10 najlepších užitočných aplikácií pre Android (2024)

Smartfóny sú zázrakom modernej doby. Ale každý mobil je inteligentný iba do tej miery, do ktorej mu to dovolia na ňom nainštalované aplikácie. Pretože keď sa to tak vezme, bez aplikácií vlastne nič veľmi nedokáže. Pozrime sa preto na tie najužitočnejšie, najzaujímavejšie, najpraktickejšie a všeobecne najlepšie aplikácie pre Android.

Smartfóny sú zázrakom modernej doby. Ale každý mobil je inteligentný iba do tej miery, do ktorej mu to dovolia na ňom nainštalované aplikácie. Pretože keď sa to tak vezme, bez aplikácií vlastne nič veľmi nedokáže. Pozrime sa preto na tie najužitočnejšie, najzaujímavejšie, najpraktickejšie a všeobecne najlepšie aplikácie pre Android.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Najlepší prehliadač pre Android

Google Chrome

Otázka „kto je dnes kráľom internetových prehliadačov“ je približne rovnako stará ako história sama a každý na ňu má svoju vlastnú odpoveď. Je to hold ľahko kontroverzná téma. Z našej strany okupuje trón prehliadačov na Androide Google Chrome a dôvodov na to máme hneď niekoľko.

Naším prvým argumentom je „sync“, teda zladenie. Google Chrome vo vašom telefóne je synchronizovaný s tým na vašom počítači. A ten je zase synchronizovaný s tým, ktorý máte vo svojom tablete. A všetky tieto dáta a všetky vaše údaje sú zladené v jednom jedinom užívateľskom účte. Používanie Chrome je preto intuitívne, a to bez ohľadu na to, z ktorého zariadenia sa k nemu pripájate.

Sme tiež veľkými fanúšikmi zabudovaného trezoru hesiel (ktorý ich dokáže len tak mimochodom aj navrhnúť a pokiaľ je niektoré z nich kompromitované, tak vás na to upozorní) a rovnako tak úložisko platobných metód. Okrem toho často využívame automatický preklad cudzích jazykov a chválime aj integrovaný blocker otravných pop-upov a potenciálne škodlivých reklám. Na záver sa nemôžeme sťažovať ani na rýchlosť, a to aj pri vyššom počte otvorených okien.

Ďalšie rýchle internetové prehliadače pre Android

S ekosystémom od Google sa zas až natoľko nepriatelíte (ak vezmeme bokom fakt, že máte v telefóne Android)? Podobne dobrú službu vám budú robiť prehliadače Firefox, Opera alebo Microsoft Edge.

A pokiaľ viac ako čohokoľvek iné si vážite svoje súkromie (a zaobídete sa bez akýchkoľvek pokročilých funkcií, o ktorých sme hovorili vyššie), dajte šancu DuckDuckGo Private Browser, prípadne Tor Browser.

Na internet jedine anonymne - s VPN

S ochranou vášho súkromia v nebezpečnom online prostredí úzko súvisí aj aplikácia VPN (virtuálne privátne siete). Sú to nástroje, ktoré vám v skratke dovolia surfovať po internete pod závojom anonymity.

Na Androide patrí k tým najlepším ExpressVPN, NordVPN a Surfshark.

Ako vybrať mobilný telefón?

Najlepšia aplikácia na úpravu fotiek

Adobe Lightroom

Myslíte to s úpravou fotiek aspoň trochu vážne? Potom to máte s výberom aplikácie celkom jednoduché. Jedinou logickou voľbou je celosvetovo rozšírený priemyselný štandard – Lightroom od Adobe. Svoju popularitu si tento editor fotiek získal hlavne na počítačoch, ale jeho mobilný variant dnes už nie je ďaleko pozadu.

Aplikácia vám dovolí sa s fotkami do sýtosti vyhrať, ak špeciálne pracujete so snímkami vo formáte RAW (prípadne DNG). Nájdete v nej viac-menej všetko. Od orezania, cez úpravu expozície a modifikáciu kontrastu až po predpripravené (a reálne použiteľné a dobre vyzerajúce) farebné presety.

Na čo Lightroom naopak určený nie je, je práca s vrstvami, s textom a so všelijakými kolážami. S tým si poradí iná aplikácia od Adobe a tou je Photoshop Express.

Obe aplikácie je v ideálnom prípade dobré skombinovať s predplatným služby Adobe Creative Cloud. Až s ňou si totiž otvoríte kompletne všetky funkcie oboch aplikácií a budete môcť využívať aj v predplatnom zahrnuté cloudové úložisko. Pretože pokiaľ je niečo potrebné pravidelne zálohovať, potom sú to práve fotky!

Aplikácia na úpravu fotiek (zadarmo)

Lightroom je na stiahnutie zadarmo, ale ako už bolo povedané pri zmienke o Adobe Creative Cloud, množstvo jeho funkcií sa schováva za platobnou bránou. Kukneme sa teda aj na nejaké tie (čiastočne bezplatné) alternatívy.

Medzi naše najobľúbenejšie patria aplikácie Snapseed a Pixlr. Obe sú veľmi priamočiare a rozumne usporiadané a skrývajú v sebe množstvo automatických funkcií, ktoré jedným jediným kliknutím prsta pozdvihnú vami upravovanú fotku na úplne inú (dúfame, že lepšiu) úroveň. 

Zbožňujete portréty? Na ich úpravu cielia aplikácie AirBrush. A ak chcete svoje fotky obohatiť o nejaký ten pohyb alebo animovaný efekt, nemali by ste prehliadnuť Vimage.

Aplikácia na dizajn a na kreslenie

Prečo prestať pri fotografiách, keď sa môžete vrhnúť aj na kreslenie a na grafický dizajn? Aj v tomto prípade povedú naše prvé kroky k Adobe, a to k aplikáciám Illustrator Draw a Photoshop Sketch. V stajniach iných vývojárov stojí za zmienku do hĺbky idúci ArtFlow, rokmi preverený Sketchbook od Autodesk a užívateľsky prívetivá aplikácia Canva.

Najlepšie fotomobily

Najlepší antivírus pre Android

Bitdefender Mobile Security

Nevieme, ako to máte vy, ale naše inteligentné mobilné telefóny oplývajú tonami senzitívnych informácií, ktoré by sme neradi niekde s niekým nechcene zdieľali. V mobiloch skladujeme napríklad svoju súkromnú e-mailovú (a podobnú) korešpondenciu, heslá, platobné karty, rodinné fotky… No jednoducho celý náš život. Zabezpečenie takýchto dát preto nie je dobré podceniť. A ak stojí za to si za nejakú aplikáciu priplatiť, potom je to práve v kategórii antivírusov. 

Jedným z najdôveryhodnejších obrancov našich osobných údajov je podľa nás aplikácia Bitdefender Mobile Security. Nechráni totiž naše telefóny „len“ pred vírusmi virtuálneho charakteru, ale dokonca aj pred parazitmi fyzickými – pred zlodejmi! Po krádeži (či strate) mobilu vám umožní ho lokalizovať, uzamknúť, poslať naň textovú správu a v najhoršom prípade ho kompletne do najmenšieho detailu premazať.

Ďalej vás bude táto aplikácia zásobovať bezpečnostnými odporúčaniami, bude vás v reálnom čase chrániť pri surfovaní po internete a bude si za vás pamätať všetky vaše heslá. Dokonca má zabudovanú aj VPN, hoci limitovanú počtom dát.

Ďalšie spoľahlivé antivírusy

Všetky veľké a všetkým dobre známe antivírusy z počítačov majú aj svoje mobilné verzie. Na Google Play tak narazíte napríklad na Norton Mobile Security (s užitočnou funkciou kontroly činnosti nainštalovaných aplikácií), na český Avast Mobile Security (ktorý je mimochodom zadarmo) alebo na AVG. A mimo nešliapnete ani s jedným z nich.

Najlepšie fitness aplikácie na chudnutie a na cvičenie

Strava

Je ťažké nasmerovať vás k nejakej jednej konkrétnej najlepšej fitness aplikácii. Každý z nás sa koniec koncov venuje inému športu a iným aktivitám a žiadna univerzálna aplikácia, ktorá by bola schopná skúsene pracovať s tisíckami rôznych cvičení, neexistuje.

Vydali sme sa teda cestou mainstreamu a vybrali jednu z najpopulárnejších aplikácií na behanie a na cyklistiku, pretože kto z nás aspoň raz do roka niekam nevybehne alebo nesadne na bicykel. Aplikácia sa nazýva Strava a jej sila tkvie v jej početnej a zapálenej komunite.

Okrem klasického zaznamenávania vašich športových výkonov, ubehnutých krokov a spálených kalórií (a aj menej častých metrík ako je „skóre utrpenia“) vás totiž postaví proti ďalším užívateľom, s ktorými potom budete môcť (virtuálne) súťažiť a predbiehať sa. Napadá vás snáď lepšia motivácia k tomu ísť si zabehať, než sledovať, ako sa vášmu najlepšiemu kamarátovi podaril o celých desať minút lepší čas ako vám?

Iné fitness aplikácie

Must-have fitness aplikáciou, teda niečo čo na vašom telefóne nemôže chýbať, je Google Fit. Je to prehľadná platforma, ktorá vie zhromažďovať informácie zo všetkých vašich inteligentných zariadení a ktorá si rozumie hneď s niekoľkými rôznymi fitness aplikáciami. Všetky svoje dáta v nej uvidíte pekne prehľadne na jednom mieste a ľahko si budete môcť určovať svoje budúce ciele.

Úlohy virtuálneho trénera sa chopí aplikácia typu Nike Training Club, Peloton alebo, ak sa radíte medzi fanúšikov Chrisa Hemswortha, Centr.

A ak holdujete umeniu jogy, dajte šancu aplikácii Down Dog.

Najlepšie inteligentné hodinky   Recenzie Xiaomi Smart Band 7

Najlepšia aplikácia pre predpoveď počasia

Carrot Weather

Predpoveď počasia je na jednu stranu bezpochyby praktickou pomôckou, ale na druhú stranu tiež niečím vcelku nudným a šedivo fádnym. Alebo nie? S aplikáciou Carrot Weather ani náhodou! 

Popri presných a prehľadných informáciách o blížiacich sa prehánkach vás bude Carrot zásobovať navyše aj množstvom vynaliezavých vtipných hlášok a poznámok, ktoré zaručene rozžiaria vaše inak monotónne ranné rutiny. A keby vás náhodou ten ktorý humor svojou ráznosťou míňal, môžete aplikáciu preladiť na odľahčenejšiu úroveň osobnosti (a to vrátane jej politických názorov). Tá vám možno už bude sedieť lepšie.

A keby nepomohlo ani to, odporučíme vám stiahnutie aplikácie klasickejšieho razenia – napríklad Windy.com.

Najlepšie aplikácie na čistenie mobilu

CCleaner

Uvoľnenie miesta na telefóne a jeho dôkladné prečistenie nie je nijako komplikované. Zvládnete ho dokonca aj bez akýchkoľvek ďalších aplikácií - stačí si prečítať našu príručku Ako vyčistiť úložisko v mobilnom telefóne?

Aj tak by ste to radšej nechali na nejakej jednoduchej aplikácii? V tom prípade by sme sa na vašom mieste obrátili na všeobecne známy CCleaner.

CCleaner zbaví váš Android telefón nadbytočných dát, prečistí jeho prepchaté úložisko a celkovo ho zoptimalizuje a zrýchli. Súčasne vás bude informovať o tom, ktoré aplikácie využívajú koľko dát a ako veľmi pri tom vysávajú batériu. Interface aplikácia je prehľadný a ľahko uchopiteľný a program si na Google Play počas jeho existencie stiahlo už viac ako 100 miliónov osôb, takže svoju úlohu plní očividne úctyhodne.

Ako vyčistiť telefón?   Ako vysušiť mobil?

Najlepšia výuková aplikácia na učenie sa angličtiny

Duolingo

Učiť sa nový jazyk je fuška, a to bez ohľadu na to, či ste sa vrhli práve na angličtinu alebo napríklad na japončinu. Našťastie ale máte vo vrecku svoj inteligentný telefón, ktorý sa s tou správnou aplikáciou dokáže premeniť na ostrieľaného tútora a s výučbou vám bodnúť. A jedným takým zbehlým virtuálnym učiteľom je Duolingo.

Aplikácia vás uvíta svojim priateľsky farebným rozhraním a krátkymi stráviteľnými lekciami. Učiť sa môžete pokojne aj niekoľko jazykov naraz (ak si na to trúfnete) a vyučovanie je založené na podmanivom princípe hier a výziev. Tie pokrývajú množstvo rozmanitých tém a budú vás krátkymi (a o to istejšími) krokmi posúvať v danom jazyku ďalej a ďalej. Budete budovať svoju slovnú zásobu, rozvíjať svoje znalosti gramatiky a učiť sa nielen čítaním, ale hlavne aj počúvaním a interakciou s aplikáciou.

Čo je najťažšou vecou na štúdiu nového jazyka? Podľa nás je to hľadanie motivácie. Duolingo sa preto zameriava aj na to, aby ste sa každý deň naučili aspoň niečo malé a aby ste sa dostali do rytmu. Z učenia sa potom stane súčasť vašej každodennej rutiny a to je základ, ak chcete dosiahnuť akýkoľvek pokrok.

Ďalšie jazykové vzdelávacie aplikácie

Kvalitnou vzdelávacou aplikáciou so zameraním na cudzie jazyky je tiež Babbel. Skôr než hrám sa ale podobá tradičným školským hodinám.

Zatiaľ čo niektorí sa toho naučia najviac podľa počúvania, iným vyhovuje učiť sa to, čo pred sebou vidia – učia sa vizuálne. A presne na tento typ žiakov myslí aplikácia Drops.

Našim posledným odporúčaním je Mondly - profesionálne nahovorená aplikácia, s ktorou si ľahko zapamätáte kopec užitočných fráz.

Najlepšie zoznamovacie aplikácie

Tinder

Žijeme v ére, kedy zoznamovanie sa online nielenže už nie je tabu, ono je fakticky pravidlom. Je to niečo bežné, s čím sa vo svojom okolí stretávame denne. Otázkou je, ktorá aplikácia to vie najlepšie? Ktorej sa s najväčšou pravdepodobnosťou podarí vás prepojiť s vašou vysnívanou spriaznenou dušou?

Stávkou na istotu je stále Tinder. Zameriava sa síce skôr na tých z vás pátrajúcich po vzťahoch odľahčeného a krátkodobého charakteru, ale to vôbec neznamená, že tam nenarazíte na svojho budúceho životného partnera. Silnou stránkou aplikácie je jej priamočiare ovládanie a hlavne aj masívna užívateľská základňa. To znamená tisíce a státisíce možných prepojení.

Ďalšie zoznamky pre Android

Tinder sa postupom času stal synonymom pre zoznamku, ale to neznamená, že by neexistovali iné, a minimálne rovnako dobré, platformy. Jednou z nich je Bumble - zoznamka stvorená ženami pre ženy. Zoznamka boriace také tie tradičné prežité pravidlá typu „muž musí vždy urobiť prvý krok“.

Zaujímavé funkcie ponúka aj Happn - aplikácia, ktorá pravidelne sleduje vašu polohu, vás prepojí s ľuďmi v blízkom okolí - napríklad s tými, ktorých vídate každý deň cestou do práce. eHarmony robí z hľadania partnera bezkompromisnú vedu a ide naozaj do hĺbky. Kippo sa zase zameriava na hráčov a na hráčky a prepája ich podľa ich najobľúbenejších hier a Tastebuds na to ide obdobne – akurát hry zamieňa za obľúbenú hudbu.

No jednoducho zoznamiek je celý rad a každá z nich má nejakú prednosť, nejaké zameranie. Stačí zo seba striasť akúkoľvek hanblivosť a strach a dať nejakej z nich šancu.

Najlepší prehrávač hudby a videí

Spotify

Málokoho prekvapí náš výber Spotify ako toho aktuálne najlepšieho prehrávača hudby na mobiloch. Odhaduje sa, že táto platforma v sebe práve teraz pokrýva viac ako 11 miliónov interpretov. To znamená, že na nej bez problémov nájdete aj tie najpokútnejšie hudobné žánre a aj tie najzapadnutejšie garážové kapely. Vypočujete si na nej čokoľvek od Beethovena až po Beyoncé a okrem hudby sa Spotify môže pochváliť aj množstvom chytľavých podcastov.

Na aplikácii si ale ceníme aj jej personalizované odporúčania, ktoré vám ponúkajú na základe vašej posluchovej histórie a aj podľa toho, čo teraz vyšlo a čo práve frčí a rúca rebríčky popularity.

K dispozícii je ako verzia zadarmo, ktorá vám sem tam rozbije flow nejakou tou reklamou, tak aj verzia platená, ktorá žiadne reklamy nemá a z ktorej si môžete pesničky tiež stiahnuť do telefónu a počúvať ich kdekoľvek.

Ďalšie hudobné prehrávače

Spotify šliapu na päty hudbou napchatej aplikácie Deezer a YouTube Music a audiofilom sú na počúvanie hudby v tej najvyššej kvalite určené programy typu Tidal a Poweramp.

Prehrávače videí, filmov a seriálov

Na prehrávanie hudby plynule nadviažeme prehrávaním videí. Na našich mobilných telefónoch na to používame okrem iného prehrávače MX Player, VLC a BSPlayer.

Ako urobiť screenshot na mobile?   Nahrávanie obrazovky

Najlepšie mapy do mobilu

Mapy Google

Najkomplexnejšie a najpodrobnejšie mapy pre váš telefón má Google. Nájdete v nich všetko. Recenzie na neďalekú kaviareň a reštauráciu, tipy na nevšedné miesta na návštevu a dokonca aj autobusové zástavky vrátane časového rozvrhu. 

Tým to ale zďaleka nekončí. Google Mapy nezobrazujú „iba“ tieto konštanty, ale aj veci dejúce sa v reálnom čase. Dozviete sa z nich info o dopravných kolónach a napríklad aj o vyťažení populárneho podniku, kam ste mali práve namierené.

Turistické mapy

Jedinou slabinou aplikácie od Google sú turistické trasy v našich slovenských lúkach a hájoch. Na tomto poli sa oveľa lepšie vyzná aplikácia Mapy.cz od Seznam.cz. Zahŕňa všetky farebne zaznačené turistické chodníky, a to vrátane ich diaľky a informácií o tom, či sú zjazdné napríklad aj na bicykli.

Auto navigácia pre Android

Výhradne pre jazdu autom je určená aplikácia Waze a jej ústredným lákadlom je silná komunita. Jednotliví vodiči do nej totiž môžu v priebehu cesty zaznamenávať poznatky a upozorňovať tak ďalších blížiacich sa motoristov na možné nebezpečenstvo.

Ďalšie zaujímavé aplikácie

Bez akých ďalších aplikácií sa v živote nezaobídeme? Hneď niekoľkokrát denne používame napríklad Peňaženku Google na platby mobilom v obchodoch. A nevieme si predstaviť život bez poznámok v Google Keep - ideálne pripichnutých priamo na ploche nášho telefónu. S matematikou, ktorá sa nám od školských čias zaručene vyparila z hlavy, nám pomáha Photomath a so skenovaním dokumentov Adobe Scan. Bezpečnú komunikáciu s našimi blízkymi nám zaručuje Signal a fotky a ďalšie súbory pravidelne zálohujeme buď na Google Drive (respektíve Fotky Google) alebo na Dropbox.

Na záver nemôžeme nespomenúť nášho obľúbeného nákupného radcu - Heureka! Ani tá nemôže vo forme intuitívnej a prístupnej aplikácie chýbať v žiadnom mobilnom telefóne.

Všetky vyššie prebrané aplikácie by vám mali fungovať na ktoromkoľvek telefóne s (pokiaľ možno najnovšou verziou) Androidu. Či už ide o model značky Xiaomi, o telefón Samsung alebo o mobil Sony.

Najlepšie mobily súčasnosti   Najlepšie hry na mobil

Podobné články: