Grilovanie na drevenom uhlí je z vyššie prebraných variantov bez pochýb tým najťažším. A grilovanie na kameni je grilovaním na drevenom uhlí – akurát ešte o úroveň ťažšie. Nie je totiž vôbec ľahké na ňom stabilne udržiavať a akokoľvek upravovať teplotu. Kameň má ale aj svoje výhody. Všeobecne je opekanie na kameni považované za zdravšie, zabraňuje totiž vzniku škodlivých látok, o ktorých sa môžete dočítať v časti nižšie.
Ako na grilovanie na kameni? Kameň, alebo dosku je lepšie rozohrievať postupne a nie ich pokladať na už rozpálený gril. Prudké teplotné zmeny im nemusia robiť dobre. Ako spoznáte, či je doska dostatočne nahriata? Jednoduchým testom – kvapnite na ňu trochu vody a pokiaľ sa tekutina hneď odparí, môžete začať s opekaním. Potrebná doba na rozpálenie sa väčšinou pohybuje okolo 10 až 15 minút, ale veľmi záleží na type dosky.
Dosku nezabudnite pred grilovaním potrieť olejom, nech sa na ňu jedlo tak nelepí. A po skončení ju samozrejme zakaždým poriadne vydrhnite – stačiť by vám na to mala škrabka a vlhká handra.
Aký kameň na grilovanie?
Ktorý kameň je na grilovanie najvhodnejší? My by sme stavili na kamene lávové a žulové, teda kamene prírodné, bez chémie.
Lávový kameň je z tejto dvojice síce drahší, ale viac toho vydrží. Žulový kameň je naopak dostupnejší, ale po čase sa na ňom môžu objaviť malé prasklinky.
Ako si na záhrade postaviť ohnisko a ako zarobiť oheň?