Najlepšia klávesnica pre rok 2024

Chystáte sa konečne napísať svoj vysnívaný román alebo sa už naozaj musíte pustiť do tej toľko odkladanej pracovnej úlohy? Potom budete potrebovať poriadnu klávesnicu. Klávesnicu, ktorá vás pri písaní nebude ničím zdržiavať a ktorá niečo vydrží.

Chystáte sa konečne napísať svoj vysnívaný román alebo sa už naozaj musíte pustiť do tej toľko odkladanej pracovnej úlohy? Potom budete potrebovať poriadnu klávesnicu. Klávesnicu, ktorá vás pri písaní nebude ničím zdržiavať a ktorá niečo vydrží.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa sústrediť pri výbere klávesnice?

Nenechajte sa zavaliť nesmiernou ponukou klávesníc všetkého druhu a vyberte si tú, ktorá presne zodpovedá vašim potrebám. Pozrime sa na to, čo by vás pri výbere malo zaujímať.

Klávesnica na písanie alebo na hranie?

Prvým rozhodujúcim faktorom bude účel klávesnice, teda to na čo ju budete používať predovšetkým. Od toho sa potom budú odvíjať jej potrebné funkcie a hlavne váš rozpočet. Nemá zmysel za klávesnicu utrácať tisíce, pokiaľ ju použijete raz dvakrát do týždňa na napísanie zopár e-mailov.

Herná klávesnica

Klávesnica je pri myši jednou z najdôležitejších hráčskych periférií, pretože práve prostredníctvom nej hráči interagujú s hranou hrou. A ak je klávesnica nepohodlná a nespoľahlivá, na vašej hre sa to jednoducho bude dať vidieť.

Hráčske klávesnice preto spravidla vynikajú vysokou kvalitou spracovania, pohodlnosťou, niekedy až prehnaným podsvietením a predovšetkým spínačmi s instantnou odozvou. Často mávajú aj nastaviteľné makro tlačidlá a dokážu si poradiť s anti-ghostingom (vedia zaregistrovať viac klávesov stlačených naraz). Bývajú síce drahšie ako tradičné kancelárske modely, ale s ohľadom na šírku ponúkaných funkcií sa oplatí si za ne priplatiť.

A herná klávesnica rozhodne nemusí slúžiť iba hráčom. Naopak, všetky vyššie spomínané benefity využijete aj pri častom písaní úloh do práce alebo do školy. Jedinou vecou, ​​bez ktorej by ste sa asi u hráčskych klávesníc v tomto prípade obišli, sú ich agresívne designy. Našťastie nie je problém na trhu naraziť aj na striedmejšie kúsky, za ktoré sa nebudete musieť hanbiť ani pred svojimi kolegami a spolužiakmi.

Klávesnica pre programátorov a pre pisálkov

Ak tkvie veľká porcia vašej práce v písaní, či už článkov alebo programov, potom je pre vás klávesnica ešte dôležitejšia ako pre hráčov. Budete s ňou koniec koncov tráviť každý deň okolo ôsmich hodín, čo skutočne nie je málo.

Vo vašom prípade by sme sa preto pri výbere zamerali na mechanické klávesnice – modely s mechanickými spínačmi. Detailnejšie ich preberieme o niečo nižšie, ale podstatou je fakt, že sú pocitovo príjemnejšie ako klasické membránové klávesnice a že majú tiež výrazne dlhšiu životnosť.

Kancelárske ergonomické klávesnice

Nemusíte byť práve novinármi alebo programátormi, aby ste našli využitie pre kvalitnú klávesnicu. Aj v ktorejkoľvek inej kancelárskej práci oceníte odolnú a pohodlnú klávesnicu. Zvlášť teda tú pohodlnú.

Ak budete chvíľu pozorovať svoje ruky pri písaní na počítači, tak si všimnete, že ich poloha ani zďaleka nezodpovedá tvaru klasickej obdĺžnikovej klávesnice. Vaše zápästie sa musí pri písaní neprirodzene ohýbať a po dlhšej dobe vás môže začať aj bolieť. Tento problém má ale našťastie riešenie. Riešenie vyžadujúce vysokú investíciu, ktorá sa vám ale z dlhodobého hľadiska určite oplatí. Ide totiž o investíciu do vášho zdravia, o investíciu do ergonomickej klávesnice.

Existujú dva typy ergonomických klávesníc. Klávesnica prehnutá a klávesnica s dvoma časťami. Ich cieľ je ale identický. Eliminovať záťaž na vašich zápästiach. Tvar týchto klávesníc totiž napodobňuje pozíciu vašich rúk a je preto oveľa prirodzenejší a pohodlnejší. Jediným problémom je, že si na ne budete musieť určitú dobu zvykať.

Membránové vs. mechanické klávesnice

Teraz, keď už máte jasno v tom, na čo budete svoju klávesnicu používať, sa musíte rozhodnúť medzi klávesnicou membránovou a klávesnicou mechanickou.

V skratke: čím častejšie svoju klávesnicu používate, tým skôr by ste si mali zaobstarať klávesnicu mechanickú. Lenže, ako napokon všetko v živote, ani toto pravidlo neplatí vždy a pre každého. Rozdiel medzi týmito klávesnicami je totiž hlavne o pocite a každému vyhovuje niečo iné. Povedzme si preto o týchto dvoch skupinách niečo viac.

Membránové klávesnice

Klávesnice s membránovými spínačmi registrujú stlačenie klávesy v ten moment, kedy sa plastová membrána dotkne kontaktnej plochy. Teda v ten moment, keď ju prstom dotlačíte až úplne dole. Membránové klávesnice preto bývajú nízke, tiché, lacné a pocitovo mäkké – ako keby sa pod klávesou skrývala huba.

Vzhľadom na jednoduchosť konštrukcie ponúkajú tieto modely za nízke ceny často množstvo bonusových funkcií. Narazíte na kúsky s tonou dodatočných mediálnych tlačidiel, s komplexným RGB podsvietením, s nastaviteľnosťou výšky a niekedy aj s malými informačnými displejmi.

Membránové klávesnice sú vhodné pre príležitostných hráčov a pre bežnú kancelársku prácu.

Mechanické klávesnice

Mechanické klávesnice sa od tých membránových v mnohom líšia. Pod klávesou sa neskrýva plastová membrána, ale oveľa zložitejší mechanický spínač s pružinkou zvaný switch. Klávesnica neregistruje stlačenie klávesy až vtedy, čo ju zrazíte kompletne „na zem“, ale jej aktivačný bod je o niečo vyššie.

Existuje mnoho typov mechanických spínačov, všeobecne však možno povedať, že mechanické klávesnice sú v porovnaní s tými membránovými oveľa odolnejšie, majú svižnejšiu odozvu a pri písaní vám poskytnú dostatočnú spätnú väzbu.

Najväčšou slabinou mechanických klávesníc býva vysoký hluk. Ak sa pohybujete v hektickom pracovnom prostredí, kde nechcete nikoho rušiť, budete musieť zapátrať po modeloch s tichými spínačmi, alebo siahnuť po klávesnici membránovej.

Typy mechanických spínačov

Mechanické spínače sa delia do troch hlavných skupín a orientovať sa v nich môžete podľa farieb. Svetovo najväčším a najpopulárnejším výrobcom mechanických spínačov je spoločnosť Cherry, preto tu spomíname jej modely spínačov, podľa ktorých sa budete môcť orientovať.

  • Lineárne spínače (linear switches) majú zhora nadol plynulý stisk bez akejkoľvek hmatovej odozvy a sú preto vhodné pre hráčov. Typickým príkladom lineárneho spínača je Cherry MX Red.

  • Hmatové spínače (tactile switches) majú napol ceste pri stlačení viditeľný hrboľ, ktorý vás informuje o tom, kedy presne klávesnica váš stisk zaregistrovala. Tieto spínače sú ideálne na intenzívne písanie a ich typickým príkladom je Cherry MX Brown.

  • Klikacie spínače (clicky switches) sú podobné tým hmatovým. Rozdielom je ich počiatočný odpor a potom hluk, ktorý vydávajú. Hmatové spínače majú silný odpor už od úplného začiatku stlačenia, zatiaľ čo tie klikacie vám začnú odporovať až po určitej vzdialenosti. Potom narazíte na posuvník a tým pádom aj na výrazne vyšší odpor stlačenia. Klikacie spínače vám vďaka spomínanému posuvníku poskytnú suverénne najistejšiu spätnú väzbu a sú preto tiež najhlučnejšie. Typickým príkladom tohto typu spínačov je Cherry MX Blue.

Drahšie modely klávesníc vám umožnia switche jednoducho vymeniť za iné a na trhu sú dokonca aj modely, na ktorých si budete môcť nastaviť hĺbku rozoznania stlačenia.

Jedna vec je povedať si čo a ako a druhá vec je potom si spínače naozaj ohmatať a vyskúšať. Pred kúpou vám rozhodne odporúčame navštíviť najbližší obchod s elektrom a spínače medzi sebou porovnať. Jedine tak budete vedieť, ktorý je pre vás ten najvhodnejší. Alebo možno zistíte, že preferujete klávesnice membránové, kto vie.

Veľkosť klávesnice a rozloženie kláves

Ďalším významnými činiteľmi pri výbere klávesnice sú jej veľkosť a rozloženie jej kláves.

Veľkosti klávesníc

Tradične sa klávesnica delí na štandardné (full-size), TKL (tenkeyless) a 60 %.

  • Štandardné klávesnice majú 104 kláves a pýšia sa kompletnou numerickou časťou (numpad) nachádzajúcej sa po ich pravej strane. Sú teda najuniverzálnejšie - poradia si s čímkoľvek. Hodia sa na hranie, na písanie a samozrejme aj na surfovanie po internete. Na stole však zaberajú dosť miesta a je dosť možné, že všetko, čo ponúkajú ani nevyužijete.

  • TKL klávesnice majú 87 klávesov a chýba im numerická časť. Sú kompaktnejšie a ideálne pre tých z vás, ktorí numpad nevyužijú a naopak ocenia voľné miesto na stole. A ak vám začne numerická časť predsa len chýbať, môžete si ju vždy dokúpiť zvlášť.

  • 60 % klávesnice majú 68 kláves a nielenže im chýba numerická časť, chýbajú im tiež šípky a ďalšie užitočné tlačidlá nachádzajúce sa nad nimi. Tieto drobné klávesnice sú ideálne na cestovanie, ale nie každý im príde na chuť. Hodia sa skôr pre pokročilejších užívateľov, ktorí majú v malíčku klávesové skratky a ktorí si dokážu poradiť aj bez chýbajúcich kláves.

Rozloženie kláves

Rozloženie je hlavne o jazyku. Pre slovenské a české klávesnice je typické rozloženie QWERTZ podľa poradia prvých šiestich písmen v rade po klávesu TAB. Anglické (a iné) klávesnice majú naopak rozloženie QWERTY.

Rozdiel v Z a Y nie je zas tak zásadný, problémom sú však písmená s diakritikou. Ak nezvládate písanie všetkými desiatimi poslepiačky, bude pre vás neustále hľadanie toho správneho písmena utrpením. Pred kúpou sa preto radšej uistite, že vami vybraný model má popisky slovenské (SK) a nie anglické (US). Dá sa to síce vyriešiť nalepením nálepiek s korektnými popiskami, ale tým zase prídete o podsvietenie daných kláves a kto vie, ako dlho nálepky vydržia.

Okrem jazyka sa sústreďte aj na veľkosť a umiestnenie niekoľkých hlavných kláves typu Enter, Shift a Backspace. Každá klávesnica je iná a ak ste už na niečo zvyknutí, potom vás malinký Backspace alebo jednoriadkový Enter môžu dosť nepríjemne prekvapiť. Zvyknúť sa ale dá na čokoľvek, je to iba o tréningu.

Čo ďalšie by ste mali o klávesniciach vedieť?

V tom podstatnom by ste mali mať jasno. Viete, na čo klávesnicu potrebujete, aké spínače vám vyhovujú a aké rozloženie je pre vás to najlepšie. Teraz sa tak môžeme vrhnúť na pár menej dôležitých vecí.

Bezdrôtová klávesnica vs. káblová klávesnica

Rozhodnutie medzi klávesnicou bezdrôtovou a klávesnicou káblovou by malo byť relatívne jednoduché. Chcete mať na stole poriadok a rozmotávanie káblov vám tak akurát zvyšuje tlak? Potrebujete klávesnicu bezdrôtovú. Často cestujete a klávesnica na notebooku vám nie je dosť dobrá? To isté.

Káble vám zas natoľko nevadia a bojíte sa toho, kedy vám klávesnica „vypovie“, pretože jej došla šťava? Potom ušetrite pár eur a zvoľte model s káblom, a to ideálne vyberateľným. Káble sa po rokoch používania ohýbajú a pokrúcajú a prestávajú fungovať. Ak však budete mať klávesnicu s vyberateľným káblom, potom ho stačí vymeniť a ide sa ďalej. Pri klávesnici s káblom napevno vás vyjde oprava oveľa drahšie.

A keď už sme pri tých kábloch, nezabudnite sa pozrieť na to, aké majú rozhranie. Vyžadujú pre pripojenie USB-C port, alebo si vystačia s USB 2.0? Pripájajú sa cez Bluetooth, alebo cez USB prijímač? Dá sa to samozrejme riešiť pomocou redukcií, ale je dobré vedieť, do čoho idete.

Podsvietené klávesnice

Len vy, tma a ticho alebo ďalšia noc strávená pri počítači, možno hraním hier, možno prácou. Znie vám to povedome? Tak to určite budete vďační za podsvietenie klávesnice.

Okrem toho, že je podsvietenie užitočné, dosť dobre slúži aj ako spôsob, ako si klávesnicu prispôsobiť. Veľa modelov vám umožní si nastaviť konkrétne farby, jas a pokojne aj všelijaké režimy ich zmien a prelínania.

U lacnejších klávesníc si ale dajte pozor na nerovnomernosť podsvietenia, pri ktorom sa tak trochu zabúda na okrajové klávesy a ich jas tak býva výrazne slabší ako jas tých uprostred.

Podpera zápästia

Možno vás nezaujali ergonomické klávesnice, ale aj tak by ste ocenili väčšie pohodlie pri práci a pri hraní. Na scénu preto prichádzajú podpery zápästia. Niektoré klávesnice sa predávajú rovno s nimi, k iným si ich budete musieť sami prikúpiť. Pozornosť venujte hlavne materiálom a výške podpery.

Vodeodolnosť

Vodeodolnosť je maličkosť, ale vskutku prospešná. Málokomu sa nepodarilo nikdy niečo vysypať, alebo ešte horšie niečo vyliať na klávesnicu. Pre obyčajnú klávesnicu by mohlo byť aj zopár kvapiek vody na zlom mieste rozsudkom smrti. Vodeodolná klávesnica si s tým ale poradí ako nič a bude vám slúžiť o to dlhšie.

Makro tlačidlá

Programovateľné klávesy nemajú spočiatku žiadnu funkciu. Čakajú totiž na vás a na to, akú im pridelíte. A nemusí ísť len o funkciu v hrách, rovnako tak dobre môžu nahradiť aj nejaké vaše najpoužívanejšie klávesové skratky v ktoromkoľvek inom programe a v samotnom operačnom systéme.

Anti-ghosting

Anti-ghosting označuje možnosť stlačenia väčšieho počtu kláves naraz. Teda nielen samotnú možnosť, ale aj ich spoľahlivé zaznamenanie. Anti-ghosting sa často označuje aj ako N-Key Rollover a ocenia ho najmä hráči.

Podobné články: