Zemina pre izbové rastliny by mala byť dostatočne kvalitná, plná živín a vyhovovať potrebám tej danej rastliny. Na substrát zo záhradky nevsádzajte, pretože ten môže byť plný škodcov, chorôb a nechcených látok či minerálov. Väčšine izboviek bude stačiť substrát pre izbové rastliny, ale môžete vybrať zeminu priamo podľa druhu rastliny. Zvlášť pre kaktusy, sukulenty, orchidey, mäsožravé rastliny, palmy či bonsaje kúpte radšej špeciálny substrát určený týmto rastlinám, ktorý bude vyhovovať ich špecifickým požiadavkám.
Substrát doplňte vhodným drenážnym materiálom, cez ktorý bude prebytočná voda odtekať z kvetináča. Môžete použiť keramzit, kamienky, štrk, črepy starých kvetináčov alebo piesok.
Kvetináč kúpte o 2-3 cm väčší ako je existujúca nádoba. Mal by mať drenážny otvor, vďaka ktorému nebude rastlina stáť vo vode, a odtekajúcu vodu zachytí podmiska. Plastové kvetináče a glazované keramické/terakotové typy budú vyhovovať väčšine rastlín. Neglazované keramické kvetináče, terakotové a hlinené rýchlejšie odparujú vodu, a preto sú vhodnejšie pre suchomilné rastliny a druhy citlivé na preliatie (palmy, kaktusy či sukulenty).
Pokiaľ chcete rastlinu po presadení umiestniť do obalového kvetináča, mal by byť tak veľký, aby medzi ním a kvetináčom bolo niekoľko centimetrov miesta na cirkuláciu vzduchu a odparovanie vody. Kvetina v ňom naopak nesmie byť ani príliš utopená.
Ďalej sa vám bude hodiť podložka na presádzanie, aby ste hlinu nemali po celom byte. Rukavice zaistia čisté ruky a lopatka uľahčí prácu so substrátom. S kanvičkou zaistíte rastlinám riadnu zálievku. Presádzanie môže byť vhodnou chvíľou na rozdelenie väčších trsov rastlín, oddelenie výhonkov a pristrihnutie nezdravých koreňov, tak si pripravte aj nožnice alebo ostrý nôž.