Na svoj rast potrebuje slnko a teplo, preto ju ideálne umiestnite alebo zasaďte na miesto, kde je ho dostatok. Napríklad na okno orientované na juh alebo na vyhovujúce miesto v záhrade. Pozor však na ostré poludňajšie slnko, nemá ho rada.
Základom spokojnej rastliny je vždy vlhká hlinitopiesočnatá pôda, ktorá však nesmie byť premočená. Zalievajte ju vždy, keď sú vrchné centimetre pôdy na dotyk suché. V horúcom lete môže byť zalievanie potrebné denne.
Táto bylinka je náročná na živiny, preto sa odporúča pravidelne ju hnojiť organickým hnojivom určeným pre bylinky 1x za 2-4 týždne. Základom je vysádzanie do výživnej pôdy.
Pravidelným zaštipovaním horných lístkov podporíte nový rast a obmedzíte naťahovanie stoniek, takže rastlinka bude rásť bohatšie. Odporúča sa zaštipovať vo chvíli, keď vyraší 4. poschodie lístkov, a to cca 1 cm nad predposlednými lístkami.
Nebojte sa bazalku strihať a odoberať na varenie. Rastline to prospeje a vy si navyše užijete jej skvelú chuť. Zabránite tým aj kvitnutiu, ktoré nie je žiaduce - môže stratiť požadovanú arómu a jednoročné odrody po ňom odumierajú. Neodstraňujte však viac ako približne tretinu stonky.
Nemá rada šoky, a preto buďte opatrní, keď ju presúvate zvnútra von a naopak, keď máte doma prievan alebo sa prudko mení počasie. Všetky zmeny by mali byť veľmi pozvoľné.
Množenie je možné zakorenením vo vode alebo v pôde. Stačí odrezať asi 10 cm stonky tesne pod listami a tieto spodné listy odštipnúť. Potom rastlinu buď vložte do nádoby s vodou a po zakorenení (2 - 4 týždne) zasaďte, alebo miesto po odrezaní namočte do rastového stimulátora a potom rovno zasaďte do zeminy, kde sa zakorení. Umiestnite na svetlé miesto a podľa potreby vymieňajte vodu alebo zalievajte.
Väčšiu úrodu môžete skladovať v pohári s vodou ako rezané kvety, v papierovej utierke v chladničke, usušiť aj zamraziť. Ďalším variantom uchovania jej arómy je výroba oleja zaliatím lístkov olivovým olejom. Veľmi obľúbenou metódou je výroba bazalkového pesta, ktoré vám v chladničke vydrží asi týždeň.
Táto bylinka je voči škodcom pomerne odolná, objaviť sa však u nej môže pleseň, bakteriálna škvrnitosť listov alebo hnitie koreňov. Ak jej žltnú listy, môže ísť o nedostatok živín alebo následky preliatia.
9 rád ako sa o bazalku starať a čo s ňou
Ako pestovať bazalku zo semienok
Ideálny čas na výsev bazalky je marec a apríl. Do vhodnej nádoby (plato na vajíčka, kvetináč, debnička, sadbovač, domáci skleník, parenisko) umiestnite výsadbové médium a na povrch zľahka nasypte semená, ktoré môžete deň predtým namočiť, aby sa uvoľnil ich ochranný obal. Zľahka ich pritlačte, schovajte pod tenkú vrstvu zeminy a dobre ich postriekajte.
Nádobu umiestnite na teplé a slnečné miesto, možno za okno orientované na juh, kde teplota neklesne pod cca 20 °C. Pôdu udržiavajte stále vlhkú. Približne za 2 týždne by ste mali vidieť prvé rastliny a prvé okvetné lístky (všetky sú na pohľad rovnaké). Keď vyrastie niekoľko pravých lístkov čiže tých, ktoré už vyzerajú ako bazalka, je potrebné rozdeliť sadenice do samostatných " izbičiek". V tejto chvíli je tiež vhodné vykonať triedenie a vybrať naozaj len tie sadenice, ktoré sú zdravé a pekne rastú. Ponechajte len tie najsilnejšie a ostatné môžete zastrihnúť pri povrchu substrátu, pretože ich vytrhávaním by ste mohli poškodiť korene ostatných výhonkov.
Na presun do vonkajšieho prostredia nesmú teploty klesnúť pod 10 °C, preto počkajte na obdobie po ľadových mužoch na polovicu mája.
Tipy na pestovanie doma a vonku
V byte
Možno ste sa už mnohokrát snažili udržať pri živote rastlinu kúpenú v supermarkete. Tie sú však určené na rýchlu spotrebu a ich dlhodobý rast môže byť takmer nemožný. Ako teda pestovať bazalku doma v kvetináči alebo debičke?
Vyberte správny druh: Pre domáce pestovanie môžete skúsiť bazalku pravú, citrónovú, trpasličiu, janovskú „Genovose“, thajskú alebo fialovú.
Pripravte si kvetináč či debničku s otvormi na odvod prebytočnej vody, na dno dajte drenážnu vrstvu z keramzitu, hlinených črepov alebo štrku. Vhodný bude aj samozavlažovací model, ktorý vyrieši aj zálievku.
Vsypte ľahšiu zeminu, ktorá môže byť zmiešaná s perlitom alebo pieskom.
Sadeničky či väčšie rastliny na presadenie vložte do zeminy aspoň 15 cm od seba - ak dávate viac rastlín do jednej nádoby. Potrebuje totiž dosť miesta na rast.
Nádobu umiestnite na teplé a slnečné miesto, ideálne na východné, západné či južné okno. Na bazalku by nemalo dlhodobo pražiť ostré poludňajšie slnko a v mieste by tiež nemal byť prievan.
Pravidelne zalievajte tak, aby pôda nikdy úplne nevyschla a nebola premočená. Stačí do pôdy zapichnúť prst do hĺbky 2 cm a otestovať vlhkosť.
Raz za čas zaštipnite vrchné listy, aby sa bazalka pekne rozvetvovala.
Každé 4 týždne ju prihnojte organickým hnojivom.
Na balkóne aj v záhrade môžete okrem obľúbenej bazalky pravej pestovať aj tú posvätnú a indickú, kilimandžársku (africká modrá), americkú, citrónovú či vytrvalú. Niektoré druhy sú trvácne, iné možno pestovať len ako okrasné.
Vonku na balkóne a za oknom
Predovšetkým si uvedomte, že táto bylina nemá rada náhle zmeny. Vo vonkajšom prostredí by mala byť umiestnená vtedy, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu, t. j. od polovice mája, a tiež je lepšie chrániť ju pred prievanom, silným dažďom a krupobitím.
Jedným z najdôležitejších faktorov je výber správneho miesta. Bazalka miluje slnko a teplo, ale nemala by byť vystavená priamym poludňajším lúčom a potrebuje tiež neustále vlhkú, nepremočenú pôdu. Vhodná tak môže byť východná alebo západná orientácia balkóna a okna, ale znesie aj južnú orientáciu, tu je však vhodné zabezpečiť tienenie. Miesto by malo byť chránené aj pred silným vetrom.
Do kvetináča či debničky s hĺbkou aspoň 15 cm a s drenážnym otvorom vsypte keramzit, štrk alebo čriepky terakotových kvetináčov. Na to navrstvite priepustnú zeminu s trochou piesku alebo perlitu a do nej bylinku zasaďte. Pri sadení do kvetináča a vyvýšeného záhona by mali byť bazalky cca 15-20 cm od seba. Zalejte.
Pôdu sledujte a udržiavajte ju stále vlhkú a približne raz za 4 týždne ju pohnojte organickým hnojivom. Občas zaštipnite horné lístky, aby sa stonky nevyťahovali a aby bazalka rástla pekne kríčkovito. V prípade náhlych zmien počasia, ochladenia a dažďa premiestnite rastliny pod strechu alebo do chodby. Pravidelne kontrolujte, či ju nenapadli škodcovia.
Tip: U bazaliek určených na konzumáciu nie je kvitnutie žiaduce, kvety preto odstrihávajte.
V záhrade
So sadením do exteriéru by ste mali počkať až po posledných mrazoch, t. j. na polovicu mája. Bazalku možno pestovať ako vo vyvýšenom záhone, tak aj priamo v zemi. Kľúčový je výber správneho miesta, ktoré by malo mať dostatok svetla, ale nie priame poludňajšie slnko. Mala by byť tiež chránená pred vetrom a silným dažďom.
Tejto bylinke sa páči v hlinitopiesočnatej pôde, preto je vhodné do záhonu vopred primiešať trochu piesku. Jednotlivé rastliny vysádzajte minimálne 15 cm od seba a rovnomerne zalievajte. Zalievajte pravidelne, aby pôda nikdy úplne nevyschla, ale aby nebola premočená. Pravidelne zaštipujte vrchné lístky a odstraňujte kvety (ak nepestujete okrasnú odrodu), čím podporíte jej košatosť, a približne každé 4 týždne ju prihnojujte. Kontrolujte, či sa v nich nevyskytujú škodcovia, a čo najskôr zakročte.
Rozumie si najmä s paradajkami a paprikami, sadiť ju môžete aj k uhorkám a ďalším druhom byliniek (petržlenová vňať, pažítka, kôpor).
Tip: Bazalka je ideálnym kandidátom na pestovanie v bylinkovej špirále. Ako na to a o čo ide, nájdete v našom článku o pestovaní byliniek.
Starostlivosť v zime nie je zložitá
Väčšina druhov bazaliek sú jednoročky a nemajú rady mráz. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou u vás neprezimujú. Preto je najlepšie sústrediť sa na ich pestovanie v byte.
Aké sú špecifiká pestovania bazalky v zime?
Rastlinu umiestnite na miesto s dostatkom svetla, najlepšie na južné okno. Ak nemáte doma svetla dosť, poobzerajte sa po tzv. grow lights (pestovateľských svietidlách).
Teplota by sa mala konštantne pohybovať okolo 20 °C. Bazalku neumiestňujte na miesta s prievanom alebo priamo nad radiátory.
Obmedzte zálievku, vodu pridávajte, až keď je zemina na dotyk suchá.
Hnojenie úplne vynechajte alebo intervaly medzi dávkami pretiahnite na niekoľko týždňov.
Pravidelne odstraňujte žlté, suché a inak poškodené listy.
Návod ako bazalku sušiť a mraziť + ďalšie uchovanie
Sušenie
Zavesenie - Zviažte stonky k sebe a zaveste ich rezom nahor na teplé, suché a dobre vetrané miesto. Touto metódou bude usušenie trvať niekoľko dní až týždňov, ale ide o najprirodzenejší spôsob.
Na pláte alebo na plechu - Kúsky rastliny rozprestrite na plech, bavlnenú tkaninu alebo plátno na sušenie húb. Umiestnite na dobre vetrané a teplé miesto mimo prístupu vody a priameho slnka. Sušte, kým nebudú listy krehké.
V rúre - Predhrejte rúru na najnižší stupeň, ideálne okolo 35 °C. Lístky bylinky rozložte na plech vyložený papierom na pečenie a nechajte ich pri pootvorených dvierkach sušiť pár hodín alebo do úplného vyschnutia.
V sušičke potravín – Pri sušení byliniek dodržujte pokyny výrobcu. Spravidla bude treba bazalku rozmiestniť na pláty a sušiť pri nízkej teplote okolo 35 °C niekoľko hodín.
Akonáhle je bylinka suchá, môžete listy rozdrviť a uložiť do vzduchotesnej dózy alebo vrecka na neskoršie použitie. Nezabudnite ju spotrebovať do jedného roka!
Mrazenie
Zmrazenie celých lístkov – Listy umyte, osušte, položte v jednej vrstve na plech vyložený papierom na pečenie a vložte do mrazničky. Po zmrznutí presuňte lístky do vrecka alebo nádoby vhodnej do mrazničky.
Bazalkové kocky - Pomocou mixéra alebo v kuchynskom robote rozmixujte listy bylinky s trochou vody či olivového oleja, až vznikne pasta. Tú dajte do formičiek na ľad a zmrazte. Akonáhle sú kocky pevné, preložte ich do mraziaceho vrecka alebo inej vhodnej nádoby.
Mrazené pesto – Urobte si dávku pesta z bazalky, olivového oleja, cesnaku, píniových orieškov a parmezánu. Pesto naložte po lyžiciach do formičiek na ľad, malých vrecúšok alebo nádobiek vhodných do mrazničky a zamrazte.
Ako ju inak uchovať
Čerstvá bazalka vydrží dlhšie, keď ju ako rezané kvety vložíte do pohára s pár centimetrami vody. Tú môžete nechať na kuchynskej linke, kde bude hneď po ruke. Ďalšou možnosťou je zabalenie do papierovej utierky, ktorú môžete voľne vložiť do mikroténového vrecka a uložiť do chladničky.
Pripravte si bazalkový olej: Do čistej fľaše alebo uzatvárateľného pohára vložte väčšiu stonku bazalky s listami a zalejte olivovým olejom. Uzavrite, uložte na tmavé miesto a po 2 týždňoch bylinku vyberte alebo olej preceďte do inej čistej nádoby s viečkom.
Vyrobte pesto: V stolnom mixéri rozdrvte 1/2 hrnčeka píniových orechov, 1 strúčik cesnaku, trochu soli a korenia a 2 lyžice citrónovej šťavy. Pridajte 2 hrnčeky bazalkových listov a pulzovaním premixujte. Počas miešania prilejte 1/4 hrnčeka olivového oleja - je možné pridať viac podľa chuti. Na záver vmiešajte 1/4 hrnčeka strúhaného parmezánu.