Ako začať s jogou doma pre začiatočníkov: Ktoré cviky, ako často a kedy cvičiť?

Stresujúci deň v práci, škaredé počasie a nedostatok pohybu s vaším psychickým aj fyzickým stavom pekne zamávajú. Zastavte sa a skúste si zacvičiť jogu spojenú s meditáciou. Bude vám na ňu stačiť pokojne len 15 minút a pocit uvoľnenia na seba nenechá dlho čakať. Vyskúšajte jednoduché cviky na brucho aj chrbát pre začiatočníkov, ktoré zvládnete aj v pohodlí svojho domova.

Stresujúci deň v práci, škaredé počasie a nedostatok pohybu s vaším psychickým aj fyzickým stavom pekne zamávajú. Zastavte sa a skúste si zacvičiť jogu spojenú s meditáciou. Bude vám na ňu stačiť pokojne len 15 minút a pocit uvoľnenia na seba nenechá dlho čakať. Vyskúšajte jednoduché cviky na brucho aj chrbát pre začiatočníkov, ktoré zvládnete aj v pohodlí svojho domova.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo je joga a ako ju využiť v každodennom živote?

Pod pojmom joga si väčšina ľudí vybaví hlavne pomalé, pre niekoho nudné cvičenie, sprevádzané zvláštnym dýchaním. Nenechajte sa ale zmiasť. Joga sa v pôvodnom význame spája so zjednotením či spojením – je to filozofia, životný štýl a prístup k životu. Dnes sa cvičenie daných cvikov a zostáv (napr. pozdrav slnku) kombinuje s meditáciou a vedomým dýchaním zvaným pránájáma. Doplniť ho ale môžete aj aktivitami a správaním v bežnom živote, vegetariánstvom, pomocou druhým. To robí jogu unikátnou a možno to môže aj za to, že je jedným z najefektívnejších cvičení. Nemusí to však nutne znamenať, že šatník nahradíte ľahkými farebnými odevmi, dáte sa na vegánstvo a odídete do Indie (ale môžete, samozrejme).

Usmernené a vedomé dýchanie prispieva nielen k okysličeniu organizmu, ale tiež pomáha k prijímaniu prány, čiže vesmírnej energie, ktorá je podľa učenia jogy základným prvkom žitia. Vďaka spomaleniu dychu a jeho vedomému vedeniu by tiež malo dôjsť k predĺženiu života, pretože má vraj každý jogín či jogínka pre svoje bytie len určitý počet dychov.

Za pomoci špecifických dychových cvičení potom môže dôjsť k zosilneniu pľúc a srdca vďaka vyššiemu okysličeniu krvi a tela, vyrovnaniu nervovej sústavy, zvýšeniu odolnosti tela, zlepšeniu úzkostí a zníženiu stresu. Tieto cviky ale vedú aj k prehĺbeniu stavu meditácie, prečisteniu tela a k tzv. rozšírenému vedomiu.

Najväčší boom joga zažila po príchode jogínov do západného sveta, kedy toto cvičenie objavili bežní ľudia aj celebrity. Odvtedy sa však stále vyvíja a pravidlá okolo jogy, ktorá bývala pomerne striktná, sa ohýbajú potrebám cvičiacich. Z jogy si tak každý vyzobe to, čo mu práve sedí. Niekto si vyberie pomalé dychové cvičenia či meditáciu, iný zvolí náročné cviky v poriadne vykúrenom priestore. Jogu je možné cvičiť na vedených hodinách v špecializovaných štúdiách, ale aj doma v obývačke niekoľko hodín týždenne alebo trebárs len pár minút denne. Nič vás nelimituje.

Ako často a kedy cvičiť jogu

Cvičeniu jogy sa venujte ideálne raz týždenne, avšak na udržanie energie získanej cvičením sa odporúča cvičiť trikrát do týždňa. Zamerajte sa predovšetkým na načúvanie svojmu telu a ako začiatočníci sa snažte myslieť hlavne na kvalitu, nie kvantitu. A kedy cvičiť? Najlepšie ráno, keď máte prázdny žalúdok. Ak sa venujete jogovej praxi počas dňa, počkajte 4 hodiny po hlavnom jedle a 2 hodiny po menšej desiatej. Večerná joga je zasa skvelá na upokojenie pred spánkom. 

Ako správne meditovať?

Aké benefity vám joga prináša

  1. Uvoľnenie a odplavenie stresu,

  2. upokojenie mysle a lepšie sústredenie,

  3. viac energie a chuti do života,

  4. poznanie seba samého a svojho tela,

  5. silnejšie a odolnejšie telo,

  6. lepšiu rovnováhu a flexibilitu,

  7. vedomé dýchanie, vyššie okysličenie,

  8. zlepšenie krvného obehu a zdravie srdca,

  9. zníženie váhy.

Info: Myslíte si, že joga je len pre ženy? Naopak. Pôvodnými tvorcami a najznámejšími učiteľmi jogy boli muži. Ženy ju dokonca na začiatku ani cvičiť nesmeli, vraj kvôli nedostatku disciplíny.

Skúste joga cviky a pozície

Cviky jogy sa nazývajú ásany a zjednodušene ide o pozície, v ktorých sa počas cvičenia jogy nachádza vaše telo. Ich náročnosť a účinnosť sa líšia, môžete si tak vybrať z úplne začiatočníckych (napr. Hora) až po veľmi zložité a pre neskúsených takmer nemožné (Aštavakrásana, inak Osem uhlov viď obrázok).

Z jednotlivých ásan a pozícií sa skladajú jogové zostavy, čím si môžete cvičenie predĺžiť či skrátiť a úplne prispôsobiť svojim potrebám a možnostiam. Preto je joga skvelá pre úplných začiatočníkov aj veľmi pokročilých. Stretnete sa ale aj s jogou pre deti a jogou zameranou napríklad na chudnutie, cvičením prstov a tvárovou jogou proti vráskam. Napríklad joga v tehotenstve pomáha telo udržať v kondícii, upokojí vám myseľ, uľaví od starostí a tým všetkým tiež uľahčí pôrod a návrat k bežnému životu s novorodencom – stačí sa zamerať na gravid jogu.

A aké cviky jogy sme pre vás vybrali?

Mŕtvola

Ľahnite si na chrbát na pohodlnú podložku, hlavu vyrovnajte a bradu smerujte bližšie k hrudníku. Nohy majte voľne natiahnuté. Ruky položte pozdĺž tela dlaňami nahor, ramená stiahnite od uší ľahko dole k nohám. Zatvorte oči, uvoľnite každý sval vrátane tých tvárových a sústreďte sa dovnútra seba či na svoj dych. Pokiaľ vám poloha nie je pohodlná a bolí vás chrbát, podložte si nohy vankúšom viď obrázok.

Turecký sed a Lotos

Posaďte sa do pohodlného tureckého sedu (obr. 1) s nohami prekríženými medzi lýtkami a členkami, chodidlá sú umiestnené pod kolenami. Narovnajte chrbát, posaďte sa na vršky sedacích kostí a ruky si môžete položiť na kolená.

Pozícia lotosu (obr. 2) je tureckému sedu podobná až na umiestnenie chodidiel a priehlavkov. Tie sú v lotose položené hore na stehnách, nie dole pod kolenami.

Hora

Postavte sa rovno s nohami a chodidlami pri sebe. Predstavte si, že vás niekto za vrch hlavy ťahá k stropu, ale bradu zľahka stiahnite ku krku a dole. Ruky uvoľnite pozdĺž tela, vzpažte s roztiahnutými prstami alebo ich pokrčte a dlaňami spojte pred hrudníkom ako pri modlení. Zapojte brucho aj panvové dno, panva môže byť ľahko podsadená a rebrá zastrčte k stredu tela.

Strecha alebo Pes hlavou dole

Stojte ideálne na celej ploche chodidiel a dlane tiež celou plochou oprite o zem, ruky aj nohy natiahnite a nechajte medzi nimi priestor cca 1 meter. Panva by mala smerovať nahor tak, aby vaše telo malo podobu obráteného V či strechy. Prsty nôh a roztiahnuté prsty rukou smerujú vpred. Odtláčajte sa ľahko od zeme a z ramien, hlava je uvoľnená a predlžuje chrbticu, lakte smerujú von. Hrudník sa snažte tlačiť ku kolenám a majte aktívne brucho.

Strom

Postavte sa na celú plochu jedného chodidla cez prsty a chodidlá až po pätu. Druhú nohu pokrčte s kolenom do strany a chodidlom oprite o vnútorné stehno stojnej nohy, a to čo najbližšie k slabinám. Zaktivujte brucho a panvové dno, aby ste mali dobrú rovnováhu - k tomu dopomôže aj sústredenie sa na jedno miesto. Ruky pokrčte, spojte dlaňami a položte na hrudnú kosť.

Dieťa a šťastné dieťa

V sede na pätách (obr. 1) sa položte čelom na podložku tak, aby sa celé telo uvoľnilo. Ruky môžete mať pozdĺž tela smerom k chodidlám alebo natiahnuté vpred. Pre väčšie pohodlie urobte medzi kolenami priestor, aby sa vám lepšie zmestilo telo a netlačilo vás brucho.

Pre šťastné dieťa (obr. 2) si ľahnite na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a roztiahnite pozdĺž strán tela, chodidlá z vonkajšej strany chyťte prstami rúk a ľahko pritiahnite k bokom tela. Pokiaľ je to pre vás veľmi ťažké, prstami rúk chyťte palce nôh a opäť pritiahnite, ako vám to telo dovolí. Chrbát by mal ležať celou plochou na podložke.

Bojovník 1

Postavte sa do výpadu tak, aby zadná noha bola napnutá, predná noha zvierala 90° uhol a jej koleno bolo nad členkom. Prsty oboch nôh smerujú vpred. Váha by mala byť na oboch nohách rovnaká, nemali by ste sa klátiť do strán. Chrbát vyrovnajte a po chrbtici sa vytiahnite k stropu. Ruky zdvihnite nahor a spojte v dlaniach, ramená tlačte od uší dole a lakte by mali smerovať do strán.

Bojovník 2

Postavte sa do výpadu tak, aby zadná noha bola napnutá, predná zvierala 90° uhol a koleno bolo nad členkom. Telo a panvu vytočte do priestoru medzi nohy. Prsty prednej nohy ďalej smerujú za kolenom k ​​vrchu podložky. Prsty zadnej nohy kopírujú smer natočenia tela a chodidlo je celé položené na podložke, ako by ste sa chceli oprieť o vonkajšiu hranu chodidla. Váha je na oboch nohách rovnako. Chrbát vyrovnajte a po chrbtici sa vytiahnite k stropu. Ruky rozpažte do strán nad prednú a zadnú nohu, ramená tlačte od uší dole a pozerajte sa za prednou natiahnutou rukou.

Kobra

Pre nízku kobru sa položte na brucho, nohy spojte po celej dĺžke, priehlavky položte na zem a dlane rúk umiestnite pod ramená. Za pomoci hrudných a chrbtových svalov zdvihnite hornú polovicu tela od podložky, snažte sa použiť hlavne tieto svaly a nie silné odtlačenie od rúk. Ramená tlačte od uší, hlavu vytiahnite a prehnite sa ľahko vzad.

Vysoká kobra vyzerá podobne, avšak pri nej sa dvíha celá horná polovica a ďalšie časti tela. Dlane rúk s roztiahnutými prstami sa teda položia nižšie, vytiahnete sa na nich nahor a celé ruky by mali byť pevné a narovnané. Odtlačte ramená od uší a chrbticu predĺžte nahor, pokiaľ možno sa zakloňte. Tým sa zdvihne veľká časť vášho tela a nohy sa aktívne opierajú o priehlavky.

Most

Do polovičného mosta (obr. 1) sa dostanete z ľahu na chrbte, kedy pokrčíte nohy v kolenách a oprite ich o chodidlá. Päty by sa mali dotýkať a špičky nôh by mali byť ľahko od seba. Panvu odtlačte od zeme tak, aby ste sa podložky dotýkali iba chodidlami, vrškami ramien a temenom hlavy. Ruky môžete pod telom spojiť a prepliesť prstami.

Úplnému mostu (obr. 2) sa tiež hovorí kruh a iste ho poznáte zo svojho detstva, kedy ste ho možno urobili aj zo stoja. Tí menej ohybní si ľahnú na chrbát, pokrčia nohy v kolenách, dlane položia vedľa hlavy a odtlačia sa od zeme. Podložky by sa mali dotýkať iba dlane a chodidla.

Ťava

Z kľaku či sedu na pätách vytiahnite panvu a chrbticu nahor, zakloňte sa a dlaňami uchopte členky nôh alebo dlane položte na chodidlá. Hrudnú kosť pretláčajte k stropu a hlavu uvoľnite k zemi.

Stolička

Postavte sa rovno a s nohami pri sebe na podložku. Choďte do mierneho podrepu s ľahkým predklonom, ako by ste si chceli sadnúť na stoličku. Chodidlá sú celou plochou opreté o zem. Ruky vzpažte nad hlavu a spojte dlane.

Sviečka

V ľahu na chrbte zdvihnite nohy a dolnú polovicu chrbta. Spodný chrbát či panvu oprite o pokrčené ruky tak, aby vaše telo bolo čo najrovnejšie natiahnuté nahor k stropu. Celé váha tak spočíva na nadlaktiach, ramenách, krku a temene hlavy.

Rovný a úplný či hlboký predklon

Pri rovnom predklone (obr. 1) je potrebné sa postaviť rovno na podložku a potom sa pomaly predkláňať k zemi. Zastavte sa v takej pozícii, aby váš chrbát bol čo najrovnejší a prstami či dlaňami rúk sa ideálne dotýkali zeme. Ak je to pre vás veľmi ťažké, môžete dlane oprieť o stehná alebo si ich podložte kockou na jogu viď obrázok vyššie. Podstatné je, aby chrbát zostal rovný a vy ste sa nehrbili.

Po hlboký predklon (obr. 2) sa najskôr uvoľnene predkloňte celým telom a vyveste ruky aj hlavu - môžete nimi ľahko zatriasť či zakrútiť. Brucho pritlačte na nohy a dlane položte na zem vedľa chodidiel. Ste flexibilnejší? Potom sa snažte nohou dotýkať celým telom vrátane čela a rukami sa chyťte zozadu za pätami. Tu ide teda hlavne o predklon a nie rovný chrbát ako pri rovnom predklone.

Mačka

V pozícii na všetkých štyroch zaktivujte brucho jeho zatiahnutím, odtlačte sa od dlaní, narovnajte chrbát a hlavou predlžujte chrbticu alebo ju ľahko zakloňte. Môžete sa striedavo hrbiť a pretláčať chrbát s vedomým nádychom nahor a výdychom k zemi.

Loďka

V sede na zemi zdvihnite narovnané nohy aj hornú časť tela tak, aby tvorili písmeno V. Zeme sa dotýkajú iba sedacie svaly. Chrbát majte narovnaný a ruky natiahnuté vpred okolo nôh.

Orol

Stojte na ľavej nohe, pravú nohu omotajte proti smeru hodinových ručičiek okolo stojnej ľavej nohy tak, aby sa pravým priehlavkom opierala o ľavé lýtko. Pravú ruku pokrčte pred telom, ľavú ruku položte na ňu a omotajte ju proti smeru hodinových ručičiek. Choďte do mierneho podrepu ako pri pozícii stoličky.

Trojuholník

Na klasický trojuholník (obr. 1) sa rozkročte tak, aby pravá noha smerovala špičkou k špičke podložky a zadná ľavá noha smerovala dopredu. Obe nohy sú prepnuté. Potom sa pomaly ukláňajte k pravej nohe, až sa pravá ruka dotkne zeme pri vnútornej strane chodidla a prstami ruky sa chytíte za palec na nohe. Ľavá ruka je natiahnutá k stropu, chrbát je rovný a hlava sa pozerá za natiahnutou rukou.

V obrátenom trojuholníku (obr. 2) je pozícia tela rovnaká, avšak telo je pretočené a obe špičky nôh smerujú vpred k špičke podložky. K prednej pravej nohe sa skláňa ľavý bok a ľavá ruka, ktorá by sa dlaňou mala dotýkať zeme pri vonkajšej strane pravého chodidla.

Pre polovičný trojuholník (obr. 3) sa postavte ako na bojovníka II - výpad s pravou špičkou nohy k špičke podložky a s kolenom nad členkom, zadná ľavá noha špičkou smeruje pred telo. Telo sa pravým bokom skláňa k stehnu pravej nohy, pravá ruka sa dotýka zeme a chrbát by mal byť rovný. Ľavá ruka drží priamku s ľavou nohou a ľavým bokom tela a hlava sa pozerá k stropu.

V obrátenom polovičnom trojuholníku (obr. 4) ste tiež vo výpade s predným kolenom nad členkom, obe špičky nôh však smerujú vpred k hornej strane podložky. Telo je pretočené tak, aby k prednej pravej nohe smeroval ľavý bok. Ľavý lakeť sa dotýka vonkajšej strany pravého kolena, obe ruky sú pokrčené a spojenými dlaňami aj prstami sa dotýkajú hrudnej kosti.

Doska

Do tejto pozície sa dostanete jednoducho z pozície na štyroch zdvihnutím kolien či preťapkaním zo stoja - zeme sa dotýkajú iba prsty nôh a dlane. Podstatné je, aby boli dlane pod ramenami, chrbát bol rovný a vy sa neprepadali k zemi oblasťou lopatiek ani bruškom. Je teda potrebné mať aktívny chrbát, brucho aj stred tela a odtláčať sa od podložky tak, aby telo tvorilo pomyselnú dosku. Nohy sú na šírku bokov a hlava je v predĺžení chrbta.

Klik alebo Chatarunga

Do chatarungy sa prechádza z pozície dosky pomalým znižovaním ako pri kľučke. Pohyb by mal byť vedomý a vy by ste pri tom nemali spadnúť na zem – telo treba držať niekoľko centimetrov nad podložkou. Chrbát je rovný, lakte pritiahnuté k telu, nohy natiahnuté a podložky sa dotýkajú iba špičky nôh a dlane s roztiahnutými prstami.

Základné druhy jogy

  • Hatha joga - jeden z klasických štýlov jogy, kde sa cvičí fyzická aj psychická stránka človeka pomocou ásan, meditácie, pránájámy a muder (gestá rúk, joga prstov).

  • Ashtanga joga - tisíce rokov stará autentická technika pozostávajúca zo šiestich sérií, ktoré majú svoj poriadok a postup. Fyzické pozície, špecifické dýchanie, zapojenie energ. zámkov a usmernenia pohľadu sú pre telo náročné, čím ho uzdravujú a detoxikujú.

  • Vinyasa joga (flow joga) - plynulé predýchavanie a pozvoľný prechod z jednej pozície do druhej umožňujú lepšie precítenie cvičenia a prepojenie tela s mysľou.

  • Bikram joga (hot joga) - ásany hatha jogy sa miešajú s dychovými cvičeniami vždy v rovnakom poradí, a to všetko sa cvičí v priestore vyhriatom na 42 °C. Tým sa zlepšuje pružnosť tela a zhadzujú kalórie, avšak je tu riziko prehriatia.

  • Power joga - kombinuje klasické joga cviky a aeróbne alebo silové prvky. Sústredí sa najmä na silu a kondíciu, začiatočníkom tak môže dať zabrať.

  • Joga pre začiatočníkov - pokojnejšie, pomalšie a ľahšie cvičenia, ktoré berú ohľad na menšie skúsenosti cvičiacich. Malo by ísť najmä o pretiahnutie tela a naučenie sa jednotlivých cvikov.

  • Joga pre deti - filozofia jogy sa nelíši a cviky sú teda podobné, prístup k deťom by však mal byť hravý a prispôsobený veku - napr. sa ásany pomenujú podľa zvierat. Deti sa pretiahnu, zacvičia si, ale nehrozí nuda alebo zranenie.

  • Hormonálna joga - vyrovnáva hladinu hormónov, čím môže pomôcť najmä so ženskými problémami (menopauza, problémy s menštruáciou, ťažkosti pri počatí), ale aj s únavou, psychickými problémami alebo zlou funkciou štítnej žľazy. Cviky vychádzajú okrem iného z hatha jogy a obsahujú aj dynamické prvky, treba ich cvičiť každý deň.

  • Fitness joga - kombinuje jogové pozície a jogový prístup (správny dych, meditácia, sústredenie) s dôrazom na zosilnenie tela. Je dynamickejšia a vhodná pre aktívnejších ľudí. 

  • Jogalates - prepája jogové cvičenia s pilates, vďaka čomu sú cviky silovejšie a dynamickejšie. Posilníte stred tela a ostatné svaly, ale zároveň uvoľníte myseľ.

  • Gravid joga (joga v tehotenstve) - je určená špecificky pre tehotné ženy, kedy zohľadňuje ich možnosti a potreby. Uľavuje od bolesti chrbta, možných psychických ťažkostí a strachov, udržuje telo v kondícii a môže uľahčiť pôrod.

  • Akro joga - spája jogu s akrobaciou a prvkami cirkusu. Cvičí sa v pároch či skupinách, kedy posilníte a spevníte telo, ale tiež sa pobavíte.

  • Kundalini joga - duchovnejšia joga, kedy sa k cvičeniu pridáva meditácia, dýchacie techniky a mantry. Sústredí sa na prebudenie kundalini čiže zjednodušene rozšírenie vedomia a stúpania životnej energie nasledované uvoľnením, prijatím seba i okolia a zlepšením rôznych úrovní života.

  • Jin joga - zameriava sa na kĺby, spojivového tkaniva, vnútorné orgány a kosti. Jednotlivé cviky a pozície môžu trvať až niekoľko minút a sú vykonávané bez sily, preto tento štýl vyžaduje trpezlivosť a upokojenie mysle.

  • Fly joga (aerojoga) - cvičí sa vo vzduchu za pomoci špeciálnych šálov vyrobených z padákovej tkaniny. Môže byť relaxačná a zlepšiť vašu flexibilitu, ale navyše poriadne precvičí akrobatické zručnosti v pozíciách, keď odporujete gravitácii.

  • Sahadža joga - je forma meditácie, nejde tak o ďalší fyzický štýl jogy. Vykonáva sa spravidla v sede a jej účelom je prebudenie kundalini a nadviazanie spojenia so sebou samým.

  • Očná joga - cvičenie, ktoré sa vykonáva iba očami. Dochádza tak k masáži očí a okolitých svalov.

  • Joga prstov - vďaka mudrám, teda daným pohybom rúk a prstov, dochádza k stimulácii nervových zakončení, harmonizácii tela a zhromaždeniu energie. Dá sa cvičiť posediačky, poležiačky i postojačky - kdekoľvek a kedykoľvek.

  • Tvárová joga - súbor cvikov, kedy sa riadne precvičí vaša mimika, čo by malo viesť k vyhladeniu vrások a spomaleniu starnutia tváre.

Jogové pomôcky a oblečenie

Jogu môžete cvičiť len tak v teplákoch na koberci v obývačke. Pokiaľ to však s cvičením myslíte vážnejšie a chcete si dopriať pohodlie, aby ste sa mohli sústrediť na správne prevedenie ásan a meditáciu, vrhnite sa na jogové pomôcky.

Základom je dobrá podložka na jogu alebo jogamatka. Môže vám stačiť klasická podložka na cvičenie, avšak tie na jogu sú vyrobené špecificky na toto cvičenie. Majú teda ideálnu silu aj rozmery a bývajú vyrobené z PVC, gumy alebo z korku a juty. Sú mäkké a pružné, ale nekĺžu, dajú sa ľahko zrolovať do pridaného obalu či kúpeného batôžku a bez problému prenášať. Pri jogamatke si vopred rozmyslite, akému typu jogy sa budete venovať. Pomalý štýl cvičenia bude vyžadovať vyššiu podložku, aby vás netlačila podlaha. Joga, pri ktorej sa viac zapotíte, chce skutočne protišmykovú podložku. Na dynamické štýly (power joga) sa vám bude hodiť tenká nekĺzavá podložka, ktorá sa bude dobre udržiavať a čistiť. A nezabudnite ani na dizajn!

Ako vybrať podložku na cvičenie?

Ďalej sa vám môže hodiť investícia do kocky na jogu, ktorú využijete najmä na začiatku na podopieranie, ale pomôže vám s akoukoľvek zložitejšou pozíciou - na udržanie rovnováhy a pri dlhšej výdrži v cviku. Podobne fungujú aj joga valce, s ktorým sa skvele pretiahnete, uvoľníte a potrénujete stabilitu. S popruhom na jogu zlepšíte svoju flexibilitu, vyskúšate pozície, ktoré by ste napríklad bez pásu neurobili a zvýšite rozsah pohybu.

Pri oblečení na jogu sa sústreďte najmä na to, aký druh jogy budete cvičiť. Intenzívny a dynamický štýl si hovorí o funkčné materiály, ktoré odvedú pot od tela a udržia vás v suchu a pohodlí. Pri pomalšom cvičení naopak oceníte prírodné materiály, napríklad bavlnu, ktoré sú pohodlné a príjemné na tele. V každom prípade by nohavice aj tričko mali byť skutočne komfortné, nikde neškrtiť ani netlačiť. Vyberajte preto správnu veľkosť, kvalitný materiál a ideálne kúsky s plochými švami alebo úplne bezšvíkové. Do úvahy potom vezmite aj to, kde a čo budete cvičiť - hot joga v prekúrenej miestnosti chce iné oblečenie ako hatha joga v jarnej prírode.

Tip: Poznáte ponožky na jogu? Majú jednotlivé izbičky pre každý prst zvlášť a protišmykový materiál na chodidle. Tak vám nebude zima od zeme, ponožky sa nebudú krútiť či rolovať a len tak nepodkĺznete.

Podobné články: