Ako zariadiť spálňu svojich snov? Inšpirácia k vybaveniu spálne od postele po výmaľbu

Spálňa je miestom pokoja, oddychu a intimity. Zbierame v nej sily na ďalší deň a delíme sa tu so svojimi milovanými o prvé chvíle po prebudení aj predtým, ako sa ukladáme k spánku. Mala by byť zariadená s ohľadom na funkčnosť i vzhľad, aby sme sa v nej cítili príjemne a uvoľnene. Inšpiráciu k vybaveniu spálne od A do Z nájdete v našom článku.

Spálňa je miestom pokoja, oddychu a intimity. Zbierame v nej sily na ďalší deň a delíme sa tu so svojimi milovanými o prvé chvíle po prebudení aj predtým, ako sa ukladáme k spánku. Mala by byť zariadená s ohľadom na funkčnosť i vzhľad, aby sme sa v nej cítili príjemne a uvoľnene. Inšpiráciu k vybaveniu spálne od A do Z nájdete v našom článku.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Vyspite sa na to

V spálni oddychujeme, spíme, delíme se o intímny priestor so svojím partnerom aj načerpávame sily počas choroby. Spálňa by preto mala byť umiestnená v pokojnej časti domu či bytu a nemala by byť priechodná s výnimkou vstupu do kúpeľne alebo šatne.

Pri zariaďovaní spálne by sme mali myslieť na vhodné usporiadanie nábytku a priamy prístup k oknu. V spálni by sme sa mali cítiť za každých okolností pohodlne a príjemne. Priestor by mal byť vzdušný, útulný a v súlade s nami preferovaným interiérovým štýlom. 

Štýly v interiéri

Vybavenie spálne začína posteľou

Dominantným kusom nábytku každej spálne je posteľ. Môže byť kovová, čalúnená, vyrobená z lamina alebo z masívu. Všetky z týchto uvedených materiálov majú svoje pre aj proti.

Kovová posteľ

Kov je prirodzene náchylný na okolitú teplotu. Zatiaľ čo počas horúcich dní má tendenciu sa mierne rozťahovať, v zime nepríjemne chladí. Konštrukcie kovových postelí sú väčšinou vyrobené zo železa a jeho zliatin. Sú pevné, odolné a prípadný prach stačí utrieť vlhkou handričkou či špeciálnym antistatickým prípravkom. Majitelia niektorých modelov kovových postelí sa sťažujú na vŕzganie, preto si dajte pri výbere patrične záležať.

Čalúnená posteľ

Čalúnené postele sú v slovenských spálňach považované za najobľúbenejšie, a to kvôli absencii ostrých hrán a skrutiek, ktoré sú ukryté pod polstrovaním a vrstvou látky. Podľa odborníkov na zdravý spánok však pohlcujú podstatne viac prachu ako postele z iných materiálov, kvôli čomu je ich údržba náročnejšia. Z tohto dôvodu sú odporúčané najmä na občasné spanie alebo do hosťovskej izby. Čalúnené modely postelí často najviac vyhovujú starším ľuďom, ktorí s pribúdajúcimi rokmi ocenia skôr vyššiu posteľ kvôli ľahšiemu vstávaniu. 

Lamino posteľ

Postele z lamina väčšinou nedosahujú kvalitu masívnych postelí. Ich nižšia cena je na úkor pevnosti v spojoch, ktoré časom povolia a rám postele sa tak môže rozkývať. Vykymácané spoje nemusia ísť utiahnuť, v dôsledku čoho posteľ začne vŕzgať. Po určitom čase môže dôjsť aj k postupnému odlupovaniu nalepených hrán na vrchnej strane bočníc.

Posteľ z masívu

Hlavnou výhodou masívnych postelí je prírodný materiál, hrejivosť a pevnosť spojov rámu. Drevo je mimoriadne príjemné na dotyk a navyše zdravotne nezávadné. Pri výbere postele z masívu je dobré si ustrážiť tvrdosť dreva. Smrek a borovica sú spravidla mäkšie a teda náchylnejšie na poškodenie a k tvorbe otlakov. Na rozdiel od krehkej borovice, smrek má menej hrčí a neobsahuje toľko živice, vďaka čomu tak výrazne na slnku nemení farbu. Naopak, buk, dub a brezu zaraďujeme medzi tvrdé drevá, ktoré dlhšie vydržia. S lepšou odolnosťou a výdržou ide ruka v ruke aj vyššia obstarávacia cena.

Posteľ Boxspring 

Za zmienku stoja aj americké vysoké postele Boxspring, ktoré zaujmú predovšetkým fanúšikov luxusu a vysokej kvality. Súčasťou tohto druhu postele je matrac a tzv. topper, čiže vrchný prístelkový matrac, ktorý chráni matrac pred opotrebovaním, spevňuje, alebo naopak zmäkčuje jeho povrch a možno ho podľa individuálnej potreby jednoducho vymeniť.

Ako vybrať posteľ?

Pri výbere postele by ste mali okrem materiálu myslieť aj na správne rozmery, aby sa vám posteľ zmestila do miestnosti a svojou veľkosťou vám zároveň poskytla dostatok priestoru pre kvalitný odpočinok.

Bez roštu by to nešlo

Rám postele na funkčnosť postele nestačí. Aby ste dosiahli pevný základ pre následné umiestnenie matraca, je dôležité vybrať vhodný posteľový rošt. Špatne zvolený rošt môže viesť k postupnému ničeniu matraca, zníženiu jeho životnosti a najmä k vášmu nekvalitnému spánku.

Posteľový rošt neslúži iba na odľahčenie matraca, ale tiež na jeho dôkladné prevetrávanie a ochranu pred vlhkosťou, v ktorej sa darí roztočom a plesniam. Polohovacie rošty navyše uľavia unaveným nohám či majiteľom kŕčových žíl. Kvalitné rošty sú rozdelené na anatomické zóny – ich jednotlivé časti majú rôznu tuhosť na zabezpečenie maximálneho možného pohodlia.

Potrebujete poradiť s výberom roštu? Pozrite sa na nášho sprievodcu, ktorý vám pomôže rozšíriť si obzory. Vyberať je možné z latkových a lamelových roštov, alebo pevných dosiek – každý typ sa hodí k určitému druhu matraca. Dôležitosť správneho rozmeru a nosnosti je samozrejmosťou.

Ako vybrať rošt do postele?

Matrac ako základ kvalitného spánku

Správny výber matraca je hotová alchýmia. Súčasný trh ponúka toľko možností - ako druhov roštov, matracov, ich tvrdosť, materiál, rozdelenie na zóny, veľkosť, výšku a pod., až sa z toho točí hlava. A pretože matrac nekupujeme na rok ani na dva, mali by sme si dať na jeho výbere mimoriadne záležať. Pokiaľ dodržujete všeobecné odporúčanie osem hodín spánku denne, preležíte na ňom tretinu svojho života. A to nie je vôbec málo. Poďme teda tento tvrdý oriešok spoločne rozlúsknuť.

Tvrdosť matraca

Všeobecne sa dá povedať, že mužom a mladším ľuďom vyhovujú skôr tvrdšie matrace, zatiaľ čo ženy a starší ľudia naopak ocenia mäkšie modely. Tu však pozor – zatiaľ čo príliš tuhý povrch dokáže seniorom privodiť či zhoršiť bolesti bedrových kĺbov a iných kĺbov, z mäkkého matraca sa im môže horšie vstávať. Preto je pre nich najlepšia tzv. zlatá stredná cesta.

Osoby do 90 kg nemusia tvrdosť nijako extra riešiť a matrac smú vyberať čisto pocitovo. Ľudia nad touto hmotnostnou hranicou by mali pri výbere siahnuť ideálne po matraci s tuhosťou 3-5, ktorý im poskytne dostatočnú oporu.

Aký matrac bude pre vás ten pravý podľa polohy pri spánku? 

Pokiaľ vás netrápia žiadne zdravotné ťažkosti, vyššia váha ani vek, môžete sa pri výbere matraca riadiť svojou obľúbenou polohou pri spaní. Matrac by sa mal prispôsobiť najmä v miestach, kde je na neho vyvíjaný najväčší tlak (ramená, lopatky, bedrová časť a päty).

  1. Spíte na chrbte: Ide o najzdravšiu polohu pri spánku. Najvhodnejší je pre vás taký matrac, ktorý poskytne vášmu telu dostatočnú oporu. Môžete zvoliť tuhší matrac (tvrdosť 3-5), ktorý zaistí, že vaše bedrá nebudú počas spánku prepadať a obmedzí sa tým bolesť chrbta.

  2. Spíte na bruchu: Táto poloha je výborná pri bolestiach bedrovej chrbtice, pretože pri nej dochádza k vyrovnaniu tlakov v medzistavcových platničkách. Strážiť by ste si mali výšku vankúša, ktorá môže súvisieť s bolesťami krčnej chrbtice. Pre spánok na bruchu vám možno odporučiť stredný matrac s tvrdosťou 2-4, pretože do mäkkého by ste sa prepadali, zatiaľ čo tuhý by pre vás bola nekomfortný.

  3. Spíte na boku: Mäkký matrac s tvrdosťou 1-3 pre vás bude ideálnym riešením. V oblasti ramien a bokov vám ustúpia, vďaka čomu vás tieto miesta nebudú bolieť a vyhnete sa tým nutkaniu neustáleho striedania polôh počas spánku.

  4. Polohy počas spánku často striedate: V tomto prípade neurobíte krok vedľa zakúpením matraca s univerzálnou tuhosťou 2-4.

  5. Spíte v klbku: Spánok v polohe tzv. embrya je zo všetkých spánkových polôh najmenej zdravý. Táto často obľúbená poloha spôsobuje zhoršené dýchanie a počas spánku sa celkový neurologický systém dostatočne neuvoľňuje - naopak, zostáva v miernom napätí. 

  • Spíte na chrbte: Ak spíte v štýle vojaka, teda s rukami pozdĺž tela, zrejme ste tvrdohlaví, rezervovaní, konzervatívni a neradi meníte svoje názory. Ak máte svoje končatiny voľne rozhodené do priestoru (čiže do tvaru hviezdice), máte zmysel pre humor, veľké sebavedomie, rýchlo sa spriatelíte s cudzími ľuďmi a možno máte sklony k egoizmu.

  • Spíte na bruchu: Potrebujete mať veci silne pod kontrolou. Pravdepodobne máte pevnú vôľu, disponujete skvelými organizačnými schopnosťami a možno... ste príliš skoro dospeli a túžite po šťastnom detstve a starostlivosti, ktorá vám v nižšom veku nebola doprianá v takej miere, akú by ste potrebovali.

  • Spíte na boku: Spí sa vám najpohodlnejšie na boku? Dosť možno máte od sveta veľké očakávania a vysoká sebakritika vám nie je cudzia. Nebuďte príliš podozrievaví voči svojmu okoliu a skúste ostatným viac načúvať.

Dĺžka, šírka a výška matrace

Pri premýšľaní nad rozmerom svojho nového matraca na dvojlôžko pravdepodobne narážate na otázku: „Jeden spoločný, alebo dva oddelené matrace?“

Výhodou jedného kusu matraca je jednoliaty povrch, ktorý je bez medzery medzi jednotlivými matracmi. V tomto prípade je to už horšie s výberom matraca tak, aby stopercentne vyhovoval obom z páru – predsa len máme každý iné preferencie materiálu a požiadavky na tuhosť matraca.

Oddelené matrace je možné použiť aj na posteľ s polohovacími roštami – samozrejme záleží aj od typu matraca (pružinové nie sú vhodné na polohovanie). Bude sa vám s nimi jednoduchšie manipulovať (napr. pri sťahovaní, naťahovaní prestieradla alebo navliekaní vypraného poťahu na matrac) a aj pranie snímateľného povlaku vám pôjde viac od ruky.

Štandardným rozmerom matraca na jednolôžko je 80 × 200 cm a 90 × 200 cm. Najvyhľadávanejšia veľkosť matracov pre manželskú posteľ je 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Veľa výrobcov ponúka aj atypické rozmery. 

Dĺžka matraca by mala presahovať ideálne o 20 až 30 cm dĺžku človeka, ktorý na nej spí. Optimálna výška matraca je 15 cm. Samozrejme tu platí pravidlo: čím vyšší, tým pohodlnejší - a zároveň umožňuje jednoduchšie vstávanie z postele. 

Poťah matraca

Pravidelné pranie snímateľného poťahu matraca je dôležité pre celkovú hygienu postele. Vedeli ste, že počas spania vypotíte až 0,5 – 1 liter potu? Poťah je tak plný soli, tukov, dusíka aj iných látok, ktoré je dobré pravidelne odstraňovať praním. Povlak matraca by ste mali správne prať pri teplote 60 °C.

Ak máte možnosť vybrať si poťah podľa gramáže, voľte radšej tú vyššiu. Čím vyššia gramáž, tým je poťah kvalitnejší a odolnejší voči pretrhnutiu a poškodeniu počas používania aj prania.

Základná gramáž poťahov sa pohybuje okolo 100 g/m², zatiaľ čo najkvalitnejšie poťahy môžu dosiahnuť až 300 g/m². 

Pri dvojposteľových matracoch si ustrážte, aby bolo možné poťah rozopnúť na dve časti – v opačnom prípade by sa vám možno nezmestil do práčky. Ak máte problémy s inkontinenciou (alebo vyberáte matrac pre dieťa), zvážte zakúpenie nepremokavého, ale priedušného materiálu. Je vám počas zimných mesiacov v posteli chladno? Voľte termoregulačný poťah, ktorý je z jednej strany letný (chladivý), a z druhej zimný (hrejivý, napríklad s obsahom ovčieho rúna).

Medzi najpopulárnejšie alternatívy matracových poťahov patrí materiál s obsahom striebra aj aloa vera, ktoré oceníte, keď sa v noci veľmi potíte, ste alergici alebo citliví na roztoče. Bylina aloe vera má hojivé účinky na pokožku, ktorú regeneruje. Poskytuje ochranu proti baktériám a plesniam. Ióny striebra zase chránia textíliu pred mikroorganizmami, hubami a baktériami, ktoré spôsobujú zápach.

Do povedomia sa čoraz viac dostáva aj poťah z lyocellu, vyrobeného z dubovej a bukovej celulózy. Dokáže nasať ešte viac vlhkosti ako bavlna, pritom je odolnejšia a pevnejšia. Vedeli ste, že existujú aj poťahy s extraktmi voňavých bylín? Zatiaľ čo eukalyptus sa každé ráno postará o vaše svieže prebudenie, levanduľa má repelentné účinky, pomáha proti stresu a znižuje krvný tlak.

Vnútorný materiál matrace

Súčasný trh ponúka obrovské množstvo syntetických aj prírodných materiálov, z ktorých sú matrace vyrobené. Zatiaľ čo niektoré matrace sú vyrobené iba z jedného typu materiálu, v iných matracoch je navrstvených hneď niekoľko rôznych materiálov.

  • Latex: Latex sa radí medzi mäkší materiál. Môže byť syntetický (kaučuk), alebo prírodný. Nie je vhodný pre ľudí trpiacich alergiou na latex. Ide o mimoriadne pružný materiál s rýchlou reakciou na pohyb a dlhou životnosťou. Kvôli zaisteniu dobrej cirkulácie vzduchu je nutné matrac uložiť na vzdušný podklad.

  • Polyuretánová pena: Matrac vyrobený z PUR peny vás poteší svojou elasticitou a najmä nízkou cenou. Nájdete ju najmä v sendvičových a pružinových matracoch.

  • Studená pena: Matrace zo studenej peny (HR) disponujú väčšími pórmi, ktoré zaisťujú dobrú priedušnosť materiálu a teda výbornú cirkuláciu vzduchu. Sú tvarovo stále a majú skvelú životnosť. V porovnaní s klasickou PUR penou sú elastickejšie a pružnejšir.

  • Pamäťová pena: Možno ju poznáte aj pod názvom „lenivá“ či „viscoelastická“ pena. Dokonale sa prispôsobí krivkám vášho tela v závislosti od jeho teploty a vyvíjaného tlaku. Tento materiál rovnomerne rozloží tlak tela na celý povrch matraca a udržuje ho počas spánku v optimálnej polohe. Matrace z pamäťovej peny sú veľmi vhodné pre seniorov a tých, ktorých trápia problémy s kĺbmi.

  • Tempur: Ide o momentálne najmodernejší materiál, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre NASA. Zo všetkých materiálov je najprispôsobivejší.

  • Pružiny: Pružinové matrace sú mimoriadne vzdušné a svojmu majiteľovi poskytujú príjemný hojdavý pocit. Možno ich zaobstarať buď v jednoduchom tzv. bonellovom, alebo taštičkovom spracovaní. 

Ľudia si ich vlastnosti často mýlia. Hoci taštičkové matrace sú spravidla pružinovými, pružinové už nemusia byť taštičkovými.

Klasické pružinové matrace, na ktoré môžete naraziť aj pod označením „bonellové“ matrace, sú vyrobené z tenších oceľových drôtov vzájomne pospájaných do jedného celku. Váha tela sa na takejto vnútornej konštrukcii matraca rozloží po celom jeho povrchu. Pružinové matrace nie sú vhodné ako dvojmatrace. Ideálne je použiť pre každého partnera samostatný matrac, aby sa pohybom počas spánku vzájomne nerušili. Zatiaľ čo ich hlavnou nevýhodou je nižšia nosnosť, poteší vás priaznivou cenou a dobrým odvetrávaním vlhkosti. Sú teda skvelou voľbou na víkendové chaty. Ocenia ich najmä fanúšikovia stredne tvrdých až extra tvrdých matracov.

Taštičkové matrace disponujú vysokou tlakovou elasticitou. Jednoducho povedané, perfektne kopírujú nepravidelný tvar a nerovnosti ľudského tela. Dôležitým parametrom taštičkových matracov je hustota pružín – čím je ich viac, tým je vyššia nosnosť matraca, jeho cena aj hmotnosť. V porovnaní s bonellovými matracmi sú drahšie. Už základné modely taštičkových matracov obsahujú zhruba dvakrát toľko pružín, sú ťažšie a podľa niektorých zdrojov sa ich životnosť počíta až na desiatky rokov. Dajú sa použiť ako dvojmatrace, a to vďaka spôsobu prepojenia jednotlivých pružín, ktoré sú umiestnené v tzv. taštičkách pripevnených vzájomne k sebe. Každá pružina tak funguje pod tlakom tela samostatne. 

Tvrdšie matrace sú najčastejšie doplnené kokosovým vláknom alebo konskými vláskami. Oboje zvyšujú nosnosť a tvrdosť matraca a dodáva mu skvelú priedušnosť. Matrace môžu byť vyplnené napríklad aj vláknami agáve alebo morskou trávou.

Ako vybrať matrac?

Vhodnou ochranou matrace predĺžite jej životnosť

Chránič matrace 

Chránič matrace nie je síce nevyhnutnou výbavou postele, avšak vám dokáže skvele poslúžiť a ušetriť nemalé náklady na predčasné obstaranie nového matraca, ak došlo k poškodeniu toho pôvodného.

Chránič poskytuje ochranu pred mechanickým poškodením a niektoré modely sú vybavené nepremokavou vrstvou. Je možné zaobstarať chrániče matraca z rôznych materiálov (od prírodných po syntetické) a v rozličných veľkostiach. 

Vrchný matrac

Vrchný matrac dokáže zmäkčiť, alebo naopak spevniť povrch vášho matraca. Perfektne vám pomôže aj so zvýšením matraca napríklad pre lepšie vstávanie z postele. Chráni matrac pred poškodením, znečistením, zápachom, preležaním a mal by mať prateľný povlak. Táto ochrana matraca býva vyrobená z rôznych druhov materiálu ako je latex, studená pena či PUR pena a vyhotovená v niekoľkých tvrdostiach – podobne ako matrac samotný.

Ako vybrať chránič na matrac?   Ako vybrať vrchný matrac?

Posteľná bielizeň nie je len na parádu

Vdýchnite svojej spálni život prostredníctvom doplnkov. Súčasným trendom v zariaďovaní modernej spálne je minimalizmus. Aby sme sa v spálni cítili naozaj príjemne a dokázali si tu oddýchnuť, nemali by sme v nej zažívať pocit stiesnenosti a zahltenosti vecami, ktoré nemajú v skutočnosti so spánkom nič spoločné.

Hoci sa v spálni na doplnkoch zrejme tak nevyšantíte ako v obývacej izbe, ktorá vyslovene volá po nábytku a farebných vankúšoch, vázičkách aj suveníroch z ciest, o to dôkladnejšie by ste mali doplnky do spálne vyberať. A o to kvalitnejšie by mali byť. 

Posteľná bielizeň 

Základným kameňom na oživenie interiéru spálne je posteľná bielizeň. Existuje veľké množstvo materiálov posteľnej bielizne. Zo súčasnej ponuky na trhu si vyberie každý podľa svojich preferencií a potrieb. Pri výbere obliečok si overte, aký rozmer potrebujete pre svoju prikrývku a vankúš. Okrem štandardného rozmeru 140 × 200 cm možno zaobstarať aj predĺženú verziu obliečky či tzv. francúzskej obliečky s rozmerom 200 × 220 cm (jedna prikrývka pre dvoch).

Z hľadiska motívu sa ponúka množstvo možností. Niektorí spáči nedajú dopustiť na čo najjednoduchší vzhľad svojej posteľnej bielizne, a to často v minimalistickej bielej alebo inej svetlej farbe, zatiaľ čo iní obľubujú pestrejšie vzory. Pri vzoroch sa môžeme vyblázniť aj v zimných mesiacoch, kedy si mnohí z nás zdobia svoje spálne obliečkami s vianočnými motívmi.

  • Bavlnené: Bavlna je priedušný, mäkký, rokmi overený materiál, ktorý má výborné sacie schopnosti a je vhodný na celoročné použitie. Možno ho prať na 60 °C a jeho hlavnou nevýhodou je krčivosť.

  • Damaškové: Na výrobu damašku sa používa zušľachtená bavlna. Damaškové obliečky sú lesklé a hodvábne na dotyk. Sú ušité z tkaniny, ktorá vďaka hustej atlasovej väzbe vytvára na povrchu látky plastický vzor. Pri praní nestráca svoju farebnosť a pôsobí luxusným dojmom. Jeho nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

  • Saténové: Bavlnený satén je lesklá, na dotyk príjemná látka s výbornými termoizolačnými vlastnosťami. V lete vás ochladí a v zime zahreje. Umelý satén (najčastejšie vyrobený z polyesteru) nepríjemne kĺže a chladí.

  • Ľanové: Ľan je tkanina odolná voči plesniam, prachu a peľom. Prírodné, neupravené ľanové vlákna majú priaznivý vplyv na pokožku. Ľan má výrazne lepšiu schopnosť absorbovať vlhkosť ako bavlna a zároveň rýchlejšie schne.

  • Mikrovláknové: Tento syntetický materiál sa podobá hodvábu, je rýchloschnúci a skvele odvádza telesnú vlhkosť. Ide o veľmi jemne tkaný polyester a patrí medzi najlacnejšie typy posteľnej bielizne.

  • Flanelové: Jedná sa o bavlnený materiál, ktorý je upravený počesaním, čím získava príjemný hrejivý povrch. Jemnosť je zapríčinená vzniknutými chĺpkami na jednotlivých vláknach bavlny. Tieto obliečky sú ideálne na použitie počas chladných zimných mesiacov.

  • Fleecové: Fleece má výborné izolačné vlastnosti, je príjemný na dotyk a podobá sa vlne, čím je považovaný za alternatívu k vlnenému materiálu. Medzi nevýhody tohto typu obliečky možno uviesť tendencia k hromadeniu zápachu a žmolkovaniu, kvôli ktorému je dôležitá správna údržba (pranie do 40 °C).

  • Krepové: Väčšinou je vyrobený zo 100 % bavlny a vďaka zvrásnenému povrchu ho nie je nutné žehliť. Nerovný povrch látky vzniká strojovým nanášaním hydroxidu sodného v pruhoch. Zatiaľ čo bavlnený krep je veľmi príjemný na dotyk, vlákna z umelých vlákien bývajú hrubšie a nie každému sú príjemné.

  • Mikroplyšové: Hebké a mäkké ako plyšová hračka – tak by sa dali charakterizovať mikroplyšové obliečky. Za jeho nevýhodu možno považovať nižšiu priedušnosť. Tento syntetický materiál oceníte najmä počas zimných mesiacov, kedy vás spoľahlivo zahreje.

  • Perkálové: Ide o bavlnený, husto tkaný materiál, ktorý sa pre svoju odolnosť používa aj v hoteloch. Má matný, nelepivý povrch ideálny pre teplejšie noci. Nevýhodou môže byť potreba ho žehliť a tiež vyššia obstarávacia cena. 

Ako vybrať posteľnú bielizeň?

Plachta na posteľ

Plachtu vyberajte ideálne tak, aby farebne ladilo na obliečky. Držte sa rozmeru matraca, aby vám z neho neschádzalo. Na výber máte z dvoch možností – buď klasické plachtové, alebo naťahovacie s gumou.

Najpopulárnejším letným materiálom prestieradla je bavlnený džersej, ktorý príjemne chladí. Podobného chladivého efektu dosiahnete aj so saténovou alebo bambusovou plachtou. Počas zimného obdobia v spálni oceníte mäkkú a hrejivú froté plachtu, ktorá je vyrobená zo slučkovej bavlnenej tkaniny. Vyskúšať môžete aj hrejivý mikroplyš alebo flanel.

Okrem materiálu a rozmeru by ste mali mať na pamäti aj gramáž. Čím vyššia gramáž je, tým bude plachta odolnejšia, pevnejšia a dlhšie vám vydrží. 

Ako vybrať plachtu?

Prikrývka a vankúš

Prikrývky sa dajú v súčasnosti kúpiť s dvojakým typom náplne – prírodným (vlna, perie) a syntetickým (polyester).

Perie je osvedčená klasika, do ktorej môžete ísť, pokiaľ nie ste alergik a chce sa vám do prikrývky s dlhou životnosťou investovať. Výborne absorbuje vlhkosť a odvádza ju preč od tela. Pokiaľ sa v prípade náplne z prachového peria obávate, mali by ste vedieť, že mnohé modely týchto prikrývok je možné prať v práčke a sušiť v sušičke. Stačí sa riadiť pokynmi výrobcu.

Syntetickú náplň môže tvoriť duté, silikonizované alebo vzdušné vlákno. Duté vlákno tvoria polyesterové guľôčky. Prikrývky a vankúše z tohto materiálu sú síce lacné, ale často sa v nich už po prvom vypraní robia nepríjemné chuchvalce. Silikonizované vlákno je na svojom povrchu potiahnuté jemnou vrstvou silikónu, vďaka čomu je výplň prikrývky mäkšia. Vzdušné vlákno, čiže tzv. mikrovlákno, je tvorené veľmi malými časticami, ktoré dokonale priľnú k ľudskému telu.

Ako vybrať prikrývku?

Stále obľúbené sú anatomické vankúše, ktoré sú vyrobené z rovnakých penových materiálov ako matrace. Tieto peny sú citlivé na teplo, vďaka čomu sa prispôsobujú tvaru hlavy. Dokonalé podoprenie krčnej chrbtice prispieva k jej uvoľneniu.

Nezabúdajme ani na nastávajúce mamičky, ktorým v noci uľaví od nepohodlia správne vybraný dojčiaci vankúš. Po pôrode sa skvele hodí pre bábätko ako bezpečné hniezdočko a najmä na podoprenie bábätka počas dojčenia.

Ako vybrať vankúš?   Ako vybrať vankúš na dojčenie?

Dobre premyslené úložné priestory vám ušetria miesto

Spálne slúžia v mnohých domácnostiach aj na uskladnenie oblečenia a ďalších vecí, na ktoré inde nie je miesto. Vyberte preto dostatočne veľkú a praktickú šatníkovú skriňu, do ktorej sa zmestí všetko, čo potrebujete. Myslite na to, aby skriňa do spálne zapadla ako farbou a štýlom, tak aj veľkosťou.

Pri užívaní izby by vám nemala prekážať a ak máte spálňu menších rozmerov, mali by ste sa vyvarovať veľkých kusov nábytku. Okrem samostatných šatníkových skríň sú obľúbenou alternatívou vstavané skrine, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako súčasť steny. Alebo by ste radšej volili niečo vzdušnejšie, otvorené? Ako sa páči, aj tu sa ponúka možnosť – otvorený úložný systém na oblečenie alebo stojan

Na rýchle odloženie prepoteného či tzv. „roznoseného“ kusu oblečenia vám skvele poslúži nemý sluha. Rovnako ho využijete na zavesenie čerstvo vyžehleného módneho kúsku či pri príprave outfitu na nasledujúci deň.

Ako vybrať šatníkovú skriňu?

Aj skriňa potrebuje doplnky

Základom každej šatníkovej skrine sú šatníkové ramienka, ktoré udržia v skvelej forme dámske aj pánske oblečenie bez rozdielu. Košele, šaty, bundy, nohavice... nič im nie je cudzie.

Na uloženie šatiek, opaskov a iných doplnkov či drobností je možné využiť úložné boxy a kočíky. Vonné vrecká sa postarajú o celkové prevoňanie šatňového priestoru vôňou, ktorá vás pri každom otvorení šatníkovej skrine poteší.

Oblečenie, ktoré sa chystáte nenosiť po dlhší čas, vám pred moľami a nečistotami ochránia obaly na oblečenie, ale aj vákuové vrecia, ktoré vám navyše po vysatí vzduchu vysávačom výrazne ušetria miesto, pretože sa vaše oblečenie objemovo scvrkne. Táto vymoženosť sa najčastejšie používa pri zimných bundách, kabátoch, ale aj pri prikrývkach. Do ochranných boxov nezabudnite uložiť aj svoju sezónnu obuv.

Na decentné oddelenie priestoru šatne a spálne môžete využiť štýlový prenosný paraván

Menšie kusy nábytku dokážu odviesť skvelú prácu

Komoda je skvelým úložným priestorom, ak máte buď málo oblečenia, alebo potrebujete uložiť prevažne menšie kusy oblečenia, ako sú napríklad tričká, tielka, športové oblečenie alebo spodnú bielizeň.

Do uzavretých komôd so zásuvkami spoľahlivo uschováte nielen už spomínanú spodnú bielizeň, ale aj plédy a posteľnú bielizeň. Výhodou komody je možnosť využitia aj jej hornej dosky, na ktorej to pristane dekoráciám. Či už si na ňu položíte vázu s kvetmi, šperkovnicu, alebo kvetináč s izbovou rastlinou, bude to pôsobiť pekne.

Ako vybrať komodu?

Komody je vhodné doplniť vnútornými organizérmi, vďaka ktorým budete mať o svojom oblečení dokonalý prehľad. To sa vám môže podariť vďaka populárnej metóde vertikálneho skladania oblečenia podľa japonskej odborníčky na upratovanie a organizáciu domácností, Marie Kondo. 

Takto poskladané kúsky oblečenia je možné umiestniť vedľa seba, a to ideálne do organizéra alebo boxu, ktorého najväčšou výhodou nie je len výborný prehľad, ale najmä to, že po vytiahnutí jedného kúska oblečenia sa vám kôpka nezrúti ako pri klasickom kladení zloženého oblečenia na seba do komínov.

Ako zorganizovať domácnosť podľa KonMari?

Urobte si to v posteli pekné

Mali ste ťažkú noc a veľmi toho nenaspali, či vás čaká náročný deň v práci? Hoci za vás spálňa nevyrieši blížiace sa odovzdanie vypracovaného projektu v práci, ani vás nevylieči z chrípky, môže vám aspoň trochu ráno zlepšiť deň alebo poskytnúť dostatok pohodlia, keď už musíte kvôli chorobe či inej indispozícii zostať celý deň na lôžku.

S nebesami nad posteľou sa budete ráno cítiť ako v rozprávke Tisíc a jedna noc. Horúci čaj si položíte na svoj obľúbený nočný stolík, nohy premasírujete o chlpatý koberec a keď budete potrebovať vybaviť pracovné e-maily, siahnete po odkladacom stolíku, vďaka ktorému sa váš laptop nebude prehrievať, nebudú vám horieť kolená a keď dopracujete, ešte si na ňom môžete zjesť napríklad obed.

Nočný stolík

Nočné stolíky sa hodia na uchovanie drobností, ktoré chcete mať rýchlo po ruke a skvele slúžia aj ako podstavce stolných lámp. Využiť môžete aj priestor pod posteľou, kde s pomocou úložných boxov a zásuviek získate ďalší skladovací priestor navyše. Na vystavenie menších dekorácií, kvetov a kníh sa budú hodiť nástenné police.

Ako vybrať nočný stolík?

Izbové rastliny 

Bolia vás z displeja vašich elektronických zariadení oči? Zahľaďte sa na chvíľu do diaľky z okna alebo na odtiene zelenej farby napríklad vlastných izbových rastlín. Vaše oči sa tak upokoja. Pokiaľ za vami občas do spálne pricupitá vaše malé dieťa či pribehne zvedavá mačka, ktorá ide po všetkom zelenom, pri obstarávaní nových izbových rastlín ustrážte a pamätajte na to, či nie je daná izbová rastlina jedovatá. 

Medzi jedovaté rastliny patria filodendrony, zamiokulkas, potulkovka (lopatkovec), potos, difenbachia, svokrin jazyk, krotón, dracena, fikus, ale aj fotogenická a natoľko populárna monstera.

Toxické rastliny môžu vyvolať podráždenie kože, opuch jazyka a pier, zvracanie alebo spôsobiť kŕče a problémy s prehĺtaním potravy. Niektoré rastliny sú síce samy o sebe bezpečné, avšak jedovaté sú ich plody. Typickým príkladom je asparágus.

Naopak medzi úplne bezpečné rastliny patria paprade, peprinec, pilea, tilandsia, calathea, marantha, zelenec, hoya, riasogule a oxalis.

Podtrhnite svoj vkus krásnymi dekoráciami

Spálňa spravidla neslúži ako miestnosť, ktorú by ste ukazovali návštevám, a preto v nej dekoráciami šetrite. Vizuálne zaplnenie by pôsobilo rušivým a nepokojným dojmom. Odporúčame vystaviť pár fotiek, sošiek či zavesiť zopár obrazov s jednoduchými motívmi. Svoje kúzlo má zaručene aj váza so sušenými alebo živými kvetmi. 

Večer si možno spálňu prevoňať a decentne presvietiť vonnou sviečkou. Do tejto miestnosti voľte skôr jemnú vôňu upokojujúcej levandule, antidepresívneho cyprusu, romantickej ruže alebo pačuli.

Preferujte nižšie dávkovanie – silná aróma by vám mohla privodiť bolesti hlavy a znížiť kvalitu spánku. Samozrejme môžete namiesto vonnej sviečky zvoliť na prevoňanie miestnosti aróma difuzér a vonný olej.

Čerešničkou na torte celkového vzhľadu izby je prehoz na posteľ, ktorý nielenže zjednotí vzhľad postele, ale aj ochráni obliečky pred znečistením počas dňa. 

Doprajte si kúsok súkromia

Záclony zútulňujú priestor a dodávajú mu dávku jemnosti a elegancie. Mali by príjemne dopĺňať celkový vzhľad miestnosti. Vyberajte ich tak, aby vám neprekážali pri otváraní okien a aby boli dostatočne široké na zakrytie okenného rámu. Dĺžka je vo vašej réžii - dobre vyzerajú dlhé aj krátke záclony. Spálňu nádherne zjemnia záclony oblúkovitého tvaru.

Závesy poskytujú oveľa viac súkromia ako záclony. Do spálne môžete nainštalovať dvojitú garnižu, na ktorú umiestnite záclonu aj závesy. Bude sa vám tak dobre manipulovať so závesmi a tento vrstvený vzhľad dodá vašej spálni skutočný štýl. 

Zatemnenie miestnosti prispeje ku kvalite spánku, čo je dôvod, prečo by ste mali pouvažovať aj nad roletami či žalúziami. Zatiaľ čo rolety slúžia najmä na zatemnenie a zatienenie miestnosti, pomocou žalúzií možno nastaviť nasmerovanie toku svetla vďaka otáčavým lamelám.

Ako vybrať záclony?   Ako vybrať závesy?   Ako vybrať garniže?

Vhodným osvetlením navodíte správnu atmosféru

Okrem centrálného stropného svietidla by vám v spálni nemali chýbať stolové lampy umiestnené na čele postele alebo na nočných stolíkoch. Vďaka nim budete mať osvetlenie vždy po ruke. Hodia sa vám pri čítaní knihy alebo keď pôjdete v noci na toaletu.

Esteticky zaujímavou možnosťou sú LED pásiky umiestnené napríklad po obvode rámu postele alebo za jej čelom. Okrem klasického žltého alebo bieleho osvetlenia na ňom je možné nastaviť aj farebné podsvietenie, ktoré skvele podčiarkne vašu aktuálnu náladu.

V rámci osvetlenia spálne je možné siahnuť po ďalšej alternatíve, ktorou sú svetelné reťaze. V priestore nádherne vyniknú svetielka v tvare guľôčok omotaných bavlneným povrázkom aj menších sklenených žiaroviek. Keď vás po čase omrzí, môžete ich využiť v ktorejkoľvek inej miestnosti svojho domova. 

Ako vybrať lampu?   Ako vybrať LED osvetlenie?

Podlaha s výmaľbou dotvoria celkový dojem

Podlaha 

Spálňa sa používa v porovnaní s kuchyňou a obývacou izbou podstatne menej, a preto je údržba podlahy jednoduchšia. Hodia sa sem drevené, laminátové či vinylové podlahy, ale aj metrážové koberce. Zvlášť potom na podlahu sa často pokladá kusový koberec v tvare obdĺžnika, ktorý prečahuje cez posteľ. Naopak veľmi nevhodnou je dlažba, ktorá je chladná na pohľad aj dotyk a jej pochôdzna hlučnosť je vyššia.

Ako vybrať podlahu?   Ako vybrať koberec?

Výmaľba izby

Spálni pristanú jemné, svetlé a prírodné odtiene interiérových farieb či tapiet, ktoré budú ladiť so zariadením izby. Najrýchlejším spôsobom premeny vzhľadu stien sú samolepky na stenu.

Medzi obľúbené farby patria modrá a zelená, ktoré vnesú do interiéru harmóniu. Aj u nich však vyberajte skôr z tlmených odtieňov. Tmavé farby ako námornícka modrá, fľašková zelená alebo hnedá uberú priestoru svetlo a opticky ho zmenšia. To môže na niekoho pôsobiť upokojujúcim a komfortným dojmom, zatiaľ čo na iného zase depresívne a ponuro.

Ako vybrať interiérovú farbu?   Ako vybrať tapetu?

Inšpirácia k zariadeniu malej spálne

Pri usporiadaní malého priestoru zohráva kľúčovú úlohu svetlo. Priestor naoko zväčšíte svetlou farbou stien aj podlahy. Na druhú stranu by ste sa mali vyvarovať prehnaného používania bielej farby, ktorá pôsobí príliš sterilne.

Na pravidelný spánok je možné klasickú posteľ nahradiť kvalitnou rozkladacou pohovkou alebo vertikálnou sklápacou posteľou, ktorá je integrovaná do skrine. Na prvý pohľad sa teda zdá, že sa v danej miestnosti žiadna posteľ nenachádza. Keď príde čas spánku, stačí posteľ zo skrine vyklopiť a je pripravená na použitie. 

Vďaka Feng Shui sa vám bude lepšie spať

Chcete sa prebúdzať plní sviežosti a večer príjemne zaspávať? Premeňte svoju spálňu na oázu pokoja vďaka čínskemu učeniu Feng Shui. Správnym rozmiestnením nábytku aj výberom farieb v nej môžete vyvážiť energie tak, aby ste sa vo svojej spálni cítili naozaj dobre a aby odpočinok v nej stál za to.

Feng Shui sa oblasti spálne dotýka v mnohých aspektoch. Ide o správny výber izby v rámci domu či bytu, použitie izbových rastlín a materiálov, farieb, zachovanie partnerskej duality aj natočením čela postele na vhodnú svetovú stranu. 

Ako zariadiť spálňu podľa Feng Shui?

Podobné články: