Čo robiť s deťmi v zime

Aj keď sú teplé slnečné dni dávno preč, nie je dôvod, prečo zostávať doma. Objavujte spolu s deťmi príležitosti, ktoré zimné obdobie ponúka. Zababušte sa do hrejivých zvrškov a vybavení teplým čajom vyrazte búrať stereotypy, že zima a zamračené = nečas.

Aj keď sú teplé slnečné dni dávno preč, nie je dôvod, prečo zostávať doma. Objavujte spolu s deťmi príležitosti, ktoré zimné obdobie ponúka. Zababušte sa do hrejivých zvrškov a vybavení teplým čajom vyrazte búrať stereotypy, že zima a zamračené = nečas.

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Keď napadne sneh

Akonáhle vás prekvapí prvá snehová nádielka, väčšinou dlho neváhate a vyrážate s rodinou von. Všetci sa radujú z čerstvého snehu a o zábavu je postarané. Čo ale robiť, keď už sneh zovšednie a snehuliaci už nikoho nevzrušujú?

Po stopách lesnej zveri

Les je zdrojom nekonečnej inšpirácie a zásobárňou energie. Zahrajte sa s deťmi na Columba a hádajte, komu patria aké stopy. Na prechádzke určite objavíte tajné lesné cestičky zveri, ktoré možno vedú ku krmelcu. Aj vy môžete do neho prispieť napríklad jablkami alebo mrkvou. Na výlet sa môžete pripraviť ešte doma a vytlačiť obrázky najčastejších stôp zveri. S deťmi v snehu potom vyberajte, ktoré sú si najviac podobné.

Vonkajšie omaľovánky

Ak sa práve na dlhé potulky lesom necítite, nevadí. Vyzbrojte deti fľaštičkami rozprašovača, do ktorých primiešate potravinárske farbivá. Na snehu potom môžete tvoriť hotové umelecké diela. A pre povahy, ktoré radi vymýšľajú určite vymyslíte množstvo ďalších hier. Vyrobte spoločne dostatok snehových gulí, ktoré potom zafarbíte niekoľkými farbami. S nimi si potom zahráte napríklad súťaže o to, kto skôr nazbiera gule modrej farby. Často ani nemusíte deti navádzať, samé prídu s kreatívnym využitím, ktoré by vás ani nenapadlo.

Zimná olympiáda

Vyhláste doma zimné olympijské hry! Venovať sa im môžete celý týždeň napríklad na horách alebo len cez víkend. Vopred určite, aké kategórie sa v tomto roku konajú. Jednoduchšie to bude pochopiteľne blízko zjazdovky. Tu deťom môžete prvýkrát ukázať slalom medzi paličkami alebo ich vziať na bežky. Pokiaľ ale nemáte potrebnú výbavu a zatiaľ nechcete kupovať, zapojte predstavivosť a vymyslite nové neopozerané hry. Napríklad streľbu snehovými guľami na terč, preteky na psích záprahoch (sánkach či obyčajných igelitkách) alebo skok do snehu.

Ako vybrať zjazdové lyže?

Ako vybrať bežecké lyže?

Celý deň na snežniciach

Snežnice sú síce jednou z kratochvíľ, ku ktorej výbavu potrebujete, ale určite bude stáť za to. Potom už stačí naplánovať výlet, a to bez obáv, že by ste sa zaborili do hlbokého snehu. Putovať tak môžete do miest, kam sa inak nedostanete, úplne neporušenou krajinou. A nemusíte pritom podnikať dlhé túry, deti sa na snežniciach vyšantia aj pri bežnej prechádzke po poli.

Ako praví Inuiti

A pretože zimné hry zvyšujú u detí odolnosť, a to ako psychickú, tak fyzickú, pri snehovom vyčíňaní ešte zostaneme. Do stavby iglu sa môže zapojiť celá rodina a verte, že šantenie vo vnútri si deti užijú naplno. Pokiaľ nie je snehu dostatok, vytvorte len bočnice a zvyšok doplňte napríklad starou plachtou alebo polenami. V podvečer si vo vnútri môžete vytvoriť až magickú atmosféru pomocou sviečok.

A keď sa zotmie...

Sneh je skvelou príležitosťou na všemožné hry s ohňom, ktoré by inak nemuseli byť tak bezpečné. Nenechajte sa odradiť rýchlo zapadajúcim slniečkom a kľudne sa neskôr popoludní vydajte na strelnicu. Na jej výrobu vám postačí niekoľko sviečok a snehové gule. Tými sa z dostatočnej vzdialenosti snažte sviečky trafiť, a tým ich uhasiť.

Mrazivé radovánky bez snehu

Aj keď vás časté záveje snehu nemusia neustále baviť, akonáhle dôjde na hranie, máte po ruke neskutočne tvárnu zábavu. Čo ale robiť v dobách holomrazov a treskúcej zimy?

Zamrznuté rozprávky

Nechce sa vám opúšťať vyhriaty byt na dlho? Vydajte sa s deťmi do najbližšieho lesa a pozbierajte, čo vám cestou brnkne do nosa – lístky, vetvičky, šišky. Nájdené poklady si prineste domov, uložte do plastovej krabičky a zalejte vodou. Plné mištičky uložte na noc za okno. Ďalší deň deti objavia mrazené fosílie. A ak sa vám vôbec nechce vyťahovať päty von, použite na zmrazenie model autíčka, figúrku princeznej alebo hracej kocky.

Kúzelný mrázik

Spestrite si bežnú prechádzku ľadovými pokusmi. Kúpte deťom bublifuk a proti slnku pozorujte, ako vyfúknuté bubliny krásne kryštalizujú. Silu mrazu môžete s deťmi pozorovať aj pri ďalších experimentoch napr. vyskúšať, čo zmrzne skôr, či studená, alebo teplá voda.

Vonkajšie klzisko

Ak mrzne dostatočne, kúpte deťom prvé korčule a dostatočne zababušení vyrazte na rybník. Nie ste si istí, že vás ľad udrží? Chopte sa príležitosti a vyrobte si vlastné klzisko. Na to budete potrebovať rovný povrch, pár dosiek na vyčlenenie priestoru, igelit na podklad a vodu.

Ako vybrať korčule?

Nakŕmte vtáčiky

Dlhé zimy sú ideálne na prikrmovanie zveri a plnenie kŕmidiel. Zaobstarajte si s deťmi kŕmidlo a zaveste ho za okno. Vyraziť s ním môžete aj do blízkej prírody a pravidelne ho pri prechádzkach plniť. Z diaľky potom pozorujte, aké vtáčiky sa nechali zlákať na pochúťku a počítajte, aké rôzne druhy sa medzi nimi vystriedali.

Podobné články: