Začnime niečím, čo je síce určite každému z vás zrejmé, ale napriek tomu si to zaslúži pripomenúť: vaše ohnisko nemusí byť dokonalé. Záleží len na vás, koľko času chcete jeho stavbe venovať, a záleží len na vás, koľko financií v ňom chcete „spáliť“. Dôležité je, aby vám robilo radosť. Nakoniec je podstate jedno, či bude z kameňov, z tehál, z betónu, alebo napríklad zo starého suda.
Aj napriek všetkej tejto voľnosti, ktorú pri stavbe máte, je dobré sa riadiť určitými základnými zásadami a radami.
Okrúhle, hranaté, alebo snáď oválne? Pred nákupom materiálu (a hlavne pred samotnou stavbou) si dajte najskôr dohromady plán. Môže ísť napríklad len o jednoduchý nákres. Dôležité je, aby ste mali určitú predstavu o tom, aký bude mať vaše ohnisko tvar, aké budú jeho približné rozmery a čo všetko budete na jeho úspešnú stavbu potrebovať.
S plánovaním úzko súvisí aj umiestnenie ohniska. Myslite nielen na to, kde sa bude vo vašej záhradke vynímať, ale hlavne na to, kde bude čo najbezpečnejšie. Umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti od domu – svojho i susedov – a od čohokoľvek, čo by mohlo chytiť – napríklad od stromov a od plotov. Ideálny bude priestor, kam príliš nefúka (a to nech sa rozhodnete ohnisko zapustiť do zeme, alebo nie).
Predpokladáme, že si k ohnisku budete chcieť aj sadnúť. Nielen vy sami, ale aj vaša rodina a vaši priatelia. Do svojich plánov preto nezabudnite zahrnúť aj dostatok miesta na posedenie okolo.
A nakoniec, nie vždy a všade sú ohniská povolené. Radšej sa preto uistite, že to tak vo vašom prípade - vo vašej obci - naozaj je.
Nadchli ste sa do majstrovania takým spôsobom, že by ste sa po svojom novom ohnisku najradšej hneď vrhli na niečo ďalšie? Nenechajte si ujsť náš návod na výrobu záhradného grilu.