Háčkovaná tekvica – dekorácia, ktorá vydrží

Tekvicu právom považujeme za jednu z najobľúbenejších jesenných dekorácií, pretože ponúka nespočetné možnosti zdobenia a kombinovania s inými plodinami. Ak ste fanúšikom originálnych ručných prác, môžete sa pustiť do výroby háčkovanej tekvice, ktorá nezhnije a bude rovnako krásna aj o rok. Vyskúšajte náš návod krok za krokom!

Tekvicu právom považujeme za jednu z najobľúbenejších jesenných dekorácií, pretože ponúka nespočetné možnosti zdobenia a kombinovania s inými plodinami. Ak ste fanúšikom originálnych ručných prác, môžete sa pustiť do výroby háčkovanej tekvice, ktorá nezhnije a bude rovnako krásna aj o rok. Vyskúšajte náš návod krok za krokom!

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo budete potrebovať?

  • Klbko priadze,

  • háčik na háčkovanie,

  • nožnice,

  • ihlu na vyšívanie,

  • celú škoricu,

  • duté vlákno.

Akú priadzu a háčik sme si vybrali?

Priadza

Pracovali sme s priadzou Drops Soft Tweed, ktorá nie je 100 % jednofarebná a štruktúra vlákna nie je úplne hladká, čo dodá výrobku rustikálny nádych. Jej zloženie je z 50 % merino vlna, 25 % alpaka a 25 % viskóza. Keďže nemá úpravu Superwash, je odporúčané ju prať iba ručne a pri praní v práčke by sa mohol výrobok nenávratne poškodiť.

Tip: Ak chcete dať tekvicu deťom na hranie, odporúčame vyberať priadzu zo 100 % bavlny, ktorú je možné prať v práčke. Bavlnená priadza sa bude hodiť aj na pevné utiahnutie pri kompletizácii tekvice.

Háčik

Zvolili sme japonský háčik zn. Tulip Etimo Red, ktorého ergonomická rukoväť je vyrobená z jemného silikónu. Háčik je ľahký, ľahko sa s ním pracuje, nebolí z neho zápästie a po kovovej časti vlákno pekne kĺže. Rešpektovali sme odporúčania výrobcu nami vybranej priadze uvedenej na jej štítku a použili háčik o veľkosti 4,00 mm.

Tip: Po niekoľkých uháčkovaných radoch skontrolujte výsledok, aby ste prípadne nemuseli celú prácu párať. Ak sú riadky so zvoleným háčikom príliš utiahnuté, vyberte si väčšiu veľkosť háčika (4,50 alebo 5,00 mm), aby ste dosiahli väčšie očká. Ak sú naopak "deravé", použite menší háčik (3,50 alebo 3,00 mm) na dosiahnutie menších očiek.

Viac o tekvici (druhy, vplyv na zdravie a iné)

1. Klasická retiazka: Na priadzu urobte tzv. kĺzavý uzlík, ktorým prestrčte háčik. Potom naň naberte priadzu a prevlečte ju očkom uzlíka. Znovu na háčik nahoďte priadzu a prevlečte ju očkom na háčiku. Týmto spôsobom pokračujte do chvíle, kým je vaša retiazka dostatočne dlhá (viď obr. 1 vľavo) – dĺžka retiazky = výška tekvice. Pre našu tekvicu sme uháčkovali retiazku s dĺžkou 50 očiek, na menšiu tekvicu si vystačíte s polovicou.
2. Ukončenie retiazky a prvý riadok: Háčik prestrčte predposledným očkom od konca retiazky (teda druhé očko sprava) a uháčkujte tzv. krátky stĺpik. Najprv musíte háčik prestrčiť týmto voľným očkom (viď obr. 1 vpravo), nahodíte priadzu, prevlečiete ju prvým očkom na háčiku, znovu nahodíte priadzu a prevlečiete oboma očkami na háčiku. Takto stĺpkujte, až dôjdete na koniec riadku.
3. Ukončenie prvého riadku a druhý riadok: Po uháčkovaní krátkeho stĺpika do posledného voľného očka retiazky urobte jedno prázdne očko (stačí iba nahodiť priadzu a prevliecť očkom, ktoré je už na háčiku). Finálny obdĺžnik na tvorbu tekvice tak bude rovnejší. Prácu otočte zadnou stranou k sebe a háčik opäť prestrčte najbližším voľným očkom v rade (druhé sprava), kde začnete znovu vytvárať jeden krátky stĺpik za druhým až na koniec riadku ako v kroku dva.
4. Tretí, štvrtý, piaty... Podľa krokov dva a tri pokračujte v háčkovaní. Keď už budete mať hotový poriadny kus, skúste si spojiť prvý a posledný uháčkovaný rad obdĺžnika k sebe, aby ste získali predstavu o šírke tekvice. Pre tú našu sme urobili približne 50 riadkov.

5. Pletený vzor: Štruktúru tekvice môžete urobiť hladkú tak, že budete háčik prestrkávať a priadzu prevliekať oboma očkami krátkeho stĺpika. Alebo ju urobte rebrovanou tak, že budete háčik a priadzu preťahovať vždy iba zadným očkom krátkeho stĺpika (viď obr. 2 vľavo).
6. Háčkovanie ukončite prestrčením zvyšku priadze očkom nahodeným na háčiku. Nezabudnite si nechať aspoň 1,5 m priadze na zošitie tekvice.
7. Zošite k sebe celý prvý a posledný riadok uháčkovaného obdĺžnika tak, aby vám vznikol rukáv (viď obr. 3 vľavo).
8. Vrecko otočte na výšku a vrchnú líniu uzavrite „na harmoniku“ cik-cak prevliekaním priadze jednotlivými riadkami pomocou ihly na vyšívanie s veľkým okom (viď obr. 3 uprostred). Utiahnite, ale nechajte si malý otvor na stonku.
9. Vložte do nej celú škoricu alebo kúsok tyčinky (pozri obrázok 3 vpravo). Stonku tekvice si môžete uháčkovať aj sami pomocou retiazky, jedného riadku krátkych stĺpikov alebo háčikom na háčkovanie (tzv. i-cord).
10. Spodným otvorom vnútro tekvice vyplňte dutým vláknom (viď obr. 4 vľavo).
11. Pomocou jednoduchého „harmonikového“ stehu otvor čo najsilnejšie uzavrite (viď obr. 4 uprostred) a následne ho zaistite niekoľkými stehmi, aby náplň nevypadávala.
12. Rozdeľte tekvicu na 6 alebo 8 častí od stopky po spodnú uzavretú stranu pomocou pevnej priadze. Stačí urobiť jeden dlhý steh začínajúci pri stonke a končiace pri bobuľke“ výrobku. Vďaka tomu bude tekvica vyzerať realistickejšie.

Postup s fotografiami

Obrázok 1

Vľavo: Klasická retiazka.
Vpravo: Šípkami označené očká na prestrčenie háčika a následné nahodenie priadze naň.

Obrázok 2

Vľavo: Šípkami označené očká pre smer prestrčenia háčika tak, aby vyšiel pletený/rebrovaný vzor.
Vpravo: Po niekoľkých prvých riadkoch sa už rysuje pletený vzor s tzv. rebrovaním.

Obrázok 3

Vľavo: Zošitím protiľahlých strán vytvoríte rukáv.
Uprostred: Pomocou cik-cak stehu okolo obvodu obdĺžnik stiahnite.
Vpravo: Do ​​vzniknutého úzkeho otvoru vložte škoricu.

Obrázok 4

Vľavo: Spodným otvorom vyplňte tekvicu dutým vláknom.
Uprostred: Priadzou silne stiahnite spodný okraj obdĺžnika.
Vpravo: Uháčkovanú tekvicu možno ozdobiť kúskom jutového povrázku, stuhy alebo čipky.

Ďalšie tipy

  • Priadza by vám počas háčkovania mala hladko kĺzať po háčiku aj očkami. Nemala by byť príliš utiahnutá (tzn. drhnúť), ale ani veľmi uvoľnená. Finálny výrobok by potom bol plný medzier, cez ktoré by vykukovala výplň.

  • Priadzu majte omotanú okolo ukazováka ľavej ruky, zatiaľ čo palcom a prostredníkom si pridržiavate alebo jemne naťahujete svoj rozrobený výtvor. Budete tak mať lepší prehľad o voľných očkách.

  • Z tekvice predsa trčí náplň? Najprv ju vysteľte kúskom látky podobnej farby (oranžová, hnedá, žltá) a potom ju naplňte dutým vláknom.

  • Čím viac dutého vlákna na vyplnenie tekvice použijete, tým lepšie bude držať tvar a na dotyk bude pevnejšia.

  • Namiesto dutého vlákna môžete použiť aj zvyšky látok, odrezky priadze alebo nastrihané kúsky vatelínu.

  • Niektoré priadze sa síce výborne hodia na háčkovanie, ale pri šití sa trhajú (napríklad Drops Soft Tweed, ktorý sme použili). Na skutočne pevné utiahnutie siahnite po silnejšej bavlnenej priadzi.

Ako začať s pletením?

Podobné články: