Aby sušenie bielizne nebola drina

Pri pohľade na preplnený sušiak vám hlavou znie hlas komentátora. Nečakane ste nepremenili svoju šancu, sušenie bielizne vás opäť dostalo na kolená a uštedrilo vám pekné K.O. Odteraz ale každú šancu na mäkkú a voňavú bielizeň premeníte, a to vďaka vždy pripravenej sušičke, praktickému sušiaku a vedomostiam.

Pri pohľade na preplnený sušiak vám hlavou znie hlas komentátora. Nečakane ste nepremenili svoju šancu, sušenie bielizne vás opäť dostalo na kolená a uštedrilo vám pekné K.O. Odteraz ale každú šancu na mäkkú a voňavú bielizeň premeníte, a to vďaka vždy pripravenej sušičke, praktickému sušiaku a vedomostiam.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Povedzte áno sušičke na bielizeň

Sušenie bielizne patrí k vašej zabehnutej každodennej rutine rovnako ako prekladanie sušiaku na bielizeň z jedného rohu do druhého. Sušíte až sa z vás dymí, ale výsledok jemnej a prevoňanej bielizne máte v nedohľadne. Alternatívu, ktorá vám ušetrí nejednu vrásku, ponúka sušička na bielizeň. Jedno zapnutie a sušiak na bielizeň môžete poslať do zaslúženého dôchodku.

Výhody a nevýhody sušenia bielizne v sušičke

+ Sušiť môžete kedykoľvek bez ohľadu na nálady počasia.
+ Sušička pracuje rýchlo, efektívne a počúva vás na dotyk.
+ Ľahko vysušíte aj veľké kusy oblečenia, páperové vankúše a športové oblečenie.
+ Eliminujete tvorbu plesní a odstránite žmolky, čím potešíte predovšetkým alergikov a astmatikov.
+ Bielizeň menej pokrčíte a ľahšie vyžehlíte.

 

- Potrebujete dostatok miesta na ďalší spotrebič.
- Zlým zaobchádzaním môžete sušenú bielizeň poškodiť.
- Vyššia obstarávacia cena.

  • Väčšina moderných sušičiek spotrebuje pri jednom sušiacom cykle zhruba 2 kWh, čo zodpovedá zhruba 0,40 eurám.

  • Sušička pri práci produkuje nielen teplo ale aj hluk okolo 65 dB.

  • Sušička si vystačí iba s elektrickou prípojkou. Nemusíte pripájať vodu ani odpad.

  • Efektívnemu sušeniu by malo predchádzať čo najintenzívnejšie odstredenie. Optimálne je odstreďovanie presahujúce 1 000 otáčok za minútu. Ušetríte tým nielen dobu sušenia, ale aj nejakú tú kačku.

Inteligentné sušenie

8 základných pravidiel sušenia bielizne v sušičke

Poznáte základné pravidlá sušenia bielizne v sušičkách, ktoré na štítkoch konkrétnych kusov odevov nenájdete?

  1. Trieďte bielizeň a sledujte odporúčania výrobcu uvedené na etiketách.

  2. Zapnite všetky zipsy a gombíky, čím predídete možnému poničeniu sušičky aj odevu.

  3. Spodnú či čipkovanú bielizeň sušte v špeciálnom ochrannom sáčku.

  4. Oblečenie pred vložením do sušičky ideálne otočte naruby.

  5. Skontrolujte vrecká.

  6. Sušičku neprepĺňajte.

  7. Šetrite na aviváži alebo sa s ňou ideálne rozlúčte úplne.

  8. Bielizeň vyberte čo najskôr po ukončení programu.

Odporúčanie: Alternatívnou a modernou náhradou aviváže je používanie voňavých obrúskov či špeciálnych loptičiek slúžiacich na dokonalé nadýchanie.

Symboly sušenia v sušičke

Sušiak na bielizeň je nepostrádateľným pomocníkom

Teplé slnečné lúče zlákajú z času na čas aj hrdých majiteľov sušičiek na bielizeň ku klasike a preto sa bez sušiaku nezaobíde žiadna domácnosť. Sušiak na bielizeň, bielizňová šnúra a štipce sú príjemnou nostalgiou, ktorá sa navyše snúbi s možnosťou zaboriť nos do slnkom prevoňanej bielizne.

Aby sušenie nebolo mučenie

Ako ktorý materiál sušiť?

Správne to vyperiete, ale sušenie tak trochu viazne? Podceňovať správne sušenie sa nevypláca. Preto čítajte etikety na bielizni, buďte odborníkom na materiály vo svojom šatníku. Ukradnutej dĺžke na nohaviciach či rukávoch dajte smelo voľnú.

  • Bavlna - sa vyznačuje vysokou mierou odolnosti. Pokiaľ nechcete využiť silu slnka, zapnite na sušičke program určený na bavlnu s najvyššou teplotou sušenia a maximálnou možnou náplňou.

  • Vlna - uschne najlepšie, ak ju zrolujete do froté uteráka, jemne vytlačíte a položíte na iný suchý uterák na dosušenie.

  • Športové a funkčné oblečenie - môže zlým sušením stratiť svoje charakteristické funkčné vlastnosti. Preto sa sušičke radšej oblúkom vyhnite a nechajte ho uschnúť na klasickom vešiaku. Výnimku sušenia v sušičke majú špeciálne programy určené pre športové a funkčné materiály.

  • Výšivky, flitre a potlače - pred vložením do sušičky bielizeň otočte naruby alebo ju sušte v špeciálnom ochrannom vrecku. Sušiak na bielizeň či natiahnutá šnúra na bielizeň na slnku vás v tomto prípade nikdy nesklamú.

  • Pleteniny - sušte ideálne vodorovne, nikdy ich nevešajte. Rozložte ich na klasický sušiak umožňujúci prúd vzduchu zo všetkých strán.

  • Umelé vlákna - stačí zamotať do uteráka a vyžmýkať. Zvyšok vlhkosti zmizne pri rozložení rovnako rýchlo ako na klasickom vešiaku. Aj v sušičke budú umelé vlákna šetrne vysušené, a to vďaka špeciálnym programom Syntetika či Umelé vlákna.

  • Hodváb a čipky - sú citlivky. Čipku nechajte uschnúť pekne na slniečku a hodváb sušte na sušiaku. Do sušičky hodváb môžete dať iba v prípade, ak disponuje programom Úprava hodvábu, ktorý uvoľní hodvábne vlákna v teplom prúde vzduchu a zabráni tak nežiaducemu pokrčeniu.

  • Koža - sa suší na širokom tvarovanom ramienku pri izbovej teplote, nikdy ju nenechávajte na priamom slnku. Kožené oblečenie nedávajte doschnúť do skrine z dôvodu možného vzniku plesní.

  • Páperové oblečenie - môžete sušiť v sušičke pri zapnutí špeciálneho programu pre perie. Pri sušení vhoďte do bubna 3 tenisové loptičky, ktoré páperové oblečenie dostatočne našuchorí. Pri sušení mimo sušičku nechajte páperové kúsky vo vodorovnej polohe a často ich našuchorte pre dosiahnutie pôvodného objemu.

  • Posteľná bielizeň, vankúše, periny, chrániče matracov, prikrývky a deky - je optimálne vystaviť na vzdušné a teplé miesto (bielizňové šnúry, rozkladací sušiak). Využiť môžete aj službu sušičky vždy s ohľadom na vhodne zvolený program.

  • Záclony a závesy - môžete ihneď po vypraní zavesiť na garniže a nechať usušiť. Sušičke sa radšej v tomto prípade vyhnite.

  • Uteráky a froté materiály - môžu pri klasickom sušení na šnúre stvrdnúť. Tejto nepríjemnej tvrdosti sa vyhnete sušením v sušičke.

Ak si nechcete zarobiť na problém, nikdy do sušičky nedávajte: hodvábne oblečenie, čipky, bielizeň s plastovými zipsami, bielizeň so všitým molitanom, oblečenie s flitrami či nažehľovacími obrázkami, pogumované prádlo, dámske pančuchy a silonky, neoprénové a funkčné prádlo. V prípade, že vaša sušička nedisponuje špeciálnym programom na sušenie obuvi, tak do nej nevkladajte ani topánky či tenisky.

Symboly sušenia bez sušičky

Ako správne sušiť bielizeň bez sušičky?

Vždy máte až do poslednej ponožky nervy, či sa vám všetko zmestí na vešiak. Hovoríte si, že nabudúce to už zabalíte a sušiak poletí do koša. Áno, sušička je sušička, ale ani tá najlepšia vám nenahradí slnkom sušenú bielizeň, kedy sa po náročnom dni zaboríte do prevoňaných perín. Ide to aj bez sušičky:

  • Pred zavesením pretraste každý kus oblečenia. Bielizeň si tým „predžehlíte“.

  • Bielizeň vešajte tak, aby k nemu mohol zo všetkých strán prúdiť vzduch.

  • Oblečenie nezabudnite upevniť štipcami, ideálne vždy za pevnejšie okraje látky.

  • Pokiaľ vám to dispozícia bytu aspoň trochu umožní, nesušte bielizeň v obývačke či v spálni. Zvoľte radšej dobre vetrateľné miesto, kde netrávite veľa času.

  • Vešiak s bielizňou nestavajte príliš blízko stien ani bezprostredne ku kúreniu.

  • Vetrajte, vetrajte, vetrajte.

  • Mráz a zima bielizni nevadí. Nebojte sa dať sušiť oblečenie von aj v zime. Síce to možno potrvá trochu dlhšie, ale bielizeň bude perfektne vyvetraná bez akýchkoľvek baktérií.

  • Bielu bielizeň sušte vonku. Slnečné lúče vaše biele kúsky krásne vybielia.

  • Ak sušíte na slnku farebnú bielizeň, dávajte pozor na jej presušenie. Mohla by stratiť svoje krásne farby a vyblednúť.

Ako sa starať o sušičku bielizne

Ak si chcete zachovať nadštandard sušenia, je pre vás kľúčová správna údržba sušičky. Vylievanie vody po každom sušení či dôkladné čistenie filtrov je samozrejmosťou. Filter sušičky vyčistíte jednoducho suchou či navlhčenou handričkou.
Filter tepelného čerpadla (nájdete ho dole naľavo z prednej strany sušičky) čistite optimálne po každom šiestom cykle sušenia. Krytku filtra tepelného čerpadla utrite vlhčeným obrúskom, penový filter umyte pod tečúcou vodou a do sušičky vráťte vždy dôkladne vysušený.
Bubon sušičky môžete vyčistiť octovou vodou a dvierka s gumovým tesnením umývajte jemnou navlhčenou handričkou.

Tip: Je nutné čistiť aj samočistiace sušičky? Vo väčšine prípadov sa jedná o sušičky so zabudovaným samočistiacim kondenzátorom, ktorý sa sám oplachuje po každom cykle. Na vás zostane už len skontrolovať filtre alebo vstupné dvierka.

Suším, sušíš, sušíme

Kto by chcel vybehnúť do mrazivého rána s mokrými vlasmi? Potrebujete fén! A čo potom, keď si môžete vychutnať domáce krížalky so sušičkami potravín, privoňať k čerstvo usušeným hríbikom alebo chytiť na sušenú maškrtu životného sumca. Sušte, nech nie ste nasuchu.

Pre dokonale suché vlasy   Domáce sušené dobroty

Podobné články: