate plytšie (t. j. hrudníkom), môže byť pre vás táto technika spočiatku nepríjemná. Časom si na ňu však zvyknete.
Ako na bráničné dýchanie?
Ľahnite si na chrbát. Jednu ruku položte na brucho a druhú na hrudník.
Sledujte svoj dych, zdvíhanie hrudníka pri nádychu a klesanie pri výdychu.
Pri nádychu by sa malo najskôr zdvihnúť brucho, potom strednú časť hrudníka a nakoniec hornú časť – všetko v plynulom pohybe.
Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami, ako by ste vydychovali slamkou. Vnímajte vydávaný zvuk a pocit svojho uvoľňujúceho sa dychu.
Akonáhle si bráničné dýchanie plne osvojíte, môžete svoj dych viac prehĺbiť a spomaliť.
Na konci cvičenia si na chvíľu uvedomte, ako sa cítite.