Výhodou boxerského vybavenia je, že ho môžete naplno využiť aj doma, čo je benefit, ktorý ponúka iba veľmi obmedzený počet športov. Lyže si môžete doma iba navoskovať, s tenisovou raketou poškrabkať chrbát, ale s boxerským vybavením si napríklad v obývacej izbe zatrénujete jedna báseň. Základným vybavením pre box sú boxerské rukavice, boxerská prilba, boxovacie vrece/hruška či trenažér (tzv. stojace boxovacie vrece). Zárukou pre váš bezpečný a efektívny tréning sú boxovacie chrániče a omotávky (tzv. bandáže).
Ako má vyzerať správna boxerská výbava?
Boxerské rukavice
Pri výbere boxerských rukavíc dbajte predovšetkým na správnu veľkosť, vhodný materiál a nenechajte sa vyviesť z miery špeciálnym označením. Veľkosti boxerských rukavíc sú totiž s ohľadom na tradíciu vyjadrované v unciach. Pri tréningoch či rekreačnom boxe budete najčastejšie využívať rukavice o veľkosti 12 až 16 uncí. Pri súťažiach je vyžadovaná veľkosť menšia - štandardne 10 uncí (u žien a detí potom najčastejšie okolo 8 uncí).
Sprievodca veľkosťami rukavíc
Boxerské rukavice pre klasický alebo kondičný box sú typické svojím oválnym tvarom a palcom spojeným s priestorom pre ostatné prsty. Naopak rukavice pre thajský box a jeho odnože sú viac ploché s vyčnievajúcim priestorom pre palec. Špeciálnym druhom rukavíc určeným len a iba na tréning na boxovacom vreci či lapách sú tzv. pytlovky. Majú tenšiu ochrannú vrstvu, plochejší tvar pre maximálny kontakt a špeciálne tvarovanú vypchávku pre dostatočnú ochranu kĺbov.
Ak tápete pri výbere, vedzte, že rukavice z umelého materiálu sú síce najlacnejšie a vhodné pre začiatočníkov, ale nevydržia zďaleka toľko, čo celokožené rukavice z pravej kože.
Údržba boxerských rukavíc
Po každom použití nechajte svoje boxerské rukavice dostatočne vysušiť a potom ich uložte do sucha a chladu. Na rýchlu údržbu povrchu rukavíc si vystačíte s vlhkou handrou, v rámci dôkladnejšej starostlivosti používajte špeciálne prostriedky napríklad na kožu. Nikdy rukavice neperte v práčke, nepoužívajte kefu a nesušte na radiátoroch či priamom slnku.
Boxovacie vrecia a hrušky
Prečo je dobré mať svoje vlastné boxovacie vrece a na čo vlastne slúži? Boxovacie vrece je nenahraditeľným prostriedkom nielen pre kvalitný nácvik úderov a kopov, ale aj pre tréning koordinácie a fyzickej kondície, ktorý sa vám bez väčších problémov zmestí do vášho bytu. Boxovacie vrece by malo byť ideálne o polovicu ľahšie ako je vaša telesná váha a pokiaľ sa chystáte okrem klasického boxovania do vreca občas aj kopnúť, voľte vždy jeho dlhšie varianty (až 220 cm). Ak chcete pri tréningu rozvíjať dynamiku, pilovať razanciu svojich úderov, zbystrovať reflexy a vyžadujete spätnú reakciu na vlastné údery, sú pre vás boxovacie hrušky ako stvorené. Najvernejšiu simuláciu zápasu so živým protivníkom vám však ponúkne boxovací trenažér. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí potrebujú vypustiť po ťažkom dni nahromadenú paru, vybrúsiť silu, rýchlosť a presnosť jednotlivých úderov.
Tip: Neoddeliteľnou súčasťou vášho tréningu sú tzv. lapy, ktoré sa navliekajú na ruky trénera a boxer sa na základe jeho pokynov snaží tieto lapy zasahovať v pravidelných frekvenciách.
Boxovacie prilby a chrániče
Čo si budeme nahovárať, dostať pri boxe jednu dobre mierenú, dá zabrať aj ostrieľanému profesionálovi. Nielen skúsení boxeri, ale hlavne aj začiatočníci by mali vždy boxovať v tzv. uzavretých boxerských prilbách chrániacich bradu, tvár, čelo a uši. Aj u boxera, zvlášť po vyhranom zápase alebo podarenom tréningu, sa nájde dôvod na úsmev, ktorý si chráňte chráničmi na zuby. Tzv. double chráničom si zabezpečíte horné aj dolné poschodie. O chrániče zubov sa ale nezabudnite pravidelne a dobre starať. Rovnako ako vaše zuby potrebuje aj chránič údržbu, aby na ňom nezostávali baktérie a iné nečistoty. Vždy po tréningu či pred každým nasledujúcim tréningom ho dostatočne opláchnite, ideálne potom vyčistite kefkou a zubnou pastou.
K základnému boxerskému vybaveniu patria aj bandáže, ktorých hlavnou úlohou je chrániť ruku pri údere tak, aby nedošlo k jej poškodeniu a absorbovať vlhkosť. Každú ruku je potrebné pred zápasom či tréningom veľmi starostlivo omotať a až potom môžete nasadiť rukavice. Podľa intenzity a záťaže vám bandáž vydrží niekoľko mesiacov až rokov.
Ruky, hlavu, zuby máte síce v suchu, ale myslite na to, že box je predovšetkým kontaktným športom a ľahko sa stane, že súperova ruka zíde aj do miest, do ktorých nie je dvakrát príjemné dostať. Používaním suspenzorov, chráničov pŕs, kolien či holení výrazne minimalizujete bolestivé dopady.
Do ringu jedine štýlovo
Keď sa povie box, vybavia sa vám vyrysované postavy s minimalistickými požiadavkami na oblečenie. Boxeri oblečení do kraťasov a dámy do športových podprseniek či topov. Do ringu skočte vždy vo veľkom štýle, ale myslite aj na svoje pohodlie. Dbajte na ľahkú obuv bez podpätkov a oblečenie na box by vás nemalo nijako obmedzovať v pohybe. Boxerské či akékoľvek iné športové tričká a kraťasy sú tou najlepšou možnou voľbou. Pri výbere buďte nekompromisní – látka musí byť priedušná a ľahká. Platí pravidlo, že krátke kraťasy či trenírky nesmú presahovať cez vaše kolená. Po ruke majte savý uterák a fľašu s pitím, pretože pravidelný pitný režim je pri boxerskej záťaži veľmi dôležitý.
Pokiaľ sa pustíte do boxerského zápasu, môže byť vaše tričko iba červené alebo modré (podľa príslušnosti k farbe rohu ringu).
Pravidlá boxu sú dobrou etikou aj do každodenného života
Box je športom postaveným na striktných pravidlách a etike, ktoré v bežnom živote akoby ste našli. Disciplína, zmysel pre poriadok a česť sú často neprávom prehliadanými cnosťami každého boxera. Cesta k nim ale nie je jednoduchá. Samotná príprava začína ako inak ako pri tréningu. Všeobecne platí, že je nutná všeobecná telesná príprava, ktorá vám hlavne v počiatkoch zaberie značnú tréningovú porciu. Nenechajte sa ale odradiť, vydržte a počiatočné tréningy poctivo absolvujte. Uvidíte sami, že čoskoro sa budete cítiť skvele po fyzickej aj psychickej stránke a novo nadobudnutú formu dokonale využijete pri zdolávaní a pilovaní boxerskej techniky. Tréning boxu by mal optimálne začať zahriatím organizmu aeróbnym cvičením (počas či skokom cez švihadlo), strečingom a až potom tréningom boxerskej techniky. To všetko priebežne prekladajte silovým tréningom (kľučky, sklápačky, drepy, hody, kopy napríklad do lopty, posilňovanie a i).
Rýchlosprievodca boxerskými pravidlami
Vzhľadom na fyzickú aj psychickú náročnosť boxerského zápasu, je striktne nastavená jeho dĺžka (muži 3 × 3 minúty s minútovou prestávkou, ženy 4 × 2 minúty s minútovou prestávkou). Pred začiatkom zápasu aj po jeho skončení si vždy s protivníkom (najčastejšie po vyzvaní rozhodcu) slušne podáte ruku na znamenie, že ide o športové súperenie. Stretnutie je riadené ringovým rozhodcom, ktorý je spoločne s vami prítomný v ringu. Jeho primárnou úlohou je chrániť vaše aj súperovo zdravie a dohliadať na fair play priebeh zápasu.
Každý boxerský zápas je bodovaný minimálne troma ďalšími tzv. bodovými rozhodcami, ktorí bezprostredne po skončení každého kola zaznamenávajú na bodovací lístok (využitý môže byť aj bodovací strojček) počet získaných bodov oboch súperov. Zaznamenané sú iba tie bodované údery, ktoré nespadajú do kategórie nedovolených zákrokov či neodporujú základným boxerským pravidlám. Na konci stretnutia sa body sčítajú a je určený víťaz boxerského zápasu.
Každý boxerský úder má striktne stanovenú nemennú bodovú hodnotu. Aby však mohol byť úder uznaný, musí dopadnúť priamo kĺbovou časťou zovretej rukavice na akúkoľvek prednú či postrannú časť hlavy alebo na telo od pása smerom nahor, nikdy pod pás.
Bodované nie sú nedovolené údery, za ktoré môže byť boxer naopak potrestaný napríklad napomenutím alebo stratou či odčítaním už získaných bodov v priebehu zápasu.
Aké sú nedovolené boxerské údery?
Úder pod pás či držanie pod pásom,
podrazenie alebo strčenie do súpera,
zásahy otvorenou rukavicou, vnútornou stranou rukavice či tiež hranou ruky,
zásahy vedené hlavou či ramenom,
zásahy vedené lakťom/predlaktím,
zásahy do chrbta, šije, temena hlavy alebo do oblasti obličiek,
útok na súpera, ktorý sa zdvíha alebo leží na zemi,
úplná pasívna obrana v dvojitom kryte,
vulgárne či agresívne správanie voči rozhodcovi a i.
Priebeh boxerského zápasu
Pred oficiálnym zahájením každého zápasu je povinnosťou ringového rozhodcu skontrolovať boxerskú výstroj a prevážiť aktuálnu váhu boxera. Až potom sú obaja súperi vyzvaní na vzájomné podanie rúk zaručujúce nielen fair play správanie a jednanie, ale aj rešpekt k druhému boxerovi a ku všetkým rozhodcom dohliadajúcim na hladký priebeh zápasu. Hlásateľ boxerského zápasu oficiálne začne, čo je potvrdené signalizáciou gongu a pokynom hlavného tzv. ringového rozhodcu. Rovnako ako začiatok musí byť aj koniec každého kola oznámený zvukom gongu a jasným pokynom rozhodcu. Boxeri sa počas pauzy odoberajú do svojho rohu ringu, kde doplnia tekutiny, poradia sa s trénermi na ďalšiu stratégiu zápasu a je skontrolovaný ich aktuálny zdravotný stav.
V prípade, že je v priebehu jeden zo súperov omráčený či prejavuje známky otrasu, je zápas ihneď pozastavený. Pravidlá hlavnému rozhodcovi velia verbálne aj znakovo počítať do ôsmich. Zápas môže byť predčasne ukončený napríklad známym hodením uteráka do ringu, keď jeden zo súperov už nie je schopný v zápase pokračovať či tréneri uznajú, že by mohlo dôjsť k vážnemu narušeniu zdravotného stavu boxera. Ďalšou možnosťou predčasného ukončenia je prípad tvrdého úderu, po ktorom boxer zostane silne otrasený, spadne na zem či do povrazov a nie je schopný sa včas či vôbec postaviť na nohy.
Aké sú boxerské váhové kategórie?
Váhové kategórie sú v boxe odlišné pre amatérske a profesionálne zápasy. Oveľa jednoduchšie sa budete orientovať v amatérskych kategóriách, pretože pre profesionálny box má navyše každá organizácia pre jednotlivú váhovú kategóriu ešte svoj vlastný špecifický názov.
Amatérsky box rozlišuje celkom 10 hmotnostných kategórií. Boxerovi je dovolené nastúpiť iba v tej váhovej kategórii, ktorá zodpovedá jeho hmotnosti, pričom žiadne odchýlky nie sú akceptované. Váženie hmotnosti prebieha zhruba dve hodiny pred samotným boxerským zápasom.
Váhová kategória | Muži | Ženy |
Papierová | do 49 kg | do 48 kg |
Mušia | do 52 kg | do 51 kg |
Bantamová | do 56 kg | do 54 kg |
Páperová | - | do 57 kg |
Ľahká | do 60 kg | do 60 kg |
Ľahká velterová | do 64 kg | - |
Velterová | do 69 kg | do 64 kg |
Ľahká stredná | - | do 69 kg |
Stredná | do 75 kg | do 75 kg |
Poloťažká | do 81 kg | do 81 kg |
Ťažká | do 91 kg | nad 81 kg |
Box je plný inšpirácie
Box nie je pre slabé povahy omdlievajúce pri zlomenom nechte. Je to šport so všetkým, ktorého podstata tkvie nielen vo fyzickej predispozícii, ale aj psychickej vyspelosti. Box (boxing či zastaralé rohovanie) je úpolovým/bojovým športom postaveným na priamom pästnom boji dvoch súperov podobnej hmotnostnej kategórie. Boj prebieha vždy v ringu výhradne v stoji.
Kto by po zhliadnutí Rockyho srdcervúceho zápasu nemal chuť vyraziť do ulíc, vybehnúť povestné philadelphské schody a stať sa hrdinom? Vďaka popularizácii sa box dostal do povedomia širokej verejnosti ako šport s bohatou ponukou benefitov. Tréning boxu je veľmi všestrannou záležitosťou kombinujúcou silový a atletický tréning. Box má jednoznačne:
dobrý vplyv na zvýšenie kondičky,
je skvelým nástrojom pre chudnutie a rysovanie postavy,
pozitívne ovplyvňuje srdcový a cievny systém,
blahodárne pôsobí na psychiku, pretože pri tréningu sa vám do krvi vyplaví veľké množstvo tzv. hormónov šťastia,
prispieva k zdravému životnému štýlu,
slúži ako skvelý nástroj pre nácvik sebaobrany a výrazne zvyšuje sebavedomie so zakorenenou boxerskou etikou.
Šťavnatá história boxu
Box rozhodne nevznikol v takej podobe, v akej ho dnes všetci poznajú. Za predchodcu boxu môžete považovať tzv. pygmé – pästný zápas, ktorý sa prvýkrát objavil na Olympijských hrách roku 688 pred n. l. Pygmé sa obmedzoval len na rozdávanie a prijímanie úderov, pričom aby sa zápasníci vyvarovali zlomeninám, omotávali si pevne ruky koženým pásom (tzv. hymantes) zo surovej hovädzej alebo oslej kože. Boj trval tak dlho, kým jeden zo súperov nevyhral. V prípade, že zápas trval príliš dlho, bolo nariadené tzv. vystupňovanie, pri ktorom musel jeden zo súperov prijať tvrdý úder bez akéhokoľvek krytia. Pokiaľ úder ustál, vrátil úder svojmu súperovi. Počet kôl nebol limitovaný a posledný úder určil víťaza.
Prvé zmienky o boxe je možné hľadať v Anglicku v priebehu 18. storočia, kedy anglický šermiar James Figg prišiel s vtedy inovatívnou a odvážnou myšlienkou: šermovať holými rukami. Na jeho popud bola v Londýne založená Škola ušľachtilého spôsobu sebaobrany. Avšak až roku 1857 istý markíz z Queensberry formuloval pravidlá boxu, čím vytvoril základy nám známeho boxu. Olympijským športom sa box stal roku 1904 v St. Louis. Ženský box si musel na svoje uznanie počkať až do roku 1994 a na olympiáde sa prvýkrát objavil až pri LOH 2012 v Londýne.
Tip: Rozmýšľate, že začnete s boxom, ale nemôžete sa k tomu stále záhadne dokopať? Nasajte atmosféru a inšpiráciu tými najpovolanejšími v odbore a nechajte sa Balboom, bratmi Kličkovými či Mikom Tysonom nakopnúť do boxerského ringu.
Základná boxerská terminológia
Základný streh (guard/postoj) – základné východiskové postavenie boxera,
pravý/ľavý streh – základný postoj s pravou/ľavou nohou bližšie k súperovi,
zadný/predný úder – úder vedený zadnou/prednou rukou smerom k súperovi,
priamy úder – úder vedený prednou/zadnou rukou po priamke,
bočný úder alebo hák – úder vedený zo strany pokrčenou pažou,
spodný úder zvaný zdvihák – úder vedený zospodu hore pokrčenou pažou,
ponorenie (ducking) – obranná technika,
kros (cross) – križný švihový úder vedený oboma rukami,
sparing – forma tréningu imitujúca reálne prostredie aj podmienky,
WP – víťazstvo na body,
AB – víťazstvo vzdaním súpera,
RSC - víťazstvo ukončením zápasu ringovým rozhodcom,
DISQ – víťazstvo diskvalifikácií.