Jar je tým pravým obdobím, kedy osviežiť domácnosť a zbaviť sa všetkého nepotrebného. Tu je niekoľko základných tipov:
Plánovanie: Ktoré časti vyžadujú najväčšiu pozornosť? Spíšte si zoznam úloh na riešenie, stanovte si priority a vyhraďte si na ich dokončenie dostatok času.
Triedenie: Prejdite svoje veci a zbavte sa všetkého, čo už nepoužívate alebo nepotrebujete. Buďte nemilosrdní - pokiaľ ste niečo v uplynulom roku nepoužili, je pravdepodobne čas to nechať ísť. Darujte alebo predajte veci, ktoré sú stále v dobrom stave, a zvyšok recyklujte alebo vyhoďte. Pomôže vám metóda KonMari.
Čistiaca výbava: Dajte si dohromady všetky pomôcky a prípravky, ktoré budete potrebovať, a prípadne doplňte zásoby.
Postup upratovania: najprv sa pustite do najčistejšej miestnosti alebo najjednoduchšej úlohy. Začnite stropmi a stenami, potom prejdite k nábytku a podlahám. Vyčistite okná, zrkadlá a svietidlá. Nezabudnite oprášiť žalúzie, obrazy, rámy dverí, vypínače svetiel a podlahové lišty. Pomocou parného čističa alebo špeciálnych prípravkov vyčistite aj koberce a čalúnenie.
Organizácia: Pri upratovaní každej izby usporiadajte svoje veci. Používajte úložné priehradky, koše a police, nech má všetko svoje miesto a vyvarujete sa hromadeniu.
Tímová práca: Zapojte celú rodinu a každému prideľte úlohy. Urobte z toho zábavnú aktivitu s hudbou a občerstvením alebo súťaž.
Udržujte čistotu: Tak zabránite opätovnému hromadeniu neporiadku a nečistôt a každé ďalšie upratovanie bude jednoduchšie. Skúste metódu upratovania na čas, kedy si vyhradíte 30-60 minút denne a čo najrýchlejšie sa snažíte upratať všetko potrebné. Akonáhle čas ubehne, je vaša práca dokončená a zvyšok počká na ďalší deň. Vďaka adrenalínu toho zvládnete viac ako inokedy.
Rebríček najlepších vysávačov Ako doma čistiť koberec? Čistenie odpadu umývadla, drezu aj záchodu