5 cyklo tipov Pepy Dresslera: Na správnej veľkosti aj type bicykla záleží

Ako majster sveta v biketriale a dlhoročný inštruktor jazdy na bicykli viem, aký je výber správneho bicykla dôležitý. Zlý rozmer alebo nevhodný typ bicykla vás môžu od tohto skvelého koníčka dokonale odradiť. Preto som si pre vás pripravil poradňu, kde vám odpoviem na najčastejšie otázky. Ako na to, aby sa vám bicykel dobre ovládal a počúval vás?

Ako majster sveta v biketriale a dlhoročný inštruktor jazdy na bicykli viem, aký je výber správneho bicykla dôležitý. Zlý rozmer alebo nevhodný typ bicykla vás môžu od tohto skvelého koníčka dokonale odradiť. Preto som si pre vás pripravil poradňu, kde vám odpoviem na najčastejšie otázky. Ako na to, aby sa vám bicykel dobre ovládal a počúval vás?

Doba čítania 3 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Kľúčový je výber podľa veľkosti rámu

Málokto vie, že bicykle majú veľkosti rovnako ako oblečenie. Veľkosť rámu bicykla sa vždy líši podľa výšky človeka a vzdialenosti od zeme k rozkroku. Tým sa pri výbere svojho nového bicykla riaďte. Aký konkrétny rozmer budete potrebovať, sa dozviete napríklad na stránkach toho daného výrobcu alebo predajcu. Jednotlivé veľkosti sa totiž medzi rôznymi značkami môžu líšiť.

Ako sa veľkosti značia pri horských a cestných bicykloch?

  • Horské bicykle sa spravidla označujú ako oblečenie XXS-XXL alebo podľa dĺžky sedlovky 15-23″.

  • Pri cestných bicykloch sa dĺžka rámu označuje centimetrami v rozsahu 50-60 cm.

A ako spoznať, že vami vybraná veľkosť pre vás nie je vhodná? Na príliš veľkom bicykle budete veľmi natiahnutí a rám vám bude pri nasadaní prekážať v rozkroku. Tiež zosadnutie z takého bicykla bude pre vás veľmi ťažké až nemožné.
Na veľmi malom bicykli sa naopak budete hrbiť a kolenami mlátiť do rúk. Ale aj keď sa na bicykli hrbíte, nemusí byť vybraný rozmer zlý - najprv bicykel správne nastavte a skúste upraviť výšku sedla.

Tip: Vybraný bicykel si pred kúpou vždy vyskúšajte.

Viac tipov na výber veľkosti bicykla   Tabuľka veľkostí rámov podľa výšky jazdca

Správny priemer kolies zaistí hladkú jazdu

Priemer kolies je ďalším veľmi dôležitým parametrom pre výber bicykla. Pri detských bicykloch sa tento rozmer pohybuje medzi 14″ až cca 26-27″.
Dospelé bicykle majú rozmery 27,5″ či 29″ a predtým obľúbený rozmer 26″ už patrí do histórie - teraz spadá do kategórie bicyklov pre deti.

Aktuálnym trendom sú bicykle 29″, ktorých výhodou je vyšší komfort jazdy vďaka ľahším prejazdom nerovností terénu.

Priemer kolies pre dospelých podľa štýlu jazdy   Orientačná tabuľka veľkostí bicyklov pre deti

Aké sú riziká zlej veľkosti?

  1. Bezpečnosť: Menší aj väčší bicykel sa vám zle ovláda. Pri jazde sa vám s ním horšie manipuluje, čím sa zvyšuje riziko pádu alebo nehody.

  2. Vaše zdravie: Svoje telo musíte nesprávnej veľkosti bicykla prispôsobovať. Na bicykli sa krútite, zle sa vám šliape, môže vás bolieť chrbát, krk aj nohy.

  3. Poškodenie bicykla: Jednotlivé diely bicykla sa viac namáhajú, čo môže viesť k zlomeniu rámu i poškodeniu príliš vytiahnutej sedlovky.

Čo keď jazda na bicykli spôsobuje bolesť?

Prečo by ženy mali voliť dámske bicykle?

Aj keď to tak hocikedy na prvý pohľad nevyzerá, dámske bicyklešpecificky prispôsobené ženám a ich proporciám. To znamená jednoduchšie ovládanie a upravené detaily aj komponenty. Najväčším rozdielom oproti unisex či pánskym bicyklom býva dĺžka rámu a naklonenie hornej rámovej rúrky.

Výrobcovia ponúkajú celý rad dámskych bicyklov a môžete si tak vybrať vzhľad aj farbu podľa svojich požiadaviek. Nájdete ako veľmi ženské bicykle s jemným dizajnom, tak aj kúsky, ktoré sa v podstate nelíšia od pánskych bicyklov.

Rozdiel veľkosti rámu bicykla pre ženy a mužov

Detský bicykel kupujte pravidelne, nie na roky dopredu

U detí je správny rozmer nesmierne dôležitý. Rodičia často kupujú väčšie bicykle s tým, že dieťaťu dlhšie vydržia. Nakoniec ale na ňom dieťa nejazdí vôbec, pretože je preňho veľmi veľký a zle sa mu ovláda. Preto odporúčam kupovať bicykel pravidelne, napríklad každé dva roky, a vždy tú správnu veľkosť zodpovedajúcu výške dieťaťa.

Nezabudnite však ani na to, že dieťa jazda na bicykli musí baviť. Preto je dobré vybrať taký kúsok, aký sa bude vášmu dieťaťu páčiť a bude tak na ňom rado jazdiť.

Aký detský bicykel pre bezpečnú jazdu?

Viac o mne

Ahoj, som Josef Dressler a patrím medzi veľkých fanúšikov a propagátorov cyklistiky. Som dvojnásobným majstrom sveta v biketriali, päťnásobným vicemajstrom sveta, víťazom svetového pohára, majstrom Európy a dvadsaťnásobným majstrom Českej republiky, čo ma nabilo skúsenosťami. Vidieť ste ma mohli aj pri mojich exhibíciách podobných kaskadérstva, keď som vyskákal na Petřínsku rozhľadňu alebo Žižkovskú vežu.

Inštruktorom jazdy na bicykli som už 20 rokov. Všetko začalo knihou, potom sa pridali cyklokempy a teraz ponúkam aj súkromné ​​lekcie, organizujem detské krúžky a natáčam videá na YouTube aj online lekcie. Ako autor niekoľkých kníh a článkov o cyklistike, moderátor vzdelávacích programov a tréner sa snažím deliť o svoje vedomosti a naučiť ľudí akéhokoľvek veku jazdiť na bicykli bezpečne a technicky správne.

Chcete sa dozvedieť viac? Pridajte si ma na Instagrame pod @josef.dressler alebo pozrite na web dressler.cz, kde nájdete informácie o cyklokempingoch a krúžkoch pre deti i dospelých.

Podobné články: