Ako privolať šťastie? Hygge štýl nie sú len dekorácie

Hygge pochádza z Dánska a je spájané s pocitom šťastia. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že si stačí svoj domov zútulniť sviečkami, hrejivou dekou a do ruky vložiť hrnček horúceho kakaa či obľúbenú knihu. V skutočnosti ide hygge do oveľa väčšej hĺbky a zaoberá sa aj medziľudskými vzťahmi a kvalitou života.

Hygge pochádza z Dánska a je spájané s pocitom šťastia. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že si stačí svoj domov zútulniť sviečkami, hrejivou dekou a do ruky vložiť hrnček horúceho kakaa či obľúbenú knihu. V skutočnosti ide hygge do oveľa väčšej hĺbky a zaoberá sa aj medziľudskými vzťahmi a kvalitou života.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo je hygge?

Hygge je dánsky koncept žitia, ktorý označuje pocit pohodlia, útulnosti a dobrej nálady. Najčastejšie sa vzťahuje k veciam, ako sú teplé svetre, obľúbené knihy, sviečky, dobré jedlo a pitie s priateľmi alebo rodinou. Zahŕňa aj vytvorenie pocitu tepla, bezpečia a istoty, ktoré pomáhajú ľuďom prekonať chladné zimné mesiace. 

K tomu dopomáha správne osvetlenie aj bytové doplnky ako mäkké vankúše a hrejivé deky. Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že na navodenie pravej hygge atmosféry vám postačí zopár sviečok a vankúšov, tento koncept ide do oveľa väčšej hĺbky. Jeho cieľom je podporiť medziľudské vzťahy a vytvoriť pohodu nielen v domácom, ale aj pracovnom prostredí. 

Hlavnou sezónou hygge je treskúca zima, ktorá sa najlepšie sleduje cez okno príjemne zahriateho interiéru. Tú správnu atmosféru podporí hrnček s rozpáleným čajom alebo kávou, z ktorej stúpa pomaly para, ale aj hrubé vlnené ponožky, tlmené svetlo a pokojne aj pohoda pri pletení zimného svetra. Hygge je pohárik lahodného vína po dlhom pracovnom týždni, rozprávanie sa s rodinou alebo večera s priateľmi. Môže to byť však aj letný piknik v parku, na lúke alebo pri mori, noc v stane spojená s varením v prírode a sledovaním nočnej oblohy, ale aj príprava osviežujúcej bazovej šťavy. 

Korene hygge siahajú až do 17. storočia, kedy sa stalo dôležitou súčasťou dánskej kultúry a národného životného štýlu. Slovo hygge pochádza z nórčiny (Dánsko a Nórsko boli kedysi súčasťou jedného kráľovstva) a je odvodené od výrazu „hyggelig“, ktorý označuje hrejivú atmosféru a útulnosť. 

Dáni zbožňujú hygge a všetko okolo neho natoľko, že sa tento pojem stal neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry a národnej identity. Používajú ho každý deň a dokonca z tohto podstatného mena vytvorili sloveso, ktoré sa používa najmä v zmysle „ísť hyggeovať s priateľmi“ – teda stretnúť sa s priateľmi a užívať si s nimi pohodu v príjemnom a pohodlnom prostredí. Tento výraz sa často vyskytuje v médiách, v reklame aj v literatúre. Dokonca aj kvalita reštaurácií alebo kaviarní sa v Dánsku často posudzuje nie podľa chuti a spôsobu prípravy kávy či pokrmov, ale podľa toho, či sa tu zákazník cíti dostatočne „hygge“, teda útulne, pohodlne a bezpečne. 

Hygge ako kľúč ku šťastiu

Dáni sú považovaní za najšťastnejší národ Európy, a to napriek tomu, že u nich počas zimy panujú chladné, tmavé a depresívne dlhé dni. Zároveň sa najčastejšie stretávajú so svojimi priateľmi a rodinou, sú psychicky vyrovnaní a najviac odolní voči stresu.

  1. Sociálna istota: kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie, dôchodky.

  2. Vysoká životná úroveň: prístup k dobrému bývaniu, stravovaniu a pracovným príležitostiam.

  3. Spoločenská spolupatričnosť: silná národná komunita, vďaka ktorej sa ľudia cítia byť vzájomne prepojení.

  4. Rovnováha medzi prácou a súkromným životom: dostatočné trávenie svojho voľného času s rodinou a priateľmi. 

  5. Hygge: prežívanie života naplno, posilňovanie pocitu šťastia. 

Jednou z hlavných zásad hygge je užívať si prítomný okamih. Hygge je zároveň aj o priateľskom a milom prostredí, v ktorom sa nerieši politika, názorové nezhody a ľudia sa tu neusilujú o to stať sa stredobodom pozornosti. Naopak, vezú sa na spoločnej vlne pohody.

Hygge sa stalo exportným artiklom Dánska a veľa ľudí z iných krajín sa snaží začleniť prvky hygge štýlu do svojho každodenného života. Tomuto trendu ideme v ústrety aj my. Stačí sa pozrieť okolo seba – vidíte tú záplavu svetielok, podsedákov a plédov voľne prehodených cez stoličky na terase kaviarne? Interiérové doplnky ako drevené svietniky, umelé kožušiny a hrejivé deky, ktoré lákajú k odpočinku pri sladkom ničnerobení? Áno, aj to je hygge. 

  • Sviečky,

  • kvalitná čokoláda,

  • obľúbený nápoj,

  • kniha,

  • film alebo seriál,

  • hrubé vlnené ponožky,

  • teplý sveter,

  • domáca marmeláda,

  • čítanie ručne písaných listov od vašich najbližších,

  • denník,

  • súprava na písanie listov,

  • hudba (vinylové platne alebo obľúbený playlist na Spotify), 

  • rodinný fotoalbum,

  • deka,

  • mazlenie sa s domácim miláčikom,

  • torta, zákusok alebo iná sladká dobrota.

Hygge kniha na dobrý štart

Ak vás trend hygge zaujal a radi by ste si o ňom prečítali čosi viac, najlepšou knihou do začiatku bude bestseller od dánskeho autora Meika Wikinga s názvom Hygge: Proste šťastný spôsob života. Autor v knihe popisuje, ako hygge ovplyvňuje dánsku kultúru a ako ho možno uplatniť v živote ľudí z iných krajín. Kniha obsahuje mnoho tipov, pomocou ktorých vytvoríte tú pravú hygge atmosféru u seba doma, v práci aj vonku v prírode. Kniha obsahuje kapitoly o osvetlení, jedle, nápojoch, oblečení, pospolitosti a nájdete v nej aj niekoľko štatistík a receptov na hygge pokrmy. 

Meik Wiking založil v roku 2013 Inštitút pre výskum šťastia v Kodani, ktorý skúma šťastie a jeho prepojenie so sociálnymi sieťami, voľným časom, prácou a kvalitou života. Jeho snahou je poskytnúť ľuďom aj spoločnostiam nástroje na zlepšenie kvality života.

Ako vytvoriť hygge bývanie?

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zariadiť svoj interiér podľa štýlu hygge. Používajte:

  • Prírodné materiály: drevo, kameň, vlna a bavlna vytvoria pocit útulnosti a tepla. 

  • Svetlo: pomocou sviečok a lámp vykúzlite teplý a príjemný svetelný efekt. 

  • Textil: mäkké a hebké textílie (deky, vankúše a závesy) sa postarajú o pocit pohody a pridajú interiéru na útulnosti. 

  • Farby: tlmené farby ako béžová, hnedá a šedá sa postarajú o navodenie pokojnej atmosféry. 

  • Rastliny: posilňujú živú energiu prírody vo vnútri bytu alebo domu. 

  • Doplnky: knihy, obrazy a sochy dodajú pocit domova a rodinnosti. 

  • Bazárové predmety: každý použitý kus nábytku alebo doplnku má svoj vlastný príbeh, vďaka ktorému je autentický. 

  • Udržujte poriadok: útulné a bezpečné prostredie nevykúzlite bez upratovania a primeranej starostlivosti. 

Ako vybrať krb? 

Hygge dekorácie vykúzlia pohodu a pokoj

  • Hygge kútik (hyggekrog): Ide o miesto, kde sa cítite bezpečne a radi sa tu zababušíte do hebkej deky s knihou a hrnčekom obľúbeného horúceho nápoja v ruke. Mal by to byť dôverne známy priestor, v ktorom sa budú skvele vynímať mäkké vankúše, prikrývky, kus kožušiny a stolček na odloženie čaju. Z tohto miesta by ste mali mať dobrý prehľad o okolitom dianí a ideálne aj výhľad z okna. 

  • Krb: Je to symbolické srdce domácnosti, ktoré poskytuje pocit dokonalého bezpečia a pokoja.

  • Sviečky: Nie každý z nás si môže dovoliť mať doma krb, a preto je dôležité obklopovať sa teplým svetlom sviečok. 

  • Drevo: Spája nás s našimi koreňmi a môže mať podobu masívneho písacieho stola, drevenej podlahy, tanierikov alebo misiek. V súčasnosti sa vrátili na výslnie aj drevené hračky pre deti, ktoré možno v záplave plastového tovaru považovať za malý zázrak.  

  • Príroda: Ozdobte svoj príbytok prírodninami, ako sú listy, plody, vetvičky a kožušiny. 

  • Knihy: Naplňte svoju knižnicu literárnymi dielami bez ohľadu na žáner a nezabudnite ich aj čítať. Pokojne so svojimi deťmi. 

  • Keramika: Hygge u vás doma alebo v kancelárii podporia pekné čajníky, hrnčeky, svietniky, dezertné tanieriky, keramické misky a porcelánový riad.

  • Dekorácie s príjemným povrchom: kožušiny, hebké deky, keramické hrnčeky, ale napríklad aj oblečenie, obrusy a koberce z prírodných materiálov.

  • Bazárové predmety: stará lampa, ošúpaný stolík, koberec po starkej a všetko ostatné, čo vám padne do oka napríklad aj v bazári. Kúzlo použitých vecí sa skrývá v histórii, ktorú majú za sebou. 

  • Deky a vankúše: Do deky sa ľudia často zababušia kvôli pohodliu a príjemnému pocitu, nielen pretože im je zima. Vankúše skvele poslúžia na podoprenie chrbta, rúk počas pletenia alebo na opretie hlavy. 

Sviečky a osvetlenie sú základom pokojnej atmosféry

Hygge nemôže fungovať bez ohňa z krbu alebo sviečok. Sviečky sa starajú o navodenie atmosféry nielen v obývacích izbách, ale aj v školských triedach alebo firemných zasadačkách. Jeden dánsky obyvateľ spotrebuje za rok približne 6 kg sviečkového vosku, čo je napríklad dvakrát toľko ako u ľudí žijúcich Rakúsku. Dáni používajú sviečky, aby vytvorili teplý a príjemný svetelný efekt, a to najmä počas odpočinku vo svojom hygge kútiku, pri večeri s rodinou alebo stretnutí s priateľmi.

Hoci u nás sú hojne obľúbené vonné sviečky, v Dánsku je vyšší dopyt najmä po prírodných a bio sviečkach. Možno len hádať, či je to kvôli zdraviu škodlivým látkam, ktoré sa zo zapálených sviečok dostávajú do ovzdušia. Hoci kvôli tomu začali Dáni častejšie vetrať, ich národná enormná spotreba sviečok neklesla. 

Nie je lampa ako lampa

Základné pravidlo pre výber vhodného osvetlenia podľa štýlu hygge znie: čím nižšia je teplota svetelného zdroja, tým viac je to hygge. Západ slnka a plamene sviečky dosahujú 1 800 K, čo je podľa hygge ideálne. Medzi najznámejších dizajnérov lámp patria Verner Panton, Poul Henningsen alebo Arne Jacobsen, ktorých skvosty sa napriek vyššej kúpnej cene skrývajú v nejednej dánskej domácnosti, a to vrátane študentských izieb aj skromných garsónok. 

Ako vybrať sviečku?   Ako vybrať svietidlo?

Vyskúšajte hygge štýl oblečenia

Dáni vedia, čo sa nosí v skutočnej zime! Ležérnosť a nenútený štýl – to je trend, ktorý nájde uplatnenie aj u nás. V čom sa skrýva kúzlo hygge módy?

  1. Šál: Bez šálu ani na krok! A to platí ako pre dámy, tak pre pánov. 

  2. Huňatý zvršok: Základom sú vesty, svetre, roláky a obľube sa tešia aj ručne pletené alebo háčkované kúsky. 

  3. Čierna farba: Dáni sa obliekajú farebne monotematicky a čierna farba je ich najobľúbenejšou farbou na zimu, akokoľvek depresívne sa to môže zdať. 

  4. Vrstvenie: Hygge nefunguje, keď vám je zima. Preto je odporúčané nosiť so sebou jeden sveter navyše alebo aspoň pár superteplých vlnených ponožiek. Čo keby náhodou... 

Životný štýl hygge dokáže pohladiť všetky zmysly

Hygge sa najviac vyžíva v sladkej chuti múčnikov a dezertov. Pozdvihnite chuť horúceho čaju lyžičkou medu a hotovú bábovku nezabudnite pocukrovať. Mäso počas prípravy podlejte vínom alebo ho k nemu aspoň podávajte. Čo sa týka zmyslu sluchu, započúvajte sa do praskania polien v krbe a hukotu šľahajúcich plameňov. Hygge sa spája s absenciou hluku, teda sa zamerajte na zvýšené vnímanie vŕzgajúcej drevenej podlahy pod vašimi krokmi, zvuk kvapiek dopadajúcich na strechu alebo vietor vanúci za oknami. Možno vám budú príjemné decentné zvuky spojené s kreslením, pletením alebo otáčaním listov pri čítaním knihy. 

Vôňa má moc vás vtiahnuť späť do času a na miesto, kde vám bolo niekedy v minulosti dobre. Každý vnímame vôňu inak, a aj preto môže byť hygge záležitosťou vône čerstvého chleba, rozkvitnutých stromov, kávy, ale aj cigaretový dym, ktorý môže byť niekomu naopak nepríjemný. Vôňa vám podvedome oznamuje informáciu, či sa môžete cítiť v daný okamih bezpečne. 

Dôležitým zmyslom je aj dotyk – uprednostňujte staršie opotrebované veci pred novými a menšie zasa pred väčšími. Vyhýbať by ste sa mali materiálu ako oceľ, sklo a betón, a naopak do svojho interiéru umiestnite predmety s prírodným rustikálnym povrchom. Zásadné je aj teplo, tlmenejšie svetlo a všetko, čo nepreteká s časom. 

Hygge možno ochutnať, očuchať, pohladiť aj vidieť. Kombinácia správne naladených zmyslov by vo vás mala prebudiť pocit aktuálneho bezpečia a toho hlavného - šťastia

Zapleťte sa do pletenia   Háčkovaná tekvica

Najobľúbenejšie aktivity pre chvíle pohody

Chceli by ste sa naladiť ešte viac na hygge vlnu a neviete, ako na to? Prinášame vám niekoľko tipov: 

  • Stolové hry: budovanie spoločných spomienok, prenesenie späť do bezstarostného detstva, strata pojmu o čase, upozadenie virtuálneho sveta. 

  • Vzájomné zásobenie: výmena nielen domácich potravín s priateľmi alebo susedmi (zavareniny, čerstvé pečivo, ovocné a bylinkové šťavy, nátierky, pivo, polievky). 

  • Televízne večery: sledovanie filmov alebo televíznych seriálov postupne, radosť z čakania na ďalší diel, príjemná spoločnosť najbližších osôb, popcorn. 

  • Miniknižnica na spoločnom schodisku alebo v susedstve: poľudštenie spoločných priestorov v dome, zblíženie sa so susedmi. 

  • Petanque: časovo trochu rozvláčna hra, pri ktorej sa dobre porozprávate. 

  • Opekanie chlebových trdelníkov nad ohňom: chlebové cesto omotajte okolo očistenej paličky a užívajte si bolesť natiahnutých rúk, dočierna spáleného cesta a štipľavého dymu. Môžete opekať aj špekáčiky, krajec chleba alebo zemiaky v horúcich uhlíkoch. 

  • Grilovačka: dobré jedlo, pitie aj nálada. 

  • Letné kino: posedenie na deke s priateľmi, popíjanie vína a čakanie na začiatok filmu… 

  • Výmenný večierok (swap): vami nevyužívané veci môžu poslúžiť ešte niekomu inému, môže to byť aj výmena oblečenia s kamarátkami. 

  • Sánkovanie: záplava endorfínmi zaručená. Vezmite so sebou termosku s horúcim čajom alebo zvareným vínom na neskôr. 

  • Upečte si pizzu alebo pripravte iné jednoduché jedlo. 

  • Vyrobte si sviečky: existuje mnoho spôsobov výroby sviečok, je to jednoduché a ruku k dielu môžu priložiť aj deti. 

  • Tvorte rukami: posilnenie trpezlivosti a fantázie (maľovanie, kreslenie, háčkovanie, pletenie, plstenie). 

  • Hrajte sa: venujte sa športu (nie kvôli chudnutiu, ale pre radosť), jazdite na výlety, večierky, hrajte sa s deťmi. 

Objavte svet ručných prác   Ako sa vybaviť na piknik?

Podobné články: