Čo je BIOS?
Asi ste si vedomí toho, že pri spustení počítača dochádza pred načítaním Windows (alebo iného operačného systému) ešte k niečomu ďalšiemu a že to „niečo“ má čosi spoločné so skratkou BIOS. O čo sa ale v skutočnosti jedná?
BIOS je skratkou pre Basic Input/Output System, teda pre základný vstupno-výstupný systém a jeho účelom je umožniť vám – používateľom, komunikovať na tej najzákladnejšej úrovni s vašim hardvérom. Ide o rozhranie základnej dosky, ktoré sa stará o konfiguráciu jednotlivých komponentov počítača (napríklad grafickej karty) a potom aj o spustenie „hlavného“ operačného systému.
Na čo slúži?
Prečo by ste sa do BIOSu chceli aktívne dostať? Z mnohých dôvodov: na riešenie porúch, na upgradovanie počítača, na jeho optimalizáciu alebo napríklad na zmenu niektorého z hlavných nastavení. Pokročilejší používatelia potom môžu prostredníctvom BIOSu napríklad upraviť (pretaktovať) výkon procesora alebo usmerniť otáčky vetráčika.
Vždy ale pamätajte na to, že všetky zmeny robíte na vlastné riziko a pokiaľ neviete, akú funkciu má to ktoré nastavenie, je lepšie naň nesiahať, alebo si ho predtým poriadne naštudovať.