Čo robiť, keď chladnička málo chladí, hreje zboku, je v nej voda či namŕza?

Kazia sa vám potraviny, hoci by mali byť podľa dátumu spotreby ešte v poriadku? Na vine môže byť problém s chladením! Čo môžete urobiť, ak vaša chladnička prestala úplne chladiť, chladí málo, namŕza alebo hreje z boku? Stretnúť sa môžete aj s vodou v chladničke a prehrievaním. Prečítajte si o možných príčinách týchto závad.

Kazia sa vám potraviny, hoci by mali byť podľa dátumu spotreby ešte v poriadku? Na vine môže byť problém s chladením! Čo môžete urobiť, ak vaša chladnička prestala úplne chladiť, chladí málo, namŕza alebo hreje z boku? Stretnúť sa môžete aj s vodou v chladničke a prehrievaním. Prečítajte si o možných príčinách týchto závad.

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Chladnička málo chladí

Chladnička svieti, ide jej motor a na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je všetko v poriadku. Ak však cítite nedostatočne vychladené potraviny alebo ste dokonca zaznamenali nepríjemný zápach tiahnuci sa zo skazených potravín, niečo je zle. Aké môžu byť príčiny toho, že nie je schopná udržať potrebnú teplotu chladenia, prípadne nechladí vôbec? 

  • Netesniace dvierka. 

  • Nie je pripojená k elektrickej sieti. 

  • Chybné nastavenie termostatu.

  • Stojí blízko tepelného zdroja.

  • Únik chladiva do izolácie kvôli nevhodnej manipulácii napr. pri prevoze.

  • Chybný motor alebo poškodený termostat.

  • Prehriatie kompresora.

  • Hromadiaca sa voda na dne chladničky. 

Najlepšie chladničky súčasnosti

Nechladí vôbec. Čo s tým?

Nie je zapojená do elektriny

Ak prestala chladnička chladiť úplne, skontrolujte v prvom rade, či je zapojená do elektrickej siete. Okrem poškodeného alebo z elektrickej zásuvky povytiahnutého kábla mohla tiež prestať fungovať sama zásuvka. Ak ste zaznamenali výpadok elektriny, doprajte termostatu niekoľko minút na zotavenie. Po chvíľke by mala naskočiť a fungovať ďalej bez akýchkoľvek problémov.

Neznížili ste teplotu na termostate

Najmä na začiatku teplejšieho ročného obdobia dochádza k zvýšeniu teploty v chladničke, ktorá je spôsobená vyššou okolitou teplotou. Preto okrem riadneho zapojenia do elektriny overte aj nastavenie teploty na termostate. Akokoľvek banálne sa toto riešenie môže zdať, mnoho používateľov na nastavenie správnej teploty na termostate jednoducho zabudne. 

Nesprávna manipulácia

Ak nechladí, hoci počujete jej kompresor, zamyslite sa nad tým, či nedošlo k nesprávnej manipulácii. Nesťahovali ste sa? Pri jej nakláňaní totiž hrozí únik chladiva do izolácie, za opravu ktorej by ste zaplatili približne toľko ako za nový spotrebič.

Svieti, ale nechladí (Nefunkčný termostat)

Ak sa pri otvorení dvierok rozsvieti svetlo, ale chladnička nechladí, pravdepodobne bude na vine chybný termostat. Ten môže, okrem iného, zapríčiniť aj mrazenie potravín namiesto chladenia, či dokonca prestať mraziť úplne. Kvôli jeho poškodeniu beží kompresor buď neustále, alebo sa naopak vôbec nezapne. V prípade pokazeného termostatu uprednostnite výmenu za nový termostat, pretože jeho oprava je komplikovaná. Výmena termostatu nie je náročná a nevyžadujte demontáž celého spotrebiča. 

Ak sa vám do opravy ani výmeny termostatu nechce, mali by ste zvážiť kúpu novej chladničky. Novšie modely často disponujú aj inovatívnou funkciou optického alebo zvukového signálu, ktorá vás upozorní na zvýšenú teplotu vo vnútri spotrebiča. 

Námraza a voda v chladničke

Námraza i voda na dne vznikajú kondenzáciou vlhkosti vo vnútri spotrebiča. Ak nemá voda kadiaľ odtiecť, stečie dolu alebo zamrzne na stranách. Kondenzácia vlhkosti vzniká nielen uskladnením teplých či horúcich potravín do chladničky, ale aj príliš častým otváraním, ukladaním potravín s vyšším obsahom vlhkosti (ovocie, zelenina, ryby, mäso) a opotrebovaným, alebo poškodeným tesnením, ktoré spotrebič jednoducho riadne neutesní. 

Ako predísť kondenzácii vlhkosti?

Ukladanie teplých potravín do chladničky je možné ovplyvniť, rovnako ako môžete zaistiť dostatočné tesnenie dvierok. Mieru vlhkosti vychádzajúcu z niektorých druhov potravín už bohužiaľ neovplyvníte, a preto je na mieste pri nákupe nového spotrebiča siahnuť po modernejšom modeli s funkciou NoFrost, ktorá zabráni vytváraniu ľadu na povrchu spotrebiča. Vďaka tejto funkcii stečie voda na dno a ďalej putuje odtokom do zbernej nádoby, odkiaľ sa odparí. 

Disponuje váš model funkciou NoFrost a s vyššou vlhkosťou napriek tomu bojujete? Skúste prečistiť odtokovú trubičku pri výparníku, ktorá môže byť upchatá. Odtok kondenzátu preto neprebieha tak, ako by mal. Silnejšie nečistoty môžete preraziť kovovou ihlicou, drôtikom alebo nástrojom, ktorý bol možno súčasťou príslušenstva. Modernejšie modely tiež často disponujú zásuvkou s regulovateľnou vlhkosťou, do ktorej je vhodné umiestňovať potraviny s vysokým obsahom vlhkosti. Nájdete ju pod označením HydroSafe alebo BioFresh. Ak nemáte kúpu nového spotrebiča v pláne, vyskúšajte na skladovanie surovín dózy na potraviny. Miera vlhkosti sa vďaka tomu trochu zníži. 

Hreje zboku alebo sa prehrieva

Prehrievanie chladničky môže mať na svedomí problém s kompresorom alebo nesprávne používanie spotrebiča, prípadne kombinácia obidvoch. Kompresor môže na dotyk mierne hriať, avšak by nemal byť vyslovene horúci. Prípadné prehriatie kompresora býva pre spotrebič obvykle fatálne. Zadná časť chladničky môže byť teplejšia aj kvôli motoru, ktorý sa tu nachádza. Len čo je potreba motor vymeniť kvôli jeho prehriatiu, investujte radšej do nového kusu, pretože jeho výmena je drahá. 

Aké zásady dodržiavať pri prehrievaní? 

  • Spotrebič starostlivo vyčistite – zvnútra aj zvonku.

  • Zozadu by mal byť dostatok priestoru – ideálne aspoň 5 cm. 

  • Skontrolujte tesnenie a dôkladne na nej dovierajte dvierka.

  • Zbytočne spotrebič nepreplňujte.

  • Na uskladnenie jedla použite uzatvárateľné dózy na potraviny. 

  • Do chladničky nevkladajte teplé ani horúce potraviny. 

S čím vám pri prehrievaní pomôže opravár alebo servis? 

  1. Porucha ventilátora na kompresore (zanesené nečistoty je možné vyčistiť svojpomocne). 

  2. Pokazená funkcia automatického odmrazovania (zabraňuje tvorbe námrazy ohrievaním špirály vo vnútri spotrebiča). 

  3. Komplikácia elektrického charakteru (o identifikáciu aj opravu by sa mal postarať odborník). 

  4. Doplnenie chladiva v systéme. 

Netesní? Skúste ju vyrovnať

Nedovierajúce dvierka na chladničke môžu byť spôsobené jej nerovným položením. Skontrolujte, či stojí na podlahe rovno, pretože jej naklonenie môže spôsobovať nedovieranie dvierok. Chlad z nej tak uniká von a zároveň sa do nej dostáva teplý vzduch z miestnosti. 

Svoj podiel zodpovednosti na netesniacich dvierkach môže niesť aj opotrebované tesnenie. V tom prípade ho možno jednoducho vymeniť za nové, avšak pri starších modeloch hrozí nedostupnosť náhradných dielov. Ak dvierka nedoliehajú správne ani po výmene tesnenia či vyrovnaní, kontaktujte radšej opravára. 

Okrem tesnenia sa vám môže zísť aj teplomer do chladničky alebo pohlcovač pachov z uskladnených potravín. 

Ako vybrať chladničku? 

Podobné články: