Pestovanie tulipánov na záhrade: Ako a kam sadiť cibuľky na jeseň a na jar?

Tulipány aj iné okrasné cibuľoviny, ako sú krókusy, narcisy a hyacinty, sú jasným symbolom prichádzajúcej jari. Samotné pestovanie tulipánov nie je náročné a zvládnu ho aj začínajúci pestovatelia. Zistite, ako vysádzať ich cibuľky na jar alebo na jeseň a na akom mieste sa im bude najlepšie dariť. Akí škodcovia a choroby ich ohrozujú a kedy je vhodné ich pred výsadbou z pôdy vybrať? To všetko zistíte v našom článku.

Tulipány aj iné okrasné cibuľoviny, ako sú krókusy, narcisy a hyacinty, sú jasným symbolom prichádzajúcej jari. Samotné pestovanie tulipánov nie je náročné a zvládnu ho aj začínajúci pestovatelia. Zistite, ako vysádzať ich cibuľky na jar alebo na jeseň a na akom mieste sa im bude najlepšie dariť. Akí škodcovia a choroby ich ohrozujú a kedy je vhodné ich pred výsadbou z pôdy vybrať? To všetko zistíte v našom článku.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Kedy vsádzať tulipány

Na jeseň

Pri jesennej výsadbe tulipánov je dôležité nevkladať cibuľky do zeme tesne pred dlhšie trvajúcimi mrazmi, ktoré im môžu na rozdiel od prízemných mrazíkov uškodiť. Tulipány potrebujú na aktivovanie rastu v cibuľke zostať v chladnom prostredí aspoň 10 až 16 týždňov.

A kedy presne zasadiť cibuľky tulipánov, aby na jar skutočne vykvitli? Ideálnym časom na ich vysadenie do záhonu je koniec septembra až november. Mali by ste však riadiť predpoveďou počasia a dbať na to, aby sa nočné teploty v čase výsadby pohybovali v rozmedzí od 4,5 °C do 13 °C.  

Na jar

Sadenie cibuliek tulipánov skoro na jar a začiatkom leta je síce možné, ale nie úplne odporúčané. Existuje riziko, že sa nevytvorí dostatok koreňov, tulipány sa vytiahnu alebo vôbec nezakvitnú. Ďalším rizikom je napadnutie hnilobou, ktorou cibuľky reagujú na zaparanie spôsobené zahrievaním pôdy počas dňa a jej ochladením v noci. Ak sa na jar cibuľky uchytia, budú kvitnúť až v lete a kratšie ako je to v prípade výsadby na jeseň.

Na jar môžete siahnuť aj po urýchlených tulipánoch, ktoré môžete umiestniť na záhon alebo do debničky. Ich nevýhodou je vyššia cena a väčšia jemnosť, kvôli ktorej je často potrebné použiť profesionálny záhradný substrát. Po odkvitnutí ich uskladnite na tmavom mieste pri teplote mierne nad 0 °C a na jar nasledujúceho roka ich vysaďte von.  

Ako vybrať záhradný substrát?  

Morenie cibuliek pred výsadbou

Na morenie používajte len zdravé, mechanicky ani plesňami nepoškodené cibule. Namočte ich na niekoľko hodín do roztoku fungicídneho prípravku (Kuprikol, Merpan, Sulka), ktorý musí byť rozpustený v správnom pomere vody. Postupujte podľa návodu uvedeného na jednotlivých prípravkoch.

Cibuľky sa môžu namáčať aj prírodnou cestou. Pomôžu vám pri tom:

  • Soľ: Na morenie si pripravte roztok z 3 litrov teplej vody a 1 lyžice soli. Ponorte doň na niekoľko minút cibuľky, potom ich vytiahnite a nechajte preschnúť.

  • Hypermangán: V 500 ml studenej vody rozmiešajte 2 kryštáliky hypermangánu. V tomto roztoku nechajte cibuľky ponorené na 24 hodín. Ihneď po vytiahnutí ich ešte zamokra môžete zasadiť do záhona.

  • Horúci kúpeľ: Cibuľky ponorte na 25 minút do vody ohriatej na 50 °C. Snažte sa udržiavať po celý čas rovnakú teplotu. Horúci kúpeľ je dobrý na zničenie nielen vírusov, baktérií a plesní, ale aj obávaného háďatka zhubného.

  • Prasličkový odvar: Sto gramov sušenej prasličky zalejte litrom studenej vody a nechajte 24 hodín lúhovať. Potom výluh 30 minút povarte a po vychladení na 50 °C do neho cibuľky na 25 minút ponorte.

Pestovanie, morenie a zber cesnaku   Kedy a ako sadiť a zbierať cibuľu

Ako a kam zasadiť tulipány

Príprava pôdy 

Aby sa tulipánom dobre darilo, je nutné pre ne zabezpečiť dostatočne priepustnú pôdu, ktorá zabráni hnilobe cibuliek. Približne 14 dní pred výsadbou pripravte záhon alebo skalku, kam cibuľoviny zasadíte. Odstráňte z nich burinu, kamene a korene iných rastlín a zabezpečte, aby bola pôda vzdušná. Pripravte si kompostovú pôdu a piesok v pomere 5:2, ktorá bude vašim farebným cibuľkám vyhovovať. Záhon by mal byť zrytý do hĺbky 20 až 30 cm, aby bola pôda pod cibuľovinami dostatočne vzdušná a priepustná. 

Kam vsádzať cibuľky 

  • Tulipánom vyhovuje slnečné miesto s polotieňom.

  • Zvoľte priepustnú, výživnú, hlinito-piesočnatú a neutrálnu až mierne kyslú pôdu (hodnota pH 6-7).

  • Tulipány nesaďte stále na to isté miesto. Odporúča sa meniť ich miesto každé 2 - 3 roky.

Existuje niekoľko miest, kam sa tieto okrasné rastliny obzvlášť hodia. Zasaďte ich napríklad voľne do trávnika pod opadavé stromy alebo vyššie kríky, ktoré rastlinám poskytnú dostatočný prísun svetla aj tieňa. Vyhýbajte sa vysádzaniu pod orechom - jeho lístie je príliš ťažké a mohlo by cibuľky udusiť, kvôli čomu by nemuseli vôbec vyklíčiť. Okrem toho si orech odoberá vodu z okolia pre seba, takže cibuľky by nemali dostatok vlahy.

Ďalej sa im bude páčiť v nemulčovanom trvalkovom záhone, kde rastú kvety nadivoko. S cibuľovinami sa dá dosiahnuť pôsobivý vizuálny efekt – stačí ich usporiadať systematicky do skupín namiesto voľného rozptýlenia po celej záhrade.  

Ako pestovať levanduľu    Ako záhradníčiť na balkóne

Postup sadenia

Na výsadbu vyberajte len cibuľky, ktoré nie sú poškodené alebo napadnuté plesňou. A ako tulipány sadiť?

  1. Cibuľky vysádzajte do pôdy prekyprenej do hĺbky 20–30 cm. Na dno vykopanej diery vsypte tenkú vrstvu kompostu, ktorý by mal byť aspoň rok odležaný. Diera by mala byť hlboká 10–15 cm.

  2. Prikryte ich zeminou. Tú zľahka pritlačte, aby sa cibuľky po zasypaní zeminou cibule neprevrátili na bok a aby tulipány nevyrástli nakrivo.

  3. Na vrchnú časť pôdy môžete pridať mulč, ktorý cibuľkám poskytne počas zimy ochranu pred mrazom a zároveň bude udržiavať vlhkosť. Môžete použiť slamu alebo netkanú textíliu, ktorú však je však potrebné odstrániť, akonáhle začnú z pôdy rašiť mladé rastliny.

  4. Po výsadbe cibuľky výdatne zalejte, aby sa naštartoval koreňový systém.  

Smerovanie cibuliek 

Cibuľky by mali smerovať rastovým vrcholkom (špičkou) nahor a sploštenú časti (s korienkami) dole. Pokiaľ umiestnite menšie cibuľky do záhona obrátene, nemalo by sa v zásade nič stať, pretože jarné teplo a vlhkosť v pôde dokážu rastliny spoločnými silami vytiahnuť. U väčších cibulí sa však môže stať, že kvôli obrátenej polohe vôbec neprerazí. 

Ako hlboko a ďaleko od seba vsádzať 

Cibuľky vysádzajte približne 2,5-3-krát hlbšie, ako je ich dĺžka - spravidla do hĺbky 8-15 cm. Čím sú cibule väčšie, tým hlbšie by mali byť v pôde. Môžete ich zasadiť buď do voľnej pôdy, alebo do sadbovačov na cibuľoviny (pozri obrázok), ktoré ich ochránia pred hlodavcami. Pôda by mala byť prekyprená do hĺbky 20 - 30 cm. Jarné cibuľoviny milujú výsadbu do zhlukov. Každá cibuľka však potrebuje svoj vlastný priestor na rast, ktorý v prípade tulipánov tvorí minimálne 10 cm. Vzdialenosť medzi cibuľkami by preto mala byť 10 až 20 cm. 

Prečo, čím a ako často hnojiť

Tulipány vyžadujú hnojenie, pretože na zakorenenie a prvú fázu jarného vývoja získavajú živiny zo starej cibule, ktorá postupne odumiera. Namiesto nej sa postupne tvorí nová cibuľka, ktorá potrebuje na svoj zdravý rast dostatok výživných látok v pôde. Z tohto dôvodu je nutné pripraviť pred výsadbou do záhona pôdu – cibuľky ocenia pomaly rozpustné hnojivá, odležaný kompost aj skompostovaný hnoj. Dostupné sú aj špeciálne organické granulované hnojivá. Cibuľoviny vo všeobecnosti neznášajú čerstvý hnoj, ktorému je lepšie sa vyhnúť aj v prípade tulipánov.

Rastlinám dodajte čerstvú dávku živín krátko po tom, ako sa počasie na jar ustáli a pominú silnejšie mrazy. To, že je čas na hnojenie, spoznáte aj podľa špičiek tulipánov, ktoré vykúkajú so stočenými listami von z pôdy. Hnojenie vykonávajte rovnomerne rozptýlením plného granulovaného hnojiva rovnomerne do záhonu. Toto dodávanie živín sa týka najmä záhradných a vysokošľachtených hybridov botanických tulipánov, nie nízkych botanických druhov v skalkách.

Už založené záhony s tulipánmi hnojte pravidelne od jari asi raz za 14 dní plným hnojivom alebo tekutými slepačincami. Hnojivo by malo obsahovať vyvážený pomer dusíka, fosforu a draslíka. Vhodným a obľúbeným prípravkom je Plagron, kompletné hnojivo na kvetovú fázu rastlín. Môžete tiež použiť zálievku liadku vápenatého, ktorý týmto okrasným rastlinám dodá vápnik a minerály. V období od marca do apríla aplikujte tekuté hnojivo len raz týždenne. Do kanvice s objemom 3 litre vody nalejte približne 15 ml hnojiva a nalejte ho do pôdy okolo cibuliek.

Ako vybrať hnojivo?    

Choroby a škodcovia

Aj tulipány napádajú rôzni škodcovia a choroby. Morením a výsadbou do výživnej a dobre priepustnej pôdy možno riziko nákazy značne znížiť, pretože cibuľky nebudú v pôde zahnívať a prepadať plesniam.

Choroby 

  • Biela hniloba: Vyskytuje sa predovšetkým u tulipánov, ale aj u iných hľúz a cibúľ. Prejavuje sa zahnívaním špičky a neskôr aj celej cibule, ktorá je pokrytá belavým povlakom mycélie. Na nej sa tvoria čierne útvary ("sklerócia"). Napadnuté cibuľky nevyklíčia vôbec alebo len málo a nakoniec odumierajú. Preventívnym opatrením proti tejto chorobe je priepustná pôda s dobrým odvodnením.

  • Botrytída: Ide o hubovú a plesňovú chorobu spôsobujúcu sivý alebo hnedý povlak na listoch, ktoré zahnívajú, žltnú a deformujú sa. Cibule sú posiate škvrnami, ktoré sú prehĺbené a na okraji vyvýšené. Z napadnutých cibuliek vyrastú budúci rok zakrpatené rastliny. Prevenciou je morenie a včasné odstránenie napadnutých rastlín.

  • Vírusová pestrokvetosť: Toto vírusové ochorenie spôsobuje zmenu sfarbenia na kvetenstve. Hoci sa na prvý pohľad nezdá, že ide o chorobu, a zmena sfarbenia môže byť spočiatku vizuálne zaujímavá, postupne sa začnú napadnuté rastliny zle vyvíjať. Pestrokvetosť sa prejavuje svetlými čiarami na tmavých okvetných lístkoch (tmavé čiary na svetlých kvetoch môžu naznačovať genetickú odchýlku). Tento vírus je prenášaný voškami, ale aj dotykom záhradných nožníc pri odrezávaní hlávičiek. Napadnuté rastliny okamžite odstráňte, aby ste zabránili šíreniu choroby na ďalšie rastliny.

  • Hrdza na listoch: Ide o drobné 1-2 mm veľké zhluky spór, ktoré majú oranžovú, žltú, hrdzavohnedú, tmavohnedú až čiernu farbu. Spóry sa nachádzajú na listoch a často splývajú.  

Škodcovia 

  • Vošky: Prenášajú vírusovú pestrokvetosť.

  • Roztoče: Môžu sa nachádzať v cibuľkách už v obchode, kvôli čomu je dôležité pri ich kúpe riadne skontrolovať známky rozkladu alebo poškodenia. Preventívne môžete cibuľky na 2 minúty vykúpať vo vode zohriatej na 50 °C.

  • Hlodavce: Krtkovia aj hraboše ohlodávajú cibuľky. Zabrániť tomu je možné zasadením cibuliek do pôdy v ochrannom košíku na cibuľoviny.  

Starostlivosť o kvety po odkvitnutí (odhlávkovanie)

Aby vám rastliny vydržali čo najdlhší čas v skvelej kondícii, dosahovali vyšší vzrast a mali väčšie kvety aj novo vznikajúce cibuľky, doprajte im od konca apríla výdatnú zálievku. V suchom prostredí sa oslabujú a rýchlo odkvitajú. A čo robiť s odkvitnutými kvetmi?

Odkvitnuté kvety odstráňte priamo pod okvetnými lístkami, kde ich môžete odstrihnúť záhradníckymi nožnicami. Niektorí pestovatelia odporúčajú odlomiť vznikajúcu tobolku s asi 2 cm stonkou radšej ručne, aby sa zabránilo prenosu vírusovej pestrokvetosti strihaním nožnicami. Tulipány zbavte kvetov ešte skôr, ako okvetné lístky úplne opadajú. K odhlávkovaniu kvetov dochádza preto, aby sa rastliny zbytočne nevysiľovali tvorbou plodov. Tento proces potom uberá cibuľky živiny, kvôli čomu klesá ich hmotnosť až o 10 - 20 %.

Stonky a listy tulipánov začnú postupne žltnúť a prirodzene odumierať. Živiny z odumierajúcich častí sa sťahujú do cibuliek, kde sa pretvárajú na zásobné látky. Preto je dôležité odstraňovať stonky a listy z rastlín, keď sú úplne suché, zvyčajne v priebehu júna alebo júla.

Kedy vybrať cibulky tulipánov z pôdy

Cibuľky tulipánov sa zbierajú až po odkvitnutí a zatiahnutí listov. To znamená, že odumierajúce a zdanlivo na prvý pohľad zbytočné listy sa ponechajú na rastline aspoň 4 týždne. Posledné živiny z listov sa stiahnu späť ku koreňom, kde prebieha proces tvorby novej cibule. Aj keď máte nutkanie odstrániť nevzhľadné listy, radšej vydržte.

Cibuľky vychádzajú zo zeme najmä preto, aby sa rozmnožili. Z pôdy ich vyberajte až v druhej polovici júna, keď je ich šupka už hnedá. Ak sa vám do toho nechce, nezúfajte - cibuľky môžete pokojne ponechať v pôde. V tom prípade ich však nezalievajte, aby nezhnili.

Pri vykopávaní cibuliek buďte opatrní, aby ste ich neporanili, pretože každé poranenie sa stáva vstupnou bránou pre nebezpečné plesne a huby. Z cibuliek vyberte len zdravé, nepoškodené a plne vyvinuté cibuľky, odlomte z nich dcérske cibuľky a nechajte ich uschnúť. Potom ich uskladnite v prepravke alebo v papierových vreckách na vzdušnom mieste pri teplote 20 - 25 °C a na jeseň ich opäť vysaďte. Počas skladovania ich priebežne kontrolujte a zlikvidujte všetky choré alebo napadnuté kusy.

Podobné články: