Ako možno variť rôzne druhy príloh

Vymýšľate jedálniček a zaseknete sa na prílohách. Zase varené zemiaky, kolienka alebo krajec chleba? To už vás nebaví! Získajte prehľad o varení príloh zo zeleniny, obilnín aj strukovín a vneste si do kuchyne svieži vietor.

Vymýšľate jedálniček a zaseknete sa na prílohách. Zase varené zemiaky, kolienka alebo krajec chleba? To už vás nebaví! Získajte prehľad o varení príloh zo zeleniny, obilnín aj strukovín a vneste si do kuchyne svieži vietor.

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ryža

Hľadáte ideálnu prílohu k dnešnému hovädziemu na hubách, chcete skúsiť domáce sushi alebo mliečnu ryžu? Možno túžite po niečom rýchlom a jednoduchom k plneným paprikám. Ryža je tá pravá!

Ako uvariť ryžu?

Zemiaky

Pečené americké zemiaky, hromada zemiakového šalátu alebo kopček voňavej zemiakovej kaše sú vašou prvou voľbou. Pripravte si zemiaky podľa svojho gusta.

Ako uvariť zemiaky?

Krúpy

Univerzálna, lacná a skvele chutiaca príloha plná živín a vitamínov. Čo je to? Objavte krúpy a zaraďte do jedálnička mnohými opomínané obilniny.

Ako uvariť krúpy?

Kukurica

Grilovanú kukuricu k steaku a mladé klasy z poľa si skrátka zamilujete. Pridajte kryštáliky hrubej soli, lyžicu masla a vráťte sa do detstva stráveného v lánoch kukurice. Alebo si vychutnajte misku chrumkavého popcornu.

Ako dlho variť kukuricu?

Pohánka

Rýchla a výživná príloha alebo sladká kaša? Nie je problém! Pohánka sa hodí na nátierky, plnky aj na sladké raňajky. Vysokým obsahom rutinu prispeje k zdraviu vašich ciev a navyše je bezlepková.

Ako uvariť pohánku?

Cícer

Jedna z najzdravších strukovín vás prekvapí svojou chuťou, univerzálnym použitím aj obsahom zdraviu prospešných látok. Vhoďte ju do indického karí, rozmixujte na hummus alebo opečte dochrumkava v rúre a rozhodne nebudete ľutovať.

Ako dlho variť cícer?

Kapusta

Ako prvé sa vám vybaví kopec sladkastej červenej kapusty alebo biela kapusta tak kyslá, až sa vám zvrašťuje tvár. Kapusta ale nemusí byť len ku kačici. Nezabudnite na kapustový šalát, závitky alebo marinované kapustové steaky. Nahliadnite hlávke pod listy.

Ako uvariť kapustu?

Kuskus

Kuskus milujete, alebo nenávidíte. Záleží, či ho v blízkej kantíne vedia, alebo máte vždy smolu na rozvarenú kašu bez akejkoľvek chuti. Hoďte predsudky za hlavu a príďte tejto netypickej cestovine na chuť.

Ako pripraviť kuskus?

Šošovica

Chystáte sa variť šošovicu a rodina už vtipkuje, že zase budú lietať periny. Deti už z princípu robia úškrny, že to vážne jesť nebudú, pretože šošovica nakyslo zo školskej jedálne je fuj. Vytiahnite tromf v podobe červenej alebo čiernej šošovice a sami budete prekvapení prázdnymi taniermi.

Ako dlho variť šošovicu?

Špenát

Že v špenáte nenájdete tony železa a že z vás neurobí Pepku námorníka? Na druhú stranu je ale nadupaný antioxidantmi, chlorofylom, kyselinou listovou alebo napríklad vitamínom C, vďaka čomu je považovaný za superpotravinu.

Mrazený sekaný špenát alebo špenátový pretlak stačí rozmraziť, na spenenej cibuľke s cesnakom prehriať, dochutiť a zaliať smotanou alebo pridať vajíčko.
Čerstvý listový špenát si najskôr žiada dôkladné prepláchnutie v studenej vode preto, aby ste v zuboch nechrúpali piesok. Potom ho môžete pripraviť so smotanou podobne ako ten mrazený alebo spariť vriacou vodou. Užijete si ho ale aj surový v šaláte, nasekaný v plnke, v omáčke s haluškami alebo v dipe.

Fazuľa

Prepláchnuť, cez noc namočiť a zhruba hodinu variť v nesolenej vode... alebo vyklopiť z konzervy? To je prvá otázka, pred ktorou stojíte zakaždým, keď vás prepadne nápad zaradiť fazuľu do jedálnička. A potom to nafúknuté brucho! Stojí vám to za to? Stojí!

Dobu varu skrátite voľbou menších fazúľ, dlhším namáčaním alebo varením v tlakovom hrnci. A od nadúvania pomôže častá výmena vody a pridanie rasce, saturejky, bobkového listu či riasy nori.

Tip: Okrem polievky, chilli con carne a placiek skúste fazuľovú alternatívu brownies.

Bulgur

Bulgur je podobný ryži, vyrába sa však zo zŕn pšenice, jačmeňa či napríklad pohánky. Aj jeho príprava a použitie sú tak podobné príprave a použitiu ryže.

Bulgur podľa návodu zalejte dvoj- až trojnásobným množstvom vody a varte 10-15 minút. Tiež ho môžete po 5 minútach varu odstaviť, priklopiť a nechať dôjsť podobne ako ryžu. Alebo ho skúste v surovom stave zaliať studenou vodou, dochutiť a nechať hodinu odležať. Tak si uchová najviac živín.

Brokolica

Rozvarenú a mdlú kašu z brokolice nechce nikto. Ako na to, aby ste si skutočne pochutnali?
Ružičky brokolice môžete vhodiť do vriacej osolenej vody, nechať cca 5 minút bublať a po uvarení prepláchnuť studenou vodou. Ďalšou možnosťou je zhruba 10 minút varenia v pare, vďaka čomu si uchová vitamíny.

Uvarená brokolica sa hodí do polievky, výborná je na masle napríklad namiesto zemiakov alebo ju môžete obaliť a usmažiť ako karfiol. Surovú mixovanú brokolicu skúste v nátierke.

Tip: Použitím rasce pri varení brokolice znížite jej nadúvavosť.

Quinoa

O quinoe ste najskôr počuli najmä v spojení so zdravou stravou, z jej zvláštneho názvu však nemusíte mať obavy. Quinoa čiže mrlík čilský/čílsky je superpotravina, ktorá vzhľadom pripomína kuskus a zoženiete ju v čiernom, červenom a bielom variante (chuťovo sú zhodné). Ide o prirodzene bezlepkovú obilninu s veľmi vysokým obsahom proteínov a aminokyselín.

Pred varením ju na 5-10 minút namočte do studenej vody, tú následne zlejte - quinoa sa tak zbaví možnej horkosti. Následne ju zhruba 15 minút varte v osolenej vode či ideálne vo vývare v pomere 1 diel quinoy na 2 diely tekutiny. Potom ju nechajte pod pokrievkou cca 5 minút dôjsť tak, aby bola quinoa uvarená tzv. na skus. Podávať ju môžete ako prílohu, ale hodí sa aj do nátierok, šalátov, plniek či na sladko v štýle mliečnej ryže.

Podobné články: