Nájdite lásku k snowboardingu

Snowboard zažíva boom a vy správne tušíte prečo. Zlaté medaily a priebežné časy v zelených číslach vás nakopli. Nechcete už len fandiť pri televíznych obrazovkách či svahom plúžiť známou klasikou. Bude vás to možno bolieť a na začiatku asi budete aj padať, ale akonáhle si snowboard raz obujete, bude to láska na celý život.

Snowboard zažíva boom a vy správne tušíte prečo. Zlaté medaily a priebežné časy v zelených číslach vás nakopli. Nechcete už len fandiť pri televíznych obrazovkách či svahom plúžiť známou klasikou. Bude vás to možno bolieť a na začiatku asi budete aj padať, ale akonáhle si snowboard raz obujete, bude to láska na celý život.

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Snowboard je pre všetkých

S úsmevom spomínate na doby, kedy bol snowboard považovaný za doštičku pre teenagerov s puncom zlámaných nôh. Našťastie je toto plienkové obdobie snowboardu úspešne prekonané a slovenské hory by už bez snowboardových stôp nemohli ani existovať. Snowboard je synonymom pre voľnosť, rovnosť, bratstvo stierajúce akékoľvek vekové či rodové rozdiely.

  • Freestyle snowboardy sú vhodné pre ostrieľaných jazdcov, ktorí sa neuspokoja s pokojnou jazdou na zjazdovke, ale radšej rotujú v U-rampe a skúšajú nové triky v snowparkoch.

  • Po Freeride snowboarde siahnu všetci milovníci hlbokého neprebádaného snehu, ktorý v stope na zjazdovke len tak nenájdete.

  • All-mountain snowboardy dokonale riešia patovú situáciu, keď neviete, či v ten deň skončíte na rampe, vo voľnom teréne alebo s rodinou na zjazdovke.

  • Jedinečným typom sú tzv. splitboardy sprístupňujúce snowboardistom skialpinizmus. Jednoducho vyšliapnuť kopec po svojich a cestu dole si vychutnať zaslúženú jazdu na doske.

Ako vybrať snowboard?

Čo si vziať na seba?

Vyrážate na snowboard a tápete pri výbere oblečenia alebo sa bojíte, že podceníte prípravu? Oblečenie na snowboard má svoje špecifiká a správne oblečenie dokonale podčiarkne zážitok z jazdy. Počítajte s tým, že prvý deň sa budete veľa váľať po zemi a nespočetnekrát vstávať a sadať. Preto nie je vhodné ani pohodlné vyrážať na svah v príliš tesných nohaviciach, ktoré sú vyhľadávané napríklad u lyžiarov. Oblečenie na snowboard by malo byť voľnejšie, vodotesné (t.j. s vysokým vodným stĺpcom) a funkčné. Dobrú službu odvedú aj kvalitné rukavice, majte so sebou pokojne jedny náhradné.

Viac o snowboardovom oblečení

Hlavne bezpečne, nech dôjdete každý svah až do konca

Tým najdôležitejším faktorom pre zaistenie bezpečnosti je zodpovednosť, ohľaduplnosť a schopnosť predvídať či myslieť aj za ostatných. Niektoré dni sú ale na draka a vy buďte pripravení na všetko. Noste prilbu a majte snowboard aj viazanie v tej najlepšej kondičke. Nehanbite sa zabaliť do chrániča chrbtice či zápästia, oči majte v bezpečí snowboardových okuliarov a svoj komfort znásobte polstrovanými šortkami.

Tip: Kĺže vám to tak, že máte chuť s tým praštiť? Základom je snowboard dobre navoskovať a pri jazde na vleku používajte na vrchnej strane sklznice protišmykové podložky tzv. gripy, vďaka ktorým už vaša noha nebude zo snowboardu skĺzavať.

Snowboardové prilby - vyberte tú svoju

Správne topánky a viazanie sú kľúčom k snowboardovej láske

Veľká väčšina snowboardových topánok býva o jedno číslo väčšie ako ich konfekční príbuzní. Prsty by sa vám optimálne mali dotýkať prednej steny topánky, nie vás tlačiť a naopak, v príliš veľkej topánke si snowboard len veľmi ťažko podmaníte.

S väčšou adaptabilitou sa stretnete pri snowboardovom viazaní. Tu aj niekoľko veľkostí topánok pasuje do jedného typu viazania – všeobecne platí, že napríklad topánky vo veľkosti 42-45 padnú do viazania veľkosti L.

Ako veľmi vadí, keď špička topánky presahuje cez kraj dosky?

Vzhľadom na pomer veľkosti nohy a šírky dosky snowboardová topánka väčšinou okraj dosky presahuje, čo je viac než žiaduce. Dôvodom je lepšie prenášanie tlaku na hranu snowboardu. Pri veľkom presahu však dochádza ku kontaktu špičky topánky s terénom, vďaka čomu môžete nepríjemne spadnúť. Pokiaľ si nie ste pri výbere istí, nechajte si poradiť špecialistom.

Tip: Vy ešte nemáte vak na snowboard? Vak ochráni váš snowboard pred mechanickým poškodením či poškriabaním a oceníte aj praktické vrecko na najnutnejšie náradie alebo vychytaný dizajn.

Ako vybrať topánky na snowboard?

Snowboard, alebo lyže?

Rivalita medzi lyžiarmi a snowboardistami je niekedy podobná tej pražskej s brnenskou. Jedna skupina o tej druhej vymýšľa vtipy kameňáky, ale v skutočnosti tvoria len dve strany jednej mince. Ako to teda je: snowboard, alebo lyže?

  1. Lyžovanie aj snowboarding sú športy náročnými pre vašu fyzičku do tej miery, akú si sami určíte. Pokiaľ budete jazdiť usporiadane po upravených zjazdovkách je kalorický výdaj u oboch športov v priemere rovnaký. Ak však započítate pri snowboarde ďalšie faktory, ako sú väčšia námaha na klasických vlekoch, zvýšené nároky na rovnováhu a i., je snowboardová doska tou najlepšou možnou posilňovňou.

  2. V oblasti pohodlia by sa mohlo zdať, že lyže na plnej čiare prevalcujú snowboard. Zimné areály boli pôvodne vytvorené pre lyžiarov, a to kladie pred milovníkov dosiek nejednu prekážku – častú manipuláciu so snowboardom na jednej nohe a nutnosť sadnutia si pri zapínaní viazania. Akonáhle sa ale chcete zastaviť na rýchle varené víno uprostred svahu, vyhráva jednoznačne snowboard.

  3. Na snowboarde sú zranenia častejšie, zatiaľ čo na lyžiach bývajú poranenia vážnejšie. Prečo? Na snowboarde vám totiž dá poriadne zabrať, než sa naučíte jazdiť rýchlo, takže padáte v relatívne nízkych rýchlostiach. Na lyžiach však vysokú rýchlosť dokáže dosiahnuť aj ten, kto ich nevie dostatočne ovládať.

  4. Údajne je jednoduchšie naučiť sa na lyžiach, pričom ale nie je samozrejmosťou naučiť sa na nich jazdiť skvele. Pri snowboarde toto pravidlo platí naopak. Na doske sú ťažké začiatky, ale následné pilovanie už vám pôjde ako po masle.

  5. Koniec srandy, alebo naopak začiatok? Snowboardisti milujú skokanky, U-rampy, zábradlia, dráhy pre freeride či hlboký sneh. Za touto zábavou musia ale milovníci snowboardu často ďaleko dochádzať, pretože nie každý zimný areál je dostatočne a kvalitne vybavený. Oproti tomu lyžiarom vystačí dobre upravená zjazdovka a lanovka.

V ústrety zjazdovému lyžovaniu

6 tipov, kam vyraziť na snowboard

  • Talianske Val di Fiemme vám učaruje nezabudnuteľnou scenériou Dolomitov. Každý deň môžete objavovať nový terén aj iné zjazdovky so špeciálnymi snowboardovými traťami.

  • Čo tak v Rakúsku vyhľadávané Saalbach Hinterglemm Leogang? Patrí k najväčším lyžiarskym strediskám Saalbachu s unikátnou sieťou 270 km zjazdových tratí, niekoľkých snowparkov a freeride parkov.

  • Francúzske Les Deux Alpes zasadené v nadmorskej výške takmer 4000 m vás zaiste potešia. Na svoje si tu prídu totiž aj priaznivci letného šantenia na snehu.

  • Slovensko neprávom zabúda na zimné stredisko Val d'Anniviers vo Švajčiarsku. Neopozeraná krajina so štvrtou najvyššou horou Európy Weisshorn vás dostane svojou bohatou ponukou freeride možností.

  • Overenou klasikou je Rokytnica nad Jizerou ponúkajúca najdlhšie zjazdovky v Čechách.

  • Dolná Morava ponúka neďaleko Kralického Snežníka kvalitný areál pre všetky zimné radovánky, snowboardom začínajúc a sánkarskou dráhou končiac.

Zimné športy všetkého druhu

Podobné články: