18 najlepších aplikácií pre inteligentné hodinky (smartwatch)

Dokážete si predstaviť smartwatche bez aplikácií? Tak o tom pochybujeme! To by potom predsa neboli žiadne inteligentné hodinky, ale len štýlové bezúčelné módne doplnky. Zato so správne zvolenými aplikáciami vám smartwatche povie nielen to, koľko je práve hodín, ale napríklad aj ako ste sa práve vyspali a čo všetko vás dnes čaká za úlohy. Zaplatíte s nimi v obchode, vypočujete si na nich tie najnovšie albumy a pokiaľ sa náhodou niekde stratíte, nasmerujú vás tam, kam ste pôvodne mali namierené. Pozrime sa na tie najlepšie aplikácie pre inteligentné hodinky, a to nielen pre Apple Watch, ale aj pre Samsung Galaxy Watch a ďalšie kúsky poháňané Wear OS od Googlu.

Dokážete si predstaviť smartwatche bez aplikácií? Tak o tom pochybujeme! To by potom predsa neboli žiadne inteligentné hodinky, ale len štýlové bezúčelné módne doplnky. Zato so správne zvolenými aplikáciami vám smartwatche povie nielen to, koľko je práve hodín, ale napríklad aj ako ste sa práve vyspali a čo všetko vás dnes čaká za úlohy. Zaplatíte s nimi v obchode, vypočujete si na nich tie najnovšie albumy a pokiaľ sa náhodou niekde stratíte, nasmerujú vás tam, kam ste pôvodne mali namierené. Pozrime sa na tie najlepšie aplikácie pre inteligentné hodinky, a to nielen pre Apple Watch, ale aj pre Samsung Galaxy Watch a ďalšie kúsky poháňané Wear OS od Googlu.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Najlepšia aplikácia pre inteligentné hodinky Apple Watch

Predtým, než sa pustíte do hĺbkového prieskumu App Store, poriadne preskúmajte aplikácie, ktoré sú už na watchOS vo vašich Apple Watch predinštalované. Ľahko by ste ich totiž mohli pri prvom rýchlom prelete minúť a potom na ne navždy zabudnúť. Tvária sa totiž ako úplné maličkosti. Vo výsledku dokážu ale byť pekne užitočné. 

Jednou z takýchto „prkotín“ je napríklad Fotoaparát – aplikácia slúžiaca ako ovládač a spúšť fotoaparátu vo vašom mobile. Mobil s ňou môžete kamkoľvek postaviť a vďaka obrazu v hodinkách budete presne vedieť kam sa postaviť a kedy stlačiť spúšť. Ďalšou ľahko zabudnutou aplikáciou je Diktafón. Hodiť sa bude nielen novinárom, ale napríklad aj študentom, ktorí nestíhajú bleskový prejav svojho profesora a radi by si ho doma vypočuli znova – spomalene, alebo s možnosťou dať si pauzu. Nakoniec vám z predinštalovaných „appiek“ môžeme odporučiť aj Peňaženku Apple Pay. Nielenže so sebou už nebudete musieť nosiť po vreckách hotovosť a platobné karty, ale teraz už nebudete musieť kvôli plateniu vyberať z vrecka ani svoj mobil. K platobnému terminálu len priložíte zápästie s inteligentnými hodinkami a hotovo!

Ako vybrať inteligentné hodinky?

Uľahčenie života a zlepšenie zdravia

Todoist

Nie všetky klenoty na vás ale budú hneď čakať na hodinkách. Po niektorých aplikáciách sa budete predsa len musieť poobzerať na App Store. Jedným z takých „programov“ je napríklad Todoist. V skratke ide o jednoduchý zápisník, v ktorom budete mať prehľad o všetkých svojich úlohách. Aplikácia funguje naprieč zariadeniami, od MacBooku cez iPhone až práve aj po Apple Watch, takže čo si zapíšete na mobile, máte rovno aj na hodinkách a naopak. Špecificky na smartwatch budete dostávať upozornenia na blížiace sa termíny, budete si môcť odškrtávať splnené úlohy a budete samozrejme môcť vytvárať ďalšie poznámky, a to napríklad pohodlným hlasovým diktovaním.

Headspace

Váš diár doslova preteká úlohami a v živote sa na vás zo všetkých strán bez prestania niečo valí a valcuje vás? Tak to vyzerá, že si potrebujete vydýchnuť – hoci len na pár minút. A presne s tým vám pomôže aplikácia Headspace. Tá vás totiž po prvé upozorní, že je čas si oddýchnuť a po druhé vás jednoduchými krôčikmi prevedie relaxačným meditatívnym sedením v duchu „mindfulness“.

Waterful 

Pre vaše zdravie nie je dôležitý len pohyb a odpočinok, ale aj kvalitný jedálniček a hlavne dostatok pitia (ideálne vody, samozrejme)! A ak sú Apple Watch v niečom naozaj dobré, potom je to v sledovaní a v pripomínaní týchto drobných, ale o to dôležitejších vecí, na ktoré by ste inak v priebehu svojho nabitého dňa mohli ľahko zabudnúť. Napríklad práve ako pitie dostatočného množstva tekutín. Waterful vám urobí prehľad o tom, koľko ste čoho vypili a pripomenie vám, ak by ste svoju hydratáciu náhodou zanedbávali.

Najlepšie a najpoužívanejšie aplikácie pre iPhone (iOS)

Na počúvanie hudby, audiokníh a hier

Apple Music

Najlepšou aplikáciou na počúvanie hudby na Apple Watch je „Hudba“, respektíve Apple Music. To asi prekvapí málokoho. Služba Apple Music má síce jednu slabinu – nie je zadarmo, ale po zaplatení pravidelného mesačného predplatného získate prístup k státisícom pesničiek. A navyše ich budete môcť počúvať aj bez toho, aby ste so sebou museli vždy a všade ťahať svoj telefón, čo oceníte napríklad pri cvičení. Pesničky si totiž budete môcť stiahnuť priamo do hodiniek.

Apple Music ďalej vie vytvárať playlisty len pre vás, a to na základe toho, čo ste v minulosti počúvali a aplikáciu hudba je možné ovládať nielen pomocou dotykového displeja a korunky, ale aj jednoduchými hlasovými príkazmi, čo sa zase bude hodiť napríklad pri behaní.

Audible

Niektorí z vás určite dajú namiesto hudby prednosť nejakej tej napínavej audioknihe. Na ich prehrávanie slúži okrem iného napríklad široko rozšírená aplikácia Audible, v ktorej – rovnako ako pri Apple Music – získate s predplatným prístup k ohromnému katalógu audiokníh. Bohužiaľ musíme spomenúť, že väčšina tamojších kníh je zatiaľ dostupná primárne v angličtine. 

Tap Master

Apple Watch a fakticky aj ktorékoľvek iné inteligentné hodinky majú malý displej a možnosti, ako si s nimi skrátiť dlhú chvíľu sú tak ľahko obmedzené. Môžete si na nich vypočuť najnovšie albumy, audioknihy alebo podcasty, áno, ale na filmy by sa na hodinkách pozeral asi len blázon. Čo ale také hry? Prekvapivo môžete naraziť hneď na niekoľko hračiek, ktoré slušne fungujú aj na takto obmedzenom priestore a jednou z nich je Tap Master. Hra založená na primitívnej premisy - kliknite na správne miesto v správny čas. Primitívne, ale návykové! 

Najlepšie slúchadlá

Na šport a fitnes

Gentler Streak 

Aplikácia Gentler Streak by sa ľahko mohla stratiť v závale stoviek podobných fitness trackerov zaznamenávajúcich dáta zo všelijakých športov a podobných aktivít. Už jej názov nám ale napovedá, že ona je ale v hocičom iná. Namiesto toho, aby len sucho zaznamenávala, čo práve robíte, sa vás totiž snaží zároveň motivovať. A to nie tou tradičnou cestou - teda tvrdou, ale naopak pekne milo a priateľsky. Vývojári Gentler Streak totiž chápu, že dôležité nie je len makať a boriť svoje limity, ale aj odpočívať a hlavne si to užívať. Skôr než o trhanie rekordov tu preto ide „len“ o pravidelný zdravý pohyb.

Myslíte si, že by vám naopak vyhovoval tréner tradičnejšieho razenia? Potom by ste nemali minúť Nike Training Club. S touto aplikáciou totiž získate (zadarmo!) prístup k ohromnému počtu tréningov, posilňovaniu a cvičeniu rôznych náročností a rôznej intenzity. Bežcom potom odporúčame súvisiace Nike Run Club. A masochistov by sme nasmerovali ku CARROT Fit – k aplikácii, ktorá vás bude k makaniu nútiť vyhrážkami, úplatkami, sarkazmom a hlavne univerzálnym humorom.

SwingVision

Väčšina „fitnessáckych“ aplikácií pre inteligentné hodinky sa sústredí na posilňovanie, na beh, na plávanie – na klasiku. Potom sú tu ale aj aplikácie zameriavajúce sa na niečo špecifickejšie, pre užší kruh športovcov. SwingVision sa napríklad púšťa do tenisu. Táto aplikácia vám v priebehu zápasu zmeria tep, spálené kalórie, pokrytú vzdialenosť na kurte, počet striel a dokonca zaznamená aj typ tej-ktorej strely a jej rýchlosť a spočíta rotáciu loptičky. Navyše sa vám už nikdy nestane, že by ste zabudli aktuálne skóre, aj to si bude aplikácia pamätať.

Oceanic+

Oceanic+ je potom ešte oveľa špecifickejšou aplikáciou pre ešte užší kruh užívateľov ako vyššie uvedená SwingVision. Táto aplikácia totiž funguje iba na Apple Watch Ultra a jej úlohou je premeniť dané hodinky na potápačský počítač so všetkým. Pred ponorom sa z nej dozviete o hĺbke, o type povrchu dna, o teplote vody, o viditeľnosti, o prúdoch... Vďaka tomu všetkému si budete môcť jasne naplánovať hĺbku a dobu ponoru a v priebehu potápania budete neustále v obraze o tom, čo sa deje okolo vás a koľko vám zostáva času. Po návrate na pevninu sa potom budete môcť prebrať všetkými nameranými dátami a zistiť, čo nabudúce urobiť inak a lepšie.

Veľké porovnanie všetkých Apple Watch

Najlepšie aplikácie pre smartwatch Samsung Galaxy Watch

Aj pri Samsung Galaxy Watch a pri všetkých ďalších hodinkách poháňaných systémom Wear OS od Googlu platí, že množstvo excelentných aplikácií už je na nich predinštalovaných. Náhodne môžeme spomenúť Google Fit – jednu z najrozšírenejších fitness aplikácií vôbec, a napríklad Google Pay na realizáciu NFC platieb v obchodoch.

Ušetriť čas a uľahčiť si život

Google Maps

Ďalšou aplikáciou, ktorú nájdete na množstve hodiniek už predinštalovanú, sú Google Maps. Aj na hodinkách, kde ale táto aplikácia inak chýba (ako napríklad na Apple Watch), by ste si ju ale mali sami stiahnuť a nainštalovať, jedná sa totiž o aktuálne tú vôbec najlepšiu existujúcu navigáciu. Vyberiete si na nej spôsob svojej prepravy (schôdzka, bicykel, auto…) a aplikácia vás následne dokáže navigovať nielen tradične vizuálne pohľadom na mapu, ale aj jednoduchými inštrukciami prejavujúcimi sa hmatovou odozvou. Pri behaní a pri jazde na bicykli sa tak nebudete musieť pozerať na zápästie, ale už len podľa vibrácií spoznáte, kedy a kam máte zatočiť. 

Google Home

Inteligentná domácnosť - v slovenských končinách stále trochu sci-fi. Ale tí z vás, ktorí s inteligentným zariadením svojho domova už predsa len koketujú, iste ocenia možnosť všetko ovládať zo zariadenia, ktoré máte vždy pri sebe – buď z mobilu, alebo priamo zo svojich inteligentných hodiniek. A práve na to slúži Google Home. Aplikáciu prepojíte so všetkými svojimi domácimi „smart“ porobkami (napr. s inteligentnými svetlami alebo s termostatom) a ovládať ich potom budete môcť pekne zo svojho zápästia.

Alternatívou pre ovládanie produktov od Samsungu (ale nielen ich) je aplikácia SmartThings. Tá si okrem svetiel a kúrenia poradí napríklad aj s ovládaním televízora a reproduktorov a ďalšej elektroniky.

Google Keep

A do tretice všetko dobré – ďalšia aplikácia priamo od Googlu. Google Keep je minimalistický intuitívny zápisník, v ktorom si môžete zhromažďovať všetky svoje nákupné zoznamy a pracovné a školské úlohy a rovnako tak napríklad aj chutné recepty alebo aj len svoje myšlienky a nápady. My si už pomaly bez takého všeobjímajúceho diára snáď ani nedokážeme predstaviť život, pretože čo si človek niekam nezaznamená, to ako keby ani nebolo. A odškrtávanie splnených úloh? Tomu pocitu sa v živote vyrovná len máločo!

Ako spárovať inteligentné hodinky s mobilným telefónom?

Na zahnanie nudy

Shazam

Stalo sa vám niekedy, že ste vo svojom okolí začuli parádnu novú pesničku, chceli si ju rýchlo vyhľadať, ale kým ste vytiahli z vrecka telefón a naklikli správnu aplikáciu, tak už bola dávno fuč? Na hodinkách budete mať Shazam neustále po (alebo skôr na) ruke. Behom pár sekúnd sa tak o svojom songu dozviete absolútne všetko.

Spotify

U hudby sa ešte chvíľku zdržíme. Žiadny rebríček najlepších aplikácií pre inteligentné hodinky by nebol kompletný, keby aspoň okrajovo nespomínal Spotify. Spotify nie je totiž len aplikáciou, je fenoménom a pre ohromnú väčšinu ľudí každodenným parťákom a záchrancom. Všetko totiž vyzerá lepšie, keď vám k tomu v ušiach hrá dobrá hudba (alebo napríklad podcast) a Spotify má tej hudby more.

S predplatným Spotify Premium si potom môžete dokonca albumy a playlisty stiahnuť priamo do hodiniek na prehranie offline a pri športovaní so sebou tak už nebudete musieť ťahať svoj ťažký mobil.

Infinity Loop

Ani Wear OS na tom nie je s hrami nijako zle a medzi tie najlepšie patrí napríklad logická hračka s minimalistickou grafikou Infinity Loop. O čo v hre ide? Klikaním na jednotlivé políčka na hracej ploche ich budete všetky obracať, a to až do finálnej podoby akejsi abstraktnej slučky. Na papieri to možno znie komplikovane, ale v praxi sa do toho dostanete behom pár sekúnd a skvele sa pri hre uvoľníte.

Najlepšie inteligentné hodinky (smartwatch)

Fitness aplikácie pre hodinky s Wear OS

Strava

Športových veteránov tu prítomnosť aplikácie Strava ani v najmenšom neprekvapí. Strava sa totiž v komunite športovcov teší veľkej priazni (napokon aj my sme ju zmienili v našom rebríčku najlepších aplikácií pre Android). Jej úlohou je zaznamenávať dáta o vašich behoch, o jazde na bicykli, o plávaní, o posilňovaní a o ďalších aktivitách. A to nielen dáta základné ako srdcový tep a ubehnutá vzdialenosť, ale napríklad aj informácie o vašom plaveckom či lyžiarskom štýle, o vašom tempe, o prevýšení atď. Veľkým lákadlom Strava je možnosť tieto dáta ďalej zdieľať s ďalšími užívateľmi a vzájomne sa porovnávať a motivovať k lepším výsledkom.

Sleep Cycle 

Sleep Cycle je aplikácia na meranie spánku, ktorá zároveň funguje ako inteligentný budíček. Ako môže byť budík inteligentný? Namiesto toho, aby vás prebudil na minútu presne v čase, ktorý ste si predchádzajúci deň navolili, vás prebudí v najlepšej možnej chvíli v určitom časovom intervale, ktorý si sami vyberiete. Aplikácia totiž berie do úvahy to, v akej fáze spánku sa práve nachádzate a kedy pre vás prebudenie bude v danom intervale čo najschodnejšie a „najpríjemnejšie“. Ďalšou prednosťou Sleep Cycle je fakt, že prebudí naozaj len vás a nie aj vášho partnera – využíva totiž vibračné motorčeky v hodinkách, a nie nejaké uši-trhajúce zvonenie.

Hole19 Golf GPS & Scoring

Pri športových aplikáciách pre Apple Watch sme sa sústredili na tenis a na potápanie. Tentokrát urobíme radosť golfistom. Názov Hole19 Golf GPS & Scoring hovorí tak nejako za všetko – aplikácia vám pomocou GPS poskytne údaje o tom, ako ďaleko ste od jamky a aké nepríjemnosti na vás cestou k nej potenciálne čakajú (aplikácia sa aktuálne môže pochváliť podrobnými informáciami o viac ako 40 tisícoch golfových ihriskách), a zároveň za vás bude zaznamenávať skóre, aby náhodou na konci zápasu nedošlo k nejakým nedorozumeniam. 

Záverečné poznámky k (univerzálnym) aplikáciám pre inteligentné hodinky

  • Mnoho z vyššie uvedených aplikácií funguje „naplno“ až v spojení s príslušnou aplikáciou na mobilnom telefóne. Často je to tak, že verzia pre hodinky zaznamenáva dáta a zobrazuje nejaké základné údaje, zatiaľ čo verzia pre telefóny potom so získanými dátami ďalej pracuje a prezentuje vám ich v akomsi prehľadnom svetle.

  • A úplne na záver – prevažná väčšina uvedených aplikácií nefunguje len na jednom jedinom operačnom systéme pre smartwatche, ale často sú dostupné aj na tých ďalších, stačí sa pozrieť na Apple App Store, Google Play Store, prípadne na iné obdobné virtuálne obchody.

Podobné články: