Levanduľa je okrasná trvalka dorastajúca do výšky 60 cm, známa svojimi upokojujúcimi účinkami a jedinečnou vôňou, ktorá odháňa nevítaný hmyz. Táto rastlina pochádza z východného Stredomoria, odkiaľ ju do Európy priniesli rímski vojaci, ktorí levanduľový olej používali ako nevyhnutnú prísadu do kúpeľa. Táto rastlina je veľmi obľúbená aj medzi slovenskými záhradkármi pre svoju krásnu vôňu, farbu a pomerne nenáročnú starostlivosť. Aby sa jej vo vašej záhrade alebo na balkóne darilo, dodržiavajte nasledujúce pokyny:
Umiestnenie: Levanduľa potrebuje dostatok slnečného svetla a priepustnú pôdu.
Zalievanie: Mladé rastliny rastúce v záhrade pravidelne zalievajte. Staršia rastlina občasnú zálievku ocení, ale zaobíde sa aj bez nej - na rozdiel od levandule v kvetináči, ktorá by bez zálievky neprežila.
Hnojenie: Pokia ľ by ste chceli rastline trošku prilepšiť, môžete ju prihnojiť vápenatými hnojivami. Hnojenie však nie je nutné, rastlina dokáže pekne rásť aj bez neho, pretože uprednostňuje menej výživnú pôdu.
Zastrihávanie: Rastlinu pravidelne strihajte. Do prvého zostrihu sa pustite na jar za teplého počasia, a to tak, aby na každej vetvičke zostali tri zdravé páry listov s púčikmi. Vyvarujte sa strihaniu do dreva.
Ochrana pred mrazom: Hoci je rad odrôd levandule mrazuvzdorný, mladé rastliny na zimu prikryte lístím alebo čečinou. Pri pestovaní rastliny v kvetináči zapustite na zimu nádobu do zeme a zakryte, čím sa vyhnete premrznutiu koreňov. Je možné ju tiež umiestniť do pivnice či garáže, kde sa teplota pohybuje okolo 10 °C.
Predpestovanie levandule zo semienok: Či už máte v pláne ju zasadiť do záhonu alebo do kvetináča, najprv je potrebné zabezpečiť si sadenice. Tie si môžete vypestovať zo semiačok, prípadne zakúpiť (ideálne z levanduľovej farmy). Výsev semienok naplánujte na skorú jar (február a marec).
Ako na pestovanie sadeníc zo semienok?
Pripravte si vhodný výsevný substrát s pieskom v pomere 4:1.
Nasypte ho do výsevnej misky, na jeho povrch rozprestrite semienka a zatlačte ich asi 1 cm hlboko.
Rovnako ako pri práci s inými semienkami, je potrebné substrát iba pokropiť vodou z rozprašovača, nie zalievať prúdom vody z kanvice alebo plastovej fľaše. Vďaka tomu sa semienka nevyplavia.
Výsevnú misku zakryte kúskom fólie.
Nádobu umiestnite na teplé a slnečné miesto (napr. na okno).
Substrát udržiavajte stále vlhký a semená by mali vyklíčiť do 3 - 4 týždňov.
Keď sú rastliny dostatočne silné, premiestnite ich do záhonu alebo kvetináča.
Pred výsadbou umiestnite rastliny na niekoľko dní von do polotieňa, aby sa aklimatizovali.