8 tipov, ako vybaviť domácu posilňovňu bežeckým pásom či trenažérmi

Dokopať sa do fitness centra, prehovoriť sa na vybehnutie do daždivého počasia alebo vystaviť telo na obdiv pokukujúcim okoloidúcim? To nie je nič pre vás! Využite naplno všetky benefity, ktoré prináša domáca posilovňa a verte, že pekáč buchiet čaká za rohom.

Dokopať sa do fitness centra, prehovoriť sa na vybehnutie do daždivého počasia alebo vystaviť telo na obdiv pokukujúcim okoloidúcim? To nie je nič pre vás! Využite naplno všetky benefity, ktoré prináša domáca posilovňa a verte, že pekáč buchiet čaká za rohom.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Bežecké pásy sú ideálne pre každú posilňovňu doma

Behanie sa v posledných niekoľkých rokoch stalo doslova fenoménom športového sveta. Je však dobré si úprimne povedať, že pre mnohých z nás je predstava behania pred ostatnými bez ohľadu na to, či beháme vonku alebo ideme do fitka, doslova nepredstaviteľná. Každý pohyb a behanie zvlášť, by mal navodzovať pocit príjemnej eufórie, pri ktorom vyplavené endorfíny naštartujú okamžite lepšiu náladu. Nepríjemné pohľady zvedavcov by vás však nemali odradiť. Povzneste sa nad všetkými výhovorkami, prečo to nejde a vybehnite. Kvalitný bežecký trenažér vás v štichu nikdy nenechá, vždy bude pripravený na každú vašu náladu a bude milovať každú kvapku bežeckého potu.

V čom tkvie gro bežeckého pásu?

Bežecké pásy veľmi vierohodne simulujú beh, prípadne obyčajnú rekreačnú či rýchlejšiu chôdzu. Behaním v domácom prostredí eliminujete také nepríjemné vonkajšie faktory ako je nepriazeň počasia, smog, nevhodný terén, nepríjemné pohľady okoloidúcich a pod. Bolo by chybou považovať bežecký pás iba za nástroj na spaľovanie kalórií, pretože slúži:

  • ako skvelá rehabilitačná anaeróbna pomôcka pri ochorení obehového systému,

  • tréningová fitness pomôcka pre všetkých športových nadšencov,

  • nástroj na udržanie dobrej fyzickej kondície, na spaľovanie tukov vrátane tvarovania problémových partií ako sú zadok či bruško.

Jednou z najčastejších príčin úmrtí sú v súčasnej dobe kardiovaskulárne ochorenia alebo problémy, ktoré so sebou prináša obezita. Tieto civilizačné ochorenia sú veľmi často spôsobené nedostatkom pohybu a zlou celkovou fyzickou zdatnosťou. Chôdza či beh sú pritom tým najprirodzenejším pohybom pre človeka a majú jednoznačne pozitívny vplyv na jeho zdravie. Naordinujte si pravidelný beh ako účinný preventívny prostriedok na udržanie psychickej aj fyzickej pohody.

Behaním na bežeckom páse vám navyše odpadnú časové starosti, ktoré často musíte riešiť pri klasickom behaní – ako a kadiaľ sa tam dostanete, aby ste si mohli vlastne v pokoji zabehať? Zapnite trenažér a vybehnite, nie je na čo čakať.

Ako vybrať bežecký pás?

Bežecké trenažéry verzus klasické behanie v prírode

Existujú zarytí milovníci vonkajšieho behania, ktorí vybehnú s dobrou náladou a odhodlaním do každého počasia. Potom je tu však skupina ľudí, ktorým bežecký pás doslova prirástol k nohám. Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá skupina ľudí by v prípadnom súboji vyhrala pohár kvalitnejšieho či zdravšieho cvičenia. Oba varianty majú zaiste svoje pre a proti. Pokiaľ odmyslíme elimináciu nepriaznivých vonkajších faktorov, je behanie doma tzv. medzi štyrmi stenami bezpečnejšie. Moderné bežecké pásy môžu navyše simulovať náklon v teréne, je možné nastaviť zaťaženie aj toľko milované odpruženie. Pri vybehnutí vonku ste na čerstvom vzduchu, nemusíte riešiť prípadný stereotyp či nudu a kto vie, možno stretnete aj svoju bežeckú spriaznenú dušu.

Čo dodať na záver? Cvičenie na bežeckom páse optimálne kombinujte s vybehnutím na čerstvý vzduch a počúvajte potreby svojho tela, ktoré tak veľmi dobre poznáte.

Veslovacie trenažéry sú kľúčom k skvelej postave aj zdravému chrbtu

Veslovací trenažér (či tiež veslársky) je jedným z najúčinnejších domácich fitness strojov, vďaka ktorému pri posilňovaní zapojíte celé telo. Simuláciou záberov pri veslovaní úplne prirodzene posilňujete oblasti horných aj dolných končatín, chrbtového svalstva aj rizikových partií ako sú brucho či zadok. Tento efektívny stroj je vhodný nielen pre klasické domáce fitness cvičenie, ale aj pre celkové posilňovanie a kondičné veslovanie.

Bolo by chybou pristupovať k veslovaciemu trenažéru ako k profesionálnemu pomocníkovi vrcholových športovcov. Opak je totiž v skutočnosti pravdou. Pokiaľ máte ochabnuté chrbtové partie, časté bolesti chrbta napríklad zo sedavého zamestnania alebo trpíte chronickými bolesťami chrbta, je veslovací trenažér skvelou rehabilitačnou pomôckou, ktorá vás pri správnom a pravidelnom používaní od väčšiny zdravotných problémov vyslobodí.
A aké sú teda základné pravidlá a rady pre začiatočníkov? Ak chcete využívať veslársky trenažér prevažne z dôvodu chudnutia, vyhraďte si na cvičenie dobu pred raňajkami, pretože váš organizmus bude oveľa rýchlejšie a lepšie spaľovať nahromadené tukové zásoby. Na cvičenie je nutné vyhradiť si aspoň pol hodiny optimálne trikrát až štyrikrát týždenne. Neprepáľte začiatok a vždy začínajte veslovať s nižšou záťažou a do formy sa postupne prepracujte.

Ako si vybrať veslovací trenažér?

Správna technika cvičenia na veslovacom trenažéri

Pred každým tréningom sa rozohrejte a pretiahnite pri nenáročnej rozcvičke. Majte na pamäti, že veslovací trenažér je koordináciou niekoľkých prvkov, ktorých správnym prepojením dosiahnete skvelé výsledky. Pri štartovacej pozícii uchopte madlá štartovacieho trenažéra na šírku ramien, ruky majte pred sebou pevne natiahnuté a nohy pokrčené. Pri rozjazde sa rozbehnite výhradne zapojením spodnej časti tela. Pri samotnej jazde už zapojte aj trup, ktorého pohyb smerujte vždy dozadu. Samotné paže zapojte až vo chvíli, keď máte nohy úplne natiahnuté. Pri návrate do pôvodnej pozície nechvátajte a majte na pamäti, že táto záverečná pozícia by mala byť až dvakrát pomalšia a plynulejšia ako samotný záber.

9 benefitov cvičenia na veslovacom trenažéri

  1. Cvičenie na veslovacom trenažéri pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a tlak,

  2. pravidelné cvičenie zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc,

  3. veslovací trenažér úplne rovnomerne zaťažuje celé telo,

  4. jedná sa o kombináciu klasického a aeróbneho cvičenia,

  5. umožňuje cvičenie bez nežiaducich nárazov, ktoré by zaťažovali kĺby,

  6. efektívne spaľuje nahromadené tuky a formuje postavu vrátane rizikových partií,

  7. zlepšuje kondičku a celkovú odolnosť ľudského organizmu,

  8. napomáha bojovať s nahromadeným stresom a napätím,

  9. relaxačné účinky.

Cyklotrenažéry a rotopedy vás vyvezú bez ohľadu na počasie

Niekedy sa jednoducho nedarí a na tú správnu vychádzku nie je ideálne počasie. Ale aj keď prší, sneží, sú supertropy, vy môžete na bicykel sadnúť pokojne aj o polnoci a najazdiť kilometre, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani profesionál. Kvalitné vybavenie plnohodnotne nahradí jazdu na bicykli. Vďaka tomu nevyjdete z cviku, nepoľavíte v nárokoch na svoju kondičku a pozitívne dopady na svoje zdravie budete pociťovať čoskoro.

Achillovou pätou býva väčšinou samotný výber. Väčšina ľudí nevie, či zvoliť klasický rotoped, investovať do cyklotrenažéra alebo už rovno zaobstarať vychytanejšie ergometre, recumbenty či air biky. Čo kus, to originál. Je možné všeobecne zhrnúť, že cyklotrenažéry sú vhodnejšie skôr pre športovejší a dynamickejší charakter šliapania. Rotopédy sú ideálne pre kondičné použitie v rámci domácej pohody, kedy si počas pozerania na televíziu chcete vylepšiť fyzičku, rehabilitovať alebo spáliť nejaký ten gram tuku.

Pravdepodobne najvýraznejším rozdielom medzi rotopedom a trenažérom je držanie tela. Pri jazde na cyklotrenažéri je držanie tela vďaka nižšie položeným riadidlám rovnaké ako pri jazde na klasickom bicykli. Naopak pri jazde na rotopede by ste mali mať chrbát po celý čas rovný bez náznaku akéhokoľvek predklonu.

Recumbenty, ergometre a air biky

Obdobou rotopedov sú tzv. recumbenty alebo horizontálne rotopedy, ktoré poskytujú výrazne pohodlnejší posed s možnosťou opretia chrbta, čím sprístupňujú tento špecifický druh pohybu aj starším osobám či ľuďom po úrazoch, ktorí sú schopní oveľa lepšie rehabilitovať bez nežiaducich vedľajších účinkov. Existujú však aj také variabilné varianty domácich fitness nástrojov, ktoré sú vďaka možnosti svojho nastavenia vhodné ako pre ženy, ktoré chcú vytvarovať problémové partie, tak aj pre vytrvalostných cyklistov.
Ergometre vďaka možnosti zvyšovať či naopak znižovať stupeň záťaže potom pomáhajú tým, ktorí chcú pri optimálnej tepovej frekvencii čo najrýchlejšie a najefektívnejšie spaľovať tuky.
S individuálnymi možnosťami každého športového nadšenca pracujú veľmi špecificky aj tzv. air biky. Tieto vzduchové rotopedy využívajú prirodzený odpor vzduchu, ktorý pri šliapaní vzniká, čím sa veľmi flexibilne prispôsobujú úrovni každého cyklistu.

Ako vybrať cyklotrenažér?   Ako vybrať rotoped?

Pre skutočných cyklistických nadšencov sú favoritom cyklistické valce

Cyklistické valce sú jasnou voľbou pre tých, ktorí si chcú aj pri indoor tréningu prežiť pocit ako pri skutočnej jazde. Cyklistické valce navyše umožňujú pohybovať sa na bicykli tak, že budete trénovať nielen balans, ale aj samotnú techniku. Hoci by sa na prvé počúvanie mohlo zdať, že sa jedná o vysokotonážne zariadenie, opak je pravdou. Cyklistické valce sú v skutočnosti pevnou podložkou osadenou valcami.
Pri tréningu či relaxačnej jazde umiestnite svoj bicykel do valcov, upevnite a môžete vyraziť. Niektoré druhy ponúkajú dokonca aj možnosť nastavenia požadovanej záťaže, takže sa môžete do pedálov oprieť ako pri jazde do poriadneho kopca.

Tip: Urobte si aj doma tú pravú cyklistickú atmosféru. Pustite si posledný ročník Tour de France a oblečte si cyklistické rukavice, vďaka ktorým budete mať riadidlá pevne pod kontrolou.

Eliptické trenažéry dokonale pretiahnu celé telo

Eliptický trenažér patrí pravdepodobne k najobľúbenejším a najznámejším fitness pomôckam, ktoré slúžia primárne na pretiahnutie a posilnenie celého tela. Veľmi často sa môžete stretnúť aj s označením crossový trenažér, orbitrek, eliptical či cross, ale vždy sa jedná o ten istý fitness cvičebný stroj. Princíp fungovania eliptického trenažéra je jednoduchý. Nohy usaďte na tzv. lyžiny s pedálmi, ktoré sa počas cvičenia so zapojením horných končatín pohybujú po elipsovitej dráhe, vďaka čomu budete cvičiť celým telom.

Pohyb na eliptickom trenažéri nie je pre človeka úplne prirodzeným pohybom, preto je nutné si naňho postupne zvyknúť. Najbližšie sa cvičenie na ňom podobá klasickému bežeckému lyžovaniu. Používanie eliptického trenažéra bude na rozdiel od klasického bežeckého trenažéra, rotopedu či steppera oveľa šetrnejšie ku kĺbom a k celému pohybovému aparátu.

Ako vybrať eliptický trenažér?

Ako správne používať eliptický trenažér?

Aby používanie eliptického trenažéra bolo skutočne efektívne aj príjemné zároveň, je nevyhnutné správne nastavenie podľa výšky a váhy. Trup by pri správnom nastavení nemal byť príliš či nepríjemne vzdialený od madiel, pretože prípadný sklon smerom dopredu by vás nútil odlepovať päty od podložky, k čomu by počas cvičenia nemalo dochádzať.
Pri cvičení sa nikam neponáhľajte a rovnomernými vyváženými pohybmi si každý cvik vychutnajte. Základom je držať kolená vždy v jednej rovine a vyvarovať sa ich vytáčaniu mimo os pohybu. Hlavu majte vždy vzpriamenú, ramená aj paže uvoľnené a panvicu držte v neutrálnom postavení. Majte na pamäti, že eliptický trenažér je nutné do pohybu uviesť výhradne silou svojich svalov, nie vlastnou hmotnosťou.
Trenažér efektívne napomáha pri náprave zlých pohybových stereotypov, ktorých sa dá v bežnom živote iba veľmi ťažko zbaviť. Pokiaľ sa rozhodnete využívať eliptický trenažér ako nástroj na chudnutie, je nutné cvičiť minimálne trikrát týždenne.

Pravidelné cvičenie na eliptickom trenažéri prináša celý rad benefitov

Všeobecne je možné konštatovať, že cvičenie na eliptickom trenažéri je v porovnaní s ostatnými fitness prístrojmi zameranými primárne na kardio oveľa efektívnejšie. Jeho pravidelné využívanie má preukázateľne pozitívne účinky na krvný tlak, krvný obeh, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, napomáha tvarovať postavu najmä v rizikových oblastiach zadku, stehien a lýtok, spaľuje tuky a má relaxačné účinky. Vďaka možnosti zapojiť ako horné, tak dolné končatiny, posilňujete rovnomerne svalové partie celého tela. Pokiaľ však potrebujete vytvarovať či schudnúť len určité partie, môžete cvičiť a posilňovať len tú časť tela, na ktorú sa pri cvičení aktuálne zameriavate.

Aké fitness príslušenstvo vám v domácej posilňovni nesmie chýbať?

Ste na home office a máte len pol hodinku na obed, ráno musíte stihnúť tonu vecí, vonku prší, že by ste ani psa nevyhnali. Aj napriek tomu vám nazhromaždený stres, potreba sa vybiť a láska k pohybu velí: hýbte sa! Nie je nutné mať doma vyhradenú celú miestnosť, kde si zariadite svoju vlastnú domácu posilňovňu. Len málokto si môže taký luxus dovoliť. Aj napriek tomu si môžete domov zaobstarať také doplnky a príslušenstvo na cvičenie, ktoré vám vytvoria provizórnu posilňovňu v pohodlí domova.

Všestranné posilňovacie stroje, lavice a veže

Posilňovacie lavice, stroje či veže oceníte ako skvelý športový doplnok, ale aj ako náhradu posilňovne. Všetky uvedené posilňovacie stroje sú svojou konštrukciou väčšinou jednoduché, napriek tomu slúžia ako všestranné posilňovacie nástroje, ktoré v sebe prepájajú viac funkcií. Spoločné majú aj to, že sa zameriavajú na viac svalových partií a umožňujú komplexné cvičenie či naťahovanie. Všeobecne je možné zhrnúť, že uvedené posilňovacie zostavy zvyšujú a skvalitňujú celkovú fyzickú kondíciu, udržujú vaše telo pružné a pevné. Benefitom je fakt, že ich variabilita a flexibilita vám umožnia posilňovať a cvičiť iba tie partie, ktoré skutočne chcete či potrebujete.

  • Posilňovacie strojeveľmi variabilné a vždy záleží na vašej voľbe, ako si posilňovací stroj skombinujete. Základom však väčšinou bývajú hrazdy na posilnenie prevažne chrbtového svalstva, bradlá na posilnenie hornej polovice tela či posilňovača nôh.

  • Posilňovacie veže sú veľmi univerzálne multifunkčné stroje vhodné na posilňovanie celého tela.

  • Posilňovacie lavice sú vhodné predovšetkým na tzv. bench press cvičenie či posilňovanie brušných svalov.

Ako vybrať posilňovací stroj?   Ako vybrať posilňovaciu lavicu?   Ako vybrať posilňovaciu vež?

Kettlebelly, činky a ďalšie doplnky. Na detailoch záleží!

Činky, kettlebelly, záťažové vesty, medicinbaly či plyometrické debničky sú dokonalým pomocníkom na rozohriatie, doplnkový tréning či cvičenie, ktoré je zamerané na konkrétnu svalovú oblasť.

Ako vybrať činky?   Ako vybrať podložku na cvičenie?

Správnym používaním fitness príslušenstva dokreslíte výsledný efekt každého cvičenia. Zlepšíte si kondičku, v mnohých prípadoch prispejete k nárastu svalovej hmoty, budete mobilnejší, pružnejší, flexibilnejší a svižnejší. V neposlednom rade si napravíte chybné pohybové stereotypy, ku ktorým je možné zaradiť napríklad zlé držanie postavy.

Tip: Chcete sa počas cvičenia cítiť maximálne komfortne? Používajte podložku na cvičenie, vyrábanú najčastejšie z peny typu TPE či PVC, ktorá vás ochráni pred chladom a zaistí väčšie pohodlie a podporu pri tréningu.

Fitness náradie, ktorým doladíte každý tréning

Nepatríte síce k zarytým milovníkom klasického fitness cvičenia, ale napriek tomu si občas pri televízii chcete spevniť bruško alebo byť v dobrej kondícii? Občas vás prepadne chuť vyskákať sa ako malé dieťa zo všetkých starostí a radostí, pretiahnuť sa a nemusieť pritom utekať do najbližšieho fitness centra? Nie je nič jednoduchšie, než si domov zaobstarať poväčšinou malých skladných pomocníkov, ktorí za málo peňazí urobia veľa muziky.

Steppery a step mostíky

K veľmi obľúbeným a pre domáce cvičenie hojne využívaným nástrojom, patrí stepper či step mostík. Oba stroje je možné zaradiť do fitness sortimentu fungujúcich na princípe simulácie chôdze do schodov. Sú vítanými pomocníkmi pri spevňovaní problematických partií nôh, bokov alebo zadku. Cvičenie je postavené rýdzo na aeróbnom charaktere pri nízkej až strednej intenzite. Oba fitness prístroje majú blahodarné účinky na kardiovaskulárny systém či dobrú náladu. Cvičenie je postavené na jednoduchom pohybe vo vertikálnom smere.

Ako si vybrať stepper?

Trampolína nielen pre takéto domáce hopsanie

Bežný pozorovateľ by mohol v skákaní na trampolíne či cez švihadlo vidieť iba snahu vrátiť sa do detských rokov. Že je skákanie iba pre decká? Ha, omyl! Akékoľvek skákanie je dokonalým a efektívnym nástrojom na chudnutie, rysovanie postavy a ladenie formy. A navyše - také švihadlo sa zmestí bez väčších ťažkostí do vrecka od nohavíc či každej správnej kabelky.

Počas cvičenia/skákania posilňujete prirodzene, intenzívne a rovnomerne celé telo. Práve pri skákaní v porovnaní s inými športmi spálite najviac kalórií. Napríklad pri cvičení s činkami spálite v priemere 400 kcal/hod, pri behu 600 kcal/hod a pri skákaní viac ako 650 kcal/hod.
A kde sa vzal mýtus, že skákanie zaťažuje kĺby? Tak to len ťažko povedať, pretože opak je v skutočnosti pravdou. Skákanie je totiž druh pohybu, pri ktorom tlmíte dopad skoku väčšinou cez obe nohy, čo je pre kĺby oveľa menej náročné ako napríklad pri klasickom behu, kedy vždy dopadáte iba na jednu nohu.

Ako si vybrať trampolínu?

Len sa tak pretiahnuť je na nezaplatenie

Väčšina ľudí berie šport ako formu závislosti na pohybe, ventil, povinnosť aj zábavu. Občas sa pretiahnuť a nemusieť sa nikam trmácať je jednoducho na nezaplatenie. Ideálnou možnosťou, ako si na malej ploche vyčarovať vlastné súkromné ​​domáce fitness, je kúpa posilňovacích lán, posilňovacích krúžkov či rebrín.

Rebriny čiže ribstole sú osvedčeným nástrojom, ktoré vám umožnia dokonalé pretiahnutie aj posilnenie celého tela. Ribstole sú jednoduché, kompaktným a viacúčelovým náradím, ktoré nemajú žiadne vekové obmedzenie a zacvičiť si môže každý bez ohľadu na telesné schopnosti alebo dispozície. Pekáč buchiet na seba nenechá dlho čakať.

K dokonalému pretiahnutiu a základnému posilňovaniu poslúžia veľmi dobre aj posilňovacie laná, krúžky či závesné posilňovacie systémy. Používanie naťahovacích či menších posilňovacích pomôcok zvyšuje celkovú hybnosť a kĺbový rozsah, napomáha k celkovému uvoľneniu, znižuje svalové napätie, napomáha proti stresu či únave, zlepšuje držanie tela a pôsobí preventívne proti zlým zlozvykom. Tiež pomáha v boji s obezitou, cukrovkou a inými civilizačnými chorobami.

Aj pri jemnom cvičení sa dokonale pretiahnete a zregenerujete

Milujete pohyb, ale typické silové cvičenia, zdvíhanie činiek či priťahovanie na trenažéri nie je vašou krvnou skupinou? Radšej sa ponorte do prepojenia mysle s telom, nechajte každý pohyb dozrieť a cvičenie vnímajte predovšetkým ako možnosť uvoľnenia a relaxácie.

Viete, že používanie balančných pomôcok akéhokoľvek typu pôsobí pozitívne na motoriku, zlepšuje kondíciu a rovnováhu? Optimálne by každá balančná podložka mala byť vyrobená z mäkkého materiálu, aby bola svojmu užívateľovi maximálne príjemná, a zo svojej podstaty je vždy nestabilná. Vďaka tomu je možné balančné podložky využívať aj ako progresívny cvičebný doplnok ako pre vytrvalostné, tak aj silové športovanie. Cvičenie na balančných pomôckach pôsobí ako prevencia proti najrôznejším zdravotným ťažkostiam.

Ako vybrať balančnú podložku?

Skvelou alternatívou pre jemnejší druh cvičenia je gymnastická lopta, ktorá je známa tiež pod označením fitball, gymball, balančná lopta, rehabilitačná či švajčiarska lopta. Gymnastická lopta patrí k najpoužívanejším fitness pomôckam, ktorá je využívaná ako k rýdzo individuálnemu, tak aj rehabilitačnému účelu. Zlepšuje stabilitu, rovnováhu, kondíciu, napomáha koordinovať niekoľko pohybov naraz, pôsobí preventívne proti bolestiam chrbta či veľmi častej skolióze. Už iba sedenie na gymnastickej lopte prináša svalovú úľavu a aktiváciu svalov celého tela.
Od bolesti chrbta či natiahnutých svalov uľaví aj masážny valec.

Joga je nestarnúcim hitom

Najstaršie zmienky o joge hľadajte zhruba 700 pr. n. l. v asketických praktikách svätcov, kde sa hovorí o špecifickom spôsobe meditácie. Dnes je joga synonymom pre duchovnú a fyzickú rovnováhu, spojenie a celkovú vyváženosť a predstavuje aj určitý životný štýl. Joga pracuje s dychom a dychovým cvičením. Ľudské telo vníma ako ucelený komplex a každému jogínovi napomáha otvoriť sa, uvoľniť a prežívať svet okolo seba oveľa vedomejšie. Počas samotného cvičenia dochádza k zlepšeniu cirkulácie lymfy, čo vedie k lepšej imunite a dochádza aj k prirodzenej detoxikácii organizmu.

Pomôcky a doplnky na cvičenie jogy sú veľmi pestré a napomáhajú ako úplným začiatočníkom dostať späť do formy skrátené svaly aj stuhnuté telo, tak aj pokročilým cvičencom, ktorí ukotvujú svalový rozsah a stabilitu. K základným pomôckam jogy patria predovšetkým kocky na jogu, joga valec a podložky.
Valce na jogu alebo bolstery sú vyhľadávanými obzvlášť začiatočníkmi s ochabnutým svalstvom. Sú skvelou pomôckou pre dosahovanie správnych jogínskych pozícií a pomáhajú aj ako skvelá opora.

  1. Pri pozícii hora sa postavte s nohami pri sebe. Váhu majte rovnomerne na oboch chodidlách. Pomaly sa vyťahujte nahor smerom k hlave, predlžujte chrbticu a nezabúdajte pravidelne dýchať.

  2. Pozícia strecha začína z pozície tzv. na štyroch. Postupne pomaly a plynule zdvihnite panvu smerom nahor a podsuňte ju mierne smerom dozadu. Nohy sa snažte mať čo najviac natiahnuté. Ruky položené na podložke spevnite a pokúste sa predĺžiť chrbticu smerom k panve.

  3. Pozíciu lotosového kvetu začnite vzpriameným sedom, prekrížte nohy a jedno chodidlo zaprite do slabín. Skúsenejší môžu druhé chodidlo dať krížom cez to prvé. Ruky spojte dlaňami proti sebe a pravidelne pomaly dýchajte. Dych by vždy mal smerovať od brucha nahor.

  4. Pozícia bojovníka je vedená pravou nohou vpred s kolenom pokrčeným do pravého uhla. Druhé chodidlo sa pokúste udržať v rovine predného chodidla, pričom koleno tejto druhej nohy držte čo najviac natiahnuté. Upažte ruky dlaňami dole a spevnite trup.

  5. Pri klasickej pozícii v predklone v sede, natiahnite najprv nohy pred seba, prepnite kolená a pritiahnite špičky. Pomaly sa skloňte do predklonu, brucho pritiahnite čo najviac k stehnám a predlaktia sa pokúste položiť na predkolenia. Predýchávaním by postupne malo dôjsť k prehĺbeniu predklonu a uvoľneniu predovšetkým oblasti krčnej chrbtice.

Inteligentného vybavenia nie je nikdy dosť

Inteligentného vybavenia nie je nikdy dosť Dokážete si predstaviť svet športu bez inteligentných pomôcok? Fitness náramky, inteligentné hodinky, športtestery, krokomery, hrudné pásy alebo inteligentné náramky sú v dnešnej dobe pri cvičení úplnou samozrejmosťou. Dôvodom je možnosť si počas športového výkonu alebo kedykoľvek po ňom prezrieť tepovú frekvenciu, spálené kalórie, ubehnutú vzdialenosť alebo si jednoducho trackovať trasu. Väčšina inteligentných pomôcok navyše vie porovnávať jednotlivé tréningové plány, vďaka čomu môžete sledovať svoj športový progres. Väčšina uvedeného technického vybavenia je veľmi pohodlná na ovládanie, napomáha sledovať športové aktivity a v neposlednom rade aj motivuje, pretože každý užívateľ má možnosť individuálneho nastavenia športových cieľov vrátane obľúbeného súťaženia s ostatnými športovými nadšencami.

Najlepšie inteligentné hodinky na rok 2022   Top fitness náramok pre rok 2022   Najlepšie slúchadlá pre rok 2022

Tip: Pre ešte dokonalejší športový zážitok či pre ešte lepšiu motiváciu používajte kvalitné slúchadlá. Pomôžu vám dostať sa do toho správneho športového tempa.

Ako vybrať športtester?   Ako vybrať inteligentné hodinky?   Ako vybrať chytrý náramok?   Pre dokonalé počúvanie pri športovaní

Podobné články: