Najlepšie a najpredávanejšie televízory (2024)

Nadišiel konečne čas sa zbaviť tej vašej starej ťažkej debny? Čas na to kúpiť si nový televízor - inteligentný, úzky ako papier, so špičkovým obrazom a s rozlíšením 4K. Teraz už sa „len“ zorientovať v zdanlivo nekonečnej ponuke a jeden vybrať. Od toho tu ale našťastie máte nás! Povieme vám nielen akú značku televízora si máte vybrať, ale aj aké konkrétne modely sa podľa nás momentálne pýšia titulom „najlepšieho televízora na trhu“.

Nadišiel konečne čas sa zbaviť tej vašej starej ťažkej debny? Čas na to kúpiť si nový televízor - inteligentný, úzky ako papier, so špičkovým obrazom a s rozlíšením 4K. Teraz už sa „len“ zorientovať v zdanlivo nekonečnej ponuke a jeden vybrať. Od toho tu ale našťastie máte nás! Povieme vám nielen akú značku televízora si máte vybrať, ale aj aké konkrétne modely sa podľa nás momentálne pýšia titulom „najlepšieho televízora na trhu“.

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Najlepší televízor nad 75 palcov alebo televízor snov

LG OLED evo C3

  • Typ displeja: 4K OLED

  • Obnovovacia frekvencia: 100 Hz

  • HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG

  • Smart TV: webOS 23

  • 4× HDMI 2.1

Na Heureke bez pochýb narazíte aj na (oveľa) drahšie televízory ako je LG C3. Čo ho teda robí natoľko výnimočným, že sme sa ho odvážili usadiť na pomyselný trón nášho rebríčka?

V prvom rade tu je jeho obrazová kvalita. LG C3 ponúka úplne famózny obraz, a to vďaka prítomnej OLED technológii. Ak sa chcete o OLED dozvedieť niečo viac, odporúčame vám náš článok OLED vs. LCD LED. Tu vám len v krátkosti povieme, že OLED TV sa všeobecne teší excelentnému kontrastu, živým a presným farbám, neprekonateľným pozorovacím uhlom a samozrejme aj tej „najčiernejšej“ čiernej. HDR obsah na tomto paneli skutočne vyniká a cinefilovia sa tak s LG budú cítiť ako v nebi.

Na svoje si ale prídu napríklad aj hráči videohier. Doba odozvy LG C3 sa pohybuje na hranici 0,1 ms a televízor navyše podporuje VRR, NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync Pro a disponuje hneď štyrmi „rýchlymi“ HDMI 2.1 portami (4K, 120 Hz). Pripravte sa preto na príjemne plynulý obraz, ktorý zároveň pohotovo reaguje na vaše ovládanie.

Je to jednoducho ten najlepší televízor pre prevažnú väčšinu z vás a na Heureke si ho môžete zakúpiť hneď v niekoľkých rôznych veľkostiach (ostatne ako všetky zariadenia v tomto rebríčku). Náročnejší používatelia potom môžu siahnuť po o trochu drahšom súrodencovi C3, a to po LG G3 s o nepatrne vyšším maximálnym jasom. Za zmienku stojí aj stále dostupný predchodca C3, a to LG C2. V mnohom totiž za svojim nástupcom nezaostáva a cenovo sa logicky pohybuje o niečo nižšie.

LG OLED evo C3

Najlepší TV prijímač do 65 palcov (164 cm)

Samsung S95C

  • Typ displeja: 4K QD-OLED

  • Obnovovacia frekvencia: až 144 Hz

  • HDR: HDR10, HDR10+, HLG

  • Smart TV: Tizen

  • 4× HDMI 2.1

Samsung vo svojich televízoroch dlhé roky tvrdohlavo vsádzal na LCD LED technológiu. A hoci jeho QLED TV priznali množstvo predajných úspechov, obrazovou kvalitou sa nikdy nedokázali plne rovnať OLED televízorom. O tom napokon svedčí práve aj model Samsung S95C. Ten sa totiž tiež opiera o OLED (konkrétne o QD-OLED kombinujúci OLED s vrstvou Quantum Dots) a o kvalite jeho obrazu platí viac-menej to isté, čo o LG vyššie: farby plné života, dokonalá čierna, solídny kontrast, výborná ostrosť obrazu, vysoká obnovovacia frekvencia a navyše aj prekvapivo vysoký maximálny jas, čo u OLED bežne býva (bývalo?) veľkou slabinou. Zamrzí snáď len chýbajúca podpora Dolby Vision, ale televízor to našťastie vynahrádza podporou HDR10+ aj HLG.

Rozhodujete sa medzi LG C3 (resp. LG G3) a medzi Samsung S95C? Úprimne, vedľa nešliapnete ani s jedným z nich. O tom, ktorý by ste si mali vo finále zakúpiť, môže dostatočne dobre rozhodnúť napríklad hod mincou. Alebo by mohlo rozhodnúť o niečo šikovnejšie vedenie káblov do malej externej krabičky u Samsungu (u LG vedú káble klasicky do zadnej časti televízora). Žiadne výraznejšie slabiny tieto modely totiž nemajú.

Samsung S95C

Najlepší televízor do 55 palcov (139 cm)

Sony Bravia XR A95K

  • Typ displeja: 4K QD-OLED

  • Obnovovacia frekvencia: 100 Hz

  • HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG

  • Smart TV: Android TV

  • 2× HDMI 2.1, 2× HDMI 2.0

Tretím výrobcom, ktorý sa pravidelne objavuje v každom rebríčku TOP televízorov nie je nikto iný ako Sony. A pokiaľ by sme mali vypichnúť jeden z ich najlepších modelov, vybrali by sme si práve Sony Bravia XR A95K.

Televízor stavia na už spomínanej technológii QD-OLED, takže si ideme do tretice všetko dobré opäť pekne zopakovať. Sony vás totiž rovnako ako vyššie spomínané modely uchváti svojimi farbami, neuveriteľným množstvom detailov, solídnym kontrastom, širokými pozorovacími uhlami a vysokým jasom. To dopĺňa už tradične podpora väčšiny HDR štandardov (vr. Dolby Vision) a napríklad aj spoľahlivo fungujúci upscaling do 4K.

A zatiaľ čo 99 % aktuálne predávaných televízorov oslní svojimi zabudovanými reproduktormi len málokoho, Sony nezanevrelo ani na túto oblasť. Čaká tu na vás hlasný a pritom čistý 60 W zvukový výstup s podporou Dolby Atmos a my si myslíme, že Bravia XR A95K je jednou z mála televízorov, ktorý sa bez problémov zaobíde bez investície do externého soundbaru.

Sony Bravia XR A95K

Ďalšie podobné produkty

Najlepší malý televízor do 32 palcov (80 cm)

Samsung The Frame

  • Typ displeja: FHD QLED

  • Obnovovacia frekvencia: 50 Hz

  • HDR: HDR10+

  • Smart TV: Tizen

  • 2× HDMI 2.1

Začnime varovaním: televízory do 32 palcov už dlhé roky nie sú pre výrobcov nijako zvlášť zaujímavou kategóriou. Užívatelia sa holt posunuli vyššie - k väčším kúskom. V obchodoch teda nenarazíte na jediný televízor do 32 palcov, ktorý by kvalitou možno siahal čo i len po päty vyššie spomínaným šampiónom. Malé televízory sú určené nenáročným divákom a hodia sa napríklad na chatu.

Za tým účeľom by sme vám potom odporučili model Samsung The Frame. Z kvality obrazu vám tu sánka na zem síce nespadne, ale v kategórii do 32 palcov je to aj napriek tomu nadpriemer. Čím ale The Frame rozhodne vyniká, je (ako už ste sa podľa názvu televízora určite dovtípili) svojim dizajnom.

Keď sa na tento televízor práve na niečo nepozeráte, spustí sa na ňom ambientný režim premietajúci umelecké diela. Na klasickom televízore by to možno pôsobilo zvláštne, falošne, ale tento model svojim dizajnom pripomína klasický rám na obrazy a všetko tak do seba zapadá (rámiky sú mimochodom magnetické a môžete tak ľahko striedať rôzne typy dreva). Namiesto veľkého čierneho displeja môžu vašu stenu zdobiť obrazy.

Samsung The Frame

Na čo sa sústrediť pri výbere?

Výber nového televízora dokáže slušne otestovať trpezlivosť aj tých najväčších kľuďasov. Budete sa totiž musieť naučiť kľučkovať medzi pojmami, ktorých význam je priemernému človeku úplnou záhadou. Ide o obraty marketingových čarodejníkov, alebo o podstatné veci, ktoré by ste mali vedieť? Urobme si v krátkosti poriadok v tom, čo je čo.

A ak sa chcete do televízora ponoriť hlbšie, bližšie informácie nájdete v našom radcovi Ako vybrať televízor?

Uhlopriečka

Meranie perfektnej uhlopriečky TV je samo o sebe tak trochu vedou a je ľahké sa v nej utopiť. Ale úprimne, nie je vôbec potrebné to zvlášť hrotiť. Vystačíte si so svojim sedliackym rozumom. Vezmite do úvahy hlavne veľkosť izby, do ktorej televízor umiestnite, a vzdialenosť televízora od miesta na sedenie. Ďalšie rady na vás čakajú v radcoch Aký veľký televízor? a Ako ďaleko sedieť od televízora?

A majte na pamäti fakt, že „väčší“ vždy neznamená „lepší“. Len si skúste predstaviť, aké to je, keď máte pri návšteve kina sedieť v prvom rade.

Najlepšie projektory a domáce kiná

Zobrazovacie technológie

Zobrazovacie technológie televízorov sa v zásade delia do dvoch skupín: LCD (resp. LED) a OLED.

  • LED televízory majú zjednodušene povedané jednu veľkú vrstvu LED podsvietenia, ktorá osvetľuje tekuté kryštály („liquid crystals“). Jedná sa preto o podskupinu LCD televízorov. Medzi LCD televízory je možné radiť aj všetky QLED, Mini LED a NanoCell televízory.

  • OLED televízory žiadnu vrstvu podsvietenia nemajú. Každý jednotlivý pixel v nich žiari sám o sebe. Práve preto dokážu OLED televízory zobraziť dokonalú čiernu.

Od vyššie spomínaných technológií sa odvíjajú silné a slabé stránky jednotlivých televízorov. LCD televízory spravidla stavajú na nižšej cene a na vyššom maximálnom jase. Majú ale užšie pozorovacie uhly, nižší kontrast a celkovo slabšiu kvalitu obrazu.

OLED televízory bývajú sýtejšie, kontrastnejšie a majú širšie pozorovacie uhly. Bohužiaľ ale zase bývajú drahšie a nevedia dosiahnuť tak vysoký maximálny jas.

OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Ktorý TV je lepší?   HDR (High Dynamic Range)

Rozlíšenie

U čoho sa vlastne pozastavovať ani nemusíte je rozlíšenie. 4K televízory sú v súčasnosti štandardom a bude tomu tak aj v dohľadnej budúcnosti. Obsahu v rozlíšení 8K totiž vychádza pomenej. A rozlíšenie 1080p má svoje miesto jedine na televízoroch s uhlopriečkou do 32 palcov, na väčších obrazovkách už nevyzerá veľmi dobre.

Obnovovacia frekvencia, odozva a input lag

Čo by ste naopak prehliadnuť nemali, je obnovovacia frekvencia, teda počet obrazov, ktorý je televízor schopný zobraziť počas jednej sekundy. Obnovovacia frekvencia nad 100 Hz znamená viditeľne plynulejší obraz, čo ocenia napríklad fanúšikovia futbalu a hokeja a bez pochýb aj hráči videohier.

S frekvenciou potom úzko súvisí aj odozva a tzv. „input lag“. Odozva znamená prechod pixelu z jednej farby na inú. Čím nižšia, tým lepšia, ideálne pod 8 ms. A to platí aj pre input lag, ktorý je zase zásadný pre hráčov hier. Meria totiž dobu medzi akciou hráča a viditeľnou reakciou v hre.

Smart TV

Za zmienku stoja aj operačné systémy. To, čo robí smart TV „smart“, teda inteligentný. Aj tie najlacnejšie televízory dnes bývajú inteligentné, ale to neznamená, že sú tiež plynulé a intuitívne. A neznamená to, že na nich budú fungovať všetky vami obľúbené aplikácie. Pred kúpou sa preto uistite, že to tak naozaj je. Stávkou na istotu bývajú Android TV.

Porty, konektivita a zabudované reproduktory

Na záver neprehliadnite ani také zdanlivé maličkosti ako sú porty (napríklad vysokorýchlostný HDMI port a 3,5 mm slúchadlový jack), konektivita (televízor s Wi-Fi pre pripojenie k internetu a televízor s Bluetooth pre pripojenie reproduktorov a ďalšieho príslušenstva) a vstavané reproduktory, respektíve ich výkon a kvalitu.

Najlepšie soundbary k TV   PlayStation 5 vs. Xbox Series X/S

Podobné články: