✓ Plne automatická príprava kávy - urobí všetko za vás, stačí len stlačiť tlačidlo
✓ Čerstvo zomleté kávové zrnká
✓ Výsledný nápoj si môžete upraviť podľa svojej chuti - umožňuje nastaviť intenzitu, arómu aj veľkosť kávy
✓ ZZvládne pripraviť dve šálky naraz
✓ Široký výber kávových nápojov – od klasického espressa po obľúbený flat white
✓ Zabudovaný mliečny systém na našľahanie mliečnej peny
✓ Dlhá životnosť aj pri vysokom zaťažení, napr. v kancelárii
✓ Niektoré modely umožňujú použitie mletej aj zrnkovej kávy
× Vyššia obstarávacia cena
× Väčšie rozmery
× Káva v zásobníku podlieha pôsobeniu tepla prístroja
× Pokiaľ kávovar neponúka program pre automatické čistenie a odvápnenie, je potrebné ho pravidelne a dôkladne čistiť
Výhody a nevýhody automatických kávovarov
Dôležité parametre a vlastnosti
Aby vaša káva chutila vždy rovnako skvele, zamerajte sa pri výbere prístroja na nasledujúce parametre a vlastnosti, ktoré by automatickému kávovaru nemali chýbať.
Teplota a tlak
Dva najdôležitejšie parametre na prípravu kávy sú tlak a teplota vody. Pre dokonalé espresso je ideálna teplota vody 90 °C (+/- 2 stupne). V žiadnom prípade sa ale voda nesmie variť, taká káva by bola nepríjemne horká. Nedostatočná teplota vody zase zapríčiní nevyhovujúcu extrakciu. Ideálny tlak je 9 barov, ktorý by mal byť po celý čas prípravy kávy konštantný. Vďaka správnemu tlaku káva preteká plynulo, netrhá sa a zahýba sa dozadu. Domáce automatické kávovary väčšinou ponúkajú tlak 15 barov, a to preto, že sú vybavené vibračnou pumpou a nedržia stály tlak. Počas celej doby extrakcie tlak mierne klesá, ale výsledný spriemerovaný tlak dosiahne 9 barov.
Rozmery kávovaru
Na trhu nájdete obrovské množstvo veľkostí a tvarov kávovarov, preto sa neobávajte, že by ste nevybrali vhodný kávovar aj do menšej kuchyne. Pri každom produkte navyše nájdete presné rozmery, takže si môžete plochu, kam chcete kávovar umiestniť dostatočne zmerať. Okrem klasiky – šírka, hĺbka, dĺžka – sa zamerajte na dĺžku prívodného kábla. Tá sa pohybuje väčšinou okolo 1,2 metra. Dôležitú úlohu tak bude hrať aj rozmiestnenie zásuviek v kuchyni. Pokiaľ vyberiete model s parnou tryskou, odporúčame kávovar umiestniť čo najbližšie k drezu, kam budete rovno upúšťať horúcu paru. Zariaďujete novú kuchyňu a viete, že vám v nej nesmie chýbať kvalitný kávovar? Porozmýšľajte o vstavanom automatickom kávovare. Ten okrem iných výhod krásne zapadne do kuchynskej linky a nebude narúšať jej čisté línie.
Design
Automatické kávovary vás svojim dizajnom pravdepodobne neohromia. Tvarovo sú si väčšinou veľmi podobné – väčší či menší kváder s dotykovým displejom alebo tlačidlami a kolieskami. Modernejšie kávovary ponúkajú aj plochu na nahrievanie šálok, ktorú nájdete v hornej časti kávovaru. Väčšina modelov je prevedená v čiernej či bielej farbe s nerezovými prvkami. Pri výbere sa zamerajte práve na spôsob ovládania možno viac ako na vzhľad. Dotykový displej je vhodný do modernej kuchyne a pre užívateľa, ktorý sa zvládne prehrýzť nastavením a swipovať na výber svojho obľúbeného nápoja. Klasické tlačidlá majú zase tú výhodu, že ich možno ovládať aj mokrými rukami a je cítiť okamžitá odozva pri stlačení.
Kávovar, čo si melie svoje
Súčasťou automatického kávovaru je integrovaný mlynček na kávové zrnká. Pri vybraných modeloch je ale možné použiť aj už namletú kávu z obchodu. Mlynček môže byť osadený buď plochými, alebo kónickými mlecími kameňmi. Kónické mlecie kamene produkujú viac tepla a tak je možné riziko, že sa káva pri mletí vyššou teplotou poškodí. Kónické kamene sa zahrievajú menej a vďaka tomu majú aj dlhšiu životnosť. Kamene môžu byť vyrobené z keramiky alebo z ocele. Oceľové kamene sa oproti keramickým rýchlejšie zahrejú, sú ale odolnejšie. Keramické kamene sú síce náchylnejšie na poškodenie, ale vydržia veľmi dlho ostré. Kávovar kávu síce sám zomelie, ale mal by vám dať možnosť nastaviť si stupeň hrubosti mletia. Práve miera hrubosti zomletých zrniek silne ovplyvní výslednú chuť nápoja. Napríklad pre dokonalé espresso je ideálna namletá káva, ktorá svojim vzhľadom pripomína polohrubú múku. Hrubosť mletia kávových zrniek sa samozrejme líši podľa druhu kávovaru aj nápoja.
Veľkosť zásobníka na kávové zrnká
Na veľkosti záleží, a to platí aj pri veľkosti zásobníka na kávové zrnká. Nemal by byť príliš veľký, aby v ňom kávové zrnká neležali príliš dlho a nevyprchala ich vôňa. Lepšie je čerstvé zrnká pravidelne dosýpať. Veľkosť voľte podľa toho, koľko šálok kávy bude musieť stroj za deň pripraviť. Pokiaľ sa chystáte zaobstarať kávovar do kancelárie, vyberajte radšej model s väčším zásobníkom. Do domácnosti je lepší menší. Súčasťou zásobníka by malo byť aj veko, ktoré udrží arómu.
Objem nádoby na vodu
Tu platí rovnaké pravidlo ako pri zásobníku na kávové zrnká. Pokiaľ kupujete stroj do firmy, nebojte sa nádržky pokojne aj s 2litrovým objemom. Pravdepodobne sa počas dňa jeho kapacita niekoľkokrát vyčerpá. Ale v rodine, kde kávu pijú 2 členovia rodiny, nie je taká objemná nádržka potrebná. Naopak by mohla byť na škodu v prípade, že by sa v nej začal usadzovať vodný kameň. Tomu je možné predísť použitím filtrovanej vody. Niektoré kávovary už majú filter na vodu priamo zabudovaný. Vďaka tomu značne spomalíte tvorbu vodného kameňa a zaistíte lepšiu chuť kávy.
Šľahanie mlieka
Pri automatickom kávovare sa predpokladá, že zvládne pripraviť aj mliečne nápoje. Často je práve našľahanie mlieka hlavným dôvodom, prečo si automatický kávovar zaobstarať. Vyberať môžete z týchto typov:
Automatické šľahanie s hadičkou (kapučinátor alebo cappuccino Tower) – hadičku umiestnite pri každom našľahaní do krabice s mliekom. Kávovar si sám mlieko nasaje a napení. Našľahanú penu potom vypustí rovno do hrnčeka. A mlieko uložíte späť do chladničky.
Automatické šľahanie s nádobkou na mlieko – nádobka je odnímateľná, a tak ju môžete skladovať v chladničke a vždy, keď je potrebné, ju môžete ku kávovaru pripojiť. Kávovar mliečnu penu našľahá sám bez vašej účasti.
Ručné šľahanie mlieka – niektoré lacnejšie modely ponúkajú na našľahanie mlieka len parnú trysku, rovnakú akú nájdete pri pákových kávovaroch. Tento systém vyžaduje vašu účasť a tiež um. Našľahanie mlieka chce nejaký ten cvik, rozhodne nepočítajte s tým, že našľaháte hebkú mliečnu penu na prvý krát dobrú. Výhodou ale je, že si môžete pripraviť toľko mliečnej peny, koľko sa vám zapáči.
Údržba
Väčšina automatických kávovarov vám uľahčí aj údržbu a čistenie. Vďaka programom na automatické čistenie a odvápnenie sa od užívateľa nečaká žiadna veľká akcia a spolupráca. Celý proces je navyše vždy popísaný v manuáli spotrebiča. Pozor ale dajte na pravidelné preplachovanie mliečnych ciest. Drahšie a modernejšie modely majú funkciu automatického preplachu, ale nie je to pravidlom. Mliečny systém by ste mali prepláchnuť po každom použití. Približne potom raz za rok by ste mali celý prístroj poslať na rekondičný pobyt do autorizovaného servisu.
Čo všetko môže vedieť?
Nastavenie sily kávy – okrem nastavenia veľkosti šálky môžete ovplyvniť aj silu kávy, niektoré kávovary vám dokonca dovolia jej intenzitu zdvojnásobiť. Nápoj bude silnejší, ale nebude nepríjemne horúci.
Cappuccino jedným tlačidlom – veľmi obľúbená funkcia, každý výrobca si túto funkciu nazýva po svojom, ale výsledok je rovnaký – na prípravu lahodného cappuccina vám stačí stlačiť jediné tlačidlo, nemusíte sa obťažovať s mletím kávy alebo šľahaním mlieka.
Horúca voda – vďaka tejto funkcii si môžete okrem kávových nápojov pripraviť v kávovare aj čaj alebo iný horúci nápoj.
Nahriatie šálok – nahreje šálky na optimálnu teplotu, aby vám vaša ranná káva nevychladla skôr, než rozlepíte oči. Nastaviteľná výška výpuste – ideálna pre milovníkov vysokých pohárov aj malých šálok na espresso, výšku výpuste si nastavíte tak, aby nápoj nezašpliechal polovicu kuchyne.
Automatické čistenie a odvápnenie – ukladaniu vodného kameňa môžete predchádzať používaním filtrovanej vody, to je ale len prevencia. Raz za čas je potrebné kávovar kompletne odvápniť a vyčistiť. Vďaka programom automatického čistenia a odvápňovania sa vaša spolupráca v tejto akcii zcvrkne na jednoduché stlačenie tlačidla. Kávovar vás navyše sám upozorní na potrebu vyčistenia.
Časovač – umožní vám nastaviť si presný čas, kedy chcete mať pripravenú voňavú šálku kávy, či už ráno na raňajky alebo po návrate z práce. Nezabudnite si ale nachystať hrnček.
Obľúbený nápoj – ak vám nebude vyhovovať defaultné nastavenie nápojov vo vašom kávovare, môžete si ich upraviť podľa svojej chuti a uložiť do programu Obľúbený nápoj. Niektoré automatické kávovary navyše ponúkajú funkciu užívateľských profilov – každý člen domácnosti môže mať svoj profil a v ňom svoje obľúbené nápoje upravené na mieru.
Príprava dvoch nápojov naraz – väčšina automatických kávovarov ponúka prípravu dvoch šálok naraz, značne to ušetrí čas, napríklad pri pracovnej schôdzke alebo návšteve.
Filtrovaná voda – aby ste si nemuseli kupovať filtračnú kanvicu zvlášť, disponujú niektoré automatické kávovary integrovaným filtrom na vodu. Ten značne spomaľuje tvorbu vodného kameňa a tým aj predlžuje životnosť kávovaru.
Smart – ak má kávovar túto funkciu, môžete ho ovládať cez mobilnú aplikáciu zo svojho smartfónu alebo tabletu. V aplikácii si môžete ukladať svoje obľúbené nápoje a okrem toho aj uvidíte aktuálny "zdravotný stav" vášho prístroja. Aplikácia by vás mala upozorniť aj na potrebu vyčistenia a odvápnenia kávovaru.