Ako na udržateľnosť? Skúste zero waste, prírodnú kozmetiku a recykláciu

Ochrane životného prostredia je možné pomôcť obmedzením konzumného spôsobu života, čo oceníte vy aj generácie, ktoré prídu po vás. Kde je vôľa, tam je cesta - preto sa neváhajte pustiť do upcyklácie staršieho oblečenia alebo nábytku, vyskúšajte životný štýl zero waste a chuť bio potravín. Zistite, prečo je dôležitý udržateľný rozvoj, čo sa skrýva za recykláciou plastov alebo papiera, a čo znamená pojem udržateľná móda.

Ochrane životného prostredia je možné pomôcť obmedzením konzumného spôsobu života, čo oceníte vy aj generácie, ktoré prídu po vás. Kde je vôľa, tam je cesta - preto sa neváhajte pustiť do upcyklácie staršieho oblečenia alebo nábytku, vyskúšajte životný štýl zero waste a chuť bio potravín. Zistite, prečo je dôležitý udržateľný rozvoj, čo sa skrýva za recykláciou plastov alebo papiera, a čo znamená pojem udržateľná móda.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Prečo je dôležitá recyklácia plastov, papiera a iného materiálu?

Recyklácia je dôležitý proces nakladania s odpadom, vďaka ktorému dochádza k jeho ďalšiemu využitiu. Ide o opakované uvedenie materiálu späť do výrobného cyklu, ktorého hlavným cieľom je minimalizácia odpadu a ochrana životného prostredia. 

  • Plast: plastové tašky, obaly, stavebný materiál, hračky, nábytok, zatrávňovacia dlažba, záhonové obrubníky, palisády, kompostéry, jahody, lavičky na oddych, ploty. 

  • PET fľaše: nové fľaše, syntetické textílie, výplň do vankúšov, perín, spacákov a búnd, flísové mikiny, interiéry do áut. 

  • Papier a kartóny: noviny, obálky, papierové tašky a obalový materiál, toaletný papier, hygienické vložky, školské zošity, krabice. 

  • Mobily a iná elektronika: získané cenné kovy (meď, zlato, paládium a striebro) sa ďalej využívajú na výrobu novej elektroniky,

  • Batéria: získané kovonosné suroviny je možné ďalej využiť v stavebníctve, pri výrobe popolníc, odkvapov, sklokeramických dosiek, kozmetiky, šperkov a hudobných nástrojov.

  • Stavebný materiál (suť, strhnutý asfalt alebo betónové bloky): nový stavebný materiál ako betónové dosky, tehly alebo dlaždice.

  • Hliník (potravinové obaly typu viečka od jogurtov a hliníkové kávové kapsule, obalový alobal, plechovky): nápojové fľaše, kuchynský riad, nové plechovky, stavebný materiál, komponenty pre automobilový priemysel. 

  • Pneumatiky: sypký gumový granulát, ktorý sa získava drvením gumových častí pneumatík, sa využíva na výrobu antivibračných rohoží a protihlukových bokovníc na električkových a vlakových tratiach, ale aj ako liaty gumový povrhy a hracie prvky na detských ihriskách.

  • Tetrapaky: kartónové dosky typu OSB, ktoré sa ďalej využívajú na stavbu obvodových stien, priečok, podláh, klenieb, záklopov podkrovia, podhľadov, strešných plášťov atď. 

  • Polystyrén: plášte na elektroniku, izolačný materiál striech, podláh a stropov (napr. fúkaná izolácia), plnivo pri výrobe tehál a ľahčených betónov, detské hračky. 

  • Sklo: nové sklo (poháre, fľaše, vázy a ostatné sklenené výrobky), z menej kvalitného materiálu sa vyrába umelé sopečné sklo, pemza a tzv. penové sklo. 

  • Oleje: prísada do bionafty, vstupná surovina pri výrobe recyklovanej nafty a leteckého paliva, mazivá, na výrobu hydroizolačných materiálov, v kozmetickom a chemickom priemysle, v gumárenstve. 

Ako triediť odpady? 

Domáci kompost zníži množstvo odpadu vašej domácnosti

Domáce kompostovanie je tradičným spôsobom humifikácie – rozkladu látok v pôde, ktorý súvisí s tvorbou humusu. Prebieha v kompostéri umiestnenom napríklad na záhrade, pričom kompostér môže byť klasický otvorený v podobe kompostovacieho sila, alebo moderný uzavretý kompostér, v ktorom dôjde k humifikácii oveľa rýchlejšie ako v otvorenom type. Vďaka kompostu je možné znížiť množstvo organického odpadu, ktorý neskončí v spaľovni ani na skládke, ale poslúži ako vynikajúci zdroj živín pre vaše rastliny alebo záhradu. 

Na tvorbu vermikompostu, čo je organické hnojivo vzniknuté premenou biologických zvyškov pomocou špeciálnych dážďoviek, využite vermikompostér. Slúži na redukciu domáceho odpadu a môžete ho umiestniť do kuchyne, na balkón, terasu, chodbu aj do garáže. Dnešné modely vermikompostérov disponujú ľúbivým dizajnom, vďaka ktorému sa stanú stredobodom vašej pozornosti. 

Pred kúpou kompostéra si rozmyslite, aký druh odpadu môžete kompostovať a riadne si preštudujte, čo do kompostéra nepatrí. Počas procesu kompostovania odpad priebežne otáčajte, aby sa dostal dovnútra vzduch, ktorý je nevyhnutný na jeho rozklad. Kompost dôkladne sledujte a pravidelne k nemu pridávajte nový materiál. Dbajte na správnu vlhkosť (suchú hromadu pokropte vodou, do naopak príliš vlhkej hromady pridajte suchý odpad). Na urýchlenie procesu kompostovania môžete siahnuť po urýchľovači kompostu

Hoci je domáce kompostovanie na záhrade aj v interiéri vcelku jednoduchým spôsobom minimalizácie odpadu z domácnosti, samotný proces kompostovania môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Aby kompostér alebo vermikompostér fungoval správne, nezapáchal a neprilákával škodcov, je dôležité do neho dávať správne veci. 

  • Zvyšky ovocia a zeleniny (šupky, ohryzky, odrezky), 

  • kávová usadenina, zrná a kávové filtre,

  • čajové vrecká alebo zvyšky použitých sypaných čajov,

  • rozdrvené škrupiny z vajíčok,

  • suché pečivo,

  • zvyšky a odrezky z rastlín (vrátane trávy a lístia),

  • piliny a seno,

  • papierové výrobky (bez obsahu lepidla) typu papierové kuchynské utierky, namočené kartónové krabice, noviny atď.

  • Mliečne výrobky,

  • mäso, kosti ryby,

  • tuky a olej,

  • ovocie a zelenina napadnutá plesní,

  • chemické látky ako lepidlo, farby a pod., 

  • orechy a semená (obsahujú tuky, ktoré by mohli narušiť proces rozkladu a spôsobiť zápach), 

  • veľké kusy odpadu (rozkladajú sa veľmi pomaly),

  • chuťovo výrazný odpad typu zázvor a citrusy,

  • cigarety, popol, konský trus a iné toxické látky.

Ako vybrať kompostér? 

Čo je zero waste a tipy, ako s ním začať

Domov je vaším kráľovstvom, o ktoré by ste sa mali poctivo starať, aby ste sa v ňom cítili spokojne. Svoju domácnosť si však môžete nevedomky zamorovať zbytočne veľkým množstvom chémie, čo zdravému prostrediu príliš neprospieva. Ako vyzrieť na dezinfekciu a osvieženie vzduchu zdravou, prírodnou cestou? Ide to urobiť aj bez neustáleho vynášania odpadu? Odpoveďou môže byť práve čím ďalej populárnejší životný štýl zero waste. 

Zero waste je filozofia a spôsob života, ktorého hlavným cieľom je obmedzenie produkcie odpadu v domácnosti a uplatňovanie princípov recyklácie, upcyklácie aj ekologického a udržateľného rozvoja. Snaží sa minimalizovať negatívny dopad zbytočného množstva odpadu na životné prostredie a prispieť k lepšej budúcnosti nášho ekosystému i ďalších generácií.

Ako odstrániť zápach v chladničke?   Ako vyčistiť odpad?

Premeňte svoj domov na zero waste domácnosť

Lámete si hlavu, ako sa dajú uplatniť princípy zero waste v starostlivosti o vašu domácnosť?

  • Obmedzte používanie plastových výrobkov – nahraďte ich iným recyklovateľným alebo recyklovaným materiálom, prípadne voľte biologicky rozložiteľný materiál (bavlna, ľan, konope, papier). Paradoxne vám výborne poslúžia aj polyesterové tašky, ktoré sú ľahké, skladné a veľmi odolné voči poškodeniu. Napríklad aj drevené hračky pre deti vydržia oveľa dlhšie a sú zdraviu prospešnejšie ako necertifikované hračky vyrobené z plastu, ktoré často obsahujú nebezpečné ftaláty.

  • Zamerajte sa na zníženie spotreby energie a vody, podporovanie miestnych i obnoviteľných zdrojov a minimalizáciu energetickej náročnosti výroby a dopravy vami kupovaných produktov.

  • Recyklujte a trieďte odpad – recyklujte všetko, čo možno recyklovať. Zadovážte si odpadkový kôš na triedenie odpadu, s ktorým to pôjde takmer samo. Trieďte papier, plastové obaly a fľaše, sklo, kartóny, plechovky a naučte sa, čo do kontajnera na triedený odpad nepatrí (kartónové obaly z vajec, použité papierové vreckovky, ruličky od toaletného papiera, mastný papier a pod.).

  • Povedzte „nie“ jednorazovým plastom – v bistre uprednostnite erárny kovový príbor pred plastovým, plastovú slamku nahraďte slamkou z antikora, skla alebo bambusu, a namiesto klasických špongií na umývanie riadu používajte kompostovateľné varianty, prípadne prateľnú handričku alebo kefu s prírodnými štetinami. Kávičkári ocenia vlastný cestovný hrnček, okrem ktorého sa môže všetkým bez výnimky hodiť aj sklenená, antikorová, ale pokojne aj plastová fľaša na vodu. Obmedzenie nakupovania nápojov v jednorazových PET fľašiach pocíti výrazne nielen príroda, ale aj váš bankový účet.

  • Nakupujte veci z druhej ruky – nábytok, oblečenie aj hračky sa dajú kúpiť lacnejšie a častokrát možno medzi ponúkaným tovarom nájsť hotové poklady. 

  • Vyrobte si domáce čistiace prostriedky, ktoré sa o vašu domácnosť postarajú pomocou sily prírodných surovín. Ocot, sóda bikarbóna, citrónová šťava aj soľ dokážu pomôcť s takmer akýmkoľvek problémom v domácnosti, či už ide o absorpciu zápachu v chladničke, vyčistenie hrdze na umývadle, uvoľnenie upchatého odtoku alebo umývanie podlahy. Zo sódy bikarbóny, kyseliny citrónovej, prírodných esenciálnych olejov a vody je možné vyrobiť čistiace tablety do WC. Sóda bikarbóna so soľou a kyselinou citrónovou môže zasa poslúžiť ako základ na výrobu tabliet do umývačky riadu. 

Prírodné čistiace prostriedky z obchodu možno niekedy navyše doplniť vďaka dokúpiteľným náhradným náplniam. V bezobalových predajniach je možné dočepovať z kanistra čistiacu emulziu podľa vlastného výberu do prinesenej nádoby. Existuje veľa atraktívnych alternatív ku klasickej starostlivosti o domácnosť – prírodné kefy, voskované obrúsky na potraviny, fľaše, látkové vrecúška na zeleninu a ovocie, a ďalšie ekologické vymoženosti. 

Ako na ekologickú domácnosť? 

Prírodná kozmetika vonia udržateľnosťou

Prírodná kozmetika je vyrobená zo surovín organického pôvodu, ako sú bylinné extrakty alebo rastlinné a esenciálne oleje. Môžete ju spoznať podľa označenia „organická“ alebo „bio“. Nemala by obsahovať silikóny ani umelé farbivá, ktoré sú obsiahnuté v konvenčných kozmetických výrobkoch. Tieto chemické prísady môžu byť škodlivé pre pokožku aj vlasy. Môžu vyvolať alergické reakcie ako podráždenie pokožky, ale aj spôsobovať napríklad suchosť vlasov či pokožky. Prírodná kozmetika je väčšinou založená na rastlinných surovinách, a to dokonca v bio kvalite. Správne by nemala byť testovaná na zvieratách a okrem dopriania určitého luxusu spotrebiteľovi sa podieľa aj na ochrane životného prostredia. 

Pri kúpe prírodnej kozmetiky možno narazíte na výrobky v plastových obaloch. Mnoho výrobcov, a to najmä tých, ktorí si na ochrane prírody skutočne zakladajú, umožňuje možnosť vrátenia použitého obalového materiálu, ktorý ďalej spracovávajú – častokrát sa vyčistí a znovu použije. Niektorí výrobcovia používajú pre svoje produkty recyklované obaly vyrobené z plastového odpadu vyloveného z morí a oceánov. Hoci toto všetko možno považovať za pekné gestá, pravdou zostáva, že najlepším odpadom je ten, ktorý vôbec nevznikne. Aj preto môžete ísť ekológii v ústrety a siahnuť po zero waste kozmetike. 

Tipy na zero waste kozmetiku a hygienické pomôcky

Zero waste kozmetika súvisí aj s produktmi na starostlivosť o telo. Ktorých produktov sa bezobalové riešenie týka najčastejšie? 

  • Tuhé mydlá: sú zabalené v papieri alebo sa predávajú úplne bez obalu, 

  • tuhé vlasové šampóny a kondicionéry: sú zabalené v papieri alebo vôbec, vydržia dlhšie ako konvenčné tekuté prípravky na vlasy, 

  • dezodoranty: tuhé sú najčastejšie zabalené v papierovej ruličke a krémové dezodoranty v recyklovateľnej plechovke prispôsobené naberaniu prstami, 

  • menštruačné kalíšky: vďaka kvalitnému výrobnému materiálu (zdravotnícky silikón) vám pri správnej starostlivosti vydrží mnoho rokov, 

  • látkové odličovacie tampóny: sú prateľné a väčšinou vyrobené z bambusovej látky, 100% bavlny alebo hrubšieho froté, 

  • látkové vložky do podprsenky: prateľné vložky pre dojčiace mamičky nahradia jednorazové tampóny, 

  • látkové hygienické vložky, menštruačné nohavičky

  • zubné kefky: vyrábajú sa z bambusu alebo vo forme náhradných hlavíc z kompostovateľného materiálu, 

  • tradičné holiace strojčeky s vymeniteľnými žiletkami, 

  • štetce na líčenie s prírodnými štetinami a rozložiteľnou rukoväťou, 

  • konjakové hubky na čistenie pleti a odličovanie,

  • prírodné morské špongie, 

  • zubné pasty: predávajú sa vo forme prášku alebo hmoty vhodnej na doplnenie v bezobalovom obchode, 

  • prírodná dekoratívna kozmetika: často je balená v papierových obaloch, 

  • látkové nohavičkové plienky, látkové žinky a ďalšia výbava pre bábätko. 

Zoznam vecí pre bábätko s ohľadom na prírodu   Prehľad dámskej kozmetiky

Pomalou módou k väčšej zodpovednosti

Stále viac sa dostáva do verejného povedomia informácia, že módny priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Z ekologického hľadiska rozlišujeme dva druhy módy: rýchlu (fast fashion) a pomalú (slow fashion). Na produkty rýchlej módy narážate bežne vo výkladoch obchodných reťazcov, ktoré chrlia jednu módnu kolekciu za druhou. Materiály, z ktorých je toto oblečenie vyrobené, sú často zložené z kombinácií rôznych vlákien (najmä konvenčnej bavlny alebo syntetických látok) a nedajú sa recyklovať.

Udržateľné oblečenie a doplnky možno všeobecne kúpiť skôr za vyššiu cenu, avšak svojou nadčasovosťou a kvalitným spracovaním vydržia svojmu nositeľovi mnoho rokov a len tak nevyjdú z módy. Ideálnym materiálom sú certifikovaná 100% bio bavlna, konope, ľan alebo lyocell. Za ušitie konkrétneho kusu oblečenia by mala byť riadne zaplatená práca všetkých zamestnancov, ktorí sa na jeho výrobe podieľali. Udržateľná móda teda zahŕňa nielen dlhšiu životnosť a kvalitu materiálu oblečenia, ale aj sociálne, ekonomické a ekologické aspekty, ako sú dodržiavanie ľudských práv (nútená a detská práca), ochrana životného prostredia a recyklovateľnosť výrobkov po ukončení ich životnosti.

Slow fashion: Prečo pustiť udržateľnú módu do svojho šatníka?

Udržateľnosť pri nakupovaní

Trend udržateľnosti prenikol aj do spôsobu nakupovania, pri ktorom sa spotrebitelia snažia minimalizovať negatívny dopad ich nákupu na životné prostredie a spoločnosť. Vyberajú si tovar, ktorý bol vyrobený z obnoviteľných zdrojov a s ohľadom na etické pravidlá a pracovné podmienky zamestnancov. Tieto produkty sa väčšinou pýšia dlhšou trvanlivosťou, vyššou kvalitou a nadčasovým dizajnom. Udržateľné nakupovanie sa týka aj obmedzenia jednorazových plastov, znižovania množstva odpadu a s ním súvisiacej recyklácie obalov. Aj preto nie je žiadnou výnimkou, keď nájdete v obchode látkové vrecúška, ktoré je možné zakúpiť ako udržateľnú alternatívu k mikroténovým vreckám. Navyše mnoho spotrebiteľov uprednostňuje použitie papierovej alebo vlastnej látkovej tašky pred igelitkou z plastu. 

Ak chcete nakupovať udržateľne, mali by ste svojím nákupom podporovať lokálnych výrobcov alebo spoločnosti, ktoré sa angažujú v udržateľnom rozvoji a pri svojom podnikaní myslia nielen na výrobu, ale aj recykláciu svojich výrobkov po tom, čo doslúžia. 

V čom spočíva udržateľné nakupovanie? 

  • Zvážte potrebu nákupu: Je skutočne nutné daný tovar zakúpiť? Nedokážete ho nahradiť výrobkom, ktorý už máte doma? 

  • Vyberajte kvalitné produkty: Berte do úvahy kvalitu a životnosť materiálu, z ktorého je produkt vyrobený. Cena za kvalitný produkt môže byť síce vyššia ako za výrobok horšej kvality, ale vo finále sa vám vyplatí viac. 

  • Nakupujte u lokálnych výrobcov: Nákupom tovaru od lokálnych podnikateľov podporujete slovenskú ekonomiku. Navyše majú tieto produkty menší vplyv na životné prostredie vďaka tomu, že nepreleteli cez polovicu planéty. 

  • Dajte šancu použitému tovaru: Nebráňte sa nákupu použitých vecí z bazáru alebo zo swapu (výmena nepotrebných vecí). 

  • Obmedzte použitie jednorazových plastov: Na nákup si noste vlastnú nákupnú tašku a látkové vrecúška na zeleninu, ovocie či oriešky. Mnoho druhov potravín nemusíte baliť vôbec, pretože majú svoju prirodzenú ochranu (šupku) – patria sem banány a iné exotické ovocie, ale aj koreňová zelenina, ktorú by ste mali pred spotrebou očistiť. Uprednostňujte používanie vlastných príborov, hrnčekov na nápoje, dóz na potraviny a pod.

  • Vyhýbajte sa obalovým materiálom: Vyberajte produkty s čo najmenším množstvom obalov. Potrebujete nakrájanú zeleninu vo vrecúšku alebo ovocie v tégliku? Porozmýšľajte aj nad bezobalovou alternatívou kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Uprednostňujte produkty zabalené v papieri. 

  • Nakupujte ekologicky: Vyberajte produkty, ktoré majú menší dopad na životné prostredie ako napr. prírodná kozmetika a čistiace prostriedky, alebo oblečenie s certifikátmi, ktoré garantujú ekologický proces výroby. 

  • Nakupujte eticky: Preferujte spoločnosti, ktoré berú pri výrobe ohľad na svojich zamestnancov. Overte si, či im firma poskytuje adekvátnu finančnú odmenu, chráni ich zdravie a život pri práci, nepodporuje detskú prácu ani neplatené nadčasy. 

Ako vybrať nákupnú tašku?

Udržateľná strava: lokálne, sezónne a bio potraviny

Otázka udržateľnosti potravín nesúvisí len s balením a ich prepravou ku konečnému spotrebiteľovi, ale s celým výrobným cyklom. Udržateľná strava má nízky vplyv na životné prostredie a rešpektuje biodiverzitu ekosystému. Jej hlavným cieľom je snaha, aby súčasné generácie mohli viesť svoje deti k zdravšiemu životnému štýlu. 

Ako upraviť svoje stravovacie návyky, aby boli v súlade s udržateľnosťou? 

  • Obmedzte nákup spracovaných potravín (polotovarov) – preferujte „naozajstné“ jedlo. 

  • Znížte spotrebu potravín v zbytočných obaloch, čím znížite množstvo odpadového materiálu. 

  • Podporujte nákup bio potravín (bez chemických hnojív, pesticídov a herbicídov), ktorých pestovanie znižuje znečistenie pôdy, vody aj ovzdušia. 

  • Nakupujte lokálne a sezónne potraviny – vďaka tomu, že rastú v prirodzenom prostredí a blízko vás, pomáhajú znížiť emisie spojené s prepravou a udržiavať miestnu ekonomiku. 

  • Dajte šancu vegánskym a vegetariánskym potravinám, pretože produkcia mäsa a mliečnych výrobkov vyžaduje veľké množstvo pôdy, vody a energie. 

  • Uprednostňujte zelenú stravu, teda potraviny rastlinného pôvodu

  • Konzumujte potraviny s nízkou uhlíkovou stopou ako strukoviny, zeleninu a celozrnné obilniny.

  • Preferujte potraviny získané z trvalo udržateľného poľnohospodárstva alebo rybolovu. 

Ako ušetriť na jedle?   Spracovanie ovocia a zeleniny Ako skladovať zeleninu a ovocie v chladničke?

Upcyklácia dodá oblečeniu a nábytku druhý dych

Upcyklácia je skvelý spôsob, ako oživiť nevyužitý, poškodený alebo skrátka opozeraný kúsok čohokoľvek u vás doma. Môže to byť tričko, ktoré by ste ešte radi vynosili, ale kvôli fľaku od farby to nejde. Inovovať môžete aj komodu, ktorá vás začala po tých dlhých rokoch už trocha nudiť. 

  • Upcyklácia oblečenia: Dostaňte svoje módne kúsky opäť do formy vďaka rôznym prerábkam. Skvele vám k tomu poslúžia záplaty a nažehlovačky, ktorými zalátate dieru alebo fľak napríklad na džínsovej bunde. Oblečenie nemusíte nutne len opravovať, ale aj vylepšovať! Vyrobte si peknú aplikáciu z korálikov, vyšite si na košeľu obľúbený znak alebo slovo pomocou ihly a bavlnke na vyšívanie. Obľúbenou upcyklačnou technikou je prešívanie staršieho oblečenia – z pánskej košele si môžete vyrobiť jednoduchú sukňu alebo ušiť šatôčky pre svoje dievčatko. 

  • Upcyklácia nábytku: Nebojte sa vyblázniť na svojom nábytku! Stačí ho ošmirgľovať, natrieť základnou farbou a potom sa pustiť do prekrásnej farebnej premeny vďaka farbám na drevo alebo efektným kriedovým farbám, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne. Na nábytku vymeňte pôvodné úchyty za moderné porcelánové. Ak ho zdobia výtvarné kreácie vašich ratolestí, pouvažujte nad jeho prelepením samolepiacou fóliou, vďaka ktorej získa úplne nový vzhľad. 

Upcyklácia sa dá uchopiť veľmi kreatívne vďaka tvoreniu s deťmi! Iste budú mať plnú hlavu nápadov, ako vylepšiť svoje staršie hračky a oblečenie, prípadne sa môžete nechať inšpirovať našimi tipmi na sezónne tvorenie pre deti, kde nájdete výrobu kŕmidla z PET fľaše a ďalšie super tipy. 

Zimné tvorenie s deťmi   Jesenné tvorenie s deťmi   Začnite so šitím na šijacom stroji

Čo znamená trvalo udržateľný rozvoj?

Pojem trvalo udržateľný rozvoj bol prvýkrát oficiálne akceptovaný dokumentom Svetová stratégia ochrany životného prostredia, ktorý v roku 1980 vypracovali svetové organizácie UICIN (Medzinárodný zväz na ochranu prírody), UNEP (Program OSN na ochranu životného prostredia) a WWF (Svetový fond na ochranu prírody). O 7 rokov neskôr bola Valným zhromaždením OSN prijatá správa Naša spoločná budúcnosť vypracovaná tímom vedeným Gro Brundtlandovou, v ktorej bol tento pojem definovaný ako „rozvoj, ktorý napĺňa súčasné potreby bez toho, aby obmedzoval schopnosť budúcich generácií naplniť ich potreby“.

Jednou z najdôležitejších výziev súčasnosti je nastavenie rovnováhy medzi ekonomikou, sociálnymi aspektmi a životným prostredím. Zdroje poskytované našou planétou majú svoje limity, kvôli čomu nie je neustály rast možný. Vďaka princípom udržateľnosti je možné vytvoriť podmienky pre environmentálnu aj ekonomickú stabilitu, ktorá je nevyhnutná pre ďalšiu existenciu ľudstva a biosféry. Udržateľnosť súvisí s ochranou životného prostredia, sociálnou rovnosťou a súdržnosťou, ekonomickou prosperitou, udržateľnou výrobou a spotrebou, dopravou, zmenami klímy, s čistou energiou, ochranou prírodných zdrojov a verejným zdravím. 

Čo je to udržateľnosť a prečo strážiť jej certifikáciu?

Mimo teoretickú rovinu možno pojem udržateľnosť chápať ako snahu o odmietnutie konzumného spôsobu života, ktorý nám v konečnom dôsledku viac berie, než dáva. Obmedzením plytvania zdrojov, tovaru aj jedla nielenže ušetríte, ale aj pomôžete chrániť životné prostredie. Udržateľnosť sa stala trendom posledných rokov a ako to tak už býva, aj skvelou príležitosťou pre tzv. greenwashing – dezinformovanie spotrebiteľov výrobcom o ekologickej prospešnosti jeho produktu, služby alebo celej firmy. Preto je dobré mať oči na stopkách a vždy starostlivo overovať, či kupujete naozaj to, za čo sa daný výrobok či služba vydáva. 

Výrobcovia v rámci greenwashingu radi používajú svoje vlastné certifikácie, ktoré nemusia ani zďaleka pokrývať toľko oblastí ako medzinárodne uznávané certifikáty. Aj označenie „prírodný“ alebo obalový materiál s prírodným dizajnom môže byť čisto marketingovým ťahom predajcu a nemusí mať v skutočnosti s prírodným pôvodom alebo zložením výrobku nič spoločné. 

Zdravé a udržateľné bývanie pre skvelý pocit zo života

Zdravý domov ide ruka v ruke s udržateľným bývaním. Ako však také ekologické bývanie vyzerá? Zahŕňa mnoho faktorov, ktorých cieľom je minimalizovať negatívne dopady bývania na životné prostredie, a zároveň sa snaží zlepšiť kvalitu života pre jeho obyvateľov. 

Základnými prvkami zeleného bývania sú: 

  • Energeticky úsporné a ekologické budovy – efektívna izolácia, využitie obnoviteľných zdrojov energie, inštalácia solárnych panelov

  • šetrenie vodou – inštalácia úsporných zariadení (sprchové hlavice, perlátory), zbieranie dažďovej vody, 

  • eliminácia odpadu – kompostovanie organického materiálu, recyklácia odpadu, 

  • úspora energie – použitie energeticky úsporných domácich spotrebičov, LED osvetlenie, inteligentné využitie prirodzeného svetla, 

  • šetrné zaobchádzanie s chemikáliami, pesticídmi a obmedzenie ftalátov (plastové detské hračky bez certifikácií o nezávadnosti materiálu, väčšina PVC podláh), 

  • kvalitný vonkajší priestor – záhrady, balkóny, zelené strechy, lúky pre hmyz, domčeky a kŕmidlá pre zvieratá. 

Ako ušetriť na vode, elektrine alebo oblečení?    Starostlivosť o stromy a kríky   Starostlivosť o rastliny a kvety

Foto: Shutterstock

Podobné články: