Ako pripojiť monitory k prenosnému počítaču: Využite všetky obrazovky naplno

Vďaka svojej kompaktnosti je notebook ideálnym spoločníkom na cesty. Ak sa však naň spoliehate aj doma, pravdepodobne ste už niekoľkokrát snívali o tom, aké by to bolo rozšíriť alebo nahradiť jeho obrazovku externým monitorom a všetky tie filmy, hry a čokoľvek ďalšie si vychutnávať na väčšej ploche. Našťastie to nie je až také zložité a my vám v tomto článku poradíme, ako na to, t. j. ako pripojiť monitor k notebooku.

Vďaka svojej kompaktnosti je notebook ideálnym spoločníkom na cesty. Ak sa však naň spoliehate aj doma, pravdepodobne ste už niekoľkokrát snívali o tom, aké by to bolo rozšíriť alebo nahradiť jeho obrazovku externým monitorom a všetky tie filmy, hry a čokoľvek ďalšie si vychutnávať na väčšej ploche. Našťastie to nie je až také zložité a my vám v tomto článku poradíme, ako na to, t. j. ako pripojiť monitor k notebooku.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako pripojiť externý monitor k notebooku pomocou kábla?

Ako to urobiť?

Aký je najjednoduchší spôsob prepojenia monitora a notebooku? Samozrejme, že pomocou kábla. Ak majú váš notebook a monitor rovnaký (alebo kompatibilný) port na prenos obrazu, stačí, ak si zaobstaráte príslušný kábel, zariadenia ním k sebe pripojíte, v nastaveniach počítača vyberiete, či chcete obraz rozšíriť alebo duplikovať, a je to hotové.

Výber kábla: HDMI, DisplayPort alebo USB-C?

V ceste vám stojí len jeden potenciálny problém, a to výber kábla. Najčastejšími adeptmi na prenos obrazu (a zároveň aj zvuku) sú tieto rozhrania:

Prvou vecou, ​​ktorú si ale musíte uvedomiť, je fakt, že každé rozhranie „nereprezentuje“ len jeden port a jeden kábel – nie je HDMI ako HDMI. HDMI aj DisplayPort majú hneď niekoľko generácií a novšie verzie toho spravidla vedia viac - sú schopné prenášať dáta vyššou rýchlosťou. Pri nákupe kábla preto venujte pozornosť tomu, aby bol ten váš schopný prenášať obraz vo vami žiadanom rozlíšení a so zodpovedajúcim počtom snímok za sekundu. Rôzne verzie HDMI a DisplayPort sme bližšie rozobrali v našom článku Ako prepojiť notebook a PC s televízorom?, rozhodne vám tak odporúčame si ho prečítať.

  • Na štandardné prepojenie notebooku a 4K monitora so 60 Hz odporúčame kábel s priepustnosťou aspoň 18 Gb/s.

  • Hráčom však bude viac vyhovovať kábel s rýchlosťou aspoň 48 Gb/s. Ten si totiž poradí nielen s rozlíšením 4K, ale aj s vyššou frekvenciou 120 Hz.

Zvláštnou kapitolou samou o sebe je potom USB-C. USB-C totiž neoznačuje rozhranie ako také, ale iba samotný konektor. A ten konektor toho typického tabletkového tvaru potom používajú rôzne rozhrania, a to napríklad USB 3.2, USB4, Thunderbolt a dokonca aj DisplayPort a HDMI. Čo to znamená v praxi? Aj keď má váš notebook port USB-C, to ešte neznamená, že ho budete môcť používať na prenos obrazu! Informácie o tom, čo konkrétne dokáže, teda aké podporuje rozhranie, sa dozviete v návode. A to isté potom samozrejme platí aj o kábloch USB-C. Na prenos obrazu nemôžete použiť len tak hocijaký (napríklad nabíjací) USB-C kábel. Potrebujete USB-C kábel na prenos obrazu.

VGA a DVI

V starších zariadeniach nájdete aj rozhrania VGA a DVI, ale žiadne z týchto rozhraní nedokáže konvertovať audio a s obrazom si poradí len v nižšom rozlíšení. Ak môžete, týmto portom sa vyhnite. Vsaďte radšej na tie novšie, ktoré sú uvedené vyššie.

Najlepšie a najvýkonnejšie notebooky na trhu

Dokovacia stanica

Notebook nemusíte nevyhnutne pripojiť k monitoru „priamo“. Môžete ich pripojiť aj pomocou dokovacej stanice. Prečo by ste to robili? Pretože niektoré notebooky (najčastejším vinníkom sú zvyčajne MacBooky) majú napríklad len jeden použiteľný port. A ak ho zároveň potrebujete pre myš, pre externý disk SSD a zároveň aj pre externý monitor, čaká vás ťažká voľba. Ktorú z týchto troch vecí dokážete obetovať? Žiadnu? Nevadí, práve na to sú tu tieto dokovacie stanice.

Zvoľte takú dokovaciu stanicu, ktorá má všetky vami potrebné porty a ubezpečte sa, že je kompatibilná s vašim notebookom (nie všetky stanice si napríklad rozumejú s MacBookmi).

Nastavenie externého monitora v systéme Windows

Pripojenie monitora k notebooku by malo prebehnúť automaticky. Ak však chcete zmeniť akékoľvek nastavenia (napr. rozlíšenie), kde ich nájdete?

  1. Kliknite pravým tlačidlom myši kamkoľvek na pracovnú plochu a vyberte položku "Nastavenie zobrazenia".

Nastavenie externého monitora v systéme macOS (MacBook)

Aj v systéme macOS je všetko automatické. Podrobnejšie nastavenia nájdete tu:

  1. Kliknite na logo Apple v ľavom hornom rohu displeja a vyberte „Nastavenie systému“.

  2. Na paneli kliknite na „Monitory“ a tu nájdete všetko potrebné (napr. zrkadlenie obrazu).

Ako vybrať notebook?

Ako bezdrôtovo pripojiť prenosný počítač k monitoru

Bez pomocníkov to nepôjde

Bezdrôtové prepojenie je komplikovanejšie. Nie je to nemožné, ale určite je to zložitejšie. V skutočnosti len málo monitorov podporuje bezdrôtový prenos obrazu (a zvuku) „len tak“ bez čohokoľvek ďalšieho. Budete teda musieť pridať nejakú pomôcku - napríklad multimediálne centrum Google Chromecast alebo bezdrôtový adaptér HDMI.

Slabá kvalita obrazu

To však nie je všetko. Aj keď sa vám podarí zariadenie týmto spôsobom prepojiť, budete sa musieť vyrovnať s oneskorením obrazu, s jeho slabšou kvalitou a prípadne (v závislosti od spôsobu pripojenia) s občasným rušením signálu. Príležitostne, na krátke časové úseky, je bezdrôtové pripojenie v poriadku (napríklad na prezentáciu fotografií z dovolenky), ale neodporúčame vám spoliehať sa naň častejšie. Nestojí to za to.

Alternatíva: Pripojenie k televízoru

Ak už, odporúčame vám pripojiť notebook k televízoru bezdrôtovo. Väčšina televízorov totiž bezdrôtové pripojenie podporuje (na rozdiel od monitorov), a to či už prostredníctvom Chromecastu, AirPlay alebo napríklad Miracastu. Ako na to, sa dozviete v článku Ako bezdrôtovo prepojiť notebook a počítač s televízorom?

Najlepšie študentské notebooky (pre deti, stredoškolákov, VŠ)

Pripojenie dvoch alebo viacerých monitorov k notebooku

Jeden externý monitor nestačí? Čo tak prepojiť notebook s viacerými monitormi? Znie to síce zložito, ale v skutočnosti to tak vôbec nie je. Možností máte hneď niekoľko:

  • monitory pripojte k notebooku prostredníctvom dokovacej stanice alebo pomocou rozbočovača („splitteru“),

  • pokiaľ má notebook dostatok portov, monitory s ním prepojte pomocou dvoch separátnych káblov,

  • alebo notebook pripojte k prvému monitoru a z neho potom veďte kábel do druhého monitora (pomocou DisplayPortu, USB-C, alebo Thunderboltu).

Na záver malé varovanie: nie každý notebook podporuje prepojenie s viac ako jedným monitorom. Preto sa pred nákupom niekoľkých obrazoviek uistite, že si s nimi ten váš poradí. Napríklad jeden z najpopulárnejších laptopov súčasnosti, Apple MacBook Air (M1), je možné prepojiť najviac s jedným externým monitorom.

Najlepšie herné notebooky na svete

Ako prepojiť dva notebooky alebo notebook ako druhý monitor

Povaľuje sa vám doma v kúte starší notebook, na ktorý sa zbytočne práši? Čo tak ho zapriahnuť ako druhý monitor? Jediné, čo potrebujete, je, aby na oboch zariadeniach bežal rovnaký operačný systém (a ideálne aj rovnaká aktualizovaná verzia) a aby boli pripojené k rovnakej sieti (nie je to síce podmienka, ale predídete tým možným problémom), keďže pripojenie bude bezdrôtové!

Windows

  1. Na notebooku, ktorý chcete použiť ako druhý monitor, kliknite na ikonku Windows a otvorte „Nastavenie“.

  2. Choďte do časti „Aplikácie“, kliknite na „Voliteľné súčasti“ a hore zvoľte „Pridať súčasť“.

  3. Tu vyberte „Bezdrôtový displej“ a nainštalujte ho.

  4. Po dokončení inštalácie sa vráťte na hlavnú stránku „Nastavenia“, vyberte „Systém“ a potom kliknite na „Premietanie na tento počítač“. Tu si potom prispôsobte všetky nastavenia.

  5. Teraz k notebooku, z ktorého chcete obraz vysielať. Pomocou klávesovej skratky „Windows + P“ otvorte panel „Premietať“ a zvoľte možnosť „Rozšíriť“. Tu potom vyberte prvý notebook a zariadenia by mali byť teraz prepojené

macOS (MacBook)

  1. Na MacBooku, z ktorého chcete obraz zdieľať, kliknite v pravom hornom rohu na „Ovládacie centrum“ a tu vyberte možnosť „Zrkadlenie obrazovky“.

  2. Ak máte oba MacBooky zapnuté, prihlásené k rovnakému účtu Apple ID a pripojené k rovnakej sieti, ten druhý by sa vám tu mal ukázať ako jedna z možností. Týmto spôsobom môžete svoj notebook pripojiť napríklad aj k iPadu.

Prepojenie dvoch notebookov káblom HDMI alebo DisplayPort

Zaujíma vás, ako prepojiť dva notebooky pomocou HDMI? Bohužiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám to nepodarí. V obchodoch totiž nenatrafíte snáď ani na jeden jediný model, ktorý by disponoval vstupným portom HDMI in (alebo DisplayPort in). Väčšina modelov má tradične len výstupný port HDMI out (alebo DisplayPort out).

Podobné články: