7 krokov na presádzanie izbových rastlín a tipy na nevyhnutné pomôcky

Izbové rastliny milujete a plníte nimi každý voľný roh či poličku. Čo vás ale každoročne desí je nutnosť presádzania. Nie ste si istí, kedy ich presadiť, či je to vôbec potrebné a ako na to. Pokiaľ nechcete skončiť so substrátom vo vlasoch a polámanými rastlinami, vrhnite sa na náš článok. Za pár minút sa stanete majstrom presádzania.

Izbové rastliny milujete a plníte nimi každý voľný roh či poličku. Čo vás ale každoročne desí je nutnosť presádzania. Nie ste si istí, kedy ich presadiť, či je to vôbec potrebné a ako na to. Pokiaľ nechcete skončiť so substrátom vo vlasoch a polámanými rastlinami, vrhnite sa na náš článok. Za pár minút sa stanete majstrom presádzania.

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo na presádzanie izbových kvetov potrebujete

Zemina pre izbové rastliny by mala byť dostatočne kvalitná, plná živín a vyhovovať potrebám tej danej rastliny. Na substrát zo záhradky nevsádzajte, pretože ten môže byť plný škodcov, chorôb a nechcených látok či minerálov. Väčšine izboviek bude stačiť substrát pre izbové rastliny, ale môžete vybrať zeminu priamo podľa druhu rastliny. Zvlášť pre kaktusy, sukulenty, orchidey, mäsožravé rastliny, palmy či bonsaje kúpte radšej špeciálny substrát určený týmto rastlinám, ktorý bude vyhovovať ich špecifickým požiadavkám.
Substrát doplňte vhodným drenážnym materiálom, cez ktorý bude prebytočná voda odtekať z kvetináča. Môžete použiť keramzit, kamienky, štrk, črepy starých kvetináčov alebo piesok.

Kvetináč kúpte o 2-3 cm väčší ako je existujúca nádoba. Mal by mať drenážny otvor, vďaka ktorému nebude rastlina stáť vo vode, a odtekajúcu vodu zachytí podmiska. Plastové kvetináče a glazované keramické/terakotové typy budú vyhovovať väčšine rastlín. Neglazované keramické kvetináče, terakotové a hlinené rýchlejšie odparujú vodu, a preto sú vhodnejšie pre suchomilné rastliny a druhy citlivé na preliatie (palmy, kaktusy či sukulenty).
Pokiaľ chcete rastlinu po presadení umiestniť do obalového kvetináča, mal by byť tak veľký, aby medzi ním a kvetináčom bolo niekoľko centimetrov miesta na cirkuláciu vzduchu a odparovanie vody. Kvetina v ňom naopak nesmie byť ani príliš utopená.

Ďalej sa vám bude hodiť podložka na presádzanie, aby ste hlinu nemali po celom byte. Rukavice zaistia čisté ruky a lopatka uľahčí prácu so substrátom. S kanvičkou zaistíte rastlinám riadnu zálievku. Presádzanie môže byť vhodnou chvíľou na rozdelenie väčších trsov rastlín, oddelenie výhonkov a pristrihnutie nezdravých koreňov, tak si pripravte aj nožnice alebo ostrý nôž.

Kedy presádzať izbové rastliny

Na presádzanie izbových kvetov sa vrhnite ideálne v marci či v apríli, kedy sa rastliny prebúdzajú a začínajú intenzívne rásť. Spravidla nie je nutné presádzať každý rok, stačí raz za dva roky alebo podľa potreby. Kedy je skutočne nutné rastlinu presadiť?

  • Rastlina neprospieva, nerastie či stráca farbu.

  • Koreňový bal prerastá kvetináč a korene z neho lezú von.

  • Ide o novo kúpenú rastlinu, ktorej treba dať výživnejší a vhodnejší substrát.

  • Rastlina je preliata a hnijú jej korene.

  • Objavili sa škodcovia izbových rastlín či pleseň.

Tip: Vždy berte do úvahy potreby konkrétnych rastlín. Niektoré sa rady v kvetináči stláčajú, iným citlivým môže neopatrné presádzanie naopak uškodiť. Veľké mnohoročné kvety ani tie úplne malé s drobnými koreňmi tiež nepresádzajte každý rok.

7 krokov, ako presádzať izbovky

  1. Na podlahu si pripravte vhodnú podložku alebo si všetko potrebné vyneste na dvor alebo záhradku.

  2. Vyberte kvetináč, ktorý je o cca 2-3 cm väčší ako ten pôvodný. Nádoba by mala mať odtokovú dierku a vhodnú podmisku.

  3. Na dno kvetináča vsypte cca 1 cm drenážnej vrstvy z keramzitu, keramických črepov, piesku, štrku či kamienkov. Na drenáž vsypte trochu zeminy a zľahka stlačte.

  4. Presadzovanú rastlinu vyberte z kvetináča. Môžete ju vytiahnuť alebo opatrne vyklopiť otočením kvetináča dnom nahor, zatiaľ čo kvet pridržiavate za listy, stonky či kmeň.

  5. Jemne uvoľnite korene a odklepte prebytočnú zeminu. Všetok substrát ale neodstraňujte, aby ste rastlinu nepoškodili. Skontrolujte korene a tie zhnité odstráňte.

  6. Rastlinu vložte do nového kvetináča tak, aby dookola bolo dosť priestoru, ktorý vysypte čerstvým substrátom. Mierne uklepte a stlačte, ale netlačte.

  7. Pokiaľ sa nejedná o kaktus, rastlinu riadne zalejte.

Každé presadenie je pre rastlinu šok, tak jej následne venujte väčšiu starostlivosť. Sledujte ju, starostlivo zalievajte a dávajte pozor na priame slnko, výkyvy teplôt alebo prievan. Zabudnite na okamžité hnojenie - substrát býva na niekoľko týždňov predhnojený, čo nájdete na jeho obale. S hnojením tak začnite až potom, čo rastlina hnojivo zo substrátu vyčerpá.

Ako vybrať substrát a hnojivo?   Ako vybrať kvetináč alebo truhlík?

Presadzovanie orchideí

V našich podmienkach sa najčastejšie stretnete s orchideami druhu Phalaenopsis. Stačí ich presádzať raz za tri roky, keď už by rastlina mala mať kvetináč dobre prerastený koreňmi. Pokiaľ však orchidea viditeľne trpí, presaďte ju čo najskôr. U zdravých rastlín je ideálnym obdobím na presadenie jar alebo začiatok septembra, kedy rastliny nekvitnú – pri práve kvitnúcich orchideách počkajte na odkvet.

Orchideu vyberte z kvetináča a odstráňte pôvodný substrát. Skontrolujte korene a suché časti opatrne zastrihnite. Vložte ju do o pár centimetrov väčšieho kvetináča a vsypte hrubý substrát pre orchidey, ktorý sa skladá prevažne z kôry. Zeminu nijako nestláčajte.

Tip: Priehľadný kvetináč zaistí dostatok svetla a možnosť kontroly vlhkosti aj stavu koreňov. Otvory v kvetináči potom umožnia cirkuláciu vzduchu.

Ako presadiť Aloe vera

Na presadenie aloe pravej sa vrhnite na jar v čase, keď rastlina nemá žiadne nové výhonky. Pokiaľ vaše aloe malé výhonky má, pred presadením ich opatrne odstráňte a ak sa dajú oddeliť ľahko, môžete ich rovno samostatne zasadiť. Bolo treba výhonok odrezať? Potom ho nechajte pred zasadením cca 3 dni zaschnúť na vzduchu.

Do jemne väčšieho kvetináča vsypte drenážnu vrstvu a na ňu dajte niekoľko centimetrov piesku. Vsypte substrát pre sukulenty alebo kaktusy, urobte doň jamku a vložte aloe. Ľahko zalejte.

Tip: Aloe vera je sukulent a preto potrebuje kvalitný a dobre priepustný piesočnato-hlinitý substrát. Inak riskujete hnitie.

Ako presadiť kaktus

Aj u kaktusov je vhodným presadzovacím obdobím jar alebo leto. Kvetináč nemusí byť nijako veľký, stačí pár centimetrov navyše k priemeru tela kaktusu, musí však mať drenážny otvor. Substrát pre kaktusy by mal byť ľahký a priepustný s obsahom piesku ideálne v pomere 1:1 k zemine.

Kaktus rukavicami či špeciálnou pinzetou opatrne vyberte z kvetináča a zľahka straste prebytočný substrát. Skontrolujte korene a prípadné nezdravé časti odstráňte. Kaktus vložte do trochu väčšieho kvetináča, na ktorého dno ste dali cca 2 cm drenáže a vrstvičku substrátu na kaktusy. Voľné miesto okolo kaktusu vysypte suchou a sypkou zeminou. S prvou zálievkou vyčkajte cca 2 týždne alebo do doby, než sa na kaktuse začnú objavovať nové ostne.

Tip: Máte doma vzácny kúsok? Potom sa radšej vopred poraďte s odborníkom na kaktusy či predajcom vašej rastliny, ktorý pozná pôvod a podmienky rastu konkrétneho druhu kaktusu.

Presadzovanie paliem a veľkých rastlín

Palmy presádzajte až vo chvíli, keď sa do kvetináča skutočne nezmestia a korene by už mohli začať vyliezať von. Nový kvetináč by mal byť o pár centimetrov väčší a hlavne dostatočne hlboký, pretože palmám rastú dlhé korene smerom dole. Na jeho dno vsypte podľa veľkosti kvetináča 5-10 cm drenáže a tenkú vrstvu priepustného substrátu pre palmy s obsahom piesku. Vložte palmu, dosypte substrátom a zalejte.

Na presádzanie skutočne veľkých rastlín skúste trik, kedy odoberiete iba vrchných 5 cm substrátu a nahradíte ho novou zeminou. Túto cestu zvoľte v prípade, že je rastlina zdravá a pri presádzaní by hrozilo jej poškodenie alebo by manipulácia s obrovským kvetom bola príliš komplikovaná.

Podobné články: