Alternatívna príprava kávy

Pre dobrú kávu nemusíte len do kaviarne a ani nie je potrebné kupovať si drahé kávovary. Pokiaľ sa o kávu zaujímate trochu viac ako obyčajný smrteľník a jej prípravu beriete ako každodenný rituál, vyskúšajte rôzne druhy alternatívnej prípravy filtrovanej kávy. Z čoho môžete vyberať?

Pre dobrú kávu nemusíte len do kaviarne a ani nie je potrebné kupovať si drahé kávovary. Pokiaľ sa o kávu zaujímate trochu viac ako obyčajný smrteľník a jej prípravu beriete ako každodenný rituál, vyskúšajte rôzne druhy alternatívnej prípravy filtrovanej kávy. Z čoho môžete vyberať?

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Chemex

Vyzerá ako banka z chemického laboratória, ale je to jeden z najjednoduchších kávovarov na prekvapkávanú kávu. Káva sa v chemexe nielen pripravuje, ale tiež servíruje. Vďaka tomu zaujme každú návštevu a vy sa naň nebudete môcť vynadívať. Okrem kávy v ňom môžete pripravovať aj čaj alebo ho môžete využívať ako karafu na vodu. Ak by ste bojovali s čistením chemexu, skúste použiť klasickú kuchynskú sódu, vriacu vodu a citrónovú šťavu. Okrem efektného bublania a penenia sa vyzrážajú zvyšky kávy a chemex bude zas ako nový.

Ako si pripraviť kávu v chemexe?

  1. Do chemexu vložte papierový filter. Dávajte pozor na jeho správne umiestnenie – 3-vrstvová časť by mala smerovať k prednej strane.

  2. Filter prepláchnite horúcou vodou, po dokvapkaní ju z chemexu vylejte. Nameľte si kávu na stredne hrubo, svojou štruktúrou by mala pripomínať hrubý piesok. Na 100 ml vody budete potrebovať 6 gramov kávy. Pre štandardný chemex si vystačíte s 500 ml vody a 30 g kávy.

  3. Namletú kávu nasypte do mokrého filtra a začnite pomaly zalievať horúcou vodou. Teplota vody by sa mala pohybovať okolo 94 °C.

  4. Najprv zalejte kávu 90 ml vody tak, aby sa všetka káva namočila. Počkajte pol minúty.

  5. Krúživými pohybmi dolejte zvyšok horúcej vody.

  6. Hneď ako káva dotečie do spodnej časti nádoby, vyberte filter a kávu v chemexe premiešajte.

Aeropress

Od roku 2005 sa na trhu môžete stretnúť s aeropressom, ktorý si okamžite zamilujete pre jeho kompaktné rozmery, ľahkosť, odolnosť, jednoduchú prípravu kávy a ešte jednoduchšie čistenie. Je to ideálny parťák na cesty, ale aj do kancelárie, pokiaľ trváte na vlastnej kvalitnej káve a neuspokojíte sa s tou z tamojšieho kávovaru.

Ako si pripraviť kávu v aeropresse?

  1. Ohrejte si vodu na 80–90 °C.

  2. Do odnímateľného plastového viečka vložte papierový filter, ten následne trochu namočte, aby k viečku priľnul.

  3. Plastový valec s filtrom na konci položte na hrnček a prelejte ho horúcou vodou. Tento krok slúži len na ohriatie hrnčeka i aeropressu, vodu následne vylejte.

  4. Do valca nasypte namletú kávu, na 250 ml vody pripadá 17–20 gramov kávy.

  5. Kávu zalejte krúživými pohybmi, aby sa káva premiešala rovnomerne.

  6. Vodu s kávou zamiešajte lopatkovým miešadlom.

  7. Nasaďte plastový piest a tlačte smerom dole, kým nebudete počuť sykavý zvuk. Celý postup by mal trvať pár minút.

Vacuum pot

Chemikovo srdce pri pohľade na vacuum pot zaplesá. Príprava kávy v tomto zvláštnom zariadení totiž pripomína hodiny chémie. Nemusíte sa ale báť náročnej prípravy, biely plášť a ochranné okuliare môžete nechať v skrini. Je však potrebné si postup dôkladne naštudovať a hlavne skúšať. Káva pripravená vo vacuum pote vyniká lahodnými tónmi a tiež svojou farbou.

Ako si pripraviť kávu vo vacuum pote?

  1. Do spodnej nádoby nalejte zodpovedajúce množstvo horúcej vody. Na 1 liter nápoja budete potrebovať 75–80 gramov kávy namletej na stredný stupeň. Počítajte tiež s tým, že sa počas prípravy časť vody odparí.

  2. Na hornú nádobu vacuum potu prichyťte filter a nasypte naň mletú kávu.

  3. Hornú nádobu zasuňte na dolnú.

  4. Pod spodnou nádobou zapálite horák a sledujte, ako sa voda odparí do hornej banky.

  5. Zhruba 2 minúty nechajte kávu extrahovať.

  6. Akonáhle káva pretečie cez filter späť do spodnej nádoby, je hotová a môžete ju konzumovať.

Dripper

Predtým známy ako prekvapkávač, dnes už sa skôr stretnete s pojmom dripper. Za jeho slávou stojí predovšetkým japonská firma Hario, tá patrí medzi najväčších výrobcov kávového príslušenstva na svete. Pre drippery sú typické vrúbky, ktoré pomáhajú extrakcii a tiež lepšiemu priľnutiu papierového filtra. Použiť môžete aj textilný alebo kovový filter. Príprava kávy v dripperi sa podobá príprave v chemexe.

Ako si pripraviť kávu v dripperi?

  1. Najprv si ohrejte vodu na 96–98 °C. Kým sa voda ohreje, položte si dripper na šálku a vložte do nej papierový filter.

  2. Filter prepláchnite horúcou vodou, aby sa zbavil pachuti a pekne priľnul na prekvapkávač. Vodu zo šálky vylejte.

  3. Teraz si nameľte kávu na stredne hrubo. Na 300 ml vody použite 18 g kávy. Namletú kávu rovnomerne nasypte do filtra.

  4. Krúživými pohybmi začnite nalievať vodu na kávu. Najprv stačí 40–50 ml, ktorými všetku kávu namočíte a potom ju jemne premiešajte.

  5. Po ďalšej pol minúte prilejte rovnomerne ďalších 40–50 ml vody. Vodu vždy smerujte na kávu a nie na papierový filter. Prekvapkávanie kávy by malo trvať cca 3 minúty.

Džezva

Kanvička s dlhou rukoväťou na prípravu tradičnej tureckej kávy. Jedná sa o jednu z najstarších metód prípravy kávy. Tradičná džezva je vyrobená z medi, často aj vyrobená ručne a doplnená o kovovú alebo drevenú rukoväť. Niektoré džezvy sú dokonca vhodné aj na indukciu a existujú aj také, ktoré disponujú vlastnou elektrickou základňou. Tým pádom sa jedná o samostatný kuchynský spotrebič.

Ako si pripraviť kávu v džezve?

  1. Do džezvy nasypte 2 lyžičky jemne mletej kávy a zalejte ju vodou do polovice. Zmes premiešajte vodou a dajte variť. Dávka kávy závisí predovšetkým od vašej chuti – čím viac kávy použijete, tým silnejšia káva bude.

  2. Káva sa začne pomaly ohrievať a na povrchu sa bude tvoriť jemná, hustá pena. Akonáhle začne pena stúpať, je to znamenie, že dosahuje 96–97 °C.

  3. Penu je potrebné strážiť, aby neutiekla. V momente, keď je pena pri okraji, džezvu odstavte zo sporáka.

  4. Po chvíľke džezvu na sporák opäť vráťte. Tento postup opakujte celkom trikrát.

  5. Príprava kávy v malej džezve trvá približne 4–6 minút.

  6. Hotovú kávu môžete prefiltrovať cez sitko, alebo cez Aeropress. Vďaka tomu bude káva jemná bez zvyškov lógru.

Moka kanvica

Zjednodušene povedané je moka kanvička jednoduchšia a dostupnejšia alternatíva ku kávovaru. Nedosahuje síce taký tlak ako naozajstný stroj na espresso - zhruba 1,5 baru oproti najmenej 9 barom, ale charakter kávy je podobný. Moka kanvice sú teda vhodnou voľbou, ak si radi dávate kávu malú a silnú. Kanvičku predstavil v 30. rokoch 20. storočia taliansky inžinier Alfons Bialetti.

Ako si pripraviť kávu v moka kanvičke?

  1. Do spodnej nádoby kanvičky nalejte studenú vodu tesne pod pretlakový ventil. Použiť môžete aj horúcu vodu, znížite tým dobu zahrievania.

  2. Nameľte si čerstvú kávu, mala by byť jemne až stredne hrubo namletá.

  3. Filter naplňte kávou až po okraj. Rozhodne kávu nestláčajte!

  4. Kanvičku zaskrutkujte a položte na platničku.

  5. Varte len na miernom plameni, aby sa káva nespálila nezhorkla.

  6. Akonáhle začne para prechádzať kávou, budete počuť sykavý zvuk. Po prebublaní pary cez filter už kávu ďalej nevarte a zložte ju z platničky.

  7. Hotovú kávu zľahka zamiešajte lyžicou a nalievajte do šálok.

Aj keď vás to bude lákať, neodkrývajte počas varu vrchný kryt kanvičky. Mohli by ste sa obariť.

French press

Slúži na prípravu kávy lúhovaním a jeho výhody ocenia najmä labužníci, ktorí si radi vychutnajú kávu slabšiu, ale s jemnejšou chuťou. Príprava zaberie len pár chvíľ a rovnako jednoduché je aj čistenie. French press je sklenená alebo nerezová kanvička s piestom, vďaka ktorému scedíme kávovú usadeninu na dno kanvičky. Káva do french pressa musí byť namletá zhruba na konzistenciu cukru kryštál, jemnejšie mletie by mohlo prekĺznuť cez filter do výsledného nápoja. Okrem kávy možno vo french presse pripraviť aj čaj.

Ako si pripraviť kávu vo french presse?

  1. French press je potrebné najprv zahriať, uvarte si teda toľko vody, koľko sa zmestí do vášho french pressa a nechajte ju v ňom chvíľu odstáť.

  2. Kávu do french pressa nameľte skôr nahrubo a vysypte do nádoby.

  3. Zalejte kávu horúcou vodou (90 °C), najprv len kúsok nad okraj zomletej kávy, následne vodu dolejte a zamiešajte.

  4. Nádobu zakryte viečkom s vytiahnutým piestom, aby neunikalo teplo.

  5. Nechajte odstáť 3–4 minúty a začnite pomaly stláčať piest dole. Sitko oddelí usadeninu od kávy.

  6. Nalievajte do šálok, najlepšie predhriatych, alebo do servírovacej kanvice.

Elektrický prekvapkávač

Klasický kuchynský pomocník, z ktorého vyťažíte maximálne množstvo nápoja s minimálnou námahou. Prekvapkávač horúcu vodu necháva pomaly kvapkať na mletú kávu vo filtri. Z toho potom vyteká hotová káva priamo do kanvice. Pri niektorých modeloch funguje táto kanvica ako termoska, takže prekvapkaná káva zostáva dlhšie horúca. Existujú tiež prekvapkávače, ktoré majú zabudovaný zásobník s mlynčekom na kávu.

Ako si pripraviť kávu v prekvapkávači?

  1. Do nádržky nalejte požadované množstvo vody. Všeobecne platí, že na 1 liter vody pripadá 60 gramov kávy.

  2. Do prekvapkávača vložte papierový filter. Prepláchnite ho horúcu vodou a tú následne vylejte.

  3. Do umytého filtra nasypte hrubo namletú kávu.

  4. Zapnite prekvapkávač, ktorý po ohriatí vody začne kávu pomaly zalievať. Káva začne prekvapkávať a vám už stačí len počkať, kým bude proces dokončený.

Podobné články: