Najlepšia herná myš
Najlepšie ergonomické a vertikálne myši
Najlepšia bezdrôtová myš
Na čo sa sústrediť pri výbere myši?
Ktoré parametre by vám pri výbere myši nemali uniknúť a ktoré naopak môžete s kľudným srdcom preskočiť? Je nejaký rozdiel medzi myšou optickou a myšou laserovou? To a mnoho ďalšieho si vysvetlíme nižšie, nech pri výbere svojho nového počítačového hlodavca neurobíte chybu.
Bezdrôtová myš, alebo káblová myš?
To, či sa vám oplatí zaobstarať si myš bezdrôtovú, alebo skôr myš káblovú závisí len od vás a od toho, ako ju používate. Každý z oboch týchto variantov má totiž svoje výhody a svoje nevýhody.
Bezdrôtová myš
Bezdrôtovú myš ocenia hlavne častí cestovatelia a potom tí, ktorí majú radi na stole poriadok. Nič nepokazí feng-šuej vášho pracovného priestoru rýchlejšie ako hrubý gumový kábel, ktorý nikam neschováte. A nie každý z nás má dostatok trpezlivosti na to, aby deň čo deň bojoval s jeho rozmotávaním.
Život bez káblov však nie je iba rozprávka. Bezdrôtová myš má batériu a tá sa samozrejme vybíja. Drahšie modely je možné jednoducho pripojiť k počítaču a používať ich ako klasické drôtové myši, zatiaľ čo sa nabíjajú.
Lacnejšie kúsky však fungujú na báze obyčajných ceruzkových batérií a keď vám myš v ten najhorší možný okamih prestane fungovať, budete musieť rýchlo pátrať po náhrade. Pri výbere bezdrôtovej myši tak venujte pozornosť jej výdrži a spôsobu jej nabíjania.
Malým (doslova) problémom bezdrôtových myší môže byť aj ich USB prijímač, ktorý musíte pripojiť do svojho počítača, aby mohol s myšou komunikovať. Respektíve problém nastane, ak myš často odovzdávate z jedného zariadenia do druhého a prijímač niekde stratíte. To sa vám s káblom stať nemôže.
Pri používaní bezdrôtovej myši sa radšej vyhnite používaniu Bluetooth pripojenia. Odozva tohto typu pripojenia stále trochu zaostáva za rádiovým pripojením a logicky aj za tým káblovým. Pri bežnej práci to najskôr nezaregistrujete, ale pri hraní hier rozhodne áno.
Káblová myš
Káblové myši mali historicky vždy jednu zásadnú výhodu, a to v kvalite a spoľahlivosti pripojenia. Hráči im preto dávali prednosť pred ich bezdrôtovými ekvivalentmi. To dnes ale už neplatí. Aj cenovo dostupnejšie bezdrôtové myši s počítačom vo väčšine prípadov komunikujú pomocou silného rádiového pripojenia a ich odozva je tak porovnateľná s káblovým pripojením.
Optická myš alebo laserová myš?
Musíme si priznať jednu vec. Myšky snímajúce pohyb pomocou malých kúzelných guľôčok sú vecou minulosti. Dnes je to všetko o neviditeľných LED svetlách a o laseroch. Ktorá z týchto možností je ale lepšia a prečo?
Odpoveď na túto otázku nie je úplne priamočiara a úprimne, ak plánujete používať kvalitnú podložku pod myš, môže vám to byť viac-menej fuk. Rozdiel medzi týmito dvoma technológiami je totiž predovšetkým v tom, ako sa jednotlivé myši pobijú s rôznymi typmi povrchov.
Optické myši vám nebudú fungovať na vysoko reflektívnych povrchoch, napríklad na skle. Ideálne by ste ich mali používať na textilných podložkách, tam sa cítia ako doma.
Laserové myši naopak fungujú skoro na čomkoľvek, a to vrátane skla. Sú preto oveľa univerzálnejšie a ak nemôžete so sebou ťahať všade podložku, máte vlastne už vybrané. Lasery sú výkonnejšie ako LED svetlá v optických myšiach a snímajú toho oveľa viac – sú citlivejšie. To je na jednu stranu benefit, ale na druhú stranu aj nevýhoda. Laserová myš je totiž senzitívnejšia na akékoľvek nerovnosti, čo často vedie k nepatrným otrasom kurzora na obrazovke počítača. Ideálne sa laserové myši chovajú na tvrdých plastových podložkách.
Nakoniec to teda nie je otázka typu senzora, ale otázka toho, ako kvalitnú podložku myši používate. Perfektná myš za niekoľko desiatok eur sa na nerovnom povrchu bude správať rovnako ako myš za pár eur.
Tvar počítačovej myši
Ergonómia počítačovej myši by mala stáť pri jej výbere na prvom mieste. Zabudnite na DPI, na odozvu a na pekné farbičky. Myš budete mať v ruke každý deň po dobu ktovie koľkých hodín a pokiaľ vám je jej tvar nepríjemný, máte problém. Počiatočná nepríjemnosť úchopu môže totiž časom viesť až k zdravotným problémom. Vyberte si preto takú myš, ktorá vám sedí. Vám a vášmu úchopu.
Typy úchopu
Najčastejším typom úchopu je úchop dlaní (palm grip). Prsty ležia na dvoch hlavných tlačidlách a dlaň pokrýva celé telo myši. Znie vám to povedome? Potom sa poobzerajte po dostatočne veľkej a širokej myši.
Alternatívou je úchop končekmi prstov (tip grip), pre ktorý je najvhodnejšia malá a ľahká myš.
Posledným variantom je tzv. pazúrový úchop (claw grip), pri ktorom dlaň odpočíva na zadnej hrane myši, zatiaľ čo prsty sú ohnuté a ich končeky sa dotýkajú tlačidiel. Ak vám vyhovuje práve toto stlačenie, budete potrebovať úzku myš s dostatočne dlhými hlavnými tlačidlami.
Ergonomické a vertikálne myši
Ak pracujete s myšou pomaly celý deň, porozmýšľajte o myši ergonomickej, alebo ideálne rovno o myši vertik álne.
Tvar ergonomickej myši kopíruje podobu vašej dlane a jej používanie je tak oveľa komfortnejšie. Ergonomické myši totiž nie sú symetrické a sú určené buď iba pravákom, alebo iba ľavákom.
A myš vertikálna je vlastne iba klasická myš otočená o nejakých 90°. Dá sa teda držať bez otáčania zápästia do neprirodzenej horizontálnej polohy, čím vám uľaví od bolestí. Musíte ale počítať s tým, že si na ňu budete musieť nejaký čas zvykať.
Trackbally
O existencii ergonomických myší vedia, dalo by sa povedať, všetci. Trackbally naopak pozná málokto a na prvý pohľad vám dosť možno pripomínajú zariadenie z počítačového praveku. Neprávom, využitie nájdu aj v súčasnosti.
Zatiaľ čo myši sa ovládajú pohybom ruky, trackbally sa ovládajú pohybom prsta, najčastejšie palca a nezaťažujú preto natoľko vaše zápästie (a na stole nezaberajú toľko miesta). Určite im ale nepríde na chuť každý. Rovnako ako vertikálne myši vyžadujú zo začiatku dostatok trpezlivosti a tréningu.
Tlačidiel nie je na myši nikdy dosť
Čo odlišuje dobrú hernú myš od priemernej kancelárskej? Odvážny dizajn a extrémna citlivosť? Kdeže, je to hlavne dostatok programovateľných tlačidiel.
Najobyčajnejšie myši mávajú iba dve tlačidlá a koliesko. Herné myši majú medzi piatimi až dvadsiatimi tlačidlami. A veľká väčšina z týchto tlačidiel je programovateľná. Môžete im dať presne takú funkciu, akú chcete a uľahčiť si tým prácu. Alebo sa zdokonaliť vo svojej obľúbenej hre a konečne poraziť svojich kamarátov.
Pre hranie strieľačiek si vystačíte aj s málom, ale ak holdujete MMO a MOBA hrám, potom budete chcieť mať po ruke tlačidiel čo najviac. Pri kompetitívnych hrách sa počíta každá stotina a ak máte potrebné tlačidlo doslova pod palcom, ušetríte ich hneď niekoľko.
Pri výbere myši nazavrhnite ani koliesko. Malo by sa točiť plynule a zároveň by ste mali byť schopní rozpoznať každý jeho vrub. Oceníte to nielen pri hraní hier, ale aj pri práci. Presnosť rovná sa efektivite.
Predtým ako sa od kolieska odrolujeme ďalej, máme pre vás malú poznámku na záver. Prečítajte si pred kúpou myši dostatok recenzií a zamerajte sa práve na koliesko a na jeho správanie sa postupom času. Práve ono totiž býva kameňom úrazu a najčastejšou závadou myši.
Citlivosť a doba odozvy
Druhým faktorom, ktorý odlišuje herné myši od tých bežnejších sú senzory a ich citlivosť. Citlivosť sa značí skratkou DPI a číslom. Hodnota DPI značí to, koľko bodov na palec (dots per inch) dokáže senzor myši nasnímať. Vyššie DPI teda skrátene znamená rýchlejší pohyb kurzora, pre ktorý je potrebná kratšia prejdená fyzická vzdialenosť myší. Nenechajte sa ním ale uniesť. Pre bežnú prácu si vystačíte s DPI okolo 400 až 800 a ani pri hrách spravidla nebudete potrebovať viac ako 2000.
Omnoho dôležitejšia ako citlivosť myši je jej doba odozvy, teda to, ako dlho počítaču potrvá, než zaregistruje pohyb myši. Na hranie hier by sa mala ideálne pohybovať okolo 1 ms a na bežnú kancelársku prácu a brázdenie internetom vám bude s prehľadom stačiť aj 5 ms.
Nastavenie myši
Predtým, než si na svoju myš začnete zvykať, si ju nastavte. Nemôžeme vám povedať ako, pretože každý má iné preferencie a každý svoju myš používa na niečo iné, ale rozhodne tento krok nevynechajte.
Niektorí s radosťou využívajú celý priestor svojej podložky, zatiaľ čo iní zápästím veľmi hýbať nechcú. Či už to máte, ako chcete, nastavte si patričnú citlivosť a radšej sa vyhnite akcelerácii, najmä ak vaša práca (a hrané hry) vyžaduje konzistenciu a presnosť.
A až budete mať nastavené všetko dôležité, mrknite sa aj na podsvietenie. Veľa myší sa honosí desiatkami režimov svetiel - od halucinogénneho blikania až po príjemné vlnky. Zvoľte také, ktoré zodpovedá vašej osobnosti a ktoré vás nebude večer príliš iritovať a môžete sa konečne vrhnúť na testovanie!