Pestovanie cesnaku na záhrade: Sadenie na jar a na jeseň, morenie, hnojenie, zber aj skladovanie

Pestovanie cesnaku má svoje čaro. Nie je náročné, zvládnete ho aj ako začínajúci pestovatelia a odmenou vám bude úroda paličiek obsypaných strúčikmi s ostrou chuťou a liečivými vlastnosťami. Prečítajte si, kedy, ako hlboko a ďaleko od seba sadiť pacibuľky alebo strúčiky, ako ich moriť (s chémiou alebo bez nej) a aké výhody prináša jarná a jesenná výsadba. Naučte sa, ako zbierať a následne skladovať úrodu, aby sa neznehodnotila.

Pestovanie cesnaku má svoje čaro. Nie je náročné, zvládnete ho aj ako začínajúci pestovatelia a odmenou vám bude úroda paličiek obsypaných strúčikmi s ostrou chuťou a liečivými vlastnosťami. Prečítajte si, kedy, ako hlboko a ďaleko od seba sadiť pacibuľky alebo strúčiky, ako ich moriť (s chémiou alebo bez nej) a aké výhody prináša jarná a jesenná výsadba. Naučte sa, ako zbierať a následne skladovať úrodu, aby sa neznehodnotila.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Všeobecné zásady pestovania cesnaku

Pestovanie cesnaku je jednoduché a zvládnu ho aj neskúsení záhradkári. Rovnako ako pri iných plodinách je dôležité dodržiavať termíny a základné pravidlá pre výsadbu, hnojenie a zber. Najskôr začnite nákupom kvalitných certifikovaných sadeníc, najlepšie od pestovateľa alebo šľachtiteľa. Pestovanie zo supermarketových strúčikov je síce možné, ale s neistým výsledkom. Môže ísť o cudzokrajnú odrodu, ktorej sa v našich klimatických podmienkach nebude dariť a vy ostanete bez úrody. V horšom prípade by ste mohli do pôdy neúmyselne prepašovať škodcu alebo parazita, ktorý by sa postaral o to, aby ste sa už žiadnej úrody ani nedočkali.

Ako sa starať o cesnak na záhrade

  • Vysádzajte len slovenské odrody, ktoré sú prispôsobené nášmu prostrediu.

  • Strúčiky aj pacibuľky nakupujte u šľachtiteľov, pestovateľov alebo v záhradkárskych potrebách. Nevhodné sú strúčiky zo supermarketov, trhovísk, stánkov pri cestách alebo tie, ktoré sú označené ako "vhodné na výsadbu".

  • Na výsadbu je nevyhnutná správna príprava pôdy. Môžete použiť kvalitný kompost alebo zelené hnojivo. Rastliny, ako je napríklad vika huňatá alebo facélia vratičolistá, je potrebné 2 mesiace pred výsadbou cesnaku pokosiť a zaorať do pôdy. Vhodné sú aj kombinované hnojivá s obsahom síry a draslíka, napríklad Cererit.

  • Pri výsadbe dbajte na to, aby boli strúčiky správne uložené v pôde (podpučím nadol).

  • Rastliny zalievajte, ak je pôda suchá, do hĺbky 10 cm. V teplom počasí ju zľahka zalievajte pravidelne každé štyri dni. Pôdu dlhodobo nepremáčajte kvôli riziku vzniku hubových ochorení. Rastliny potrebujú najviac vody približne od polovice mája do polovice júna.

  • Strúčiky nesmú vyčnievať z pôdy, pretože by sa k nim mohla ľahko dostať pleseň.

  • Zažltnuté konce listov nie sú znakom suchosti, ale nedostatku živín. Potrebné látky im dodá hnojivo.

  • Zaschnuté listy nie je potrebné odstraňovať.

  • Pravidelne odstraňujte pôdnu chrastavitosť a burinu.

  • Kvetné stonky vyzerajú krásne, ale v skutočnosti oberajú rastlinu o veľa energie a materiálu, ktorý potom chýba priamo na strúčikoch. Stonky s kvetenstvom odstraňujte ihneď, ako sa objavia ("hlavičkovanie"). 

Ako vybrať záhradný substrát? 

Množenie pacibuľkami a strúčikmi

Pacibuľkami (semienkami)

Rozmnožovanie cesnaku pacibuľkami je možné iba u paličiakoch a trvá dva až trikrát dlhšie ako pestovanie zo strúčikov. Pacibuľky, ktoré si najmä začínajúci pestovatelia mýlia so semenami, možno získať od pestovateľov alebo z vlastnej úrody - stačí ponechať kvety na rastlinách až do úplného dozretia tyčiniek a zbierať ich tesne pred tým, ako začnú pacibuľky vypadávať. Pacibuľky vhodné na výsadbu v budúcom roku by mali mať veľkosť aspoň 2 mm. Do ďalšej výsadby ich uchovávajte na suchom a chladnom mieste. Nezabudnite ich pravidelne kontrolovať, či nie sú napadnuté háďatkom cesnakovým, ktoré je zodpovedné za tzv. vetché hlavičky. Ak k nákaze dôjde, napadnuté kusy vyhoďte a zdravé pre istotu namorte.

Zaujímavosťou pacibuliek je, že môžu rásť aj po poschodiach, sú jedlé a dobre sa lúpu. Na druhú stranu oberajú materskú rastlinu o živiny, kvôli čomu potom strúčiky v cibuli nedosiahnu plnú veľkosť. Z pacibuliek v budúcej pestovateľskej sezóne vyrastú okrúhle nedelené (jednostrúčikové) cibule. Až na ďalší rok z nich zožnete plnohodnotnú úrodu. Hoci je tento spôsob pestovania náročnejší ako pri výsadbe strúčikov, rastliny z pacibuliek sú menej náchylné na choroby, pretože nie sú ohrozované pôvodcami chorôb prebývajúcimi v pôde.  

Strúčiky

Medzi menej skúsenými záhradkármi je kvôli zdĺhavému procesu sadenia pacibuliek (a potom jednostrúčkových cibuliek) populárnejšia výsadba strúčikov. Kvalitné kusy zakúpite v záhradkárskych potrebách, e-shopoch zameraných na pestovateľstvo aj u šľachtiteľov. Keďže je predaj a produkcia sadiva regulovaná zákonom o obehu osiva a sadiva, budete mať ako pestovateľ istotu, že výsadbový materiál nie je napadnutý nebezpečnými chorobami ani škodcami. Zároveň bude odrodou vhodnou do našich klimatických podmienok.

Registrované odrody sú síce odolné proti vírusu žltej zakrpatenosti cibule, nie však proti hubovým chorobám, kvôli ktorým sa odporúča strúčiky čo najskôr od nákupu namoriť. Ako sme už spomínali, snažte sa vyhnúť sadeniu konzumného cesnaku zakúpeného v supermarkete alebo na trhovisku. Častokrát sa predávané hlavy cesnaku za slovenskú odrodu iba vydávajú.  

Morenie pred výsadbou

Morenie je jediný spôsob, ako sa spoľahlivo zbaviť škodcov a chorôb uložených v strúčikoch. Pre niektorých pestovateľov je to nevyhnutné a iní sa mu vyhýbajú. Ak pestujete cesnak na mieste, kde už v minulosti rástol, morenie je určite správnou voľbou. Môže sa vykonávať pomocou špeciálnych chemických prípravkov (napr. Sulka), ale môže sa vykonávať aj prírodnou formou, t. j. bez chemikálií. Ktorý spôsob je vám bližší a čím konkrétne ho možno moriť?

  • Sulkou: Chemický prípravok Sulka neúčinkuje na háďatko zhubné, ale je veľmi účinný proti vlnovníku cesnakovému. Strúčiky namočte už začiatkom septembra na 2 hodiny do 5 % roztoku Sulky. Potom ich nechajte preschnúť na papierovej utierke a uskladnite na suchom, dobre vetranom mieste až do jesennej výsadby. Strúčiky nenechávajte ponorené v roztoku dlhšie ako 3 hodiny, mohli by sa spáliť. Pred samotnou výsadbou ich namočte na 2 hodiny do studenej vody, čím strúčik rýchlejšie aktivuje svoje obranné mechanizmy.

  • Soľou: Moriaci roztok pripravíte vsypaním jednej lyžice soli do troch litrov teplej vody. Do neho strúčiky ponorte na niekoľko minút, potom ich vytiahnite a nechajte preschnúť.

  • Hypermangán: V pol litri studenej vody rozmiešajte dva kryštáliky hypermangánu. Vo vzniknutom svetlo ružovom roztoku nechajte strúčiky namočené po dobu 24 hodín. Takto ošetrené kusy sú vhodné na okamžitú výsadbu. Strúčiky hypermangánový roztok vsajú, budú rýchlejšie koreniť a zmenší sa aj ich náchylnosť k ochoreniu rôznymi chorobami.

  • V horúcom kúpeli: Strúčiky ponorte na 25 minút do vody ohriatej na 50 °C a snažte sa udržiavať po celý čas rovnakú teplotu. Pri jej prekročení by nemuselo zo strúčikov nič vzísť. Horúci kúpeľ ničí háďatká, vírusy, baktérie aj plesne. Pôsobí na povrchu aj vo vnútri strúčika.

  • V prasličkovom odvare: Sušenú prasličku (100 g) zalejte litrom studenej vody a nechajte 24 hodín lúhovať. Potom výluh na 30 minút povarte a po vychladení na 50 °C do neho strúčiky na 25 minút ponorte.

Ako, kedy, kam a po čom sadiť cesnak

Kam sadiť a príprava pôdy na výsadbu 

Rastlinám sa bude najlepšie dariť na slnečnom, teplom mieste s dostatočným prúdením vzduchu. Ocenia bohato vyživovanú a dobre priepustnú pôdu, ktorá by mala byť stredne ťažká (hlinito-piesočnatá) a nemala by byť premočená. Odporúča sa, aby ste jeden až dva týždne pred výsadbou pôdu prekyprili a zbavili buriny. Potom do hĺbky asi 15 cm zapracujte vyzretý kompost alebo špeciálne hnojivo s obsahom viazanej síry. Rastlina má rada jemnú, dôkladne prevzdušnenú pôdu, no neznáša čerstvo pohnojenú zeminu, maštaľný hnoj a nadbytok dusíka, ktorý zhoršuje kvalitu a trvanlivosť úrody. Ak ju plánujete vysadiť do vyvýšeného záhonu, mala by stačiť výška do 20 cm. 

Po čom ho nie/stávkovať

Nevhodné predplodiny 

Miesto pestovania by ste mali meniť každý rok. Na rovnaké miesto ho môžete vysadiť po troch až piatich rokoch. Niektoré predplodiny mohli v predchádzajúcich sezónach zavliecť do záhonu plesne alebo škodcov, a preto nie sú vhodné na pestovanie cesnaku. Ktoré sú to?

  • Cibuľa,

  • pór,

  • pažítka,

  • cesnak,

  • fazuľa,

  • hrach.  

Ako vytvoriť vyvýšený záhon?    Ako na kompostovanie v záhrade? 

Vhodné predplodiny 

Cesnaku sa bude dariť po zemiakoch, pretože po nich zostane v pôde dostatok pre neho tak potrebných živín. Obľubuje aj záhon po jahodách (alebo s nimi), kde je však dôležité skontrolovať kvalitu pôdy, aby sa v nej nevyskytlo nepríjemné prekvapenie v podobe háďatka zhubného. Možno ho vysádzať aj po kapustovitých plodinách, paradajkách, uhorkách alebo tekvicovitých plodinách.

Čo sa dá vedľa neho zasadiť?

  • Jahody,

  • uhorka,

  • paradajka,

  • mrkva,

  • šalát,

  • čierny koreň,

  • ovocné stromy a kríky,

  • ruža (cesnak zintenzívňuje ich vôňu).  

Ako na pestovanie paradajok?   Pestovanie cibule v záhrade 

Ako hlboko a ďaleko od seba vsádzať 

Pokiaľ cesnak pestujete na poli alebo záhrade, dbajte na to, aby sa vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami pohybovala okolo 20 až 30 cm. Vďaka tomu sa vám bude záhon pohodlne obrábať a nebude zarastať burinou. Medzi strúčikmi dodržujte medzery v rozmedzí 8 až 15 cm. Strúčiky saďte 6 až 10 cm hlboko podľa toho, či vysádzate na jar alebo na jeseň. Všeobecne platí, že čím skôr cesnak vysádzate, tým hlbšie ho musíte umiestniť do pôdy.

Namiesto kolíkov na sadenie použite lopatku, ktorá nedusí a nezhutňuje pôdu. Vďaka vzdušnej pôde sa bude môcť rastlina lepšie zakoreniť. Ak uprednostňujete výsadbu pomocou sadiacich kolíkov, dbajte na to, aby ste jamu nevykopali až do špičky - korene rastliny by sa museli naťahovať cez prázdny priestor v pôde.  

Smer stávkovania 

Pri sadení cesnaku záleží aj na tom, akým smerom umiestnite jednotlivé strúčiky do pôdy. Poloha podpučím dole (širšia časť s korienkami) a špičkou hore zaistí rovný rast vňate. Keď zasadíte strúčiky špičkou dole, rastlina síce vyrastie, ale stonka bude deformovaná. A ako vysadiť strúčiky cesnaku tak, aby bol záhon na prvý pohľad estetickejší a pravidelnejší a aby si výhonky navzájom netienili? Vyskúšajte orientovanú výsadbu, pri ktorej sú rovnakým smerom orientované aj brušká strúčikov.

Pri sadení na väčšej ploche je možné použiť tzv. sadzač – nástroj na sadenie cibuľovín, s ktorým výsadba zaberie menej času. Čo však nedokáže zabezpečiť, je jednotný smer strúčikov, kvôli čomu je možné predpokladať výrazne nižší výnos pri zbere.  

Kedy a ako vsádzať na jar a jeseň 

Na jar 

Jarné odrody cesnaku sa môžu vysádzať od začiatku marca do mája. Ich nevýhodou je nižšia úroda a výhodou odolnosť voči háďatku, ktoré je jedným z najčastejších škodcov. Vo všeobecnosti sa odporúča začať s výsadbou na jar, ideálne hneď po rozmrznutí pôdy.

Sadenie pacibuliek: Pacibuľky vysádzajte do pôdy skoro na jar vo vzdialenosti asi 3 cm od seba a do hĺbky 6 cm. Koncom júla zozbierajte jednostrúčikové cibuľky určené na ďalšiu výsadbu na jeseň alebo na jar nasledujúceho roka.

Výsadba strúčikov: Strúčiky vysádzajte do jamiek vykopaných 10 - 12 cm od seba a aspoň 6 cm hlboko.  

Na jeseň 

Jesenná výsadba sa medzi záhradkármi teší väčšej obľube ako tá jarná. Mnohí z nich nedajú dopustiť na zimné odrody, ktoré sú charakteristické ostrejšou chuťou. Na prelome jesene a zimy sa vysádzajú zimné (ozimné) odrody. Saďte ich čo najneskôr, ideálne v polovici novembra. V prípade priaznivého počasia bez mrazu je možné výsadbu vykonať aj na začiatku decembra. Je dôležité, aby pred výsadbou klesla teplota trvalo pod 9 °C. Takto nízka teplota ochráni rastlinu pred napadnutím mnohými chorobami. Ak zasadíte cesnak príliš skoro, môže sa stať, že začne rašiť ešte na jeseň, čo je nežiadúce. Naopak, neskorší výsev zase spôsobuje nižšie výnosy.

Sadenie pacibuliek: Pacibuľky sa vysádzajú najčastejšie na jeseň. S výsadbou nemusíte čakať až do novembra, pokojne sa do práce pustite už v septembri. Vysádzajte ich do riadne označených riadkov na zarovnaný a odburinený záhon. Mali by od seba byť vzdialené 3 cm a umiestnené 6 cm do hĺbky. Akonáhle sa na jar oteplí, nenechajte záhon zarásť burinou. Tenučké rastlinky by ste potom nemuseli nájsť. V júli budete zbierať okrúhle, nedelené (jednostrúčikové) cibuľky určené na výsadbu v budúcom roku.

Sadenie strúčikov: Strúčiky vysádzajte 5 cm od seba do riadkov vzdialených 25 cm a do hĺbky 5-7 cm. Vyliezol vám strúčik zo šupky? Nezúfajte, nič sa mu nestane a pravdepodobne z neho rastlina vyrastie. Zámerne ich však neošúpte. Na výsadbu vyberajte veľké, nepoškodené strúčiky.  

Ako, čím a kedy hnojiť?

V rámci prípravy pôdy na jesennú výsadbu je možné používať kombinované hnojivá s obsahom síry ako Cererit alebo NPK. Cieľom jarného hnojenia pôdy pred výsadbou cesnaku je predovšetkým dodanie dusíka. Ako ideálny prostriedok sa javí liadok vápenatý (15 % N), ktorý je minerálnym hnojivom s ľahkou rozpustnosťou a rýchlym nástupom pôsobenia. Vhodný je aj síran amónny (20 % N), ktorý rastline dodá v 3–4 delených dávkach potrebné množstvo síry potrebnej na tvorbu silíc. Prvú dávku aplikujte skoro na jar a ďalšie dávky vždy po mesiaci. Posledná dávka by sa mala aplikovať krátko pred odstránením kvetných stoniek s pacibuľkami. Potom už nie je potrebné ďalšie hnojenie.

Cesnak neznáša priame hnojenie organickými hnojivami. Nepridávajte zbytočne chlór a dusík, ktoré ho oslabujú a znižujú trvanlivosť úrody. Hnojivo s obsahom dusíka môžete do pôdy pridať, ak mu začnú žltnúť listy. Nepridávajte ani čerstvý hnoj, močovku, kurací hnoj alebo slepačí trus.

Čo mu naopak veľmi prospieva, je kvalitný kompost, hnojivá s draslíkom vo forme síranu draselného a rozležaný hnoj, ktorý je nutné s pôdou dôkladne premiešať. V máji a júni môžete k rastlinám pridať aj výluh zo žihľavy.

Ochranný chemický postrek

V polovici júna niektorí záhradkári pristupujú k aplikácii postreku fungicídu (Ortiva, Askon) proti listovej hrdzi a kladospóriovej škvrnitosti, ktorý je nutné po dvoch týždňoch opakovať. Ak sa ho rozhodnete použiť, aplikujte ho v zamračený deň bez dažďa a pri maximálnej teplote 25 °C.

Ako vybrať hnojivo?   

Najčastejšie choroby a škodcovia

Najspoľahlivejšou prevenciou proti chorobám a škodcom je výber zdravých sadeníc, ktoré musia byť vysadené do správne pripravenej pôdy. Pred výsadbou je tiež vhodné strúčiky namoriť. Náchylnosť na rôzne choroby a poškodenie škodcami zvyšuje prehnojenie a nadmerné množstvo dusíka. S akými nepriateľmi sa rastliny najčastejšie stretávajú?

  • Biela sklerociová hniloba: Akonáhle sa táto choroba k rastlinám dostane, musíte ich bez milosti zničiť. Na ďalšiu výsadbu nepoužívajte ani zdanlivo zdravé rastliny z napadnutej várky. Rastlinám pri nej začnú odumierať korene a na povrchu sa objavia biele prepletené vlákna. Strúčiky podliehajú suchej hnilobe, hnednú a vysychajú. Proti tejto chorobe nepomôže žiadna chemická obrana. Pokiaľ sa v pôde objaví, nesmiete na danom mieste pestovať cesnak nasledujúcich 10 rokov. Okrem cesnaku postihuje aj cibuľu.

  • Háďatko zhubné: Prenáša sa nekvalitnými sadenicami a zamoruje pôdu, v ktorej sa potom ťažko pestujú iné cibuľoviny, zemiaky a dokonca aj jahody. Ani proti nemu neexistuje účinná chemická ochrana. Listy napadnutej rastliny žltnú, korene odumierajú, rast sa spomaľuje a plody praskajú. Pri napadnutí je potrebné zničiť všetku vegetáciu (vrátane buriny), pôdu po zbere úrody posypať dusíkatým vápnom a na jeden mesiac prikryť fóliou. Na tomto mieste nevysádzajte plodiny počas nasledujúcich 5 rokov.

  • Hubomilka cesnaková: Táto mucha kladie na jar k rastlinám vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, ktoré hryzením robia chodbičky do vnútra rastliny. Tým ich deformuje a spôsobuje, že sú náchylnejšie na iné choroby. Najúčinnejšou zbraňou proti tomuto škodcovi je zakrytie záhonu bielou netkanou textíliou alebo chemický postrek. Pomôcť by mala aj jarná výsadba.

  • Fuzáriová hniloba: Ide o hubovú chorobu postihujúcu predovšetkým cesnak zasiaty v ťažšej pôde, ktorá nie je počas vlhkých rokov dobre prevetrávaná. Poznáte ju podľa fialkastého sfarbenia, odumierania koreňov a zakrpatenia rastlín. Prevenciou je výsadba v období, keď teplota pôdy klesne pod 9 °C.

  • Hrdza cesnaková: Šíreniu tohto hubového ochorenia napomáha vlhké a teplé počasie. Vyskytuje sa aj na rastlinách hnojených dusíkom. Prejavuje sa hrdzavými bodkami a neskôr škvrnami na listoch, ktoré neskôr žltnú a usychajú. Chemický postrek proti hrdzi je vhodný iba, ak sa choroba objaví na jar. Po napadnutí touto chorobou možno počítať s nižším výnosom, ale na kvalitu plodov by nemala mať výrazný vplyv.

  • Pleseň (Peronospora destructor): Ide o chorobu, ktorá napáda najmä cesnak a cibuľu. Najčastejšie sa vyskytuje v teplom a vlhkom prostredí, ktoré vytvára ideálne podmienky na jej rozvoj. Poznáte ju podľa šedobielych až fialových plstnatých povlakov na spodnej strane listov a žltých a svetlo zelených škvŕn na hornej strane. Postihnuté listy začínajú žltnúť, usychať a postupne odumierať. Aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli, používajte kvalitné osivá a sadiva, vyhýbajte sa premokreniu pôdy a listov, cibuľky pred sadením namorte a pravidelne striedajte plodiny pestované na jednom stanovisku. Okrem Peronospora môžete na svojej úrode objaviť aj modrú pleseň (Penicillium), ktorá žije prirodzene na odumretých častiach rastlín.

  • Vlnovník cesnakový: Tento roztoč sa ľahko šíri vzduchom a najväčšiu skazu pácha na uskladnenej úrode. Spôsobuje tzv. vetché strúčiky, ktoré sa prejavujú matným povrchom, scvrkávaním a hnednutím. U rastlín zase deformuje listy. Najúčinnejšou prevenciou proti nemu je morenie Sulkou.

  • Drôtovce: Ide o svetlo hnedé až žltkasté tuhé larvy chrobákov z čelade kováčikovitých, ktoré sa v pôde vyvíjajú niekoľko rokov. Na cibuľkách spôsobujú plytké poranenia, ktoré úrodu znehodnocujú iba z estetického hľadiska. Cez poranenia sa však môžu do cibuliek dostať rôzne infekcie.

  • Slizniaci a slimáky: Slimáky škodia celej rastline – ohlodávajú listy a cibuľky ukryté v pôde. Najčastejším škodcom je plzák španielsky. Pri vysokom počte slimákov je potrebné použiť jedy. 

Druhy cesnaku a najobľúbenejšie odrody

Rozdiel medzi paličákom a nepaličákom 

Z botanického hľadiska rozlišujeme dva druhy cesnaku, a to paličiak a nepaličiak. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? 

Paličiak 

Paličiak (Allium sativum var. ophioscorodon) vytvára dlhú kvetnú stopku (piestik), ktorá je sa na konci špirálovito stáča. Má guľovité kvetenstvo, z ktorého vyrastajú pacibuľky. Pri rastlinách, od ktorých sa neočakáva získavanie pacibuliek za účelom výsadby v nasledujúcej sezóne, je potrebné vykonať tzv. hlavičkovanie. Ide o vylamovanie kvetných stoniek, ktoré zbytočne vyčerpávajú rastlinu a tiež stoja za znížením úrody. Paličiak ďalej rozpoznáte podľa jeho fialovej farby. Strúčiky sú väčšie a smerujú do stredu, kde sa nachádza tvrdá stonka. Jeho nevýhodou je kratšia trvanlivosť pri skladovaní. 

Nepaličák 

Nepaličiak (Allium sativum var. sativum) je špeciálne vyšľachtený druh, ktorý nevytvára kvetnú stopku. Živiny teda neprúdia do tyčiniek drobných kvetov, ale priamo do stoniek, ktoré obsahujú viac silice a majú intenzívnejšiu chuť. Strúčiky sú v piestiku nepravidelne špirálovito usporiadané a stred cibule je vyplnený menšími strúčikmi. Výhodou nepaličiakov je jednoduchšie pestovanie, dlhšia trvanlivosť a spoľahlivejšia úroda

Recepty na grilovanú zeleninu 

Najčastejšie odrody

Cesnak zrejme pochádza zo strednej Ázie, kde vznikol z planého druhu Allium longicuspis. Pôvodnou domovinou je Mongolsko a Kirgizská step. V súčasnosti sa pestuje v Európe, Ázii, Afrike aj v Amerike. Celosvetovo je známych 650 – 700 odrôd.

Najviac sa jej darí v jej pôvodnej lokalite, a preto sa cudzím odrodám u nás zvyčajne nedarí. Výber odrody určuje čas výsadby a zberu, chuť a veľkosť strúčikov. Cesnak môže byť konzumný alebo sadbový. Kým konzumný cesnak je určený na priamu spotrebu, ale jeho cibuľky nie sú vhodné na sadenie, sadbový cesnak je určený na pestovanie. Je kvalitný a jeho výsadba na poli je kontrolovaná. Ktoré odrody cesnaku na sadenie patria medzi najznámejšie?  

Odrody vhodné na zber zeleno

Niektoré odrody umožňujú predčasný zber cibulí, ktoré nie sú určené na dlhodobé skladovanie. Najvhodnejšie odrody na zber nazeleno sú Bjetin (paličiak) a Anton (nepaličiak). 

Top 10 ozimných (zimných) odrôd cesnaku 

Druh

Ne/paličiak

Farba

Počet strúčikov

Zber

Chuť

Anin 

paličiak 

bielo-fialová 

9–15 

okolo 15. júla  

ušľachtilá, príjemne ostrá

Anton 

nepaličiak 

sivo-fialová 

8–12 

začiatok júla (nazeleno) 

príjemne ostrá 

Bjetin 

paličiak 

fialová 

začiatok júla (nazeleno)  

ušľachtilá, veľmi ostrá 

Blanín 

paličiak 

sivo-biela 

6–12 

okolo 25. júla  

jemná ušľachtilá 

Dukát 

paličiak 

biela 

5–7 

začiatok júla 

štipľavá so silnou arómou

Džambul 

paličiak 

fialová 

10–12 

okolo 15. júla  

príjemne ostrá 

Havran 

paličiak 

sivo-fialová 

okolo 20. júla 

ušľachtilá až veľmi ostrá 

Jovan 

paličiak 

bielo-fialová 

okolo 25. júla  

príjemná, ušľachtilá, veľmi ostrá 

Lukan 

nepaličiak 

sivo-biela 

8–17

okolo 10. júla  

veľmi príjemná, ušľachtilá, ostrá 

Slavín 

paličiak 

fialová 

10–15

okolo 20. júla  

veľmi príjemná, ušľachtilá, ostrá 

Top 5 jarných odrôd cesnaku

Druh

Ne/paličiak

Farba

Počet strúčikov

Zber

Chuť

Benátčan 

nepaličiak 

biela 

12–17 

začiatok augusta  

veľmi príjemná, ušľachtilá, ostrá 

Japo II 

nepaličiak 

biela 

8–13 

začiatok augusta a neskôr  

veľmi príjemná, ušľachtilá, ostrá

Lumír 

paličiak 

biela 

11–15 

prelom júla a augusta 

ušľachtilá, ostrá  

Matin 

paličiak 

biela 

8–13  

prelom júla a augusta  

príjemná, ušľachtilá, jemne ostrá

Mirka 

paličiak

sivo-fialová 

10 

okolo 25. júla  

príjemná, ušľachtilá, veľmi ostrá

Kedy a ako žať úrodu

Určiť správny čas na zber nie je jednoduché, pretože úroda má byť dostatočne zrelá, nie však prezretá. 

Kedy žať paličák a nepaličiak 

Paličiaky sa zbierajú, keď majú ešte 5 dužinatých listov, ktoré môžu byť žlté ( nie však suché). To, že sú pripravené na vytiahnutie z pôdy, spoznáte aj podľa narovnaných kvetných stoniek. Z tohto dôvodu je dobrým krokom ponechať kvetné tyčinky na niekoľkých rastlinách, a to aj za cenu nižšej úrody. Nepaličiaky začnite vyťahovať z pôdy, keď vňať približne z polovice rastlín bude ležať na zemi

Postup zberu 

Do zberu sa púšťajte za suchého počasia, kedy nie je pôda nasiaknutá vodou. Najskôr rýľom zájdite kolmo do zeme tak, aby ste cibuľu neprerezali, potom rastlinu opatrne nadvihnite, a nakoniec zľahka vytiahnite. Plody očistite rukami od hliny a neoklepávajte ich o seba, aby sa nepoškodili a nezačali hniť.

Ako uskladniť úrodu po zbere 

Na rozdiel od cibule sa neodporúča nechať cesnak na záhone niekoľko dní, aby vyschol na slnku. Po zbere cesnak zviažte dokopy stonkami (asi 10 kusov naraz) a zaveste na suché, tienisté a dobre vetrané miesto na jeden mesiac. Potom z plodov odrežte korene, skráťte stonky a odstráňte špinavé vrchné šupky. 

Ako sušiť cesnak a uskladniť ho na zimu

Ako ho sušiť a uchovať

Očistené plody s odstrihnutými koreňmi a skrátenými stonkami zviažte po 2–3 kusoch a zaveste do chladnej miestnosti. Počas skladovania by im mohlo uškodiť priame slnečné žiarenia a vysoké teploty. V teplom prostredí by strúčiky začali klíčiť, čím by sa znehodnotili. Plodom sa bude najviac dariť na vzdušnom mieste, ideálne v prievane. Nemal by im ublížiť ani mierny mráz.

Ďalšie tipy na uskladnenie úrody

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako skladovať a spracovať cesnakovú úrodu doma (nielen v byte). Ktoré sú to? 

  • Zamrazenie: Ak chcete, aby si cesnak zachoval svoju šťavnatosť, dajte ho do mrazničky. Jednotlivé strúčiky olúpte, rozložte a nechajte zamraziť. Potom ich nasypte do mikroténového vrecka alebo plastovej dózy a vráťte späť do mrazničky.

  • Sušenie: Strúčiky nakrájajte na tenké plátky a nechajte voľne sušiť 2–6 dní na perforovanej podložke. Priebežne ich kontrolujte, či nezačínajú plesnivieť alebo hniť. Ak máte sušičku potravín, smelo ju použite. Na polovice nakrájané strúčiky sušte do chrumkava pri nízkej teplote do 50 °C zhruba 6 hodín.

  • Naloženie do oleja: Skvelým variantom na uskladnenie úrody je aj konzervácia v oleji. Ako na to? Očistené a olúpané strúčiky vložte do uzatvárateľného pohára, zalejte ich olivovým olejom a uskladnite v chladničke. Nakladaný cesnak môžete ešte pred zaliatím olejom posypať čiernym korením a soľou. K strúčikom je možné pridať čili papričky, bobkový list, klinčeky, tymian, rozmarín alebo šalvia.

  • Naloženie do soli: Kilogram cesnaku olúpte, prelisujte alebo rozmixujte a zmiešajte s 300–400 gramami soli. Potom ho natlačte do čistých pohárov a povrch posypte tenkou vrstvou soli. Poháre uzavrite a skladujte ich na temnom a suchom mieste. Pri použití takto spracovaného cesnaku už nepridávajte do pokrmu soľ. 

  • Konzervácia v octe: Nakladaný cesnak v octe možno pripraviť veľmi jednoducho. Ošúpané strúčiky vložte do pohára, zalejte jablčným octom a poriadne uzavrite. Nechajte ho 3–4 týždne odležať v chladničke a naďalej skladujte v chlade. 

Ako vybrať sušičku potravín?    Spracovanie ovocia a zeleniny

Podobné články: