Čo sú fašiangy a aké tradície sú s nimi spojené?

Sprievody masiek, veľkolepé hostiny, všadeprítomný smiech a dobrá nálada - pripomína vám to niečo? Tradícia fašiangov siaha až do pohanských čias, ale prečo ich oslavujeme a kedy začínajú? V našom článku vás prevedieme čarovným svetom fašiangových osláv a ich históriou. Dozviete sa, čo symbolizujú masky a aké lahôdky nesmú chýbať na slávnostnom stole.

Sprievody masiek, veľkolepé hostiny, všadeprítomný smiech a dobrá nálada - pripomína vám to niečo? Tradícia fašiangov siaha až do pohanských čias, ale prečo ich oslavujeme a kedy začínajú? V našom článku vás prevedieme čarovným svetom fašiangových osláv a ich históriou. Dozviete sa, čo symbolizujú masky a aké lahôdky nesmú chýbať na slávnostnom stole.

Doba čítania 6 min.
Jitka, redakcia Heureka.sk
 Aký je význam fašiang?

Čo sú fašiangy?

Fašiangy sú ľudový sviatok plný zábavy, hodovania a farebných masiek, ktoré rozžiaria každú dedinu alebo mesto. Slovo „fašiangy“ pochádza z nemeckého „vaschanc“, čo znamená „posledný nápoj“. Je to čas, keď sa ľudia lúčia s mäsitými jedlami a pripravujú sa na pôstne obdobie. V súčasnosti už nejde len o náboženský zvyk, ale aj o oslavu hojnosti, dobrého jedla a miestnych tradícií, ktoré ľudia dodnes s chuťou dodržiavajú. V rôznych regiónoch sa fašiangom hovorí aj fasiangy, fašangy, ostatky, končiny, mjasopust a šejingy.

proč a kdy slavíme masopust

Kedy začínajú a čo sa koná v jednotlivé dni?

Fašiangy nemajú pevne stanovený dátum. Je to obdobie medzi sviatkom Troch kráľov (6. januára) a Popolcovou stredou, kedy začína štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou. Tento pôst však v minulosti (ani dnes) neznamenal striktné hladovanie, ale skôr striedmosť a sebakontrolu. V roku 2025 fašiangy začínajú v utorok 7. januára a vrcholia v utorok 4. marca, užijeme sa ich teda celkom 18 dní.

Jedným z dôležitých dní je posledný štvrtok fašiangov, ktorý sa prezýva „tučný štvrtok“, kedy sa ľudia dosýta najedia a napijú, aby mali silu na celý rok. Na stole nechýbajú zabíjačkové špeciality, pivo a domáce pálenky – ideálna rozcvička pred hlavnými oslavami, ktoré sa konajú vždy posledné tri dni fašiangov:

Fašiangová nedeľa

Nedeľa je začiatkom hlavných osláv a poriadnej zábavy. Po výdatnom obede si všetci chystajú na tancovačku do krčmy alebo na námestie a tancuje sa často až do rána.

Fašiangový pondelok

Pondelok patrí „mužským bálom“, kam smú iba ženatí muži a vydaté ženy. Hudba, tanec, smiech a bohaté pohostenie – to je záruka pravej fašiangovej atmosféry.

Fašiangový utorok

V utorok vrcholia všetky oslavy na čele s maškarným sprievodom. Masky prinášajú do ulíc zábavu a dobrú náladu, chodia od domu k domu, kde ich ľudia pohostia jedlom, pivom a pálenkou.

Tipy na Veľkú noc

Masky přinášejí dobrou náladu

Prečo oslavujeme fašiangy?

Odpoveď je jednoduchá: aby si ľudia pred obdobím pôstu a pokánia mohli naposledy dopriať dobré jedlo, zasmiať sa a trochu sa odreagovať. V skorších dobách sa zima spájala s nedostatkom jedla a energie, a tak bola fašiangová hostina nielen radosťou, ale aj nevyhnutným doplnením síl. Dnes sú fašiangy skôr príležitosťou na stretnutie s priateľmi a susedmi.

Dedinské fašiangové sprievody a masky na Hlinecku sú také jedinečné, že si vyslúžili zápis do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto tradícia, ktorá kombinuje pestré maškary a hravé sprievody, je príkladom bohatej kultúry českého vidieka.

Maškarné sprievody a tancovačky

Aké tradície dodržiavame?

Na programe bývajú sprievody masiek, tancovačky, zabíjačky, maškarné plesy (šibalky), rôzne vystúpenia a samozrejme hostiny plné tradičných pochúťok, ktoré slovenské gazdinky zvládajú na výbornú. Šišky plnené lekvárom, vyprážané či pečené božie milosti, zlatistá pečienka, jaternice, krvavničky, tlačenka, bravčová pečienka s knedľou a kapustou – to všetko je fašiangovou gastronomickou pýchou.

Jednou z najznámejších tradícií je maškarný sprievod, ktorý zvyčajne vedie „živý“ karnevalový medveď v sprievode ďalších postáv. Ďalšou fašiangovou tradíciou je symbolické „pochovávanie basy“. Tento zvyk symbolizuje koniec radovánok a začiatok pôstneho obdobia. Basa ako hudobný nástroj sa metaforicky pochováva, čo znamená, že nastáva čas pokoja a utíšenia. Celý obrad je sprevádzaný nadsádzkou a smiechom.

Fašiangy boli vždy nielen časom veselosti, ale aj symbolických rituálov, ktoré mali priniesť hojnosť, zdravie a prosperitu. Tu sú niektoré z týchto starodávnych zvykov, ktoré vás zaručene pobavia svojou originalitou:

Skok do výšky

Pri tanci na fašiangových oslavách sa sedliačky snažili vyskočiť čo najvyššie, pretože sa verilo, že výška ich skoku určí, ako vysoko narastie obilie alebo ľan v nadchádzajúcom roku. Čím vyšší skok, tým väčšia úroda – taká bola starodávna „poľnohospodárska gymnastika“.

Babský mlyn

Tento vtipný rituál premeny sa odohrával v pondelok a utorok fašiangov. Mlynárska chasa pochytala deväť starých báb, symbolicky ich zomlela v mlyne, a na konci vyšlo osem mladých dievčat – zázrak fašiangovej „plastiky“. Tento zvyk mal nielen pobaviť, ale aj symbolizovať obrodu a mladosť.

Stínanie kohúta

Tento dramatický zvyk patrí k najstarším fašiangovým tradíciám. Mládenci, prezlečení za vojakov v naruby obrátených šatách, priviedli priviazaného kohúta, prečítali mu rozsudok za „zločiny“ a kat mu kosou sťal hlavu. Zábava však pokračovala: kat musel rýchlo utiecť, pretože ostatní prizerajúci sa ho snažili chytiť.

Váľanie v bahne

Dedinské oslavy sa často nezaobišli bez rybníka. Ľudia v maskách vliezli do polovypusteného rybníka a vyváľali sa v bahne – verilo sa, že tento rituál prinesie hojný rybolov v budúcom roku.

Hodovanie patrí k oslavám

Fašiangové masky

Hlavným prvkom maškarných sprievodov sú masky. A nie hocijaké - tie najbláznivejšie, ktoré si viete predstaviť. Základom je kreativita, trocha humoru a odvahy. V sprievode mali maškary rôznu úlohu a symboliku:

  • Medveď – Symbol plodnosti a sily. Vedie sprievod alebo tancuje so ženami, aby zabezpečil hojnosť a úrodu. Väčšinou ho drží na povraze medvediar.

  • Laufr (Strakatý, Strakáč) – Laufra, vedúcu postavu fašiangového sprievodu, spoznáte podľa farebného kostýmu, vysokého klobúka a svižných pohybov. Symbolizuje poriadok a vedenie, ohlasuje príchod masiek a svojím temperamentom odháňa zimu a zlé sily.

  • Nevesta a ženích - Predstavujú radosť a nový začiatok. V sprievode bývajú stredom pozornosti a ich svadba sa často hrá ako komická scénka.

  • Smrtka - Pripomína koniec zimy a pominuteľnosť života. Obvykle pôsobí ľahko strašidelne, ale aj s nadsádzkou, aby dodala sprievodu mystickú atmosféru.

  • Kominár – Roztiera sadze na ľudí, aby im priniesol šťastie a očistil ich od zlých síl. Je to jedna z najinteraktívnejších masiek.

  • Koza – Skáče a zabáva publikum. Jej prítomnosť mala zabezpečiť úrodnosť polí aj domácností.

  • Žid – zastupuje obchodníka alebo podvodníka, ktorý vtipne zjednáva, predáva alebo vykonáva drobné zlomyseľnosti.

  • Čert – Robí neplechu, straší deti a prináša do sprievodu prvok chaosu, ktorý sa nakoniec „upokojí“ pri symbolickom konci fašiangov.

  • Policajt alebo dráb – Stráži poriadok (samozrejme skôr žartovne) a pokutuje tých, ktorí nechcú prispieť do fašiangovej zbierky.

  • Fašiangová kobyla - Je centrálnym bodom sprievodu, často sa o jej "smrť" a vzkriesenie hrá dramatická scénka. Smrť kobyly znamená koniec fašiangového veselia.

Dnes je to skôr o srande a kreativite sa medze nekladú, takže sa môžete tešiť na akékoľvek kostýmy od princezien až po superhrdinov.

Ako vybrať karnevalový kostým? Tipy, ako si vyrobiť kostým

Laufr je typická fašiangová maska

Trocha histórie

Fašiangy sa u nás oslavujú už od 13. storočia. Ich tradícia siaha hlboko do minulosti, konkrétne do pohanských čias, keď ľudia oslavovali príchod jari. Kresťanstvo prevzalo tieto oslavy a dalo im nový rámec. V skorších dobách mali tieto oslavy aj poľnohospodársky význam - išlo o zabezpečenie úrodnosti pôdy a zdravia dobytka.

V slovenských končinách sa fašiangy stali nezastupiteľnou súčasťou vidieckej kultúry. Každý región mal svoje špecifické zvyky. Na Záhorí sú fašiangy spojené so zabíjačkami, ktoré sú obľúbené počas tohto obdobia, Myjavská oblasť je známa fašiangovými zábavami a tancami, na Orave a Liptove sa konajú fašiangové sprievody, v ktorých sa objavujú tradičné masky a v oblasti Šariša sa fašiangy nazývajú "končiny" a sú spojené s rôznymi poľnohospodárskymi a magickými obradmi.

Fašiangy sa oslavujú od 13. storočia

Fašiangy vo svete

Fašiangy, známe v mnohých krajinách ako karneval (či Carnival), sú rozšírenou tradíciou nielen v Európe, ale vďaka kolonizácii sa dostali aj na americký kontinent. Zatiaľ čo u nás obdobie fašiangov trvá niekoľko dní, v mnohých krajinách sa oslavy sústreďujú najmä na jeden hlavný deň plný tanca a maškarád. Karnevaly sa oslavujú najmä v katolíckych krajinách a zvyčajne majú pevne stanovený dátum pred začiatkom pôstu.

Jedným z najznámejších karnevalov je ten v Riu de Janeiro, ktorý udivuje svet svojou veľkosťou, farebnosťou a energiou. Ďalším významným centrom je Santa Cruz de Tenerife, ktorého karneval je po Riu druhým najväčším. V Európe sa môžete ponoriť do karnevalového kúzla v Benátkach, kde sú karnevalové masky a kostýmy umeleckým dielom, alebo v Nemecku, kde má fašiangová tradícia hlboké korene a s veľkou pompou sa oslavuje v celej krajine.

 Fašiangy oslavujú aj v Brazílii

Podobné články: