Späť do školy s užitočným zoznamom vecí – na čo nezabudnúť?

Nová školská sezóna klope na dvere a s ňou aj potreba zaobstarať deťom všetko, čo potrebujú na učenie. Čím však vybaviť neistého prváčika a skúseného školáka? V tomto článku s praktickým zoznamom vám prezradíme, čo by nemalo chýbať v batohu žiadneho žiaka či študenta, či už ide do prvej triedy alebo na strednú školu. Váš potomok tak bude dokonale pripravený a vy si budete môcť trochu uľaviť od stresu spojeného so začiatkom školského roka.

Nová školská sezóna klope na dvere a s ňou aj potreba zaobstarať deťom všetko, čo potrebujú na učenie. Čím však vybaviť neistého prváčika a skúseného školáka? V tomto článku s praktickým zoznamom vám prezradíme, čo by nemalo chýbať v batohu žiadneho žiaka či študenta, či už ide do prvej triedy alebo na strednú školu. Váš potomok tak bude dokonale pripravený a vy si budete môcť trochu uľaviť od stresu spojeného so začiatkom školského roka.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Zoznam vecí do školy - čo si kúpiť?

Každý malý aj väčší školák by si mal pred začiatkom školského roka urobiť zoznam vecí, ktoré mu uľahčia učenie alebo bude vďaka týmto veciam učenie aspoň oveľa menšia „otrava“. Nový tablet, počítač, štýlový batoh alebo niekoľko poschodový peračník, s tým musí urobiť dojem každý.

  • Školský batoh, taška alebo aktovka;

  • peračník vybavený plniacim perom alebo guľôčkovým perom, ceruzkami, pastelkami alebo fixkami, gumou a strúhadlom;

  • vrecko na prezuvky s vhodnou obuvou;

  • vrecko na lavicu s výtvarnými potrebami;

  • školské zošity, obaly na zošity a učebnice;

  • dosky na písmená a číslice, stierateľnú tabuľku, pravítka a kružidlo podľa veku dieťaťa;

  • krabičku na desiatu a fľašu na pitie;

  • výtvarné potreby podľa odporúčania školy: nožnice, lepidlo, tuš, vodové farbičky, tempery, igelit na lavicu, rôzne druhy štetcov, pastelky, plastelínu, hubka na riad atď.;

  • taška na telocvik so športovou výbavou: topánky na von a do telocvične (so svetlou podrážkou), dlhé a krátke nohavice, tričko, mikina a bunda podľa počasia, ponožky na prezlečenie a popr. spodná bielizeň;

  • detská peňaženka na drobné mince a kartička na MHD, šnúra na krk pre kľúče a čip na obedy.  

Rebríček najlepších školských tašiek a aktoviek

Základná výbava

Medzi najzákladnejšie potreby, bez ktorých sa žiadny žiak ani študent nezaobíde, patrí školský batoh alebo aktovka, peračník, výstroj na desiatu (box, krabička, fľaša) a prezuvky. Menšie deti potom potrebujú aj vreckár na školskú lavicu a vrecko na obuv do školy.

Taška by mala byť pohodlná, ideálne ergonomická, a obsahovať dostatok priestoru a vreciek na školské potreby aj osobné veci. Nezabudnite ani na vzhľad, ktorý by mal byť pre dieťa lákavý a tiež by si vďaka nemu malo svoje veci dobre spoznať. Na aktovke by určite nemali chýbať nastaviteľné popruhy a bezpečnostné prvky.

Peračník by mal byť dobre členený, aby sa do neho dali prehľadne uložiť všetky písacie potreby a ďalšie drobnosti. Súpravou školských pomôcok si ušetríte množstvo starostí a nezhody pri výbere – jednoducho kúpite všetko v jednom dizajne.

Ako vybrať školskú tašku?

Písacie potreby, zošity a ďalšie nevyhnutnosti

U mladších žiakov by ste mali zoznam písacích potrieb a zošitov dostať priamo zo školy, niekedy zošity priamo sami zaistia. Vždy však počítajte s tým, že pravdepodobne na každý predmet budete potrebovať aspoň jeden. Niekedy budú mať špecifické vlastnosti (linkovaný, čistý, štvorčekový) alebo rozmery (napr. na hudobnú výchovu), preto sa riaďte pokynmi vyučujúcich.

Pracovné zošity, podobne ako učebnice, by mali byť obalené. Najlepšou voľbou je univerzálny obal, ktorý môžete prispôsobiť veľkosti knihy alebo zošita. Všetko ukladajte do obalov na zošity, aby sa papier neohýbal. Prváci budú potrebovať aj zakladače na písmená a čísla.

Na písanie budú nevyhnutné: plniace pero alebo guľôčkové pero, ceruzky v niekoľkých tvrdostiach, pastelky, fixky, guma a strúhadlo. Do peračníka sa hodia aj nožnice, s oblými špičkami u mladších detí. Starší žiaci a študenti budú potrebovať aj pravítka, uhlomer, kružidlo a hodiť sa môže aj kalkulačka. Dobrou pomôckou je aj menšie lepidlo v tyčinke, ktoré je v peračníku vždy po ruke.

Ako vybrať zošit?

Čo pripraviť na výtvarnú výchovu?

Každá škola by vám mala pripraviť zoznam, čo bude vaše dieťatko na hodiny „výtvarnej výchovy“ potrebovať. Spravidla na ňom nájdete:

  1. Box, škatuľu alebo vreckár na uloženie výtvarných potrieb;

  2. zásteru a vodeodolný obrus či igelit na lavicu;

  3. téglik na vodu na vymytie štetcov;

  4. špongiu alebo handričku na utretie stola;

  5. paletu na miešanie farieb;

  6. ploché a okrúhle štetce rôznych veľkostí;

  7. tempery;

  8. vodové farby;

  9. voskovky;

  10. kriedy či pastely;

  11. plastelínu;

  12. lepidlo, nožnice, strúhadlo a ceruzky, pokiaľ nie sú v peračníku;

  13. tuš.

Športové potreby

Či už ide o prvú hodinu športu malých žiakov alebo basketbalové zápasy študentov, vybavenie by tomu malo byť prispôsobené. Zaobstarajte si oblečenie a obuv určené na pohyb. Všetko by malo byť pohodlné, priedušné a dieťaťu by sa malo dobre obliekať. Školy uprednostňujú halovú obuv alebo tenisky bez čiernej podrážky, ktorá by zašpinila podlahu v telocvični. Zakúpenú obuv počas roka preskúšajte, aby sa v nej rýchlo rastúce nohy vášho dieťaťa netlačili.

Na začiatok je možné pripraviť bavlnené tričko a pohodlné tepláky alebo džersejové šortky. Na intenzívnejší telocvik sú však vhodné funkčné materiály, ktoré rýchlo schnú a nenasávajú pot. Na zvýšenie pohodlia zvážte aj pribalenie náhradnej spodnej bielizne a ponožiek alebo dokonca uteráka a mydla (ak má škola sprchy a vaše dieťa sa chce po náročnej hodine opláchnuť).

Do tašky, vrecúška alebo batohu si pripravte teplejšiu a chladnejšiu verziu tohto vybavenia, prípadne potreby vždy vymeňte v závislosti od ročného obdobia.

Elektronika pre menších aj väčších

V súčasnej modernej dobe sa elektronike nevyhnete. Niektoré vychytávky budú potrebné na spojenie so školou, prehľad známok i kontrolu domácich úloh, ale iné zaistia najmä bezpečie a pohodlie vašich najdrahších. S niekedy kontroverzným mobilným telefónom máte dieťa na dosah, ale hlavne má ono na dosah vás. Zavolá vám a dá vedieť o oneskorení, spýta sa na najbližší spoj MHD alebo sa opýta, či môže na návštevu ku kamarátovi. Tieto funkcie často nahradia detské inteligentné hodinky, prostredníctvom ktorých si navzájom pošlete krátku správu alebo vy napríklad skontrolujete jeho polohu.

Starší žiaci potom ocenia najmä tablet alebo notebook, na ktorých si môžu vyhľadávať potrebné informácie, spracovávať prezentácie a doplnkové práce. Sú ale dôležité aj pre komunikáciu so spolužiakmi a kontrolu, kto čo zabudol. A slúchadlá spríjemnia každú dlhšiu cestu.

Ako vybrať mobilný telefón?   Ako vybrať inteligentné hodinky?

Ako vyriešiť dopravu?

Pokiaľ nie ste šťastlivci majúci školu tzv. za rohom a nemáte možnosť voziť potomka do školy aj z nej autom, musíte vyriešiť dopravu. Ak máte inštitúciu vo vedľajšej štvrti alebo pár ulíc vedľa, je zaujímavou možnosťou kolobežka, elektrokolobežka alebo bicykel. Vopred si ale overte, že je možné vybraný dopravný prostriedok počas výučby niekam bezpečne uskladniť.

Vo väčšine prípadov budete transport riešiť (mestskou) hromadnou dopravou čiže električkou, autobusom, vlakom alebo metrom. V takom prípade kúpte dostatok cestovných lístkov alebo kartičku na MHD, ktorá býva za pravidelný poplatok alebo do určitého veku niekde aj zadarmo. V niektorých prípadoch môžete mať prepravu vďaka dokladu o štúdiu lacnejšiu, a preto si neváhajte v škole vyžiadať potvrdenie alebo vybavte študentský preukaz.

Tip: S mladšími deťmi cestujte do školy prejdite a dôkladne naštudujte. Vrátane priechodov pre chodcov, mätúcich zastávok a iných prekážok na ceste.

Ako vybrať kolobežku?   Ako vybrať bicykel?

Miesto na prípravu do školy

Vyučovaním v škole sa práca nekončí! Pripravte sa na množstvo domácich úloh, dobrovoľnícku prácu a dokončovanie toho, čo sa v škole nestihlo. Samozrejme, môžete to robiť aj pri stole v jedálni alebo v obývačke, ale v správnom prostredí je to oveľa jednoduchšie. Dieťať vyhraďte priestor, kde sa bude môcť sústrediť a kde bude mať všetky svoje potreby a pokoj na dokončenie úloh.

Zaobstarajte písací stôl – rastúci či nastaviteľný žiačikovi vydrží dlhšie a práca na ňom bude pohodlnejšia. S podložkou potom nemusíte riešiť, že pero alebo ceruzka ušli mimo papiera. Stolička by mala byť nastaviteľná a najlepšie ergonomická, aby z nej nebolel chrbát a dieťa sa na nej nekrútilo. Minimálne by sa mala dať upraviť jej výška, vhodné je aj nastavenie bedrovej a hlavovej opierky a výška lakťových opierok. Kolieska umožnia ľahší pohyb od aj k stolu a možnému zničeniu podlahy zabráni podložka na zem.

Tip: Celý pracovný priestor umiestnite pod okno alebo tak, aby pravákom svetlo smerovalo zľava a ľavákom sprava. Písanie po večeroch a v zime uľahčí nastaviteľná stolná lampička.

Ako si vybrať písací stôl?   Ako vybrať kancelárske kreslo?

Podobné články: