Recenzia Samsung Galaxy A54: Nič viac nepotrebujete

Pri nákupe nového mobilného telefónu sa môžete pekne rozšupnúť. Môžete vybieliť celý svoj bankový účet a zakúpiť si jednu z najnovších ponúkaných vlajkových lodí. Otázkou ale zostáva, prečo by ste niečo také vlastne robili? Existujú totiž aj také mobily, ako je napríklad nami dnes testovaný Samsung Galaxy A54. Mobily so sympatickou cenovkou okolo štyristo eur, ktorým vlastne vôbec nič nechýba. Alebo snáď áno? To sa dozviete v našej recenzii.

Pri nákupe nového mobilného telefónu sa môžete pekne rozšupnúť. Môžete vybieliť celý svoj bankový účet a zakúpiť si jednu z najnovších ponúkaných vlajkových lodí. Otázkou ale zostáva, prečo by ste niečo také vlastne robili? Existujú totiž aj také mobily, ako je napríklad nami dnes testovaný Samsung Galaxy A54. Mobily so sympatickou cenovkou okolo štyristo eur, ktorým vlastne vôbec nič nechýba. Alebo snáď áno? To sa dozviete v našej recenzii.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Porovnanie Samsung Galaxy A54 a Galaxy A34

 

Galaxy A54

Galaxy A34

Displej

plochý 6,4" Super AMOLED (120 Hz)

plochý 6,6" Super AMOLED (120 Hz)

Rozlíšenie displeja

2 340 × 1 080 px

2 340 × 1 080 px

Čipset

Exynos 1380 (5 nm)

Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)

GPU

Mali-G68 MP5

Mali-G68 MC4

Pamäť

6 GB / 8 GB

6 GB / 8 GB

Úložisko

128 GB / 256 GB

128 GB / 256 GB

Selfie kamera

32 Mpx (f/2,2)

13 Mpx (f/2,2)

Hlavná kamera

50 Mpx (f/1,8, OIS)

48 Mpx (f/1,8, OIS)

Ultraširokoúhlý objektív

12 Mpx (f/2,2, 123˚)

8 Mpx (f/2,2, 123˚)

Makro objektív

5 Mpx (f/2,4)

5 Mpx (f/2,4)

Video

až 4K/30 FPS

až 4K/30 FPS

Kapacita batérie

5 000 mAh

5 000 mAh

Odolnosť

IP67

IP67

Rozmery

158,2 × 76,7 × 8,2 mm

161,3 × 78,1 × 8,2 mm

Váha

202 g

199 g

Obsah balenia

Samsung Galaxy A54 ku mne na testovanie dorazil v jednoduchej, skoro až lacno vyzerajúcej bielej krabičke ozdobenej fotkou daného modelu. Čo je celkom praktické. Hneď som totiž vedel, aký farebný variant sa ku mne dostal – ten čierny.

Telefón rozhodne nepatrí medzi najdrahšie kúsky na trhu a na jeho balení je to vidieť. Krabička aj jej obsah totiž zodpovedajú nižšej až strednej triede.

Balenie obsahuje:

  • samotný telefón prikrytý obyčajnou fóliou,

  • biely USB-C kábel,

  • kopec príručiek

  • a ihlu na vysunutie SIM karty a prípadne aj microSD karty.

Adaptér tu chýba a rovnako márne by ste tu hľadali aj akékoľvek puzdro alebo napríklad aj len ochranné sklo.

Ako vybrať mobilný telefón?

Vycibrený design

Akonáhle som sa ale od krabičky presunul k telefónu, bol to úplne iný príbeh, a to príbeh pozitívny. Galaxy A54 totiž v ruke pôsobí na svoju cenu neuveriteľne solídne a prémiovo. Nenájdete na ňom jedinú väčšiu medzeru alebo nerovnosť. Všetko do seba perfektne zapadá.

Veľkou mierou k celému tomu luxusnému dojmu prispieva lesklá zadná časť z odolného skla Corning Gorilla Glass 5. Použitie skla na zadnej časti telefónu je v strednej triede vzácnosťou a napríklad predchádzajúci model Samsung Galaxy A53 pôsobí so svojou plastovou zadnou časťou vedľa novinky ako lacná hračka pre tých najmenších. Aspoň teda spočiatku. Trvalo mi totiž asi tak 10 sekúnd, kým celú tú luxusnú lesklú zadnú časť Galaxy A54 pokryli moje odtlačky prstov a všelijaké šmuhy.

Jedna veľká rodina

Nový nie je len materiál zadnej časti telefónu. Samsung prepracoval fakticky celý design zariadenia. Galaxy A54 nadväzuje na najnovšie vlajkové lode Samsungu – na modely Galaxy S23 – a osvojuje si ich minimalistický vzhľad. Tým mám na mysli hlavne usporiadanie fotoaparátov a oblé okraje telefónu.

Objektívy na zadnej časti mobilu sú vzájomne izolované a každý z nich obklopuje decentný lesklý prstenec. Jediná vec, ktorá sa mi na tejto konštrukcii nepozdáva, je to, ako prehnane vystúpené tie objektívy vlastne sú. Vytŕčajú približne 2 milimetre vysoko, a to znamená jediné: ak budete chcieť telefón používať položený na stole, bude sa protivne prevažovať a hompáľať a liezť vám na nervy. Aspoň v mojom prípade to tak bolo. Neobídete sa bez silného puzdra na mobilný telefón.

Druhým charakteristickým znakom rodiny Samsung sú oblé okraje. Zatiaľ čo na drahších modeloch sú z hliníka, u Galaxy A54 sú z tvrdého, matného a na dotyk príjemného plastu (aspoň tak súdim podľa absencie akýchkoľvek línií pre antény). Telefón sa vďaka zaguľateniu a príjemnému materiálu dobre drží v ruke.

Okrem vystúpených objektívov nemám designu Galaxy A54 čo vyčítať. A zodpovedanie otázky, či sa Samsung vydal na správnu cestu, keď všetky ním skonštruované telefóny vyzerajú plus mínus rovnako a žiadny z nich nevyčnieva (ak necháme bokom modely s ohybným displejom), nechám radšej na vás. Poviem len jediné: bol to pre mňa trochu zvláštny pocit, keď som mal v jednej chvíli na stole tri Samsungy troch rôznych cenových kategórií a mal som problém ich medzi sebou rozoznať.

Žiadny drobček

Na telefóne by sa našlo aj pár prvkov, ktoré tak trochu „prepisujú“ fakt, že ide o zariadenie strednej triedy a nie o vlajkovú loď. Prvou takou nápovedou sú široké čierne okraje okolo jeho displeja, zvlášť jeho mocná „brada“. A druhou nápovedou je potom výška telefónu a aj jeho vysoká hmotnosť.

Trocha kontextu: Galaxy S23+ váži so svojim väčším 6,6-palcovým displejom „len“ 196 gramov a výška jeho puzdra je 7,6 milimetrov. A Galaxy A54? Ten so svojim menším 6,4 palcovým displejom váži 202 gramov a jeho výška je 8,2 milimetrov. Na papieri sa ten rozdiel javí ako malý, ale pri každodennom používaní a ťahaní telefónu po vreckách rozhoduje každý gram a každý milimeter. A A54 ich nemá málo.

Všeobecne preferujem menšie telefóny (napríklad Samsung Galaxy S23) a Galaxy A54 je pre mňa ešte tak akurát na hrane komfortu. Väčší telefón už by som so sebou nosiť nechcel, ale s týmto sa prežiť ešte dá.

Odolnosť

Samsung Galaxy A54 sa oháňa vodeodolnosťou a prachuvzdornosťou štandardu IP67. Prežije tak napríklad ponorenie do 1 metra vody až po dobu 30 minút. V kategórii telefónov do 400 eur nie je takáto odolnosť žiadnou samozrejmosťou a ja oceňujem, že o ňu Samsung tento model neochudobnil.

Farby a ďalšie designové drobnosti

Ďalej už je to akási mobilná dizajnová klasika. Pravú stranu telefónu obývajú tri úzke tlačidlá - jedno zamykacie a dve pre ovládanie hlasitosti. Na dolnej strane potom nájdete USB-C port a jeden z dvoch stereo reproduktorov (ten druhý sa skrýva v takmer neviditeľnom výreze nad displejom). Dohromady sa telefón spolieha na tri mikrofóny - dva v okolí už spomínaného portu a jeden na hornej strane mobilu vedľa slotu pre SIM a microSD karty.

A teraz k farebným variantom. Samsung Galaxy A54 je v obchodoch dostupný v štyroch „úžasných“ farbách (to nie je moje hodnotenie, tak ich Samsung skutočne nazýva), a to v:

  • svetlo zelenej (limetkovej),

  • čiernej (grafitovej),

  • fialovej

  • a bielej.

Do ruky sa mi dostala grafitová a myslím, že práve ona je s ohľadom na lesklú zadnú časť telefónu tou najhoršou možnou voľbou. Odtlačky prstov a všelijaké šmuhy na nej totiž neschováte, zatiaľ čo na ostatných svetlejších farbách čiastočne áno.

Vodeodolnosť a vodotesnosť (stupne krytia IP)   Ako vyčistiť telefón?

Skvelý displej s drobnou chybičkou na kráse

Rozlíšenie, obnovovacia frekvencia a maximálny jas

Samsungy sa opakovane oháňa tými najlepšími mobilnými displejmi na trhu a nie je tomu inak ani u Galaxy A54. Telefón sa pýši plochým 6,4 palcovým Super AMOLED panelom s rozlíšením 2 340 × 1 080 pixelov (403 PPI) a s maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Frekvenciu je možné v prípade potreby prepnúť na štandardných 60 Hz a ušetriť si tým trošku batérie.

Maximálny jas displeja dosahuje v automatickom režime až 1 000 nitov a v tom manuálnom približne polovičné hodnoty. To je nielen viac ako maximálny jas displeja v Galaxy A53, ktorý sa pohyboval okolo 800 nitov, ale je to aj najviac zo všetkých zariadení v strednej triede. Prítomný displej je preto bez problémov čitateľný nielen v domácom prostredí, ale aj vonku na priamom slniečku.

O odolnosť sa stará – rovnako ako na zadnej časti telefónu – Corning Gorilla Glass 5.

Displej v akcii

To k základným parametrom, ako ale displej vyzerá pri všednom používaní v praxi? Znamenite. Je dostatočne ostrý, vysoko kontrastný a môže sa pochváliť vysokou presnosťou farieb (aspoň pri používaní režimu „Prirodzený“, režim „Živý“ potom dokáže farby a kontrast nabudiť do menej prirodzených, ale o to „živších“ obrazov).

Displeju nechýba ani žiadna zo základných funkcií, na ktoré sme si už všetci za posledných pár rokov zvykli, a to napríklad režim „Pohodlie pre oči“ obmedzujúci v noci vyžarovanie modrého svetla alebo funkcie „Always-On displej“, vďaka ktorej budete mať trvalý prehľad o čase a o akýchkoľvek prichádzajúcich notifikáciách, a to aj bez nutnosti brať telefón do ruky alebo naňho ťukať.

Galaxy A54 navyše podporuje aj štandardy HDR10 a HDR10+, čo je jeden z mála rozdielov medzi týmto displejom a displejom v lacnejšom modeli Samsung Galaxy A34.

Široké čierne okraje a výrez pre kameru

A teraz k tej „chybičke na kráse“. Tou samozrejme nie je nič iné ako široké čierne okraje okolo displeja. Pomer veľkosti obrazovky k telu telefónu sa pohybuje okolo 82,9 %, čo nie je práve najvyššia hodnota, a špeciálny odpor mám potom k okraju dolnému. „Brada“ telefónu je totiž ešte o niečo širšia ako zvyšné okraje a moje OCD sa s týmto faktom doteraz nedokázalo popasovať.

Výhradu mám aj k výrezu pre selfie kameru. Nie je síce nijako zvlášť veľký, ale úplne nepochopiteľne ho ohraničuje malý lesklý krúžok, ktorý na seba priťahuje veľké množstvo pozornosti. Paradoxne tak vo finále preferujem riešenie v Galaxy A34, ktorý namiesto výrezu stavia na klasickú „slzu“ prepojenú s čiernymi okrajmi. Objektív v tomto lacnejšom modeli totiž neobklopujú žiadne zbytočné lesklé prvky.

Prekvapivo kvalitné reproduktory

Galaxy A34 vám naservíruje audio zo svojich dvoch stereo reproduktorov. Ich kvalita je na zariadení do 400 eur nečakane dobrá a reproduktory dokonca podporujú aj Dolby Atmos (len ho nezabudnite po vybalení telefónu hneď zapnúť, v predvolenom stave je totiž vypnutý).

Popri hlbokých basoch (na mobilné zariadenia), zvládajú reproduktory so cťou aj výšky a celkovo majú vyvážený a čistý zvuk, a to aj na vyššej hlasitosti. Len tej úplne maximálnej by som sa radšej vyhol, tam už začína všetko splývať do seba a ťažko rozoznáte jeden inštrument od druhého.

Pre kontext a nejaké to porovnanie som vedľa reproduktorov Galaxy A54 rozprúdil aj reproduktory svojej rok staršej vlajkovej lode Galaxy S22. A po počúvaní pesničiek všetkých možných žánrov môžem konštatovať, že A54 sa kvalitou zvuku tejto staršej vlajkovej lode nielenže vyrovnáva, ale dokonca ju aj prekonáva!

Pokiaľ nepatríte medzi fanúšikov mobilných reproduktorov, k telefónu môžete pripojiť samozrejme aj svoje slúchadlá. 3,5 mm slúchadlový jack by ste tu síce hľadali márne, ale Galaxy A54 podporuje poslednú verziu Bluetooth (5.3), takže nebudete mať problém so stabilným pripojením kvalitných bezdrôtových slúchadiel.

Senzor odtlačkov prstov

Pod displejom sa nachádza optický senzor odtlačkov prstov. Je ale nižšie, než je bežne zvykom. Pri rade Galaxy S by ste ho našli o nejaké 2 centimetre vyššie a mne toto umiestnenie bližšie k stredu jednoznačne vyhovuje. Tu prítomný senzor je tiež celkom pomalý a v určitých situáciách – napríklad v zime – má problém so spoľahlivosťou. Po určitej dobe som ho tak začal kombinovať s odomykaním displeja pomocou rozpoznávania tváre. Nie je to síce ani zďaleka také bezpečné, ale aspoň to tak netestuje moju trpezlivosť.

Ako nalepiť ochranné sklo na mobil a ako ho sňať?

Nový Exynos čip

Zďaleka tou vôbec najväčšou slabinou modelu Galaxy A53 bol výkon. Niet preto divu, že práve naň sa Samsung pri novom telefóne zameral a rok starý a svojím slabým výkonom neslávne preslávený čip Exynos 1280 nahradil novým čipom Exynos 1380. Vyplatila sa kórejskému výrobcovi ďalšia stávka na vlastný hardvér, alebo sa ako lepšie riešenie javí stávka na čipy MediaTeku a Qualcommu, teda cesta ktorú Samsung zvolil u lacnejšieho Galaxy A34?

Výkon pri bežnom používaní

Ako si telefón vedie pri bežnom každodennom používaní? Veľmi dobre. Jednoznačne oveľa lepšie ako Galaxy A53. Užívateľské prostredie je po väčšinu času príjemne plynulé a nespomaľuje ho ani vysoký počet súčasne pozapínaných aplikácií alebo napríklad záložiek v prehliadači Google Chrome. V priebehu testovania som sa nestretol s jediným výraznejším zásekom.

Týmto stručným súhrnom by som mohol túto časť tiež ukončiť, lenže pravdou je, že ja som Galaxy A54 netestoval osamotene. Okrem neho som mal navyše aj nepatrne lacnejšie Galaxy A34 spoliehajúce sa práve na čip od MediaTeku. A preto ma celkom prekvapilo, že lacnejší model bol pri zapínaní aplikácií a pri prechádzaní systému o nejakých tých pár milisekúnd svižnejší. Nešlo síce o nič zásadné, ale od drahšieho telefónu by som predsa len čakal vyššiu rýchlosť.

Testovanie CPU

Výkonnosť procesora som netestoval len podľa svojich pocitov, ale použil som aj objektívnejšie spôsoby porovnania, a to okrem iného benchmarkovú aplikáciu Geekbench 6. Tá simuluje každodenné úkony, s ktorými si telefón bude musieť v praxi poradiť – od strojového učenia, cez rozpoznávanie reči, až po renderovanie textu. Skóre ostatných mobilov v obdobnej cenovej kategórii som si požičal z databázy na stránke Geekbench.com.

 

Single-Core Score

Multi-Core Score

Samsung Galaxy A54

1 007

2 808

Samsung Galaxy A53

863

1 905

Samsung Galaxy A52s

953

2 721

Samsung Galaxy A34

1 027

2 512

Honor Magic5 Lite

896

2 038

Google Pixel 6a

1 385

3 084

Nothing Phone (1)

1 007

2 819

OnePlus Nord 2T

1 003

3 018

 

Z tabuľky môžeme vyčítať zopár zaujímavých poznatkov. Galaxy A54 sa s výkonom svojho osemjadrového čipu Exynos 1380 pohybuje medzi telefónmi strednej triedy približne v priemere. Nie je ani najhorší, ale ani najlepší.

Dobrou správou je výrazný posun k lepšiemu oproti predchádzajúcemu Galaxy A53. Pokiaľ aktuálne používate práve tento starší model, výkon je jedným z dobrých dôvodov na upgrad na model nový. Rozdiel totiž nie je zanedbateľný a spoznajú ho aj priemerní používatelia pri bežnom používaní.

Horšou a možno aj celkom prekvapivou správou je fakt, že sa Galaxy A54 pohybuje s výkonom svojho CPU približne na rovnakej úrovni ako vyššie spomínaný lacnejší Galaxy A34 (Mediatek MT6877V Dimensity 1080) a dokonca aj ako už dva roky starý Galaxy A52s (Qualcomm SM732 5G). V strednej triede hold v posledných rokoch nedochádza k žiadnym zásadnejším posunom vo výkone. Len k postupnému dorovnaniu na obdobnú úroveň.

Testovanie GPU

Výkonnosť GPU Mali-G68 MP5, ktorý je súčasťou čipu Exynos 1380, som testoval pomocou benchmarkovej aplikácie 3DMark. Tá totiž renderovaním 3D grafiky napodobňuje krátku a intenzívnu záťaž porovnateľnú s hraním náročných hier.

 

Sling Shot

Wild Life

Wild Life Extreme

Wild Life Stress Test

Samsung Galaxy A54

5 704

2 823

812

Najlepší: 2 841, Najhorší: 2 802

Samsung Galaxy A53

4 422

2 287

635

Najlepší: 2 294, Najhorší: 2 275

Samsung Galaxy A52s

6 291

2 463

685

Najlepší: 2 473, Najhorší: 2 436

Samsung Galaxy A34

5 335

2 315

640

Najlepší: 2 287, Najhorší: 2 271

Honor Magic5 Lite

4 122

1 205

359

Najlepší: 1 208, Najhorší: 1 199

Google Pixel 6a

Maxed Out

6 266

1 883

Najlepší: 6 270, Najhorší: 3 152

OnePlus Nord 2T

7 018

4 616

1 320

Najlepší: 4 635, Najhorší: 4 602

 

Galaxy A53 síce tiež poháňa grafický čip Mali-G68, ale ten v Galaxy A54 disponuje jedným jadrom navyše. Preto sú medzi výsledkami týchto dvoch modelov určité rozdiely. Napokon sa tu tiež prejavuje prevaha Exynosu nad lacnejším Galaxy A34 s MediaTekom a v náročnejších testoch dokonca aj nad Galaxy A52s so Snapdragonom.

Google Pixel 6a a OnePlus Nord 2T hrajú v grafickom výkone svoju vlastnú ligu, takže ak ich nechám teraz na moment bokom, potom patrí Galaxy A54 v strednej triede určite do nadpriemeru. A nielenže podáva telefón obstojné výkony, ale koná tak aj stabilne a bez väčšieho zahrievania, čo môžete vidieť v minimálnom rozdiele medzi najlepším a najhorším výsledkom v 20-minútovom „Wild Life Stress Test“.

Hranie mobilných hier

Pri mobilných telefónoch strednej triedy je poväčšine dôležité si rozumne nastaviť svoje očakávania. Ako už nám tak trochu napovedali testy vyššie, Galaxy A54 je na pomery strednej triedy určite schopný telefón, ale ani náhodou ho nemožno porovnávať so súčasnými špičkami. So špičkami, ktorých výkon skoro až dvojnásobne prevyšuje napríklad aj výkon Tensoru v Google Pixel 6a. Galaxy A54 preto v jadre nie je herným mobilom - neradí sa medzi terajšiu špičku.

S hrami si ale napriek tomu poradí. Otestoval som pod náporom množstvo relatívne náročných titulov – od Genshin Impact, cez Diablo Immortal, až po PUBG Mobile. A hoci som musel ísť s grafickými detailmi nevyhnutne dole (spravidla na strednú úroveň), hry boli vo všetkých prípadoch hrateľné so stabilnou a plynulou snímkovou frekvenciou.

Pamäť RAM a úložisko

V predaji je hneď niekoľko verzií Galaxy A54:

  • verzia so 6 GB RAM a so 128 GB úložiskom,

  • verzia s 8 GB RAM a so 128 GB úložiskom

  • a verzia s 8 GB RAM as 256 GB úložiskom.

Bez dlhého premýšľania by som zvolil jednu z verzií so 128 GB úložiskom. Nie že by som snáď nepotreboval toľko miesta, ale skôr preto, že úložisko v Galaxy A54 je možné rozšíriť pomocou microSD kariet s kapacitou až do 1 TB! To už sa v dnešnej dobe len tak nevidí a ja si veľmi cením to, že na to Samsung v tomto prípade myslel.

Najlepšie hry na mobil: Android aj iPhone   Ako vyčistiť úložisko v mobilnom telefóne?

Najlepšie fotoaparáty v strednej triede?

Zostava fotoaparátov

Celkom sa Galaxy A54 spolieha na štyri fotoaparáty:

  • na hlavný 50 Mpx širokouhlý objektív s optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1,8,

  • 12 Mpx ultraširokouhlý objektív s f/2,2,

  • 5 Mpx makro objektív f/2,4,

  • a nakoniec vo výreze v displeji na 32 Mpx selfie kameru s f/2,2.

Zatiaľ čo Galaxy A53 sa honosil hlavným senzorom so šialeným počtom 64 Mpx, Galaxy A54 nechal hon za čo najvyšším rozlíšením na izbe. Starší senzor nahradil senzor nový – väčší (1/1,56 palca) a s „iba“ 50 Mpx. Nižší počet megapixelov v tomto prípade ale naozaj nemožno považovať za úpadok kvality, naopak. Nižší počet megapixelov v spojitosti s väčším senzorom sú zmenou k lepšiemu – hlavný fotoaparát je vďaka väčším 1,0 µm pixelom schopný podávať lepšie výsledky v slabšom svetle.

Galaxy A54 za sebou popri hodnotení nechal aj hon za čo najvyšším počtom kamier a fotoaparátov – opustil ho totiž zbytočný hĺbkový senzor z Galaxy A53. Napriek tomu si myslím, že Samsung mohol ísť ešte o kúsok ďalej a vyhodiť mohol aj makro objektív. O tom už ale viac nižšie.

Naopak, čo by tu videl oveľa radšej namiesto makra, je teleobjektív. To je ale v tejto strednej cenovej kategórii len také moje zbežné a ťažko splniteľné prianie. V telefóne samozrejme nájdete digitálny zoom, a to s priblížením až 10×, ale to nie je nič iné ako obyčajné orezanie fotky, ktoré môžete vykonať vy sami v postprodukcii. Nehovoriac o tom, že takto nafotené fotky sú reálne použiteľné len s priblížením do 2×, potom už býva ich kvalita biedna.

Všetky ukážkové fotky z Galaxy A54 nájdete v našej galérii, a to vrátane ich porovnania so snímkami z Galaxy A34.

Aplikácia pre fotenie

Prostredie predinštalovanej aplikácie na fotenie je esteticky minimalistické a užívateľsky prívetivé a prehľadné. Nie však na úkor množstva nastavení. Nájdete tu viac-menej všetko, vrátane manuálneho režimu „Pro“ (chýba tu snáď len fotenie vo formáte RAW), a to presne tam, kde by ste to v aplikácii očakávali.

Aplikáciou tak rovnakou mierou cieli ako na skúsenejších kreatívcov, tak aj na tých úplne najmenších užívateľov. Hneď vedľa režimu „Portrét“ napríklad narazíte na režim „Zábava“ so všetkými možnými filtrami a emoji okamžite aplikovateľnú na ktorúkoľvek tvár vo vašom okolí.

Jedinú výhradu mám k pomalšej uzávierke. Nie je síce zďaleka tak lenivá ako napríklad uzávierka u mnou nedávno recenzovaného Honoru Magic5 Lite, ale oneskorenie tam napriek tomu je. Fotenie domácich miláčikov a detí, ktoré jednoducho neposedia, tak nie je najľahšie.

A nakoniec jedna nevyhnutná poznámka. Aj tento telefón fotí v predvolenom stave – rovnako ako 99 % iných mobilov – fotky hlavným snímačom v nižšom rozlíšení. V tomto prípade konkrétne v rozlíšení 12 Mpx. Ak chcete využiť celých prezentovaných 50 Mpx, musíte si to tak v aplikácii sami nastaviť. Také fotky potom naozaj majú o niečo viac jasnejšie definovaných detailov, ale rozdiely sú to pre priemerného používateľa také nepatrné, že nemá zmysel sa tým zaoberať.

Fotenie za denného svetla

Za jasného denného svetla podáva prevažná väčšina súčasných smartfónov skvelé výsledky, a to platí aj pre Samsung Galaxy A54. Ústrednou hviezdou je bez pochýb hlavný 50Mpx senzor. Cez deň z neho lietajú snímky s vysokým množstvom detailov, so širokým dynamickým rozsahom a s dostatočným kontrastom. Sú plné živých a sýtych farieb. Subjektívne mi príde, že Samsung tentoraz u farieb nepatrne ubral a nie sú tak prehnane expresívne ako u iných telefónov kórejského výrobcu.

V porovnaní so snímkami z hlavného senzora v Galaxy A34 sú fotky z A54 nepatrne detailnejšie. Najviac sa to prejavuje v tieňoch. Bez bližšieho skúmania na veľkom monitore by som ale medzi nimi pri fotení počas dňa žiadne väčšie rozdiely nenašiel a kvalitou by som ich prirovnal napríklad k môjmu Galaxy S22. Na strednú triedu sú naozaj excelentné a jediný telefón, ktorý by ich v tejto kategórii dokázal prekonať je podľa môjho názoru Google Pixel 6a.

Snímky z ultraširokouhlého senzoru síce nie sú zďaleka tak detailné ako tie zo senzora hlavného (a napríklad ani ako tie z ultraširokouhlého objektívu na Galaxy S22), ale aj tak sa môžu pochváliť skvelým farebným podaním konzistentným s hlavným senzorom a dostatočnou šírkou dynamického rozsahu. Cez deň je tak prítomný ultraširokouhlý objektív naozaj plnohodnotným fotoaparátom, na ktorý sa nemusíte báť voľne prepínať. Len myslite na to, že má fixné ostrenie a nedokáže tak ostriť na blízke objekty.

Na to slúži makro objektív. Fotky z neho sú relatívne kontrastné a dostatočne farebné a na prezeranie na mobile a nejaké to experimentovanie majú dostatočnú kvalitu. Len ich ale nerozťahujte na monitore počítača, pretože to vás rýchlo presvedčí o tom, že to s tou kvalitou nie je zas až také horúce. Aj tento objektív má fixný bod ostrenia, a to približne 3 až 4 centimetre od objektívu.

Obľúbenou a široko využívanou funkciou mobilných fotoaparátov je režim „Portrét“, ktorý umelo rozmazáva pozadie a napodobňuje tak efekt bokeh. Silu rozmazania si pritom môžete nastaviť – ako pred fotením, tak aj pri už vyfotenej fotografii. Telefón aj v tomto prípade stavia na hlavný senzor, takže kvalita fotiek je za denného svetla výborná. Orezanie okolo foteného subjektu je tiež obstojné, a to hlavne okolo tváre. Chyby sa miestami objavujú okolo rúk a nôh – to robí algoritmu problémy, ale pri zdieľaní na sociálnych sieťach si to všimne len málokto.

Kvalita snímok zo selfie kamery je tiež solídna. Obľúbil som si hlavne jej menej sýte, ale o to prirodzenejšie podanie farby pleti. Cením si tiež rozumné vyváženie bielej v akejkoľvek situácii. Naopak Galaxy A34 máva často nutkanie sa príliš naklánať buď na jednu stranu, alebo na druhú, a výsledné fotky tak bývajú buď veľmi oranžové, alebo modré.

Fotenie za slabšieho svetla

Za jasného denného svetla je dnes kráľom skoro každý moderný smartfón. Až večer a noc sú tak skutočnou skúškou ohňom, respektíve skúškou tmou.

Galaxy A54 disponuje nočným režimom. Zapína sa automaticky a jeho zapnutie označuje malý žltý symbol mesiaca. Pokiaľ ho použiť nechcete, na symbol stačí kliknúť a tým režim vypnúť. Veľmi ale nechápem, prečo mi telefón nedovoľuje režim zapnúť manuálne. V nastavení takáto možnosť chýba. A celkom ma prekvapilo, aké podobné sú si v mnohých prípadoch snímky fotené s nočným režimom a bez neho.

Hlavný senzor drží latku vysoko aj za horších svetelných podmienok. Pokles kvality oproti dennému foteniu je síce poznať - do obrázkov sa vkráda šum a sú mäkšie - ale to platí o všetkých fotomobiloch, aj o tých najlepších. Na strednú triedu podáva Galaxy A54 aj za slabého svetla dobré výsledky. Dynamický rozsah je naďalej široký, farby relatívne presné a sýte a fotky majú dostatok detailov - zvlášť v porovnaní so snímkami z Galaxy A34. Výčitku mám snáď len k častému neprirodzenému preexponovaniu scény a k prestreleniu highlightov (hlavne v nočnom režime).

Horšie si bez dostatku svetla vedie ultraširokouhlý objektív. Fotky z neho sú použiteľné, ale len ako „núdzovky“, sú totiž mäkké a farebne vyblednuté. Rozhodne sú však mnohonásobne lepšie ako snímky z ultraširokouhlého objektívu v Galaxy A34 – tie totiž postrádajú akýkoľvek náznak detailu.

Kvalita videa

Galaxy A54 dokáže točiť video najviac v rozlíšení 4K o 30 FPS. V 1080p potom zvládne aj 60 FPS. Problémom je, že elektronická stabilizácia obrazu je dostupná iba pri natáčaní videa do 1080p o 30 FPS. V aplikácii síce narazíte aj na „superstabilizáciu“, ale tá má silne negatívny vplyv na kvalitu videa a za mňa je kvôli tomu úplne nepoužiteľná.

Inak je video z hlavného senzora Galaxy A54 parádne, a to ako v 1080p, tak aj v 4K. Udržuje si mraky detailov, má neskutočný dynamický rozsah, presné a sýte farby a rýchle automatické ostrenie. Jeho kvalita ma prekvapila nielen cez deň, ale dokonca aj večer a v noci – šum je totiž minimálny.

Video z ultraširokouhlého objektívu je slabšie a i v 4K trpí absenciou detailu a príliš vysokým kontrastom. Farby sú ale stále presné a sýte.

Najlepší fotomobil   Najlepší fotoaparát pre začiatočníka

Intuitívne prostredie Androidu

Android 13 a One UI 5.1

Galaxy A54 poháňa rovnaká verzia Androidu (13) v spojení s nadstavbou One UI (5.1) aká poháňa aj tie najdrahšie vlajkové lode od Samsungu. Prostredie systému je svižné, esteticky svieže a prehľadné. Obostierajú ho jednoduché plynulé animácie a celé je jednoducho a do hĺbky upraviteľné a prispôsobiteľné vašim preferenciám. Upraviť si môžete napríklad farebnú paletu prostredia vrátane ikoniek hlavných aplikácií, widgety na hlavnej obrazovke a vzhľad zamykacej obrazovky a Always-On displeja.

Na One UI si tiež cením veľké množstvo užitočných pomôcok, ktoré sa rýchlo stali súčasťou môjho dňa. Námatkovo si nemôžem vynachváliť otváranie aplikácií v oknách a prípadne v split screene (na obrazovku sa tak zmestia súčasne dve aplikácie). Užitočnou novinkou sú tiež prítomné Režimy a Rutiny, ktoré vám dovolia nastaviť si správanie telefónu na základe splnenia určitých podmienok – časových a iných (napríklad si nastavíte, aby vás večer nerušili notifikácie, alebo aby sa vám v aute automaticky spustila hudba).

Aj na Galaxy A54 som narazil na pár predinštalovaných zbytočností (napríklad Facebook), ale príde mi, že je toho oveľa menej ako kedykoľvek predtým a väčšinu aplikácií je možné odinštalovať. Už len aby to Samsung vzdal s hlasovým asistentom Bixbym. Stále som nestretol jediného majiteľa Samsungu, ktorý by ho pravidelne používal.

Nakoniec krátke info k aktualizáciám. Samsung pro Galaxy A54 sľubuje celkom štyri budúce updaty Androidu a až päť rokov bezpečnostných aktualizácií. Tento telefón vám jednoducho chvíľu vydrží.

10 najlepších užitočných aplikácií pre Android

Solídna výdrž a pomalé nabíjanie

Výdrž batérie

Batérie s kapacitou okolo 5 000 mAh sa postupne v mobilných telefónoch stávajú zlatým štandardom a objavujú sa v ďalších a ďalších modeloch. Jedným z nich je aj Galaxy A54.

Pri normálnom dennom používaní telefónu pozostávajúceho z nejakého toho fotenia a natáčania, z hrania hier, z bezcieľneho surfovania po internete a samozrejme aj z nekonečného scrollovania na Instagrame mi telefón zakaždým vydržal minimálne jeden deň. Myslím si, že menej nároční používatelia by s ním na jedno nabitie dosť pravdepodobne vydržali aj dni dva.

Čo nám hovoria čísla? Ako ukazovateľ výdrže som si do ruky vzal aplikáciu YouTube. Jas displeja som nastavil na 50 %, obnovovaciu frekvenciu som nastavil na „adaptívne“ (teda 120 Hz) a YouTube nechal bežať non-stop. Batéria potom ubúdala týmto tempom:

  • zo 100 % na 80 % kapacity po 3 hodinách a 33 minútach,

  • zo 100 % na 60 % po 6 hodinách a 38 minútach,

  • zo 100 % na 30 % po 11 hodinách a 17 minútach

  • a zo 100 % na 0 % po približne 15 hodinách a 50 minútach.

To je solídna hodnota. Nemôže sa síce rovnať napríklad „držiaku“ Honoru Magic5 Lite, ale ako hovorím – na moderné smartfóny solídne. Spomenul by som ešte, že hoci Galaxy A34 používa rovnakú batériu, v našom testovaní vydržal o niečo dlhšie. Tipol by som si, že za tým stojí vyššia efektivita čipu od MediaTek.

Nabíjanie telefónu

Galaxy A54 podporuje až 25W „rýchle“ nabíjanie. S príslušnou 25W nabíjačkou od Samsungu sa mi telefón nabíjal touto rýchlosťou:

  • z 0 % na 30 % za 21 minút,

  • z 0 % na 60 % za 46 minút

  • a z 0 % na 100 % za 1 hodinu a 28 minút.

Určite by som to neoznačil za tragické čísla, ale vedľa čínskych rýchlikov typu Xiaomi 12T (120W nabíjanie) a OnePlus Nord 2T (80W nabíjania) nimi Samsung nikoho neoslní. Zvlášť keď si nabíjačku k telefónu musíte navyše dokúpiť sami.

Bezdrôtové nabíjanie Galaxy A54 nepodporuje.

Súhrn recenzie Samsung Galaxy A54

Ako by som zhrnul svoju recenziu Samsung Galaxy A54 v pár vetách? Myslím si, že v cene do 400 eur nenarazíte na mnoho lepších mobilov. Galaxy A54 je prémiovo spracovaný telefón a vďaka vodeodolnosti IP67 sa nezľakne ani nejakého toho poliatia čajom alebo kávou. Má kvalitný a jasný displej, skvelé fotoaparáty, dostačujúci výkon a solídnu výdrž. Som tiež veľkým fanúšikom aktuálnej podoby nadstavby One UI a vážim si aj Samsungom sľúbené budúce aktualizácie Androidu.

Ak mám k zariadeniu nejaké výhrady, sú to viac-menej len maličkosti. Nie som napríklad priaznivcom lesklej zadnej časti, na ktorú sa neustále lepia odtlačky prstov a z ktorej zbytočne vysoko vystupujú objektívy. Telefón je na môj vkus taktiež celkom mohutný. Rozhodne sa mi nestalo, že by som zabudol, v ktorom vrecku ho mám. Nakoniec by som Samsungu vytkol aj pomalý senzor odtlačkov prstov a nie príliš „rýchle“ nabíjanie telefónu.

Klady a zápory

+ Špičkový AMOLED displej
+ Zostava kvalitných fotoaparátov
+ Prémiové a odolné spracovanie
+ Intuitívne prostredie Androidu
+ Podpora microSD karet
+ Vydarené stereo reproduktory

- Pomalé „rýchle“ nabíjanie
- Pomalý senzor odtlačkov prstov
- Mohutnosť a vyššia váha telefónu

Čo ponúka konkurencia?

S ktorými konkurentmi sa musí Galaxy A54 v strednej triede popasovať? Na prvom mieste tak trochu sám so sebou, respektíve so svojim súrodencom - s Galaxy A34. Jeho cenovka je o 80 eur nižšia. Má plastovú, ale príjemne matnú zadnú časť, a porovnateľný výkon. V praxi by som dokonca povedal, že je aj o niečo svižnejší. Galaxy A54 má však bez všetkého navrch na poli fotoaparátov.

Jednou z ďalších možných alternatív je aj mnou nedávno recenzovaný Honor Magic5 Lite (pozri recenziu Honor Magic5 Lite). Honor sa pýši elegantným štíhlym dizajnom a bezkonkurenčnou výdržou batérie. Postráda ale vodeodolnosť, má mono reproduktor biednej kvality, slabší čip, horšie fotoaparáty s absentujúcou optickou stabilizáciou obrazu a tiež menej intuitívne užívateľské prostredie.

Jednou z najlepších možných volieb do 400 eur je už nejaký čas Google Pixel 6a. Jeho dizajn nie je ani zďaleka taký prémiový ako dizajn Samsungu, ale zase je vďaka všetkým tým plastom aspoň ľahší. Pixel sa môže pochváliť suverénne najvýkonnejším čipom v strednej triede a tiež tými najlepšími fotoaparátmi. Niektorí používatelia tiež nedajú dopustiť na jeho čistý Android. Na druhú stranu má v porovnaní s Galaxy A54 vo všetkých ohľadoch horší displej, slabšiu výdrž batérie a pomalšie nabíjanie. Uvidíme, ktoré z týchto medzier zaplní chystaný Google Pixel 7a.

Solídnymi voľbami sú aj Nothing Phone (1) so svojím neobvyklým dizajnom a OnePlus Nord 2T so svojim vysokým výkonom a extrémne rýchlym nabíjaním. Fanúšikov Applu však musím sklamať - cenovo je Samsungu najbližšie iPhone SE 2022. Aj ten je ale o nejakých 120 eur drahší a pri porovnaní oboch telefónov stráca viac-menej vo všetkých aspektoch okrem výkonu.

Najlepšie mobily súčasnosti   Najlepšie lacné mobilné telefóny

Podobné články: