Ako zariadiť izbičku pre bábätko?

Svoje tehotenstvo už len tak neskryjete a okolie vás už začína zahlcovať všetečnými otázkami, či už máte všetko pripravené? Nenechajte sa vykoľajiť zvedavými otázkami a radšej si s dostatočným predstihom vytvorte plán. Odštartovať to môžete napríklad detskou izbou. Kde bude dieťa spať? Čo všetko musíte zariadiť a po akom nábytku pomaly pokukovať?

Svoje tehotenstvo už len tak neskryjete a okolie vás už začína zahlcovať všetečnými otázkami, či už máte všetko pripravené? Nenechajte sa vykoľajiť zvedavými otázkami a radšej si s dostatočným predstihom vytvorte plán. Odštartovať to môžete napríklad detskou izbou. Kde bude dieťa spať? Čo všetko musíte zariadiť a po akom nábytku pomaly pokukovať?

Doba čítania 4 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Prvou dobrou správou je, že sa nemusíte ponáhľať. Samostatnú izbičku využije vaše dieťa najskôr tak po pol roku. K bábätku budete spravidla počas noci vstávať a preto je v prvých mesiacoch praktické spať pekne pohromade v spálni. Vy aj dieťa budete takto kľudnejší. Z toho vyplýva váš prvý krok: zaobstarať postieľku alebo kolísku.

Ako vybrať postieľku?

Detská izba a jej 3 hlavné funkcie

Akonáhle už dôjdete k bodu, kedy ste vyčlenili samostatnú izbu pre dieťa, rozdeľte ju na pomyselné 3 oblasti:

  • Spánok

  • Hranie a objavovanie

  • Prebaľovanie

Ku každému z týchto troch miest najskôr pristupujte z čisto funkčného a praktického hľadiska. Až potom, čo si vyjasníte všetky vaše požiadavky na priestor a potrebný nábytok, môžete prejsť k finálnemu ladeniu a zjednocujúcim dekoráciám.

Pohodlné a zdravé miesto na spánok

V izbe najskôr vyčleňte miesto na postieľku. Práve tu bude dojča tráviť najviac času a tak myslite aj na zdanlivé detaily. Bábätko by nemalo spať v bezprostrednej blízkosti okna, pretože hrozí riziko prievanu alebo naopak prehriatiu od slniečka. Rovnako tak neumiestňujte postieľku vedľa radiátora, kde nebudete schopní zamedziť teplotnému kolísaniu.

Najlepšie miesto na spánok tak bude pokojné a svetlé prostredie, na ktoré nedopadá ostré svetlo napríklad z pouličných lámp. Postieľku ideálne nasmerujte kolmo k oknu. Pokiaľ vám to priestor dovolí, zaistite k postieľke prístup zo všetkých strán a ten tiež využívajte. Tým podporíte obojstranný vývoj bábätka.

Potrebujem monitor dychu?

V izbičke by malo byť všeobecne čo najmenej elektroniky. K žiadnym káblom by dieťa nemalo mať z postieľky prístup, rovnako tak k záclonám, skrinkám alebo ku komode. Okrem toho, že by na seba dieťa mohlo niečo prevrhnúť, nie je ani z pocitového hľadiska príjemné mať priestor na spanie obostavaný nábytkom.

Čo robí detskú izbičku izbičkou? Hračky!

Oblasť spánku máte aspoň rámcovo pokrytú, ďalším bodom na zváženie je preto miesto na hranie. To najprv splýva s okolím postieľky, ktorú tak môžete ľubovoľne ozdobiť napríklad kolotočom so zavesenými zvieratkami. Postupom času však už bude mať malý zvedavec všetko preskúmané a nadíde doba väčších zápostelových objavov.

Izbičku prispôsobte na lezenie vášho drobčeka. Z tohto pohľadu nie sú plávajúce podlahy úplne ideálne. Ak ich máte, nezúfajte, vždy ich môžete doplniť kusovými koberčekmi alebo hravými penovými puzzlami. Niektoré deti si tiež dlho vystačia samé na hracích dekách s hrazdičkou, ktoré navyše svojim spracovaním prispievajú k rozvoju ich zmyslov a motoriky.

O hračky najskôr váš drobček nebude mať núdzu. Okrem plyšových kamarátov a detských knižiek vás budú určite návštevy zahŕňať ďalšími detskými roztomilôstkami. Aby sa z izby nestalo skladisko, naplánujete si dopredu, kam budete hračky upratovať. Namiesto vysokých skríň voľte prízemné látkové koše alebo úložné boxy. Ľahšie tak dieťaťu v budúcnosti ukážete, ako sa hračky upratujú a tie úspešnejšie z vás to svoje ratolesti dokonca naučia.

Kolotoč s hračkami náhle strieda kolotoč prebaľovania

Detská izba pre bábätko plní mnohokrát ešte funkciu prebaľovaciu. Hoci niektoré mamičky radšej používajú prebaľovací pultík či komodu v kúpeľni, aj pre jeho umiestnenie v izbe nájdete mnoho dôvodov.

Argumentom na prebaľovanie v kúpeľni je tečúca voda a celkovo prispôsobené prostredie na tento typ činnosti. Nie vždy však v kúpeľni nájdeme toľko miesta, preto sa na tomto priestore častejšie volí pultík na kolieskach alebo ľahko prenositeľná prebaľovacia podložka so zvýšenými okrajmi a umývateľným povrchom.

Ako vybrať prebaľovací pult alebo podložku?

Hlavným z nich je bezprostredná blízkosť s postieľkou. Pokiaľ teda musíte v noci vstávať a bábätko prebaľovať, bude pre vás tento variant pohodlnejší. To platí za predpokladu, že máte všetko po ruke. V prebaľovacom kútiku by ste tak mali vždy ľahko nájsť vlhčené obrúsky a inú detskú kozmetiku, kôš na plienky, náhradné oblečenie a plienky. V tomto ohľade sú prebaľovacie komody skvelým pomocníkom. Sú dostatočne vysoké, uskladnia všetko potrebné a po čase ich môžete pretvoriť na „obyčajný” úložný priestor.

Akonáhle začne vaše dieťa postupne vystrkovať rožky z postieľky, spozornite. Máte skutočne byt uspôsobený na detské lezenie a jeho zvedavé šmejdenie? Náš článok Bezpečná izba od návratu z pôrodnice po prvé krôčiky vám pomôže urobiť si ucelenejší pohľad na dôležitú otázku bezpečnosti.

Ako to všetko poskladať, alebo detská izba inšpirácia

Síce ste si všetko poctivo rozvrhli a premysleli, ale stále nemáte konečnú predstavu o izbičke? Teraz môžete preladiť z funkčného a účelového zamerania na kreatívnejšiu nôtu. Zahrajte sa na interiér dizajnéra a naplánujte maľovku izby. Vytipujte príjemné a upokojujúce farby, do ktorých budete izbičku ladiť. Podľa toho nakupujte zladené dekorácie a iné hravé doplnky. Obľúbené sú napríklad námornícke štýly, téma lesa, indiánov alebo napríklad safari.

Ako vymalovať detskú izbu?

Pokiaľ neviete, od čoho sa odraziť, zohľadnite napríklad pohlavie bábätka a k tomu určené tematické hračky. Izbičku môžete tiež ladiť do celkového dizajnu vášho interiéru. Vždy ale v prvom rade myslite na bezpečnosť.

Podobné články: