Začína to romantickou žiadosťou o ruku a pokračuje plánovaním svadby. Včasnou prípravou si ju môžete zabezpečiť podľa svojich predstáv. Pokiaľ chcete dodržať tradičné „do roka a do dňa“, môžete sa orientovať podľa nasledujúceho harmonogramu:
12 mesiacov pred svadbou: Zabezpečte si oficiálne potvrdenie termínu vášho oddania príslušným úradom. Zarezervujte si čo najskôr miesto, kde sa bude vaša svadba odohrávať. Najpopulárnejšie lokality bývajú často dlhý čas vopred obsadené, preto tento krok neodkladajte. Pokiaľ je vaše vysnívané miesto už plne obsadené, odporúčame sa opýtať na iný termín, a to mimo svadobnú sezónu.
Miesto svadby nesúvisí len s oslavou, ale aj s oficiálnym sobášnym ceremoniálom, ktorý môže prebehnúť na danom mieste, na matrike alebo v kostole. Myslite pritom na časovú aj finančnú náročnosť presunu seba a svadobných hostí. Zvolením jedného miesta ako na obrad, tak na hostinu a zábavný program, vám odpadne mnoho starostí a stresu. Pri výbere termínu majte na pamäti, aby ste nevybrali termín medzi sviatkami, kedy by vám mohlo mnoho hostí svoju účasť na svadbe odmietnuť napríklad kvôli naplánovanej dovolenke.
11 až 6 mesiacov pred svadbou: Zarezervujte si svadobného fotografa a prípadne aj kameramana, pretože svadobné videá sa dostávajú opäť na výslnie. Vyberte si svadobné šaty, oblek, topánky aj doplnky. Objednajte obrúčky, ktoré sa väčšinou vyrábajú na mieru a s vnútorným gravírovaním.
Tip k svadobnému fotografovi
Pred samotným podpisom zmluvy o diele, viažucej sa k svadobnému foteniu, si vyskúšajte vybraného fotografa prostredníctvom predsvadobného fotenia. Vzájomne sa zoznámite, overíte si jeho kvality, štýl práce a upresníte si vlastné predstavy o tom, ako by mali fotografie vyzerať. Zároveň si sami skúsite, aké je to stáť pred objektívom, čím sa čiastočne pripravíte na fotenie vo svoj veľký deň, ktorý býva obvykle veľmi hektický a náročný.
5 až 2 mesiace pred svadbou: Je najvyšší čas osloviť kvetinárku a zveriť sa jej so svojou predstavou o vysnívanej svadobnej kytici. Poriešte s ňou aj kytice pre mamičky, svedkyňu aj družičky, a korsáž (pierko) pre ženícha, jeho svedka, družbu a oteckov. Nezabudnite ani na kvetinovú výzdobu na slávobránu, slávnostnú tabuľu a sobášny stolík.
Skvelým nápadom je aj tzv. kytica na hádzanie, teda menšia verzia vašej svadobnej kytice, ktorú budete hádzať medzi slobodné dámy – teda v prípade, ak máte v pláne kyticou hádzať a zároveň si nechcete poškodiť svoju svadobnú kyticu.
Mesiac pred svadbou: Nadišiel čas rekapitulácie a rozmaznávania sa. Mali by ste mať pripravený zoznam hostí, ktorým chcete rozviezť svadobné koláčiky aj svadobné oznámenia. Dolaďujete zasadací poriadok, posledné dekorácie (napríklad stuhy na auto) a detaily s prevádzkarom reštaurácie. Pripravte si občianske preukazy k obradu, zabaľte si kozmetiku a ďalšie potrebné veci do príručnej batožiny a naposledy si overte časový harmonogram – kto a kedy privezie tortu, pečivo, kvety, kto čo vyzdobí, prinesie a odvezie.
Na čo ďalšieho nezabudnúť?
Svadobné oznámenie, pozvánky na hostinu, menovky na na stôl, harmonogram svadby, svadobné noviny,
svatobné koláčiky, pečivo a tortu,
raut (cateringové služby),
alkohol na prípitok a hostinu,
celková výzdoba,
živá či reprodukovaná hudba (k obradu, na prvný novomanželský tanec, zábava),
fotokútik a zábavný program pre hostí (súťaže, tombola),
priestor pre deti (prípadne stráženie priamo na mieste),
osvetlenie interiéru a exteriéru,
rezervácia automobilov a autodekorácie.
Jednoducho povedané, za ten rok toho musíte stihnúť naozaj veľa. Aj to je dôvod, prečo niektoré páry vyhľadávajú profesionálne služby svadobnej organiz átorky alebo agentúry.
Na perfektné plánovanie svojho svadobného dňa vám bude ohromným pomocníkom svadobný plánovač, do ktorého si nielenže budete môcť zapisovať kontakty na dodávateľov služieb aj tovaru, rozpočet a termíny schôdzok, ale zároveň vás prevedie krok po kroku základnými bodmi prípravy svadby a ich odporúčaným časovým zakotvením. Aspoň týždeň pred svadobným dňom zorganizujte rozlúčku so slobodou.