Hnojenie paradajok
Paradajky sú veľmi náročné na živiny, preto je potrebné myslieť na hnojenie nielen počas výsadby, ale aj počas samotného pestovania. Na pravidelné prihnojovanie sú ideálne hnojivá rozpustné vo vode, ktoré sa lepšie vstrebávajú do pôdy a rýchlejšie sa dostanú ku koreňom. Vo všeobecnosti sa odporúča aplikovať organické hnojivo s čo najvyšším obsahom živín a mikročastíc každých 14 dní.
Vyrobiť si môžete tiež domáce hnojivo na paradajky. Ušetríte peniaze, podporíte rastlinu v tvorbe zdravých chutných plodov, a ešte sa oblúkom vyhnete chémii. Jednou z obľúbených domácich variantov je hnojivo na paradajky z droždia. Stačí kúpiť kocku (alebo vrecúško sypaného) droždia, nasypať ho do litra vody a jeden deň nechať kvasiť pri izbovej teplote. Kvasnice dodajú rastline železo, vitamíny D aj B a vy získate chutné plody.
Pleseň a choroby na paradajkách
Plesne a choroby na plodoch a listoch paradajok sa prejavujú rôzne. Dochádzať môže k deformácii listov paradajok alebo ich sfarbovaniu. Choroby spoznáte podľa žltých, hnedých alebo čiernych škvŕn na paradajkách – či už listoch alebo plodu. Tie potom majú tendenciu usychať a opadať. Plesniam môžete predísť správnym zalievaním rastliny alebo dostatočnou vzdialenosťou pri sadení. Vyhnite sa tiež sadeniu paradajok a zemiakov blízko seba. Zemiaky majú totiž tendenciu nakaziť paradajky napríklad plesňou zemiakovou.
Ak už rastlinu napadnutú máte, odstráňte čo najskôr všetky jej postihnuté časti. Tým zabránite šíreniu plesne na ďalšie listy alebo plody. Ďalej môžete využiť prírodné postreky, ktoré kúpite v záhradníctve. Pri aplikácii sa vždy riaďte pokynmi na obale. Nezabudnite ani na záhradnícke nožnice alebo podperné tyče, ktoré treba vydezinfikovať.
Ďalším variantom je domáci postrek na paradajky proti plesni. Taký postrek je bez chémie, a navyše ušetríte peniaze. Použiť môžete čerstvé mlieko zriedené 1:1 s odstátou vodou. Zmes vám poslúži ako hnojivo alebo ako prevencia proti plesniam. Využiť sa dá aj cibuľa. Stačí vo vode povariť nakrájanú cibuľu, odvar nechať vychladnúť a zriediť ho 10 litrami vody. Potom už len postriekate spodnú a hornú stranu listov rastliny.