10 tipov na správne skladovanie potravín v chladničke

Viete, ako správne skladovať potraviny v chladničke? Dodržujte naše tipy a pôjde to ako po masle! Ak vás zaujíma, ako dlho vydržia v chladničke vajíčka, víno, sushi alebo materské mlieko pre vaše bábätko, ste tu správne. Pozrieme sa na zúbok aj uskladneniu guláša, vývaru, polievky a hotových jedál všeobecne.

Viete, ako správne skladovať potraviny v chladničke? Dodržujte naše tipy a pôjde to ako po masle! Ak vás zaujíma, ako dlho vydržia v chladničke vajíčka, víno, sushi alebo materské mlieko pre vaše bábätko, ste tu správne. Pozrieme sa na zúbok aj uskladneniu guláša, vývaru, polievky a hotových jedál všeobecne.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako správne skladovať potraviny v chladničke?

Existuje mnoho rád a zásad na uskladnenie potravín v chladničke tak, aby si udržali svoju čerstvosť po dlhší čas. Tieto pravidlá by sa mali dodržiavať na zabezpečenie bezpečného a správneho uchovávania potravín. 

Aké sú všeobecné zásady uchovávania potravín v chladničke?

  • Vlhkosť: Jej miera závisí od konkrétnej časti chladničky – čím vyššie sa polica nachádza, tým nižšia je tu vlhkosť. Aj to je dôvod, prečo sa do spodných zásuviek a poličiek dávajú suroviny, ktoré vyžadujú vyššiu vlhkosť – ako napríklad ovocie a zelenina. 

  • Teplota: Chladnička by mala byť nastavená na teplotu 2 až 5 °C. Vyššia teplota by mohla mať na svedomí rýchlejšie množenie baktérií na potravinách. 

  • Oddelenie potravín: Potraviny by sa nemali vzájomne dotýkať, aby sa zabránilo prenosu pachov a baktérií. Mäso aj vajcia by sa mali nachádzať dostatočne ďaleko od hotových pokrmov a surovín, ktoré sú určené na priamu konzumáciu (bez ďalšieho tepelného spracovania). 

  • Správne uskladnenie: Podľa druhu potravín používajte na ich uskladnenie uzatvárateľné dózy na potraviny. Poslúžia vám na predĺženie trvanlivosti už otvorených potravín, ako sú napríklad balíčky syrov, šuniek, tvarohu, preliateho obsahu z konzervy, oddelené bielky na ďalšie spracovanie a pod. Okrem iného perfektne zabránia prenosu pachov medzi potravinami.

Ako dlho vydrží mäso v chladničke?   Ako skladovať zeleninu a ovocie?

  • Časté zmeny teplôt: Chladničku otvárajte čo najmenej a na čo najkratší možný čas. Dbajte aj na to, aby potraviny neboli vonku mimo chladničku dlho – mali by byť vložené po použití čo najskôr späť do chladničky, aby sa príliš nezohriali. 

  • Čas skladovania: Strážte dátum spotreby alebo minimálnej trvanlivosti potravín a dbajte na to, aby ste novo zakúpené jedlo umiestňovali za staršie. Vyhnete sa tak zbytočnému vyhadzovaniu jedla. 

  • Len potraviny, ktoré do chladničky patria: Do chladničky rozhodne patrí mäso, mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny a ovocia. Zatiaľ čo šalát alebo reďkovky by bez uskladnenia v chladničke rýchlo stratili na svojej kvalite, pre cibuľu, zemiaky ani paradajky by v nej nemalo byť miesto. To isté platí pre tropické ovocie, ktorému sa páči skôr v teplejších podmienkach – na rozdiel od bobuľovitého ovocia typu maliny a čučoriedky, ktoré musí byť v chladničke rozhodne umiestnené. 

  • Čistota: Chladničku pravidelne čistite, a to najlepšie octovou vodou. Raz za mesiac doprajte spotrebiču generálne upratovanie, a to vrátane vyčistenia odtokového kanálika aj tesnenia. Každý týždeň utrite z poličiek vytečené šťavy zo surovín a odstráňte prípadné zvyšky a omrvinky z jedál. Údržbou chladničky zabránite zbytočnému šíreniu baktérií a zápachu. 

Ako odstrániť zápach v chladničke?   9 tipov na usporiadanie potravín v chladničke

Prečo nedávať teplé jedlo do chladničky

Zostala vám porcia z obeda alebo si varíte do zásoby? Zabráňte plytvaniu jedlom uskladnením pokrmu v chladničke, kde vám ešte nejaký ten čas vydrží. Majte pritom na pamäti, že by sa malo hotové jedlo, ktoré chcete v chladničke uschovať, čo najrýchlejšie schladiť. To sa vám podarí vďaka jeho rozdeleniu na menšie porcie. Takto rozdelený pokrm by nemal byť ponechaný mimo chladničku dlhšie ako dve hodiny, pretože by sa v ňom mohli začať množiť baktérie. Ak máte možnosť nechať uvarené jedlo vychladnúť za oknom, na balkóne alebo na studenej chodbe, smelo do toho. 

Po vychladnutí jednotlivých porcií na prijateľnú teplotu je možné ich zmiešať späť a uskladniť v chlade. Z tohto dôvodu nie je vhodné pokračovať v klasickom zvyku nechať horúcu polievku alebo omáčku v hrnci stáť na sporáku niekoľko hodín do doby, než vychladne. 

Rovnako tak by ste sa mali vyhýbať uskladneniu teplého jedla v chladničke. Hoci spotrebič dokáže schladiť za celkom krátky čas nielen teplé, ale aj vyslovene horúce pokrmy, teplé jedlo sem skrátka nepatrí. Chladničku vystavujete riziku chvíľkového zvýšenia vnútornej teploty, čím ohrozujete kvalitu ostatných potravín. Okrem iného sa tu môže zrážať voda a následne tvoriť námraza vo vnútri spotrebiča. 

Ako vybrať chladničku?   Aké sú najlepšie chladničky súčasnosti?

Ako dlho vydrží hotové jedlo v chladničke

Za predpokladu, že necháte uvarený pokrm rýchlo schladiť na izbovú teplotu, vám vydrží v chladničke o niečo dlhšie. Jedlo neuchovávajte v nádobách, v ktorých ste ho varili. Vždy ho preneste alebo prelejte do čistých uzatvárateľných dóz na potraviny. Odporúčané skladovanie uvareného pokrmu sú 2 až 3 dni, a to pri teplote 4 °C. Po tomto čase sa zvyšuje riziko otravy jedlom. 

U niektorých potravín hrozí podstatne rýchlejšie pokazenie, čím ohrozujú vaše zdravie. Potraviny s vyšším rizikom pokazenia by ste mali spotrebovať najneskôr do druhého dňa. V opačnom prípade sa v nich môže objaviť nežiaduci patogén, ktorý je pre ľudský organizmus škodlivý. Ku kontaminácii baktériami sú veľmi náchylné ryby, hoci sú tepelne upravené. Ďalej sem zaraďujeme aj mleté a hydinové mäso. 

  • Ryby, mleté mäso a hydina: 1 až 2 dni, 

  • rizoto, cestoviny, steaky, filety, kotlety a pečienka: 3 až 4 dni, 

  • varené zemiaky a ostatná zelenina: 3 až 4 dni,

  • uvarené, dusené alebo upečené mäso nakrájané na plátky: 3 až 5 dní, 

  • fašírky a kuracie nugety: 3 až 4 dni, 

  • mäkkýše a morské plody: 1 až 2 dni, 

  • samostatne varená ryža: 3 až 5 dní, 

  • varené konzervované strukoviny: 7 až 10 dní, 

  • údené ryby: 14 dní, 

  • dezerty, zákusky a pečené koláče obsahujúce vajcia: 3 až 5 dní, 

  • donáškové jedlo alebo zvyšky z reštaurácie: skonzumujte do 24 hodín od ich uvarenia. 

Polievka

Trvanlivosť polievok sa môže mierne líšiť v závislosti od použitých ingrediencií, spôsobu uskladnenia a teploty vo vnútri chladničky. Pri ich spotrebe sa síce môžete orientovať podľa veku uvareného pokrmu, najistejšou variantou je však polievku prezrieť a ovoňať. Len tak zistíte, či je skutočne bezpečná. Ak sa zmenila jej konzistencia, nevonia vám alebo vykazuje iné známky zníženej kvality, radšej ju nejedzte. 

Pri uskladnení polievky dbajte na správnu teplotu v chladničke – ideálne sú 4 °C. Samozrejmosťou je uloženie do uzatvárateľnej dózy. Kulajda, ktorá obsahuje zemiaky, huby, smotanu a vajcia, by mala zvládnuť až 3-dňový pobyt v chladničke. To isté platí pre zeleninovú polievku, ktorá ocení aj nižšie nastavenú teplotu. Šošovicová polievka tu vydrží spravidla dlhšie, a to 4 až 5 dní. 

Vývar

Bez akýchkoľvek pochybností možno povedať, že úplne najlepšie je vývar konzumovať čerstvý. Na druhú stranu je často používaný ako surovina na varenie úplne iného pokrmu, kvôli čomu ho skrátka musíte nejakým spôsobom uschovať. Ak má vývar na sebe prirodzenú tukovú vrstvu, mal by vydržať v chladničke aj niekoľko týždňov. Samozrejme je reč o čistom vývare z mäsa, ktorý sa varil bez zeleniny a cestovín, a ktorý by mal byť uzavretý v čistom zaváracom pohári. Ak vývar obsahuje cestoviny alebo kúsky mäsa či zeleniny, mal by v chladničke vydržať približne 3 dni. 

Myslite však na to, že hydinové mäso sa kazí rýchlejšie ako napríklad hovädzie. To isté platí aj v prípade, že sú vo vývare vajcia, huby alebo ryby. Preto pred konzumáciou vždy skontrolujte konzistenciu, vôňu a vzhľad pokrmu. Vývar je možné aj zamraziť – predtým ho však rozdeľte na viacero menších porcií, s ktorými sa vám bude lepšie manipulovať. Ďalšou možnosťou je zavariť ho v rúre na plechu s troškou vody. 

Vajcia a bielky

Vajcia sú jednou z najobľúbenejších surovín v mnohých domácnostiach, pretože sú rýchlo uvarené v prípade náhleho hladu. Okrem toho majú univerzálne použitie – možno ich použiť do sladkých aj slaných pokrmov, a ich príprava sa dá pojať jednoducho aj náročnejšie. Správne by ste ich mali uložiť do chladničky ihneď po príchode z obchodu, aby nedošlo k ich zbytočnému ohriatiu. 

Vajciam sa bude najviac páčiť pri teplote do 4 °C, kedy je činnosť možných baktérií nachádzajúcich sa na ich povrchu spomalená. Nízka teplota vo vnútri chladničky účinne bráni prenosu týchto baktérií cez škrupinu až do vnútra vajcia. Aby ste nezničili prirodzenú ochranu vajíčka, pred uložením do chladničky ho neumývajte. V prípade potreby je lepšie z neho iba nasucho utrieť nečistoty papierovou kuchynskou utierkou. 

Zaujíma vás, ako dlho môžete vajíčka v chladničke skladovať? 

  • Celé vajcia: 3–4 týždne, pričom ich minimálna trvanlivosť sa počíta zhruba 28 dní od znesenia, 

  • surové žĺtky: 2–3 dni – potom sa začnú vysušovať, 

  • surové bielky: až 20 dní, 

  • vajcia uvarené natvrdo: 1 týždeň, 

  • domáci vaječný likér: 4 dni – podľa niektorých receptov v chladničke vydrží však aj niekoľko týždňov. 

Ako dlho variť vajcia? 

Guláš 

Nielen guláš, ale aj plnené papriky alebo sviečková patria medzi pokrmy, ktoré chutia najlepšie po odležaní. V prípade guláša prestupuje hovädzím mäsom chuť korenia a ďalších prísad pozvoľna. Tento proces nemožno urýchliť ani nahradiť dlhým varením, pretože necháva pracovať svoju šťavu okolo seba, až keď je uvarené a guláš v pokoji oddychuje. Počas odležania sa krásne prepájajú jednotlivé chute, čím sa tvorí jeho finálna výraznejšia chuť. Aj z tohto dôvodu by ste si mali prípravu guláša vždy riadne naplánovať a uvariť ho 1 až 2 dni vopred. 

Zásady správneho skladovania guláša: 

  1. Guláš po dovarení rýchlo schlaďte – rozdelením na niekoľko menších porcií, uložením na chladné miesto alebo ponorením hrnca do studenej vody, ktorú je možné niekoľkokrát vymeniť. Vďaka častému premiešavaniu by nemal skysnúť. 

  2. Po vychladení ho skladujte vždy v chladničke, pretože vonku by sa na jeho povrchu množili baktérie, ktoré by zapríčinili jeho skysnutie.

  3. Chute sa v guláši dokonale rozložia na druhý až tretí deň. Pri jeho dozrievaní sa rozpúšťajú kvapalné zložky, ktoré medzi sebou reagujú. Dôsledkom ich vzájomných reakcií je vyrovnávanie ich chutí a koncentrácie. 

  4. Na postupné odoberanie pokrmu z jednej väčšej nádoby používajte spravidla čistú naberačku. Neochutnávajte ho prstami ani olíznutou lyžicou. 

  5. Ak je guláš veľmi tučný alebo ho vložíte do chladničky nedostatočne vychladený, môže skysnúť už na druhý deň. Ak by ste ho nechali chladnúť na horúcej platni, mohol by sa pokaziť už počas jednej hodiny. 

  6. Finálna otázka - ako dlho vydrží guláš v chladničke? Môžete ho tu uchovávať maximálne 5 dní pri teplote 4 °C. 

Sushi

Nezáleží na tom, či ste si priniesli domov zakúpené sushi, alebo ste si ho sami pripravili. S jeho konzumáciou na nič nečakajte a doprajte si ho čo najskôr od jej prípravy. Len tak si zachová svoju kvalitu, chuť a bezpečnosť. 

A ako dlho vydrží sushi v chladničke? Ak obsahuje surovú rybu, mali by ste ho nekompromisne zjesť do 24 hodín a do chladničky ho uložte v uzatvárateľnej dóze na potraviny. Vegetariánsku verziu je možné uchovať v chlade o niečo dlhšie - mala by tu vydržať až dva dni. Najchutnejšie sushi je samozrejme to čerstvé, pretože každou ďalšou hodinou ubehnutou od jeho výroby sa mení chuť aj textúra tejto japonskej pochúťky. Ryža tvrdne a osychá, krehký papier z morských rias sa stáva gumovejším a mäso sa kazí. 

Ako dlho vydrží materské mlieko

Čerstvo odstriekané materské mlieko má vyšší obsah antioxidantov, tukov i vitamínov ako chladené či dokonca mrazené mlieko. Niekedy je však situácia neúprosná a budete musieť mlieko pre svoje dieťa vopred pripraviť. Správne odsaté mlieko môžete bezpečne skladovať v chladničke pri teplote 4 °C a menej, a to maximálne 3 dni. Vrecká alebo fľaše, v ktorých je mlieko uskladnené, vždy riadne označte dátumom odsatia, čo vám zaistí perfektný prehľad o cenných zásobách výživy pre vaše bábätko. 

Základné pravidlá uskladnenia materského mlieka: 

  • Mlieko dajte do chladničky ihneď po odsaní odsávačkou materského mlieka, aby ste zabránili množeniu prípadných baktérií. 

  • Uchovávajte ho v čistých fľašiach alebo vreckách určených priamo na tento účel.

  • Najvhodnejším miestom na uloženie mlieka je zadná časť chladničky nad boxom na zeleninu a ovocie, pretože je tu najchladnejšie. Mlieko neskladujte na dverách chladničky kvôli častým výkyvom teplôt. 

  • Odsaté mlieko použite čo najskôr. Ak viete, že ho nestihnete dieťaťu podať do 2 až 3 dní, radšej ho ihneď po odstriekaní dajte do mrazničky, kde by vám malo vydržať až 6 mesiacov. 

Ako dlho vydrží víno

Víno v otvorenej fľaši by malo byť skladované v chladničke a byť spotrebované približne do 3 až 5 dní od jeho otvorenia. Platí tu pravidlo, že čím skôr ho skonzumujete, tým lepšie. 

V závislosti od druhu vína ho možno uchovávať v chladničke nasledovne: 

  • Šumivé víno: Spotrebujte ho do druhého dňa od otvorenia a na jeho uzavretie použite špeciálnu zátku. 

  • Biele víno: Po otvorení fľašu uzavrite opäť korkovou zátkou, aby nezoxidovalo. V chladničke vám vydrží ďalšie 3 až 5 dní. 

  • Ružové víno: Vďaka nižšiemu obsahu alkoholu a kyslosti ho tu môžete ponechať 5 až 7 dní. Fľaša musí byť samozrejme pri pobyte v chladničke zazátkovaná. 

  • Červené víno: Do chladničky po otvorení vôbec nepatrí. Namiesto toho ho uložte na chladné, tmavé miesto, kde si zachová svoju chuť počas ďalších 3 až 5 dní. 

  • Fortifikované víno (s vyšším obsahom alkoholu): Na tmavom a chladnom mieste vydrží po otvorení 3 až 5 dní. 

  • Krabicové víno: Po otvorení ho môžete v chladničke ponechať až 28 dní. 

Chladnička prestala chladiť?   Aká je optimálna hlučnosť chladničky? 

Podobné články: