Detská postieľka: najčastejšie mýty a fakty

Oveľa viac ako vlastnosti tej či onej postieľky vás zaujíma celkové prispôsobenie miesta na spinkanie? O konkrétnych parametroch postieľky vás každý výrobca dostatočne informuje. Ako ale zaručiť, že bude spánok v nej bábätku naozaj pohodlný? Existujú aj iné alternatívy? A čo všetko by mala detská postieľka spĺňať?

Oveľa viac ako vlastnosti tej či onej postieľky vás zaujíma celkové prispôsobenie miesta na spinkanie? O konkrétnych parametroch postieľky vás každý výrobca dostatočne informuje. Ako ale zaručiť, že bude spánok v nej bábätku naozaj pohodlný? Existujú aj iné alternatívy? A čo všetko by mala detská postieľka spĺňať?

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Otázka bezpečnosti vás už nezaskočí

Pri vyberaní mimi doplnkov do bytu by ste mali udržiavať balans medzi bezpečnosťou a prirodzenou voľnosťou vás aj vášho dieťaťa. Rôzne zábrany, bočnice a sieťky môžu síce na detskej postieľke pôsobiť ako malé väzenie, napriek tomu sú úplným bezpečnostným základom. Pokiaľ navyše dieťatku vykúzlite pokojné okolité prostredie, bude sa cítiť bezpečne aj za masívnymi priečkami. A tým skôr, keď k tomu všetkému pripočítate časté maznanie a vašu neustálu blízkosť.

Na to, aby výrobok spĺňal bezpečnostné normy, sa zohľadňuje predovšetkým:

  • Stabilita: postieľka sa nesmie za žiadnych okolností prevrhnúť

  • Zaoblené hrany: žiadne vyčnievajúce rohy, ani skrutky zakryté krytkami (tie sa môžu uvoľniť)

  • Bezpečná vzdialenosť medzi priečkami: medzi 4,5 – 6,5 cm

  • Zaistené polohovanie 

  • Zdravotne nezávadný materiál 

Podľa toho už sami zodpovedne vyberiete buď nový model so všetkými bezpečnostnými normami, alebo aj vintage kolísku či kôš. Stačí mať v hlave týchto pár bezpečnostných bodov, ktoré si pri zvolenom type postieľky starostlivo skontrolujte.

Ako vybrať postieľku?  

Kam sa podela detská kolíska

Možno aj vy ste objavili starú fotku zo svojich dojčenských rokov, kedy driemete v prútenom koši alebo drevené kolíske. Aj keď v dnešnej dobe detské postieľky vedú na plnej čiare, existuje na to nejaký rozumný dôvod? Z dlhodobého hľadiska sú postieľky určite praktickejšie. Na trhu zoženiete rastúce varianty s polohovaním, cestovné odľahčené verzie aj mobilné konštrukcie s kolieskami.

Pokiaľ si ale potrpíte na tradície a myšlienka na drevenú kolísku vo vás prebúdza krásne detské spomienky, nič vám nebráni v jej obstaraní. Musíte ale počítať s tým, že vám oproti postieľke vydrží o poznanie menej mesiacov. Akonáhle totiž začne bábätko vystrkovať rožky a zdvíhať sa (cca 6 mesiacov), budete sa musieť rovnako poobzerať po postieľke.

...čas, kedy aj Mojžišov kôš bol poš

Aj keď by sa mohlo zdať, že novorodenecké koše vychádzajú z módy, v ponuke stále nájdete veľký výber. Niekde sa stretnete s označením prútené lôžko, inokedy Mojžišov kôš. Jedná sa o košík s rozmermi cca 83 × 45 cm, do ktorého malé bábätko zapadne ako zadoček na nočník. Vďaka tomu sa môže oproti veľkej postieľke cítiť bezpečnejšie a vy ho ľahšie budete môcť prenášať.

A odkiaľ, že sa vzal taký biblický názov? Pravdepodobne naozaj zo Starého zákona, keď malého Mojžiša ukryla matka do trstinovej šatky na brehu Nílu.

O tom, ako poloha postieľky ovplyvňuje detský spánok

Vaše dieťa potrebuje hlavne blízkosť s rodičmi. Z tohto pohľadu skutočne príliš nezáleží na polohe postieľky. Akonáhle sa od nej totiž vzdialite, bábätku sa tá poloha-nepoloha aj tak páčiť nebude. Existuje ale niekoľko tipov a trikov, ktoré môžu malými krôčikmi prispieť k väčšej pohode detskej psychiky, a tým aj k ľahšiemu zaspávaniu.

  • Postieľka čo najďalej od dverí: dieťa nebude počas spánku rušené prevádzkou za dverami, podvedome ho aj blízkosť vchodu môže znepokojovať

  • Pevná stena za hlavou: navodzuje pocit ukotvenosti a bezpečia, opäť vedie k lepšiemu zaspávaniu

  • Rovný strop nad postieľkou: skosený strop pôsobí dynamicky a môže predlžovať dobu zaspávania

  • Vyčnievajúci vysoký nábytok: skrine a poličky, ktoré prevyšujú postieľku môžu dieťaťu brániť v bezstarostnom uvoľnení

Cengáčiky nad hlavu: vešať, či nevešať?

Možno sa aj vy stretávate s otázkou, či dieťaťu zaobstarať prvé hračky nad postieľku. Na výber máte najčastejšie rôznorodé hracie kolotoče a hrazdičky. Niektorí rodičia sú zástancami skôr „holej postieľky“, v ktorej dieťa nič nerozptyľuje. Podľa tejto teórie bránia hračky deťom pokojne zaspať a skôr ich zo snívania vytrhávajú. Ak sa aj vy prikláňate k tejto možnosti, potom pre vás bude vhodnejšia hracia deka s hrazdičkou, s ktorou sa dieťa môže hrať mimo svoje spánkové teritórium.

Nech je z pohľadu spánku názor na hračky akýkoľvek, z pohľadu vývoja dieťaťa, je prítomnosť farebných hračiek nutnosťou. Už od narodenia má zmysel deťom nad postieľku (alebo kamkoľvek nad miesto, kde práve spočíva) vešať hračky. Novorodenec si tak lepšie natrénuje zaostrovanie. Myslite však na to, že nevidia ďalej ako na 20-25 cm. Hračky preto vešajte do tejto vzdialenosti zhruba nad úroveň hrudníka. Dojčatám od 2 mesiacov už má zmysel zaobstarať aj kolotoč približne nad jeho nožičky.

Chcete spanie bez postieľky?

Stretnúť sa môžete aj s názorom, že najlepšie pre dieťa je spanie v jednej posteli spolu s rodičmi. Z historického pohľadu je toto skutočne prirodzenejší variant. Má však aj v dnešnej modernej dobe svoje miesto? Priaznivci tzv. co-sleepingu si nemôžu spoločné spanie vynachváliť. Tieto deti sa totiž aj v staršom veku prebúdzajú počas noci oveľa menej. Spoločné spanie tiež posilňuje vzájomnú dôveru a okrem iného aj laktáciu mamičky. Na druhej strane však stojí strach zo zaľahnutia bábätka alebo zložité prechádzanie na samostatné spanie v staršom veku.

Matrac do detskej postieľky ako ďalší krok k zdravému spánku

Postieľka bez matraca je ako mlieko bez laktácie. Skrátka neúplná. Preto si nezabudnite naštudovať aj pár informácií o tomto nemenej dôležitom doplnku. Odborníci sa napospol zhodujú, že pre bábätká je najlepší matrac tak akurát pružný a priedušný z prírodných materiálov. Zvlášť nevhodné sú zónové matrace, pretože sa deťom chrbtica ešte len formuje a spevňuje. Siahnuť tak môžete napríklad po pevnom (stredný stupeň tvrdosti 3–4) sendvičovom matraci z kokosového vlákna.

Ako vybrať matrac? 

Doby, kedy sa matrace obaľovali všemožnými igelitmi sú už dávno za nami. Deti sa v takých postieľkach zaparovali a mali určite ďaleko k pocitu „ako v bavlnke“. Na tieto účely radšej siahnite po jednostranne nepriepustnej a súčasne priedušnej podložke. Vyžadovať od ďalších lôžkovín certifikáciu OEKO TEX, nie je žiadny rozmar. Pri obliečkach s touto nálepkou máte istotu kvalitného spracovania bez použitia škodlivých chemikálií.

2 najčastejšie mýty o detských postieľkach

Ochranný mantinel zabráni dieťaťu v prestrčení ručičky

Nech už je vaša motivácia na zaobstaranie mantinelu do postieľky akákoľvek, z bezpečnostného hľadiska to zmysel tak celkom nedáva. Priečky okolo postieľky sú konštruované práve tak, aby nimi dieťa nemohlo prestrčiť žiadnu končatinu a ublížiť si. Látkový mantinel naopak môže zabraňovať cirkulácii vzduchu a zvyšovať tak riziko náhleho úmrtia dojčaťa.

Do postieľky pre bábätko patrí vankúšik a perinka

Dôvodov pre takéto presvedčenie môže byť hneď niekoľko: vankúše pripomínajú prostredie maternice, navodzujú útulnú atmosféru a sú príjemné na dotyk. Z bezpečnostného hľadiska sú ale opäť veľmi nevhodné. Minimálne do 1 roku dieťaťa nie je potrebné postieľku vystielať vankúšikmi. Pre vývoj chrbtice je takéto riešenie rovnako úplne nevhodné. Okrem toho existuje stále riziko udusenia, podobne ako u hračiek v postieľke. Namiesto periniek využijete zavinovačku alebo spací vak.

Ako vybrať zavinovačku?

Podobné články: