Ako zariadiť detskú izbu pre dvoch?

Očakávate ďalší prírastok do rodiny, ale novú izbu už v byte nevykúzlite? Nevadí. Detská izba pre súrodencov pre vás môže byť zaujímavá a mnohokrát aj kreatívna výzva. Tak hurá do toho!

Očakávate ďalší prírastok do rodiny, ale novú izbu už v byte nevykúzlite? Nevadí. Detská izba pre súrodencov pre vás môže byť zaujímavá a mnohokrát aj kreatívna výzva. Tak hurá do toho!

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Zónujte viac ako kedykoľvek predtým

Detskú izbičku si najskôr rozdeľte do zón. To je úplne zásadná vec, ktorá vám uľahčí ďalšie budúce tvorenie. Inšpiráciou, ako také zóny poňať, nájdete v článku Detská izba podľa feng-šuej. A ak nechcete zbytočne prelievať v detailoch, jednoducho vás nasmerujú 3 úvodné otázky:

  • Kde bude dieťa spať?

  • Kde sa bude hrať?

  • Kde sa bude učiť?

A odpovede vynásobiť dvoma alebo tromi deťmi? Pokiaľ nie je izbička nafukovacia, tak rýchlo to bohužiaľ nebude. Vždy berte do úvahy detskú individualitu, potrebu súkromia a odlišné požiadavky rôznych vekov či pohlaví.

Detská izba podľa feng-šuej

2 pohľady delenia: pravítkom alebo kružidlom?

Predtým, než začnete prispôsobovať a kupovať nábytok, zamyslite sa, ako izbu spravodlivo rozdelíte. Prvá možnosť je vcelku jednoduchá, nie vždy ale možná. Prostriedkom izby môžete viesť záves, posuvné dvere alebo deliacu nábytkovú líniu. Vďaka tomu vytvoríte súrodencom rovnocenné podmienky a veľkú mieru vlastného zázemia. Vtedy naozaj stačí zaobstarať všetko dvakrát… teda ak ste si istí, že v budúcnosti nepríde nejaké „trikrát”.

Nie vždy vám ale také riešenie bude vyhovovať, a to hlavne kvôli veľkosti priestoru, oknám, skosenému stropu a iným obmedzeniam. Je toto aj váš prípad? Potom namiesto pravítka vezmite do ruky kružidlo. Nebojte sa, stačí pomyselné. Ak ste už izbu rozdelili do jednotlivých zón, môžete ich navzájom šikovne prepojiť. Napríklad miesto určené na hranie môžu malé deti zdieľať na spoločnom mäkkom koberčeku, ktorého hranice vymedzí napríklad hravý úložný box alebo viacúčelové preliezačky či sada stoličiek. Spací kútik vyrieši priestorovo palanda alebo poschodová posteľ. U nich sa ale na chvíľu pozastavíme.

Spánkový revír

Ak ste rysovali pravítkom, diskusia nad prevedením postelí sa vás najskôr dotýkať nebude. Každé dieťa bude mať svoju vlastnú. Naopak tým, ktorí detskú izbičku viac prepájajú, sa naskytá hneď niekoľko variantov. 

Poschodové postele vám skvele ušetria miesto. Na ploche jednej postele (200 × 90 cm) budete mať hneď dve! Môžete z nej navyše vyčarovať fantastické kráľovstvo s úložnými priestormi, nadviazať na ňu šplhacie prvky, šmýkačku a pretvoriť ju tak napríklad na pirátsku loď. Variantov spracovania je naozaj nespočetné množstvo, rovnako ako rozmanitých modelov na trhu. 

Takéto riešenie so sebou nesie aj pár nevýhod. Deti sa budú musieť zhodnúť, kto kde bude spať, pričom horné lôžko býva u malých dobrodruhov žiadanejšie. Akonáhle navyše nocľažník v hornej časti ochorie, budete sa k nemu horšie dostávať, alebo bude nutné deti na čas prehodiť. Ďalej sa ponúka otázka celkovej bezpečnosti. Na tú sa ale radšej zamerajte zvlášť pri konkrétnom modeli (jeho zábrany, riešené schodíky atď.) Obvykle sa odporúča neukladať na horné lôžko dieťa mladšie ako 6 rokov. 

Ako vybrať posteľ?   Ako vybrať matrac?

Palanda bez hádania

Aby sa temperamentní súrodenci nedohadovali, kto bude spať hore, môžete v rámci úspory priestoru zaobstarať obe horné lôžka a prízemnú časť vyčleniť na úložné priestory alebo napríklad na hranie. Na trhu existujú aj zasúvacie postele, kedy je možné jedno lôžko ľahko zasunúť do druhého. Tým ale jednému zo súrodencov razom zmizne vlastné zázemie a miesto na odpočinok. Na to potom nezabudnite pri nákupe doplnkov do izby.

Ultimátne miesto na prácu

Nech máte akokoľvek staré deti, myslite na budúce umiestnenie stola, teda vytvorenie študijnej zóny. Pokiaľ to pre vás zatiaľ nie je vôbec aktuálne, môžete o to rozšíriť kútik na leňošenie. Akonáhle je už aspoň jedno dieťatko školou povinné, doprajte mu dostatočný priestor. Na dosku stola by sa mali pohodlne vojsť nielen lakte dieťaťa, ale aj ďalšie pomôcky, učebnice a zošity. Zároveň by sa okolo neho nemali povaľovať hračky a iné rozptyľujúce predmety. Pokiaľ je to len trochu možné, snažte sa túto zónu čo najlepšie oddeliť od herného kútika.

Písací stôl pre dve deti môže mať mnoho podôb, vždy ale odporúčame pre každého samostatnú dosku. A to napríklad vo forme dvoch dlhších stolov vedľa seba (pri dlhšej strane izby), priložených pracovných plôch čelom k sebe alebo pochopiteľne samostatných stolov, ak máte na to dostatok miesta. V prípade malých izbičiek zvážte privŕtanie stolovej dosky k stene. Aj tá vám pridá časť miesta k dobru.

Ako si vybrať písací stôl?

Po práci srandu

Sranda pre deti, sranda pre vás. Hernú časť izby nechajte ideálne na svojich ratolestiach. (To samozrejme platí aj pri predchádzajúcich častiach, ak sú deti už dostatočne staré na to, aby vám oznámili svoj názor). V priestore na hranie môže totiž zavládnuť chaos. Vaše snahy o spravodlivé rozčlenenie v tomto prípade často prídu navnivoč. Deti sa v zápale hry pohybujú voľne a úplne bez zábran. Podobne starí súrodenci sa môžu raz hrať spoločne, druhýkrát sa o to isté hašteriť a navzájom si škodiť. Tomu sa skrátka väčšinou aj tak nevyhnete.

Skôr sa preto zamerajte, aby mali obe deti na svoje väčšie hračky rovnaký priestor. V opačnom prípade by mohol nastať problém, keď by chlapčenská autodráha príliš zasahovala do predzáhradky domčeka pre bábiky.

K dokonalosti vás dovedú detaily

Na to, aby sa obom deťom v izbičke dobre žilo, vám dopomôžu detaily v podobe väčších či menších dekorácií. V čisto chlapčenských alebo dievčenských izbičkách vám to pôjde ľahšie. Zato hľadanie spoločnej nástennej výmaľby pre chlapcov a dievča vám môže vziať vietor z plachiet. Pokiaľ sú súrodenci naozaj odlišní a kompromis neprichádza do úvahy, vytvorte každému jeho vlastný kútik. Ten môžete oproti neutrálnej celoizbovej tapete vymaľovať napríklad v motívoch obľúbených rozprávkových hrdinov, zavesiť naň tematický obrázok, nástenku alebo kresliacu tabuľu.

Skvele budú tiež fungovať všemožné bunkre a stany. Deťom okrem bezbrehej fantázie dodajú aj veľký pocit súkromia a vlastného zázemia. Vedľa seba tak môžu existovať dve úplne odlišné energie: chlapček vo vesmírnej lodi putujúci medzi planétami a dievčatko v teepee prezerajúce si v knižkách obrázky indiánov.

A kam teraz s tým?

A nakoniec nezostáva nič iné, len hľadať priestor na všetky tie krá... hračky. A nielen tie. Obe deti budú potrebovať podobne veľký priestor aj na svoje oblečenie. Na hračky sa vám iste osvedčia úložné boxíky na kolieskach, látkové košíky a všelijaké plastové alebo drevené kontajnery. Deti sa do nich kedykoľvek ľahko dostanú a aj prípadné upratovanie zvládnu raz dva. Teda, ak budú chcieť. Čo sa týka šatníkových skríň, tu záleží, aké sú deti staré a kam až dosiahnu. Starším súrodencom môžete priradiť vyššie poličky, prípadne regály využívať na sezónne oblečenie pre oboch.

Ako vybrať šatníkovú skriňu?

Podobné články: