Ako nahrať hovor?

Blíži sa vám nejaký dôležitý telefonát a vy nechcete, aby vám z neho čokoľvek uniklo? V takom prípade znie nahrávanie hovoru, jeho následné uloženie a opätovné vypočutie celkom rozumne. Bohužiaľ to ale nie je také priamočiare, ako by sa spočiatku mohlo zdať. Stoja pred vami prekážky nielen technického charakteru, ale aj bariéry právne a etické. Poďme sa pozrieť na to, ako nahrať hovor.

Blíži sa vám nejaký dôležitý telefonát a vy nechcete, aby vám z neho čokoľvek uniklo? V takom prípade znie nahrávanie hovoru, jeho následné uloženie a opätovné vypočutie celkom rozumne. Bohužiaľ to ale nie je také priamočiare, ako by sa spočiatku mohlo zdať. Stoja pred vami prekážky nielen technického charakteru, ale aj bariéry právne a etické. Poďme sa pozrieť na to, ako nahrať hovor.

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Komplikácie skrývajúce sa pod skratkou GDPR

Pred pár rokmi by vašej snahe o nahrávanie telefónneho hovoru na mobile nestálo takmer nič. Väčšina telefónov mala túto funkciu zabudovanú, už keď ste si ich zaobstarali. Teraz by ste ju tam ale hľadali márne – byť tam nesmie. Dôvodom je zvýšená ochrana súkromia a ochrana osobných údajov, na ktorú sa v poslednej dobe výrazne zamerala európska legislatíva (napríklad notoricky známym nariadením GDPR).

To neznamená, že by nahrávanie hovorov bolo úplne a kompletne zakázané. Len je to otázka ošemetná, a to ako právne, tak eticky. Vždy je dobré sa riadiť jedným základným pravidlom – druhá strana by mala vždy vedieť, že ju nahrávate. Mala by s tým súhlasiť. Tak to jednoducho nejde. 

Pretože ak by ste nahrali hovor s niekým, kto by o tom nevedel, a nahrávku by ste následne akokoľvek šírili, tak si tým zarobíte na slušné právne problémy. A nepočítajte ani s tým, že by ste takú nahrávku mohli použiť napríklad v rámci súdneho konania. S tým u nás nepochodíte. V civilnom konaní je použiteľná len kompletná nahrávka (nie jej kúsky vytrhnuté z kontextu), s vyhotovením ktorej dala druhá strana súhlas. Takto je to judikované Ústavným súdom. Existujú výnimky, ako ostatne na akékoľvek právne pravidlo, a to napríklad z dôvodu verejného záujmu, ale to už by sme si kopali právnu jamu, z ktorej nie je cesty von.

Nahrávanie hovorov na Androide

Google aplikácie Telefón v sebe oficiálne funkciu nahrávania hovorov zabudovanú má. Lenže vám ju neukáže, pretože to u nás na Slovensku nie je kvôli vyššie spomínanej úprave povolené. Musíte na to ísť inak.

Android 9 a staršie

Prvou možnosťou je skúsiť to so starším operačným systémom. V Androide 9 a v starších verziách by táto funkcia ešte stále mala byť k dispozícii

Aplikácia tretích strán

Technickí mágovia si potom určite poradia aj inak, napríklad zmenou regiónu svojho telefónu. Ale hrabať sa vo vývojárskych nastaveniach telefónov nie je niečo, do čoho by sa priemerný používateľ chcel (alebo mal) púšťať. Bežní používatelia sa môžu spoliehať maximálne na aplikácie na Google Play. Na aplikácie, ktoré vyššie zmienené prekážky nejakým spôsobom obchádzajú - či už zaznamenávaním zvuku vychádzajúceho z hlasných reproduktorov, alebo tým, že sa k hovoru pripojí tretia strana a tá ho nahrá.

Problémom je, že takéto aplikácie sú vždy platené a nie vždy spoľahlivé. A tou spoľahlivosťou nemáme na mysli len fakt, že sa im hovor často nepodarí nahrať alebo že ho nahrajú v nízkej kvalite. Myslíme tým hlavne to, že neviete, v čích rukách vami nahraný hovor vôbec skončí. Sú takí, ktorí by dané aplikácie označili bez okolkov za spyware. Rozhodne si preto pred stiahnutím akéhokoľvek takého programu prečítajte dostatok recenzií, ideálne z poslednej doby, a urobte si dostatočne jasný obraz o tom, či vám to za to stojí a či sú naozaj bezpečné. 

Skype, Meet, Teams a podobné

Viete, čo vám dovolí si svoj hovor ľahko nahrať? Komunikačné aplikácie ako sú Skype, Google Meet alebo napríklad Microsoft Teams. Tieto programy vám umožňujú svoje hovory (respektíve videohovory, schôdzky a meetingy) nahrávať jednoduchým stlačením tlačidla a ukladať na vami zvolené miesto na disku, prípadne v cloude. 

Je dobré vedieť, že akonáhle ale začnete svoj hovor nahrávať, druhá strana sa o tom okamžite dozvie. Aplikácia ich upozorní - ako vizuálne, tak spravidla aj zvukovo a nebude jej nič tajiť. Tak by to ale konečne malo byť vždy – transparentné.

Nahrávanie hovorov na iPhone

Obmedzeniu sa nevyhlo ani nahrávanie hovorov na iPhone. Situácia je viac-menej rovnaká ako pri Androide. Telefón tú možnosť síce má, ale vzhľadom na to, že sa nachádzate na Slovensku, vy ju na svojom zariadení nenájdete. 

Jedinou možnosťou sú zase len platené aplikácie tretích strán nachádzajúce sa na Apple App Store. Bezplatné nahrávanie je tak trochu utópia.

Prípadne je aj tu možnosť komunikovať čisto prostredníctvom aplikácií typu Skype, Google Meet, Microsoft Team atď. a hovor nahrať priamo v nich.

Najlepšie mobily

Najspoľahlivejší spôsob nahrávania hovorov

Aplikáciám na Google Play ani na App Store nedôverujete a radšej by ste na to šli inak? Cesta by tu bola. Rozhodne ju však nemôžeme označiť za tú najelegantnejšiu. 

Po ruke si okrem svojho telefónu, na ktorom bude prebiehať hovor, vezmite druhé zariadenie. Môže ním byť druhý telefón, diktafón, notebook, tablet, jednoducho čokoľvek, čo má mikrofón a je schopné nahrávať okolité zvuky a v nejakej forme ich ukladať. Hneď ako váš telefonát začne, prepnite ho na hlasný odposluch, položte ho čo najbližšie k nahrávaciemu nariadeniu, spustite nahrávanie a tradá. Problém vyriešený.

Len myslite na to, že kvalita nahrávky nemusí byť vždy práve uspokojujúca. Veľký vplyv na ňu bude mať hluk vo vašom okolí, vietor a samozrejme aj to, kto stojí na druhej strane hovoru. Všetci vieme, aké je niekedy ťažké sa s niekým dorozumieť, keď práve niekam kráča alebo keď sa v pozadí bavia ďalšie osoby.

Ako vybrať diktafón?

Podobné články: