Hlučnosť chladničky sa odvíja od jej typu a v priebehu času sa môže meniť. Preto je dôležité ju pozorne sledovať a snažiť sa udržať správnu úroveň hlučnosti pre čo najdlhšiu životnosť spotrebiča. Tak ako bývajú veľké americké chladničky hlasnejšie ako menšie kompaktné modely, aj voľne stojace chladničky sú spravidla hlučnejšie ako vstavané varianty. Všeobecne platí, že moderné chladničky by mali byť čo najtichšie a ich hlučnosť by mala byť do 35 dB.
Aká je optimálna hlučnosť chladničky?
Tabuľka hladiny hluku na orientáciu v decibeloch
Pri výbere domácich spotrebičov zohráva hluk kľúčovú úlohu, pretože máloktorý používateľ stojí o hlasitý prístroj. Najmä pri chladničkách je hlučnosť počas prevádzky dôležitým faktorom, pretože bežia cez deň aj v noci. Hoci došlo za posledné roky k obrovskému pokroku vďaka nasadeniu modernejších motorov a kompresorov, ani tak nie je radno počet decibelov podceňovať. A to najmä pri chladničkách, ktoré sa nachádzajú v kuchyni spojenej s obývacou izbou. Pre tento prípad je vhodné vybrať jeden z najtichších modelov s kapacitou do 35 dB, ktoré zaručia, že o spotrebiči nebudete ani vedieť. Do samostatnej kuchyne je možné voliť aj modely s priemernou hlasitosťou do 40 dB alebo hlasnejšie modely od 41 dB a vyššie.
Tabuľka hladiny hluku
Decibely | Typ zvuku |
10 dB | šum lístia pri slabom vetre |
20 dB | bezvetrie vo voľnej prírode, padajúce lístie, tikot náramkových hodiniek |
30 dB | tichý šepot, veľmi tichá izba |
40 dB | šum v tichom byte, bežné hlukové pozadie |
50 dB | mierne silný dážď, rozprávanie medzi sebou, bežný pouličný hluk |
55 dB | TV pri bežnej hlasitosti |
60 dB | hlasnejší rozhovor, umývačka riadu |
70 dB | hlučná ulica, potlesk v sále, písanie na klávesnici, práčka |
75 dB | spláchnutie WC, rýchlovarná kanvica tesne pred dosiahnutím bodu varu |
80 dB | hlasnejší vysávač, krik, rušná prevádzka, osobný automobil v mestskej premávke |
90 dB | hlasná hudba, idúci vlak, nákladné auto v mestskej premávke |
100 dB | zbíjačka, motorka na maximum, reťazová motorová píla |
110 dB | koncert, diskotéka |
120 dB | štart lietadla, pyrotechnický výstrel |
Príčiny hlučnej chladničky a riešenia jej odhlučnenia
Chladnička je nepostrádateľným spotrebičom v domácnosti a súčasťou každej kuchyne. Pri jej výbere zohľadnite nielen dizajn, značku a cenu, ale aj množstvo ďalších parametrov ako jej energetická náročnosť, rozmery, typ, vnútorné usporiadanie a hlučnosť – práve ona dokáže používateľa nemilo potrápiť, a to najmä ak narúša chod domácnosti alebo napríklad aj jeho spánok.
Hlučnosť chladničky môže byť spôsobená niekoľkými faktormi:
Problém s ventilátorom: Ventilátor je zodpovedný za rozvod vzduchu v chladničke, čím jej zaisťuje rovnomerné chladenie. Ak ventilátor nie je správne namontovaný alebo sa opotrebováva, môže spôsobovať zvuky počuteľné v čase, keď ventilátor pracuje. Môže mať aj problém s ložiskami alebo zadrhávať o námrazu nachádzajúcej sa v jeho bezprostrednej blízkosti.
Vibrácie: Vibrácie môžu spôsobovať drnčanie, a to z rôznych dôvodov – napríklad pri spúšťaní kompresora alebo ventilátora, ale aj kvôli položeniu chladničky na nerovný povrch, prípadne nesprávnemu uchyteniu vnútorných častí chladničky, ako sú police, regály a zásuvky.
Problém s kompresorom: V prípade hlučného kompresora môže ísť o jeho opotrebenie alebo nesprávne namontovanie. Tieto zvuky môžu byť počuteľné v čase, keď kompresor pracuje – teda počas štartu alebo pri zastavovaní.
Nekvalitné diely alebo ich opotrebovanie: Opotrebované diely prestávajú fungovať správne, čo môže spôsobovať hlučnosť zariadenia.
Divné zvuky: vrčanie, hučanie, praskanie
Neštandardný hluk vydáva najmä nová chladnička. Môže ísť o veľmi rušivé zvuky ako vrčenie, hučanie, praskanie... Tieto zvuky sú väčšinou nepríjemné a zároveň vás môžu vystrašiť, pretože predsa len od nového spotrebiča očakávate, že bude bezchybne fungovať.
Chladenie chladničky, ale aj mrazničky, je zaisťované chladiacim systémom s kompresorom, prípadne aj ventilátorom, ktorý spôsobuje určitý hluk. Jeho hladina závisí od inštalácie, správneho používania spotrebiča, ale aj od jeho veku. Pri nových kusoch bežne dochádza po zapnutí k prietoku chladiacej kvapaliny, čo môže viesť k niekoľkohodinovému silnejšiemu prevádzkovému hluku. Nejde však o poruchu a tento typ hluku nemá žiadny vplyv na životnosť samotného zariadenia.
Zvláštne zvuky môže mať na svedomí i vyššie zaťaženie chladiaceho systému, najmä ak sú dvere zariadenia často alebo na dlhší čas otvorené, prípadne ak je chladnička preplnená. K hluku dochádza aj pri zapnutí funkcie intenzívneho zmrazovania alebo chladenia. Nedá sa zabudnúť ani na skutočnosť, že všetky chladničky bez rozdielu vydávajú nejaký zvuk. Syčivé, praskajúce, mechanické zvuky a klikanie nesignalizujú vo väčšine prípadov žiadnu poruchu.
Ak sú zvuky naozaj veľmi hlasné a vaša intuícia vám napovedá, že niečo nebude asi v poriadku, kontaktujte radšej servisného technika, ktorý sa vášmu spotrebiču pozrie na zúbok. Alebo kompresor, či kondenzátor...
Zanesený kondenzátor
Kondenzátor je neoddeliteľnou súčasťou chladiaceho okruhu chladničky. V dôsledku jeho znečistenia sa obmedzí prietok vzduchu, čo bráni správnej funkcii chladničky. Zanesený kondenzátor dokáže zvýšiť spotrebu a hlučnosť chladničky až dvojnásobne! V prípade dlhodobého zanedbania jeho údržby začne klesať jeho schopnosť odvádzať teplo, kvôli čomu môže dôjsť k prehrievaniu chladiacej látky v zariadení. V krajnom prípade môže dôjsť až k poškodeniu kompresora. A navyše – čím viac je kondenzátor znečistený, tým dlhšie bude kompresor bežať, čo zvýši nielen hlučnosť zariadenia, ale aj jeho spotrebu.
Ako postupovať pri čistení kondenzátora?
Chladničku odpojte z elektrickej siete, odtiahnite od steny a kondenzátor v podobe čiernej mriežky na zadnej strane veľmi opatrne očistite od prachu a pavučín. Často na ňom tiež priľnú výpary z varenia a tuk, na ktorý sa prilepujú smietka, čím sa na jeho povrchu vytvorí ešte silnejší nános nečistôt.
Modernejšie typy chladničiek mávajú kondenzátor umiestnený v blízkosti kompresora za mriežkou, ktorú je nutné najskôr demontovať a až následne ho možno vyčistiť.
Prach a ostatné nečistoty odstráňte jemnou kefkou.
Na odstránenie nečistôt nalepených na kondenzátore je možné použiť špeciálne prípravky.
Ak si na svojpomocné čistenie netrúfate, kontaktujte servisného technika.
Hlučnosť novej chladničky
Najmä staršie modely sú známe svojou pomerne vysokou hlučnosťou, čo je tiež častým dôvodom ich výmeny za novší kus. Čo ak je to však krok z blata do kaluže a po zapnutí novej chladničky sa rozbehne kolotoč plný vŕzgania, búchania a iných nepríjemných zvukov?
V žiadnom prípade nie je na mieste panika a okamžité kontaktovanie predajcu kvôli sťažnosti na hlasitosť novo zakúpeného domáceho spotrebiča. Chladničke doprajte čas, aby si v nej všetko sedlo tak, ako má. Ide predsa len o úplne nový prístroj, ktorý je prvýkrát zapojený do elektrickej siete a začína pracovať – ustaľujú sa v ňom rôzne kvapaliny, chladia sa, mrazia a pod. Zvláštne zvuky k prvotnému spusteniu chladničky jednoducho patria. Predajcu kontaktujte, ak chladnička hučí aj po niekoľkých dňoch od jej prvého zapnutia. Uistite sa, že nejde o poruchu a prípadne si dohodnite kontrolu od pracovníka servisu.
Ako znížiť hlučnosť chladničky
Ak si lámete hlavu s otázkou, ako znížiť hlučnosť chladničky, odporúčame dodržiavať nasledujúce kroky:
Dôkladná prehliadka: Zistite, či zariadenie správne funguje a či sa neznížil jeho chladiaci výkon. Častou príčinou nefunkčnosti aj zvýšeného hluku je zanesený kondenzátor. Chladničku môžete skúsiť aj odmraziť a riadne vyčistiť – a to vrátane odtokového kanálika, ktorý môže okrem iného spôsobovať aj nepríjemný zápach.
Umiestnenie na pevnú a rovnú plochu: Vďaka položeniu na pevný a rovný podklad obmedzíte vibrácie spôsobujúce hluk počas chodu spotrebiča. Zariadenie by malo stáť na všetkých nohách, aby bolo zabránené zvukovej rezonancii. Ak je to nutné, zaistite nohy gumovými podložkami.
Vzdialenosť od zdrojov hluku: Prístroje ako televízor alebo reproduktory môžu viesť k rozptýleniu a zhoršeniu kvality chladenia v chladničke. To isté platí pre hlučné spotrebiče ako umývačky riadu a sušičky bielizne.
Dodržujte pokyny na inštaláciu: Dbajte na dodržiavanie pokynov v návode ku konkrétnemu modelu spotrebiča. Tieto pokyny môžu zahŕňať rôzne špecifikácie na inštaláciu chladničky, ktoré ovplyvňujú jej funkčnosť a hlučnosť.
Nastavenie správneho výkonu: Bez nastavenia správneho výkonu by nebolo zaistené správne chladenie ani minimalizácia hluku. Nastavenie chladničky na príliš vysoký výkon môže viesť k ešte vyššej hlučnosti a zníženiu účinnosti chladenia.
Zvukové odtlmenie: Odtlmte miestnosť kobercom a záclonami, prípadne si vyberajte z modelov vstavaných chladničiek, ktoré disponujú výrazne tichším chodom. Skontrolujte tiež, či sa chladnička nedotýka iného kuchynského nábytku, cez ktorý sa môže zdať byť hluk hlasnejší. Zároveň dbajte na to, aby neboli nádoby a sklenené fľaše bezprostredne pri sebe, čím sa vyhnete zvuku cinkania.
Kedy zavolať odborníka?
Odborný zásah bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať chladnička, ktorá vydáva drnčivé zvuky. Aké poruchy sa za nimi môžu skrývať?
Problémy s kompresorom: Nefunkčný, opotrebovaný alebo nedostatočne premazaný kompresor môže spôsobovať nepríjemný drnčivý zvuk.
Ventilátor: Ak je opotrebovaný, poškodený alebo vychýlený, môže dôjsť k drčeniu.
Problémy s vodným systémom: Chladničky s pripojením na vodu môžu potrápiť chrastivé zvuky spojené s hadicami a inými súčasťami vodného systému.