Ako si na záhrade postaviť ohnisko a ako zarobiť oheň?

Za príjemne sálajúcim táborákom so šťavnatými špekáčikmi sa vy a vaši priatelia nemusíte vláčiť kamsi do kempu. Ohnisko si môžete postaviť aj na svojej vlastnej záhrade a my vám poradíme, ako na to. Potom už si budete môcť vône a zvukov praskania dreva a celej tej príjemnej upokojujúcej atmosféry užívať zakaždým, keď sa vám zachce.

Za príjemne sálajúcim táborákom so šťavnatými špekáčikmi sa vy a vaši priatelia nemusíte vláčiť kamsi do kempu. Ohnisko si môžete postaviť aj na svojej vlastnej záhrade a my vám poradíme, ako na to. Potom už si budete môcť vône a zvukov praskania dreva a celej tej príjemnej upokojujúcej atmosféry užívať zakaždým, keď sa vám zachce.

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Základné zásady pri stavbe prírodného ohniska

Začnime niečím, čo je síce určite každému z vás zrejmé, ale napriek tomu si to zaslúži pripomenúť: vaše ohnisko nemusí byť dokonalé. Záleží len na vás, koľko času chcete jeho stavbe venovať, a záleží len na vás, koľko financií v ňom chcete „spáliť“. Dôležité je, aby vám robilo radosť. Nakoniec je podstate jedno, či bude z kameňov, z tehál, z betónu, alebo napríklad zo starého suda.

Aj napriek všetkej tejto voľnosti, ktorú pri stavbe máte, je dobré sa riadiť určitými základnými zásadami a radami.

  • Okrúhle, hranaté, alebo snáď oválne? Pred nákupom materiálu (a hlavne pred samotnou stavbou) si dajte najskôr dohromady plán. Môže ísť napríklad len o jednoduchý nákres. Dôležité je, aby ste mali určitú predstavu o tom, aký bude mať vaše ohnisko tvar, aké budú jeho približné rozmery a čo všetko budete na jeho úspešnú stavbu potrebovať.

  • S plánovaním úzko súvisí aj umiestnenie ohniska. Myslite nielen na to, kde sa bude vo vašej záhradke vynímať, ale hlavne na to, kde bude čo najbezpečnejšie. Umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti od domu – svojho i susedov – a od čohokoľvek, čo by mohlo chytiť – napríklad od stromov a od plotov. Ideálny bude priestor, kam príliš nefúka (a to nech sa rozhodnete ohnisko zapustiť do zeme, alebo nie).

  • Predpokladáme, že si k ohnisku budete chcieť aj sadnúť. Nielen vy sami, ale aj vaša rodina a vaši priatelia. Do svojich plánov preto nezabudnite zahrnúť aj dostatok miesta na posedenie okolo.

  • A nakoniec, nie vždy a všade sú ohniská povolené. Radšej sa preto uistite, že to tak vo vašom prípade - vo vašej obci - naozaj je.

Nadchli ste sa do majstrovania takým spôsobom, že by ste sa po svojom novom ohnisku najradšej hneď vrhli na niečo ďalšie? Nenechajte si ujsť náš návod na výrobu záhradného grilu.

Ako vybrať gril?

Ako postaviť jednoduché kruhové ohnisko na záhrade

  1. Podľa našich vyššie uvedených zásad nájdite pre ohnisko vhodné miesto.

  2. Do trávnika na zvolenom priestore zapichnite kolík, priviažte k nemu špagát a dookola týmto spôsobom načrtnite kruh.

  3. Do načrtnutého kruhu vyryte jamu, zbavte ho väčších kameňov a korienkov a jeho povrch udupte, aby bolo jeho dno pevné. Ako presne hlboká by jama mala byť? To záleží na tom, či budete dno ohniska niečím vyplňovať.

  4. Ďalší postup sa bude odvíjať od toho, ako veľmi permanentné to svoje ohnisko vlastne chcete mať a koľko úsilia mu hodláte venovať. Dno totiž môžete buď nechať tak (za predpokladu, že podložie nie je kompletne zvlhnuté), alebo ho môžete napríklad vyliať betónovou zmesou, či vyplniť lávovým mulčom, a nakoniec vyložiť tehlami, a to ideálne šamotovými – tie si totiž poradia s vysokou žiarou.

Ako gril čistiť?

Čím ohnisko obložiť a z čoho ho vybudovať?

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek postup, dôležité je nakoniec ohnisko ohraničiť. Obkľúčiť ho zo všetkých strán. Lenže čím?

Možností je množstvo. Najskôr vás určite napadnú kamene, pretože kto z nás nikdy nepostavil klasický táborák z poriadnych balvanov, že áno? Elegantnejším a tvárnejším riešením sú ale napríklad už spomínané tehly, alebo napríklad dlažobné kocky. Pre vyššiu stabilitu a dlhšiu trvanlivosť ich potom môžete pospájať pomocou (ideálne žiaruvzdorného) spojovacieho materiálu, alebo ich uzamknúť do gabiónového koša. Skúsenejší domáci majstri si potom môžu zaexperimentovať s betónom.

Predtým, než sa ale jednému z riešení naplno „upíšete“, tak sa najskôr dôkladne poobzerajte po svojej záhrade a porozmýšľajte, aký materiál vám bude s jej prostredím najviac ladiť. Nechcete, aby na seba predsa ohnisko upozorňovalo farbou červených tehál, keď všade inde používate decentné šedé tvárnice.

Prenosné ohnisko

Za zmienku bezpochyby stojí aj už hotové prenosné ohnisko z kovu, ktoré má v ponuke väčšina hobby marketov. Pôsobí moderne a štýlovo a hlavne je praktické - v prípade potreby ho môžete ľahko presunúť a jeho upratovanie je v porovnaní s upratovaním klasického ohniska úplná hračka.

A keď sme tak načali tú výbavu ohniska, viete, že si to svoje môžete ľahko premeniť aj na gril? Prvou možnosťou je samozrejme hodiť si na tehly okolo ohniska rošt a fungovať tak. My vám ale môžeme odporučiť napríklad aj menej známe grilovacie kamene. A samozrejme sa nezabudnite dostatočne dovybaviť grilovacím náradím!

Výborné recepty na grilovanie a opekanie

Ako zarobiť oheň v ohnisku?

Poslednou prekážkou na ceste k lahodným opečeným špekáčikom a k príjemnému večeru strávenému s vašimi najbližšími je oheň. Respektíve jeho absencia. Ako ho čo najjednoduchšie založiť?

  1. Pripravte si trúd (suché lístie a tráva, prípadne napríklad staré noviny), triesky a drevené polienka. Ideálne je drevo, ktoré pri ohnutí hlasno praská. Vyhnite sa drevu vlhkému a príliš čerstvému, také drevo zle horí a akurát veľmi dymí.

  2. Trúd umiestnite doprostred ohniska a cez neho oprite triesky a vetvičky do tvaru tee-pee. Trúd nezostavujte zo všetkých strán, inak k nemu nebude prúdiť dostatok vzduchu.

  3. Navrch potom položte palivové drevo. Ideálne sú polená s hrúbkou približne 10 centimetrov. Väčšie kúsky síce vydržia dlhšie, ale zároveň im bude dlho trvať, než sa vznietia.

  4. Trúd zapáľte a oheň by sa mal postupne rozširovať až k polienkam.

  5. Potom už len podľa potreby pridávajte viac dreva a oheň týmto spôsobom udržujte nažive.

Pri zakladaní ohňa sa vyhýbajte chemickým podpaľovačom. Opekané jedlo by kvôli nim nemuselo chutiť vôbec dobre a môžu mať aj potenciálne škodlivý vplyv na vaše zdravie.

A ako na hasenie? Pekne pomaly a postupne. Vodu lejte na uhlíky skôr zospodu, nie priamo na plamene, a ohnisko kropte v malých dávkach.

Podobné články: