Ako na prepravu bicyklov autobusom, vlakom, električkou či v aute

Počas vašich cyklistických potuliek sa môže stať, že budete potrebovať odvoz – či už v prípade poškodenia bicykla, kvôli cestovaniu s malými deťmi alebo na skrátenie trasy. Na cestu s bicyklom by ste sa mali vždy dôkladne pripraviť a vopred si zistiť, aké možnosti prevozu bicykla sa vám ponúkajú. Čaká vás preprava bicykla vlakom? Alebo ho potrebujete vziať do autobusu či električky?

Počas vašich cyklistických potuliek sa môže stať, že budete potrebovať odvoz – či už v prípade poškodenia bicykla, kvôli cestovaniu s malými deťmi alebo na skrátenie trasy. Na cestu s bicyklom by ste sa mali vždy dôkladne pripraviť a vopred si zistiť, aké možnosti prevozu bicykla sa vám ponúkajú. Čaká vás preprava bicykla vlakom? Alebo ho potrebujete vziať do autobusu či električky?

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Preprava bicyklov má svoje obmedzenia

Pred každou cestou, ktorá vyžaduje prevoz vášho bicykla hromadnou dopravou, je dôležité zistiť podmienky, za akých to je možné. A samozrejme aj to, či to vôbec možné je. Zatiaľ čo do električky alebo autobusu sa vám nemusí vždy podariť dostať, pretože prednostný nástup pred bicyklami majú osoby na invalidnom vozíku alebo s detským kočíkom, vlak poskytuje dostatočný priestor na prevoz bicyklov, a to často aj s možnosťou rezervácie miesta. 

Mestskí dopravcovia väčšinou umožňujú prepravovať bicykle len v určitých časoch a častiach vozidiel, a to často za poplatok. Bicykle nesmú v MHD blokovať priechod a musia byť zaistené, aby nedošlo k poškodeniu vozidla ani cestujúcich. 

Podmienky na prepravu bicyklov väčšinou platia aj pre kolobežky, elektrobicykle a jednokolky (tzv. monocykle). Podľa podmienok pre batožinu je možné vo väčšine prostriedkoch MHD prepravovať zložené skladacie kolobežky a skladacie bicykle. 

Ako vybrať bicykel?   Vyrazte na bicykel, kolobežku alebo board

Bicykel vo vlaku

Vo vlakoch všetkých kategórií, s výnimkou označenia Os, REX, Zr a vybraných R v aktuálnom cestovnom poriadku, je preprava bicyklov povinne miestenková. Svoj bicykel tak môžete prepraviť len vo vyhradenom priestore, ktorý je označený symbolom bicykla. Najčastejšie sa tu stretnete s hákmi na povesenie bicykla, prípadne s iným miestom na bicykle. Ak sa prepravujete vlakom bez povinnej miestenkovej prepravy bicyklov, možno ho umiestniť buď do priestoru označeným symbolom bicykla, alebo na tzv. predstavok pri prvých dverách prvého vozňa s miestami na sedenie, prípadne pri posledných dverách posledného vozňa. Ak by ste sa potrebovali od bicykla vzdialiť, nezabudnite ho zabezpečiť zámkom na bicykel

Jedna osoba môže vo vlaku prepravovať maximálne dva bicykle. Cestovné aj miestenka sa v tomto prípade platia na každé kolo osobitne. Ak cestujete medzinárodným diaľkovým vlakom, svojho parťáka vždy umiestnite do vozňa s vyhradeným priestorom na prevážanie bicyklov. Myslite na to, že ho nemožno nechať v predstavku a zároveň musíte pre bicykel kúpiť povinne miestenku.

V roku 2023 zaplatíte za jednorazový jednosmerný lístok na bicykel 1,5 €. Ostatné ceny a ďalsie podmienky pre prevoz bicykla vlakovou prepravou nájdete na webovej stránke Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK).

Preprava elektrobicyklov a skladacích bicyklov

Svoj elektrobicykel (ale aj elektrokolobežku) vlakom prevážať vo vlaku smiete, avšak len so zapojenou bateriou. Vo vlakoch aktuálne platí zákaz nabíjania elektrobicyklov. V prípade porušenia tohto obmedzenia vám hrozí sankcia vo výške 50 € a náhrada vzniknutej škody. Skladací bicykel je možné prepraviť bezplatne ako príručné zavazadlo, ak neprekračuje maximálne rozmery príručného zavazadla 70×50×30 cm. Súčet rozmerov batožiny nesmie prekročiť 150 cm. 

Aká je povinná výbava bicykla?   Zabezpečenie bicykla pred krádežou    

Rezervácia miesta

Aby ste sa nemuseli pred cestou stresovať, či sa s bicyklom do vozňa vôbec dostanete, Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK) ponúka možnosť rezervácie miesta pre bicykel. Povinnosť kúpy miestenky na sedenie, bicykel aj batožinu sa týká vnútroštátnych diaľkových vlakov (s výnimkou kategórie Os a REX) aj medzinárodných diaľkových vlakov. Miestenku možno zakúpiť až do odchodu vlaku z vašej nástupnej stanice, a to aj do vlaku, ktorý mešká najviac 60 minút. Miesta určené na rezerváciu nájdete vo vlaku vďaka označeniu „expresná rezervácia“. Prednostný nárok na miesto má vždy cestujúci so zakúpenou miestenkou. 

Odovzdanie do úschovne

Službu Pojazdná úschovňa batožín a bicyklov (PÚB) možno využiť v mnohých vlakoch diaľkovej dopravy aj regionálnych expresoch. Zatiaľčo v osobných vlakoch (Os) a regionálnych expresoch (REX) možno bicykle prevážať bez miestenky, vo vlakoch všetkých ostatných kategórií je preprava v PÚB povinne miestenková. 

Ako vymeniť a nasadiť reťaz na bicykel?   Ako na údržbu bicykla?   

 

Bicykel v električke

Bratislava

Potrebujete previesť svoj bicykel v bratislavskej električke? Ako cestujúci máte právo vziať si so sebou do vozidla ako batožinu veci, ktoré možno ľahko, rýchlo a bezpečne naložiť a umiestniť do vozidla. Prepravný poriadok Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji umožňuje prevoz jednoho bicykla (ale aj dětského kočíka). Príručná batožina, za ktorú je bicykel považovaný, nesmie ohrozovať bezpečnost ani zdravie ostatních cestujúcich. Okrem bicykla možno prepravovať aj kolobežku (určenú na prepravu jednej osoby), skladací bicykel v zloženom stave, elektrobicykel a elektrokolobežku (ak sú vybavené elektromotorom z výroby). 

Preprava bicyklov a kolobežiek nie je na linkách MHD možná cez pracovné dni v čase 9:00–13:00 a 18:00–06:00, a v prípade nesúhlasa vodiča. Na ich platnú prepravu si označte dovozný lístok (zľavnený). V jednom vozidle je možné prepravovať najviac dva bicykle súčasne, pričom na jednoho cestujúceho pripadá len jeden bicykel. Pri nástupe má prednostné právo cestujúci na invalidnom vozíku alebo s detským kočíkom. 

Dopravca nezodpovedá za poškodenie, stratu ani odcudzenie batožiny vo vozidle. Bicykel musíte umiestniť v električke tak, aby nesťažoval výkon služby zamestnancov dopravcu a neobmedzoval cestujúcich pri nástupe, výstupe ani pri priechode vozidlom.

Do električky nastúpte vždy len so súhlasom vodiča (posunkom alebo ústne, a to reakciou na zdvihnutie vašej ruky alebo priamym opýtaním sa) a s jeho vedomím aj vystúpte. Do nízkopodlažnej električky nastupujte s bicyklom prvými dverami a v prípade súpravy starších električiek použite posledné dvere prvého vozňa súpravy. 

Košice

V košickej MHD je bicykel považovaný za osobitný druh batožiny, ktorý podlieha plateniu prepravného. Ak nemáte k bicyklu zakúpený cestovný lístok, hrozí vám v prípade kontroly cestovných lístkov sankcia. Čo by ste mali o prevážaní bicykla v električke vedieť? 

  • Jeden cestujúci môže prepravovať len jeden bicykel.

  • Platí zákaz prevážania bicykla s pomocným pohonom alebo prívesným vozíkom. 

  • Do električky by ste nemali vstupovať s nadmerne znečisteným bicyklom ani s takým prostriedkom, z kterého vyčnievajú ostré predmety (ako napr. lanko). 

  • Dieťa do 10 rokov smie vo vozidle prevážať bicykel len v sprievode dospelej osoby. 

Aj v Košiciach platí pravidlo prednostnej prepravy dětských kočíkov a osôb na invalidnom vozíku. Pred nastúpením do vozidla aj vystúpením z neho je nutné vodiča upozorniť. Ak je vozidlo vybavené osobitným vonkajším tlačidlom na tento účel, ste povinní toto oznámenie vykonať jeho stlačením. Pred nástupom odporúčame dať vodičovi električky zdvihnutím ruky znamenie o vašom úmysle nastúpiť do vozidla. V prípade vystúpenia z vozidla stlačte tlačidlo s piktogramom „Zastaviť v zastávke na znamenie“, ktoré bude informovať vodiča o vašom dlhšom vystupovaní.

Bicykel je možné vnútri vozidla len tlačiť, nemali by ste ho prenášať ani na ňom jazdiť. Pri manipulácii s ním konajte tak, aby nedošlo k zraneniu, ohrozeniu či nadmernému obmedzeniu ostatních cestujúch, ich batožiny, kočíkov, invalidních vozíkov, prepravovaných živých zvierat ani vybavenia vozidla.

Bicykel v autobuse

Každý cyklista sa občas môže dostať do situácie, kedy potrebuje odvoz autobusom. Či už si bicykel veziete priamo z predajne, je poškodený alebo je vaša cieľová stanica jednoducho ďaleko, je dobré byť na prípadnú cestu autobusom pripravený. Dostať sa s bicyklom do autobusu však nemusí byť vždy najľahšie. Kým skladací bicykel alebo skladaciu kolobežku si smiete so sebou vziať väčšinou ako príručnú batožinu, prevoz neskladacieho modelu môže prepravca odmietnuť z kapacitných dôvodov, dopravnej špičky alebo kvôli silnému znečisteniu bicykla. Ak máte rozplánovaný výlet, v ktorom zohráva hlavnú úlohu kombinácia autobusu a bicykla, prečítajte si podmienky danej prepravnej spoločnosti a zarezervujte si včas prípadnú miestenku.

Bratislava – Podľa prepravného poriadku IDS BK možno na linkách MHD prepravovať bicykle len v pracovných dňoch mimo špičiek od 9.00 do 13:00 a od 18:00 do 6:00, a počas voľných dní (bez časového obmedzenia). Na prepravu je nutné označiť dovozný lístok a jeden cyklista môže prevážať len jeden bicykel. Na prevoz bicykla v regionálnych autobusoch platia rovnaké podmienky ako v električke (viz vyššie). Nástupné dvere a miesto na uloženie bicykla sú v autobusoch a trolejbusoch označené príslušným piktogramom totožným pre nástup s kočíkom. Ak je vozidlo vybavené záchytným bezpečnostným pásom, mali by ste ním bicykel počas prepravy zabezpečiť. 

Vo voľných dňoch od 29. 4. do 29. 10. 2023 je na nasledujúcich regionálnych linkách zavedená rozšírená preprava bicyklov autobusmi s cyklonosičmi pre 6 bicyklov na zadnom čele vozidiel:

  • Linka 219: Bratislava – Stupava – Borinka

  • linka 240: Malacky – Záhorská Ves – Vysoká pri Morave

  • linka 250: Bratislava – Stupava – Záhorská Ves – Suchohrad

  • linka 275: Malacky – Moravský Svätý Ján – Borský Svätý Jur

  • linka 277: Malacky – Lakšárska Nová Ves – Bílkove Humence. 

Na linke 506 počas voľných dní letných prázdnin premáva autobus s cykloprívesom po trase Bratislava, Bajkalská - Pezinok - Modra - Doľany - Horné Orešany. 

Flixbus: Autobusová spoločnosť Flixbus umožňuje prepravu bicyklov vo väčšine svojich autobusov, a to buď na nosiči na bicykle v zadnej časti vozidla, alebo v špeciálnom kryte, ktorý zaisťuje bezpečnú prepravu v batožinovom priestore vozidla. Zatiaľ čo sa na nosič jedného autobusu zmestí 5 bicyklov, v kryte je možné previezť maximálne 3 kusy. Prevoz bicyklov prebieha bez potreby ich demontovania a sú akceptované iba modely s maximálnou hmotnosťou 20 kg. Elektronické bicykle, trojkolky ani tandemy nemožno prijať k doprave. Cestovný lístok pre seba aj bicykel je nutné vopred zarezervovať. 

Ako prevážať bicykel autom?

Obľuba cyklistiky z roka na rok stúpa a vďaka príchodu elektrobicyklov sa stierajú rozdiely medzi fyzickými možnosťami jazdcov. Patríte aj vy medzi cyklistov, ktorí si nevedia predstaviť výlet alebo dovolenku bez poriadnej prechádzky? Existuje niekoľko spôsobov, ako svoj bicykel bezpečne previezť na aute: 

  1. Vnútri vozidla: Bicykle zaberú v batožinovom priestore veľa miesta – niekedy to možno nepôjde bez sklopenia zadného radu sedadiel. Pred cestou je potrebné bicykle očistiť a obaliť dekami, aby sa o seba vzájomne nepoškriabali ani nezničili interiér vozidla. Kľúčové je aj poriadne upevnenie, aby vás v prípade autonehody alebo prudšieho pribrzdenia bicykle nezranili. 

  2. Nosiče bicyklov na strechu: Ide o lacnejší variant prevozu bicykla na vozidle, pri ktorom je nutné počítať s vyššou spotrebou (pri vysokej rýchlosti až o tretinu). Pred kúpou si overte odporúčanú rýchlosť jazdy, aby ste mali istotu, že nosič aj bicykle prežijú rýchly prevoz na diaľnici. Niektoré modely strešných nosičov je možné využívať iba do rýchlosti 80 km/hod, čo by vašu cestu za dobrodružstvom značne spomalilo.

  3. Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie: Ide o zrejme najpraktickejší spôsob prepravy bicyklov, ktorý nemá takmer žiadny vplyv na spotrebu paliva. Nevýhodou je vyššia kúpna cena a zakrytie zadných svetiel, kvôli ktorému ich musíte s nosičom prepojiť. Ďalej je nutné zabezpečiť nosič ŠPZ vozidla (nutné zažiadať na úrade o vydanie 3. kusu ŠPZ). Tento spôsob je vhodný aj na prevoz ťažkých elektrobicyklov. 

  4. Nosič na zadné dvere (kufor): Možno ho využiť iba pri autách s karosériou hatchback a kombi. Keďže sa bicykle nachádzajú vyššie ako u nosiča na ťažné zariadenie (tzv. guľu), nie je potrebné riešiť ďalšie ŠPZ ani prepojenie nosiča so zadnými svetlami. Nevýhodou je výrazné zatienenie zadného okna a sťažený prístup do kufra. 

Patrí elektrobicykel na strechu?

Ak ste už zainvestovali do elektrobicykla a radi by ste ho bezpečne dopravili až do cieľovej destinácie, odporúčame siahnuť po nosiči elektrobicyklov na ťažné zariadenie. Tento model môže vážiť aj okolo 25 kg, a preto by nebolo najlepším nápadom pokúsiť sa ho upevňovať na strechu auta. 

Ak by sa vám aj podarilo ťažký elektrobicykel na strechu pripútať, počas rýchlej jazdy v daždi by sa voda mohla dostať do miest, kde nemá čo robiť, a to vrátane batérie. Umiestnením elektronického bicykla za vozidlo ho síce vystavíte vyššiemu riziku znečistenia, avšak bude aspoň čiastočne chránené pred nepriaznivým počasím vzduchovou bublinou vytvorenou za autom. V prípade polointegrovanej batérie je vhodné ju vybrať a prevážať vo vnútri vozidla, zatiaľ čo plne integrovaný typ na elektrobicykli nemusíte riešiť, pretože by mal byť vďaka kvalitnému tesneniu vodovzdorný. 

Ako vybrať nosič bicyklov? 

Podobné články: